Rada

Popis a vlastnosti jahôd Elizaveta, výsadba a starostlivosť

Popis a vlastnosti jahôd Elizaveta, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rastlina, ako je jahodová odroda Elizaveta, sa chovala dlho, ale napriek tomu sa teší zaslúženej obľube medzi záhradkármi. Dôvodom sú vlastnosti bobúľ a ich schopnosť prinášať ovocie niekoľkokrát za sezónu. Veľké bobule sladkej chuti, vhodné na výrobu kompótov, konzerv a džemu - to sú hlavné výhody odrody Elizaveta.

Opis a charakteristické znaky odrody

Jahody majú svoje vlastné vlastnosti, z tohto dôvodu sa aj napriek vysokej konkurencii často vyskytujú na pozemkoch. Svojou povahou je odroda nenáročná, nevyžaduje starostlivú údržbu, plodí od mája do októbra, čo umožňuje zbierať slušnú úrodu bobúľ.

Vlastnosti rastlín

Existujú 2 odrody s podobným názvom: Strawberry Elizabeth a Strawberry Elizabeth 2, ktoré sa často nazývajú „Ekaterina“. Zvážte hlavné vlastnosti odrody a jej vlastnosti:

 1. Opravné bobule, ktoré začnú prinášať ovocie koncom mája.
 2. Rastlina viaže púčiky na jeseň, táto skutočnosť je spôsobená vzhľadom plodov v takom skorom termíne.
 3. Zároveň jahody milujú teplo, boja sa mrazu a na zimu je potrebné ich pokryť filmom, najlepšie v niekoľkých vrstvách.
 4. Rastlina sa dá ťažko nazvať rozmarnou, ale miluje teplo, z tohto dôvodu je lepšie ju pestovať v teplom podnebí alebo v polykarbonátovom skleníku.

Ovocie

Prvé ovocie by sa malo očakávať koncom mája. Ak je podnebie v regióne teplé, potom rastlina prináša ovocie až do polovice alebo konca októbra. Počas tohto obdobia je možné zozbierať minimálne 3 plodiny.

Bobule

V jadre sa bobule vyznačujú týmito vlastnosťami:

 • sú veľké, až 100 - 110 gramov;
 • dobre znášať prepravu;
 • používa sa na vytváranie polotovarov;
 • mať sladkú, šťavnatú dužinu.

Postupom času, bližšie k jeseni, sa mení chuť ovocia, sladkosť odchádza, kvôli nedostatku slnečného žiarenia. Za zvláštnosť odrody sa považuje iba veľkosť ovocia a jeho vzhľad - svojou povahou sú bobule veľké, majú jasný červený odtieň.

Klady a zápory jahôd

Odroda má svoje vlastné vlastnosti, ale keďže má značné množstvo výhod, môžu aj začínajúci záhradníci začať pestovať Alžbetine jahody.

Záhradníci rozlišujú niekoľko výhod odrody:

 1. Je to schopnosť prinášať ovocie celé leto a jeseň.
 2. Veľkosť bobúľ, ich schopnosť dlho udržiavať pevnosť.
 3. Preprava ovocia sa vykonáva voľne, bez vážnejších ťažkostí.
 4. Porovnávacia mrazuvzdornosť kríkov.
 5. Dobrá imunita rastlín, schopnosť odolávať hlavným chorobám a škodcom.
 6. Produktivita by sa tiež mala považovať za výhodu odrody, pretože z jedného štvorcového metra sa dá nazbierať 10 kilogramov bobúľ.
 7. Chuťové vlastnosti ovocia: sladkosť, pevná dužina.

Ale napriek takému množstvu výhod majú jahody množstvo nevýhod, ktoré by mali brať do úvahy záhradníci, ktorí sa rozhodnú začať pestovať Alžbetu:

 1. Neznášanlivosť na náhle výkyvy teploty. Ak chcete zberať koncom mája, postarajte sa o kríky. Púčiky sa koniec koncov už vytvorili a napriek tomu, že samotná rastlina úspešne znáša mrazy až do 30 stupňov, púčiky takúto zimu nemusia prežiť.
 2. Ak Bush utrpí silný nárast teploty, prehreje sa, potom prestane rásť.
 3. Pri bohatom zalievaní alebo častých dažďoch sa mení chuť ovocia, bobule sú vodnaté, sladkosť zmizne.
 4. Rastlina má aj jednu ďalšiu vlastnosť - jahody vysávajú všetky živiny z pôdy, takže je potrebné ju každé 2 roky opätovne vysádzať. Vrchný obväz a čiastočná výmena pôdy nepomôžu napraviť situáciu.

Pozor! Ak rastlina nie je transplantovaná, ponechaná na rovnakom mieste, potom sa po dobu 3 rokov indikátor výnosu výrazne zmení. Bobule sa zmenšia a zmenia sa ich chuťové vlastnosti.

Výchova kráľovnej Alžbety 2

Záhradné jahody tejto odrody sa považujú za nenáročné, čo znamená, že ich môže dokonca aj začínajúci senzor pestovať na osobnom pozemku. Nemali by ste však relaxovať, pretože pri tom môžu vzniknúť určité problémy.

Aby sme nemuseli čeliť rôznym problémom, zvážime hlavné črty pestovania odrody.

Príprava a načasovanie záhradného záhonu

Ak hovoríme o načasovaní výsadby, je najlepšie vysadiť rastlinu skoro na jar alebo uprostred leta.

Ako pripraviť pôdu na výsadbu kríkov:

 1. Budeme musieť začať s prípravou na jeseň, odporúča sa vykopať zem, odstrániť korene rastlín a prehnať humusom. Minerálne hnojivá pomôžu zvýšiť úrodu.
 2. Dodržiavame normy vzdialenosti medzi kríkmi; medzera by mala byť 20 - 25 centimetrov.
 3. Vzdialenosť medzi radmi by nemala presiahnuť 70 centimetrov.
 4. Ak vysádzate kríky v 2 radoch, dodržujte interval 30 centimetrov.

Miesto pristátia by malo byť slnečné, fúkané zo všetkých strán. Mnoho záhradníkov dáva prednosť výsadbe jahôd na agrofibre, čo im umožňuje zahriať rastlinu, ako aj zvýšiť úrodu bobúľ.

Výber a príprava sadivového materiálu

Môžete tiež pestovať jahody v pohároch, na okne, na čo budete potrebovať:

 • pripraviť pôdu a semená rastlín koncom januára, začiatkom februára;
 • je potrebné semeno trochu stlačiť, stlačiť na zem, ale pre sadenice nerobte priehlbinu;
 • bolo by pekné použiť film alebo sklo, ale budete musieť pravidelne odstraňovať film alebo sklo, aby ste zabezpečili cirkuláciu vzduchových hmôt;
 • semená jahôd majú slabú klíčivosť, toto by sa malo brať do úvahy.

Keď sa prvé klíčky objavia na klíčkoch (zvyčajne 2 listy čakajú na vzhľad), sú ponorené do samostatných pohárov. Jahody je vhodné temperovať. Ak používate zakúpené sadenice, potom venujte pozornosť stavu rastliny: listy by mali mať jednotný zelený odtieň, bez bodiek a škvŕn. Vzhľad žltnutia je tiež neprijateľný.

Proces výsadby

Výsadba sa vykonáva v pripravenej pôde, vytvárajú sa v nej jamky s hĺbkou 30 centimetrov. Najlepšia je krajina s rašelinou a pieskom. Môžete použiť minerálne hnojivá.

Nuance starostlivosti o jahody

Každá rastlina vyžaduje starostlivosť; vo vzťahu k jahodám je potrebné vziať do úvahy nuansy, ktoré sa považujú za významnú súčasť týchto postupov.

Vrchný obväz

Prednosť sa dáva minerálnym hnojivám. Budete musieť kŕmiť kríky pravidelne, počas celého leta, inak je nepravdepodobné, že sa vám podarí získať požadovanú úrodu. Ale napriek všetkému úsiliu jahody výrazne zmenia vlastnosti pôdy, takže po 2 rokoch si budete musieť vybrať a pripraviť iné miesto.

Polievanie

Jahody budete musieť polievať striedmo, vyhýbajte sa vysokej vlhkosti, pretože to výrazne zmení ukazovateľ úrody a negatívne ovplyvní aj chuťové vlastnosti bobúľ.

Kontrola buriny

Postup mulčovania záhradníci v posledných rokoch hojne využívajú. Umožňuje vám znížiť množstvo zálievky a vyhnúť sa častému odstraňovaniu buriny.

Ak nepoužívate slamu, burinu pravidelne odstraňujte, najlepšie po každej zálievke.

Uvoľnenie pôdy

Časté kyprenie pôdy nie je potrebné. Ak pokryjete zem slamou, potom po jej odstránení nezabudnite vykonať podobný postup, ako aj pri každej výmene. Príliš časté kyprenie pôdy sa neoplatí.

Tip: ak chcete získať veľké ovocie, potom počas kvitnutia odstráňte prebytočné výhonky a fúzy, čo vám umožní zbierať veľké ovocie.

Metódy reprodukcie

Existujú iba tri spôsoby, ako množiť jahody - môžete použiť semená rastlín, fúzy, a tiež sa uchýliť k rozdeleniu kríkov.

Zásuvky

Propagácia rastliny s fúzmi je najjednoduchší spôsob, ktorý sa považuje za prirodzený. Fúzy vypučia z roziet, zakorenia sa v pôde a vytvoria nový krík. Fúzy sa objavujú ihneď po zasadení rastliny do zeme, ale jahody sa začnú množiť po skončení vegetačného obdobia.

Rozdelením kríkových roziet

Postupy sa vykonávajú začiatkom leta, aby bola rastlina silná a pripravená na zimu. K tejto metóde sa uchýli, iba ak je akútny nedostatok sadivového materiálu. Jahody musia byť minimálne 3 roky staré, do tejto doby sa vytvorí veľké množstvo výhonkov, ktoré sa dajú oddeliť a zasadiť do pôdy. Pre kríky staré 1 - 2 roky nie je táto metóda použiteľná.

Metóda osiva

Zahŕňa použitie zrelých plodov, z ktorých sa vrchná vrstva odreže a vysuší na plátne. Po ukončení sušenia bude potrebné východiskový materiál preosiať, najlepšie vytriediť. Predpokladá sa, že semená si zachovávajú svoju klíčivosť po dobu 4 rokov.

Táto metóda je vhodná pre maloplodé jahodové odrody, ktoré majú malé alebo žiadne fúzy. Chovatelia sa k tomu uchýlia v snahe o jediný cieľ - priniesť novú odrodu bobúľ, pretože nie všetky vlastnosti materskej rastliny sa prenášajú do kríkov pestovaných cez semeno.

Choroby a škodcovia

Odroda sa vyznačuje dobrou imunitou, preto ju choroby ovplyvňujú zriedka a Alžbeta nie je pre škodcov príliš atraktívna. Na jahody má často vplyv Weevil. Aby ste sa ho zbavili alebo aby sa zabránilo výskytu škodcu, je potrebné posypať listy rastliny tabakovým prachom. Ak sa bojíte chorôb, potom pôdu ošetrite prípravkom Fitosporin alebo Integral.

Pestovanie jahôd nie je taká náročná úloha, ak dodržiavate všetky pravidlá a dodržiavate odporúčania skúsených záhradníkov. Ak sa rozhodnete pre výber Elizabeth, nepokazíte sa, pretože táto odroda nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, ale zároveň má vysoký výnos, čo určite poteší a prekvapí.


Pozri si video: Tower of strawberies (Smieť 2022).