Rada

Opis a vlastnosti jabloní v Gloucesteri, pravidlá výsadby a pestovania

Opis a vlastnosti jabloní v Gloucesteri, pravidlá výsadby a pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Plody jablone obsahujú veľa vitamínov a minerálov. Kultúra je chovaná pre ich vlastné použitie a doplnenie rozpočtu. Jednou z bežných odrôd je Gloucester, ktorého plody odhalia svoju chuť uprostred zimy. Ďalšie informácie o použití jabĺk Gloucester, klady a zápory, nuansy pestovania plodín na danom mieste.

Ako bol Gloucester chovaný

Gloucesterský jabloň vyvinuli nemeckí chovatelia v polovici 20. storočia. Z tohto dôvodu odborníci krížili 2 odrody: Glockenapfel a Richard Delicious. Gloucester zdedil tie najlepšie vlastnosti po svojich „rodičoch“. Odroda je veľmi populárna v rôznych európskych krajinách.

Výhody a nevýhody jablone

Pozitívne vlastnosti kultúry zahŕňajú nasledujúce charakteristiky:

 • dobrá chuť a vzhľad ovocia;
 • vysoká produktivita;
 • skorá zrelosť;
 • vynikajúca trvanlivosť a prenosnosť ovocia;
 • dobrá imunita;
 • nenáročnosť rastliny v starostlivosti.

Medzi negatívne vlastnosti patrí slabá mrazuvzdornosť a veľké rozmery stromu.

Popis

V mladom veku má jabloň Gloucester zaoblený tvar. Postupom času to bude pyramídové. Listy sú tmavozelené, zaoblené, na okrajoch zubaté. Koreňový systém je povrchný, rozvetvený.

Veľkosť dospelého stromu

Bez tvorby koruny môže jabloň Gloucester dosiahnuť výšku 8 metrov. To je jedna z významných nevýhod odrody. Vysoký strom je náročné na údržbu a zber.

Ročný rast

Odroda sa vyznačuje rýchlym rastom. Koruna dospelej rastliny sa šíri až do šírky 3,5 metra. Výhonky prevažne odchádzajú z kmeňa v ostrom uhle. Plody sa tvoria na ringlotoch a jednoročných výhonkoch.

Technické údaje

Zo stromu sa zozbiera až 75 kilogramov zaoblených kužeľovitých jabĺk. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 160 - 200 gramami. Plody sú sfarbené do žlta. Po celej ploche prechádza červená tvárenka. Gloucesterské jablko sa zberá na konci septembra. Ovocie dosahuje spotrebiteľskú zrelosť uprostred zimy.

Pestovateľské oblasti

Jabloň tejto odrody sa pestuje v mnohých európskych krajinách. Gloucester je populárny v južných oblastiach Ruska a Bieloruska, v Moldavsku a na Ukrajine.

Zimná odolnosť

Mrazuvzdornosť kultúry je priemerná. Neznáša zimy v chladných oblastiach. Bez straty úrody jabloň Gloucester vydrží mrazy až do -22 ° C. Preto sa odroda odporúča pestovať v teplých oblastiach.

Imunita voči infekciám, plesniam a baktériám

Kultúra má dobrú imunitu. Ale za nepriaznivých klimatických podmienok na ňu môže pôsobiť chrastavitosť. Vysoká odolnosť rastlín proti múčnatke, hnilobe ovocia. Na jar je kôra stromov spálená jasnými lúčmi slnka.

Preto skúsení záhradníci odporúčajú na konci jesene kmene ošetriť vápenným roztokom. Postup tiež prispieva k zničeniu lariev škodlivého hmyzu.

Ochutnávka jabĺk

Dužina ovocia je krémová, šťavnatá. Obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov. Ovocie chutí sladko-kyslo. Skóre ochutnávky - 4,5 bodu z 5 možných.

Skorá zrelosť

Jabloň začína rodiť v 4. - 5. roku po výsadbe. Na zakrpatených podpníkoch môže záhradník zozbierať prvú úrodu v 3. roku po zasadení stromu do zeme.

Nuansy dozrievania a plodenia

Plody sa viažu na jednoročné výhonky a ringloty. Zberané v prvom mesiaci jesene. Po malom položení dosahuje ovocie technickej zrelosti.

Opeľujúce odrody

Gloucester je samorodná odroda. Ale keď sú v blízkosti vysadené opeľovače, výťažok sa výrazne zvyšuje. Používajú sa tieto odrody jabloní:

 1. Jonathan.
 2. Sparťanský.
 3. Idared.
 4. Gala.

Ďalšie informácie. Jablko predstavuje 25% vzduchu, takže neklesne vo vode.

Prvá úroda

Záhradník môže prvé plody vzísť v 4. až 5. roku po výsadbe stromu. Ak je jabloň naštepená na trpasličie zásoby, potom sa ovocie zaviaže 2-3 roky po výsadbe. Z dospelej rastliny sa zozbiera 40-75 kilogramov jabĺk.

Načasovanie dozrievania plodu

Úroda sa odstráni v septembri. Po 2 - 3 mesačnom odstavení plody prezradia svoju chuť ešte viac. Jablká dosahujú spotrebiteľskú zrelosť v polovici januára.

Periodicita

Jabloň v Gloucesteri sa vyznačuje pravidelnosťou plodenia. Výnosy sa každoročne zvyšujú a vrchol dosahujú vo veku 10 - 12 rokov. Z jednej rastliny sa pozbiera až 75 kilogramov ovocia.

Skladovanie a používanie jabloní

Plody sa konzumujú hlavne čerstvé. Môžu sa odšťavovať aj šťavnaté plody. Okrem toho sa jablká používajú ako náplň do cukrárenských výrobkov. Ovocie skladujte na chladnom mieste.

Agrotechnika

Výnos a imunita plodiny závisia od správne vykonaných agrotechnických opatrení.

Pristátie

Stromy sú vysadené 2 roky staré. Sadenice nakupujú v škôlkach alebo záhradných centrách od spoľahlivých predajcov.

Sezóna vylodenia

Mladé stromy sa vysádzajú na otvorenom teréne na jar alebo na jeseň. Prvá možnosť je vhodnejšia pre regióny s miernym podnebím. V teplých oblastiach je výsadba povolená na jeseň.

Príprava sadeníc

Koreňový systém jablone je umiestnený v nádobe s teplou vodou. Na prevenciu chorôb môžete pridať niekoľko kryštálov manganistanu draselného. Ak sú poškodené miesta, odrežú sa a vydezinfikujú sa.

Schéma a pravidlá výsadby stromu

Jabloň je vysadená na otvorenom teréne nasledovne:

 • vykopať jamu hlbokú 60 centimetrov, priemer 1 meter;
 • nalejte úrodný substrát;
 • v strede je inštalovaná sadenica, korene sú narovnané, pokryté zemou;
 • voda hojne, mulčovanie;
 • vedľa sadenice je vrazený kôl.

Dôležité! Koreňový krk by mal byť pochovaný nie viac ako 2 - 3 centimetre.

Polievacie pravidlá

Jabloň z Gloucesteru je polievaná po etapách. Prvýkrát v sezóne sa pôda zavlažuje pred prestávkou. Strom sa potom zalieva 20 dní po odkvitnutí. Po tretíkrát sa postup vykonáva 2 týždne pred zberom. V závislosti od veku rastliny spotrebujú 30 až 120 litrov vody.

Vrchný obväz

Hnojiť pôdu v 3. roku po výsadbe jablone. Na jar sa zavádza dusík, ktorý podporuje rast vegetatívnej hmoty. Potom sa pred a po kvitnutí používajú komplexné minerálne hnojivá. V lete je možné vykonávať kŕmenie na list.

Ako strihať

Na stimuláciu rastu bočných výhonkov sa v prvom roku skracuje vrchná časť hlavnej stonky. Potom sa odstránia suché, choré, zmrazené vetvy. Každý rok sa výhonky, ktoré zahusťujú korunu, odrežú.

Prístrešok na zimu

V južných oblastiach nie je potrebný prístrešok na zimu jabloní v Gloucesteri. V chladnejších oblastiach je strom obalený agrofibrom. Kmeň kmeňa je mulčovaný humusom.

Liečba chorôb a hmyzu jabloňou

Na začiatku jari, aby sa zabránilo chorobám, sa vykonáva profylaktický postrek roztokom kvapaliny Bordeaux. Aby sa zabránilo výskytu hmyzu, stromy sa podľa pokynov ošetria prípravkom Karbofos, Nitrofen.

Poddruh a varianty

Gloucester sa používa na výrobu ďalších odrôd jabloní. Samotná kultúra sa pestuje na rôznych podpníkoch. Závisí od nich životnosť a výška stromov.

Na zakrpatenom podpníku

M9 sa používa ako pažba. Strom dosahuje výšku 2,5 metra. Z takého jablone je vhodné zbierať ovocie. Konzumné vlastnosti ovocia sú zachované.

Stĺpovitý

Stromy zaštepené na stĺpovitý podpník zaberajú veľmi málo miesta. Je to veľké plus, ak má záhradník malú parcelu. Ale životaschopnosť takejto jablone je iba 15 rokov.


Pozri si video: Fotoprezentace jabloní (Septembra 2022).