Rada

Ako môžete najlepšie zvýšiť výnos jahôd na otvorenom poli

Ako môžete najlepšie zvýšiť výnos jahôd na otvorenom poliWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradníci, ktorí pestujú jahody, často pociťujú pokles úrody. Mnoho ľudí verí, že úrodu jahôd ovplyvňuje iba počasie, ale nie je to tak. Existujú aj ďalšie faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú plodenie bobúľ. Preto pred jeho výsadbou musíte zistiť, ako môžete zvýšiť úrodu jahôd.

Je možné dosiahnuť zvýšenie úrody jahôd?

Niektorí neskúsení záhradníci nevedia, že môžete nezávisle zvýšiť plodnosť sadeníc jahôd. Výťažok bobúľ sa najčastejšie zhoršuje z nasledujúcich dôvodov:

  • Pestovanie rastlín na rovnakom mieste. Záhradkári, ktorí sa už roky zaoberajú pestovaním jahôd, ich odporúčajú každé 3 roky znova zasadiť na nové miesto. Chráni tak rastlinu pred nebezpečnými patogénmi a urýchľuje dozrievanie plodov. Na transplantáciu sa vyberú oblasti s úrodnou pôdou.
  • Obnova výsadby starými kríkmi. Niektorí záhradníci používajú pri výsadbe jahôd staré kríky. To sa nedá urobiť, pretože také kríky rastú horšie a majú nízku úroveň výnosu.
  • Výsadba veľkého množstva odrôd. Mnoho záhradkárov na tomto mieste pestuje veľa rôznych odrôd jahôd. To negatívne ovplyvňuje úrodu, pretože o rôzne odrody jahôd sa treba starať rôznymi spôsobmi. Odporúča sa vysadiť najviac 2 - 4 osvedčené odrody.

Spôsoby, ako zvýšiť svoj jahodový výnos

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zlepšiť ovocie jahôd pestovaných vonku.

Výber vysoko výnosných odrôd

Nie je žiadnym tajomstvom, že výnos závisí od charakteristík vysadených odrôd. Preto sa na výsadbu vyberajú najproduktívnejšie odrody bobúľ, ktoré dlho prinášajú ovocie. Medzi tieto bobule patrí:

  • Maršal. Za charakteristickú vlastnosť rastliny sa považuje nielen jej plodnosť, ale aj odolnosť voči bežným chorobám. Marshal je tiež odolný voči teplotným poklesom do 25-30 stupňov mrazu.
  • Dovolenka. Túto odrodu vytvorili chovatelia z Ameriky v druhej polovici minulého storočia. Každé zrelé rekreačné bobule váži asi 50 gramov, z kríkov sa pozbiera 1 - 2 kilogramy ovocia.
  • Koruna. Patrí do skupiny trpasličích bobúľ s malými kríkmi. Priemerná hmotnosť bobúľ je 350-400 gramov. Odroda má zároveň vysokú úroveň úrody, čo umožňuje zbierať z rastliny 2 - 3 kilogramy jahôd.

Dodržiavanie striedania plodín

Pre získanie veľkej úrody je potrebné dodržiavať správne striedanie plodín. Jahodové kríky postupne starnú, a preto z roka na rok prichádzajú o časť úrody. Skúsení záhradníci neodporúčajú pestovať bobule viac ako štyri roky, odvtedy prakticky prestávajú prinášať ovocie. Na mieste sa odporúča pravidelne pestovať mladé kríky, ktoré dobre prinesú ovocie.

Zbavenie sa chudých kríkov

Odstránenie kríkov, na ktorých nie sú viazané plody, pomôže zvýšiť plodnosť. Je potrebné pravidelne kontrolovať postele, aby ste včas identifikovali sadenice jahôd, na ktorých nie sú bobule. Takéto rastliny sú starostlivo vykopané a spálené. Vykopané jahody nemôžete nechať na mieste.

Správne množenie jahôd

Správne rozmnožovanie bobúľ pomáha zlepšovať ich plodnosť. Pri pestovaní jahôd na záhonoch dodržiavajú nasledujúcu postupnosť akcií:

  • Príprava pôdy. Aby sa vysadené sadenice mohli rýchlejšie rozbehnúť a lepšie rásť, pridávajú sa do pôdy piliny s rašelinou.
  • Výsadba. Jahodové klíčky sa opatrne ukladajú do záhonov tak, aby ich ružica bola nad povrchom pôdy.
  • Polievanie. Všetky vysadené rastliny musia byť zalievané teplou vodou.

Mulčovacie jahodové postele

Na zvýšenie výnosu bobúľ vysadených v krajine mulčujú záhony. Ako kompost môžete použiť kompostový humus. Tieto organické hnojivá nasýtia pôdu mikroživinami, ktoré majú pozitívny vplyv na plodenie. Mulčovanie sa tiež vykonáva pomocou rašeliny.

Zalievanie jahôd správne

Vysokú úroveň produktivity možno dosiahnuť iba správnym zavlažovaním bobúľ. Odborníci odporúčajú vybaviť postele odkvapkávacím alebo zavlažovacím zavlažovacím systémom.

Je potrebné pôdu navlhčiť každý deň, aby nemala čas na vyschnutie.

Iba pri dostatočnej vlhkosti bude možné zvýšiť plodnosť. Na začiatku jari nie je potrebné kríky plniť, a preto sa polievajú každé 2 - 4 dni.

Včasné kŕmenie jahôd

Sadenice jahôd sa kŕmia počas obdobia aktívneho kvitnutia. Súčasne sa hnojivá aplikujú najmenej trikrát počas sezóny. Odborníci odporúčajú pridávať hnojivá do pôdy po dažďoch alebo zalievaní, keď je pôda navlhčená. Medzi najvhodnejšie látky pre jahody patrí divina, močovina a nitrofosfát. Na jeden kríček sa spotrebuje 1 - 2 litre roztoku.

Odstránenie prebytočných listov a fúzov z jahôd

Sadenice jahôd míňajú živiny nielen na tvorbu a dozrievanie bobúľ, ale aj na rozmnožovanie. Preto sa záhradníkom odporúča pravidelne odstraňovať antény a listy z dospelých kríkov, ktoré spomaľujú vývoj plodov.

Ochrana jahôd pred škodcami

Bobule sú často napadnuté škodcami. Na ochranu rastliny je potrebné pravidelne ošetrovať sadenice fungicídnymi prostriedkami. Tiež, aby sa zabránilo škodcom, sa z kríkov odstraňujú suché a poškodené listy.

Záver

Pri pestovaní jahôd sa môžu výnosy zhoršiť. Preto sa odporúča, aby ste vopred zistili hlavné spôsoby, ako zvýšiť plodnosť jahodových kríkov.


Pozri si video: Procedural law (August 2022).