Rada

Pravidlá starostlivosti a údržby kurčiat v zime pre začiatočníkov doma

Pravidlá starostlivosti a údržby kurčiat v zime pre začiatočníkov doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Nosnice sa v zime chovajú v špeciálne pripravených miestnostiach. Samozrejme hovoríme o kurníku, ktorý by mal byť pohodlný aj v najchladnejšom období. Touto otázkou sa zaoberajú vopred, pred začiatkom prvého mrazu.

Aké by mali byť podmienky v kurníku?

Pre väčšinu ľudí je hydinárňa maštaľou špeciálne vyhradenou na chov kureniec. Nájdu sa aj takí, ktorí z garáže urobia na zimné obdobie kurník. Bez ohľadu na miesto zadržania musia byť kurčatá vybavené určitými podmienkami.

Osvetlenie

Túto otázku najčastejšie zaujíma chovateľov hydiny. Produkcia vajec nosníc závisí od osvetlenia. Správne usporiadané osvetlenie udržuje v zime plodnosť.

Na tento účel sú najvhodnejšie žiarivky. Bežné sú slabé a neúčinné. Na zabezpečenie plného denného svetla sa žiarovky zapínajú ráno od 6 do 9 ráno a večer od 5 do 9 hodín. Svietidlá sú umiestnené vysoko, aby vtáky k nim nedosiahli.

Vetranie

Doma by ste sa mali postarať ešte o jednu vec - vetranie. Družstvo by malo mať čerstvý vzduch, aby sa zabránilo množeniu baktérií, ktoré spôsobujú vývoj rôznych chorôb.

Inštalácia automatického relé uľahčuje starostlivosť o vtáky v zime. Osoba nastaví určitý čas, v ktorom sa zapne vetranie, osvetlenie a kúrenie.

Stručne o prírodnom vykurovaní

Kuracie mäso v zime odolá teplotám nie nižším ako 10 stupňov. Ak indikátor neklesne, produkcia vajec kurčiat sa zachová. Pri chladení vzduchu v miestnosti je dodatočne nainštalovaný ohrievač.

Prírodné kúrenie pomôže udržiavať teplotu v optimálnom rozmedzí. Spravidla sa skladá z podstielky a izolácie miestnosti.

Vrh

Podlaha v kuríne je pred zimou vyčistená a dezinfikovaná. Podlaha je rašelina, piliny, seno alebo slama. Aby sa kurčatá nezmrazili, podstielka by mala byť v rozmedzí 10-15 cm.

Naleje sa po častiach, opatrne podbíja. Kompletná výmena podlahovej vrstvy sa vykonáva v teplej sezóne. V zime ho rozprúdia, aby nezatuchol. Potom sa naleje nová vrstva slamy, sena, pilín alebo rašeliny.

Málokto vie, že trus slúži ako zdroj tepla v kurníku. Počas rozkladu sa uvoľňuje metán. To je dôvod, prečo nemôžete v zime vyčistiť kurník.

Tepelná izolácia

Otvory v stenách sú na jeseň utesnené tmelom, aby mal tmel čas zaschnúť. Izba je opláštená preglejkovými doskami. Je nevyhnutné prehliadnuť kurník, či v ňom nie sú prievany, pretože by nemali byť.

Dodatočné kúrenie

Aby sa kurčatá cítili v kuríne vynikajúco a pokračovali v kladení vajíčok, sú nainštalované zariadenia na vykurovanie miestnosti. Môže to byť:

 • lampa;
 • tepelná pištoľ;
 • radiátor;
 • sporák.

Spolu s inštaláciou ohrievača vyvstáva otázka potreby zaistenia požiarnej bezpečnosti. Kurčatá by tiež nemali mať prístup k spotrebičom. V opačnom prípade by sa mohli zo zvedavosti poraniť.

Oblasť na prechádzky

Aj v zimnom období by mali byť kurčatá vonku. Denná prechádzka môže trvať nie viac ako 15 minút, takže kurčatá nezrastú tukom. V silných mrazoch organizmus vtákov pokračuje v asimilácii vápnika a vstrebávaní vitamínu D.

Kurčatá sa vypúšťajú von na dvor, ktorý sa nachádza v blízkosti kurína. Miesto je oplotené sieťou na ochranu vtákov pred predátormi. Aby sa zabránilo omrznutiu labiek, po celom území sú rozptýlené drevené dosky a naleje sa podstielkový materiál.

Chôdza by nemala byť v blízkosti domácich miláčikov, ako sú psy. Vydávaním štekania vystrašia kurčatá a ich stresový stav negatívne ovplyvňuje nosenie vajec. Starostlivosť o vtáky týmto spôsobom udržuje zdravie kurčiat v správnom stave.

Prečo sliepky potrebujú hygienu?

Čistota kurína priamo súvisí so zdravím vtákov. Hromadenie baktérií vedie k parazitárnym a iným chorobám. Preto sa kurčatá musia udržiavať v čistote.

Pretože sa podstielka počas zimy nemení, chovatelia používajú trik na jej udržanie v čistote. To neznamená nijakú zvláštnu starostlivosť. Rozptýlené zrno okolo mlyna pomôže zabrániť vypadávaniu trusu. Kurčatá sa snažia zhromaždiť zrno, uvoľnia podstielku a tým ju očistia.

Organizácia jedál pre kurčatá v zime

Užitočné tipy, ktoré treba dodržiavať:

 1. V zime sa kurčatá kŕmia trikrát denne. Je to spôsobené tým, že telo kurčiat vynakladá veľa energie na to, aby sa pokúsilo zahriať. Energia sa následne do tela dostáva spolu s jedlom. Suché jedlo sa podáva ráno a večer a na obed sa pridá maškrta. Dlhodobé trávenie potravy dodáva vtákom energiu a podľa toho aj teplo.
 2. V zime by mala strava obsahovať seno, sušené v lete. Pre kurčatá je užitočné dať žihľavu a konáre ihličnanov.
 3. Kombinácia rôznych krmív je veľmi efektívna. Nezabudnite na čerstvú zeleninu, mokrú kašu a varenú kašu.
 4. Do hlavného krmiva sa pridáva slnečnicový koláč a semená. Telo reaguje na naklíčené zrno pozitívne.
 5. Rybí olej sa pridáva do vlákniny. V malom množstve dobre podporuje telo. Rôzni výrobcovia hydinovej potravy ponúkajú kostnú múčku a rôzne vitamínové a minerálne doplnky.
 6. Potraviny bohaté na bielkoviny môžu zvýšiť produkciu vajec u kurčiat. Tvaroh sa pravidelne mieša s krmivom. Na pitie sa používa sérum.
 7. Na posilnenie kostí sa vtákom dáva krieda, malé mušle, piesok. Presne rovnaký efekt majú rozdrvené a sušené vaječné škrupiny. Takéto prísady posilňujú vaječnú škrupinu, čo je tiež veľmi dôležité.

Misky na pitie by mali byť vždy udržiavané čisté. Ak kurčatá nemajú čas na pitie vody, uistite sa, že nestagnuje a nezmení sa na novú. V zime sa do nádob na pitie naleje teplá voda.

Chovatelia hydiny odporúčajú mať vo výzbroji zimných aj letných napájačov.

Ako vypočítať správne množstvo krmiva

Začínajúci chovatelia hydiny sa pri kŕmení kurčiat často mýlia. Kŕmia príliš veľa, obávajú sa, aby nesprávna výživa nespôsobovala vážne problémy. Kurčatá teda jedia viac jedla, ako potrebujú. Vďaka tomu priberajú, vzdávajú sa činnosti a zle znášajú vajíčka.

Dospelé vtáky skonzumujú 130 - 150 g krmiva denne. Tento ukazovateľ pomáha vypočítať množstvo potravy potrebnej pre celé stádo.

Ak v podávačoch zostáva len málo krmiva do ďalšieho jedla, dávka sa správne počíta.

Zvýšená produktivita v chladnom počasí

Prvá vec, o ktorú sa treba v zime starať, je mať teplý kurník. Ak kurčatá zle ležia, nemusí byť miestnosť príliš teplá. Izolovaný kurník zvyšuje produkciu vajec o 40%. Pri teplote 15 stupňov a viac sa kurčatá dokonale ponáhľajú.

Denné svetlo u kurčiat by nemalo trvať dlhšie ako 14 hodín. V opačnom prípade sa dĺžka života vtákov znižuje. Dlhé denné hodiny provokujú predčasné molt.

Reostat, špeciálne zariadenie zodpovedné za jas osvetlenia, pomôže kontrolovať denné hodiny. Jeho inštalácia uľahčí prácu človeka pri starostlivosti o hospodárske zvieratá.

Kurčatá sa v zime pravidelne kŕmia zeleňou. Pri veľkom stáde sú skleníky posiate trávou, ktorá sa používa na kŕmenie vtákov. Vzhľad zelene v strave vtákov zvyšuje produktivitu o 50%.

Je dôležité, aby ľudia vedeli o existencii iného dôležitého pravidla, najmä pre začínajúcich chovateľov hydiny. Kurník by nemal byť domovom mnohých jednotlivcov. Lepšie je urobiť niekoľko miestností a samostatné kurčatá. V opačnom prípade môžu zomrieť na rýchle šírenie chorôb, ktoré je typické pre stiesnené priestory.

Aby sa kurčatá neustále ponáhľali, musí byť v kuríne odľahlé miesto. Pri veľkom stáde je to nemožné dosiahnuť. Odľahlé miesto špeciálne určené na tento účel ušetrí vtáka pred stresom a osoba dostane požadovaný počet vajec.

Ako zabrániť chorobám kurčiat v zime?

Na zaistenie zdravia vtákov a kladenia vajíčok nie sú potrebné žiadne zvláštne udalosti. Kurčatám sa musí venovať náležitá starostlivosť a výživa. To vám pomôže vyhnúť sa mnohým chorobám a budete pravidelne dostávať čerstvé vajcia.

Prevencia je nasledovná:

 1. Faktory, ktoré sa môžu stať zdrojom stresových situácií, sú úplne vylúčené.
 2. Vtáčikom sa poskytuje výživná a pestrá strava.
 3. Ak sa v stáde nájde chorý kohút alebo nosnica, sú okamžite izolovaní.
 4. Izba je zateplená a prievan je odstránený.
 5. Kŕmidlá a napájačky sú udržiavané čisté.
 6. V miestnosti, kde sú kurčatá zimné, je nainštalované ďalšie vykurovacie zariadenie. Neustále sa monitoruje aj vlhkosť vzduchu.
 7. V blízkosti bidielok musí byť flutter.
 8. Kvalita podstielky na podlahe sa pravidelne kontroluje.

Po preštudovaní zoznamu sa niektorým ľuďom zdá, že je to nereálne a veľmi ťažké. Ale to sú optimálne podmienky, v ktorých by vtáky mali žiť. Ak sa obvyklé správanie nosníc zmenilo, sú podniknuté neodkladné opatrenia.

Osoba, ktorá chová kurčatá doma, by mala byť oboznámená s chorobami vtákov, s ich znakmi a liečbou. Aj základné vedomosti pomôžu, keď nastanú problémy.


Pozri si video: Slepačie kaderníctvo - vlog23 (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Fautaxe

  Nie, naopak.

 2. Shaktishakar

  správa sa odstráni

 3. Tolman

  Plne zdieľam jej názor. Páči sa mi tento nápad, plne s tebou súhlasím.

 4. Byron

  Bravo, seems to me, is a brilliant phrase

 5. Corwyn

  Tu nič neurobíš.

 6. Mikak

  Domnievam sa, že ste urobili chybu. Navrhujem diskutovať. Napíšte mi do PM, budeme komunikovať.Napíšte správu