Rada

Pokyny na používanie náhradky mlieka na kŕmenie detí a aký prostriedok zvoliť

Pokyny na používanie náhradky mlieka na kŕmenie detí a aký prostriedok zvoliť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Náhrada mlieka sa používa na kŕmenie detí od narodenia. Zvyčajne sa používa od druhého dňa života. Odporúča sa to urobiť, ak nie je dostatok materského mlieka v prípade viacnásobného jahňacieho mäsa. Na dosiahnutie normálneho vývoja domácich miláčikov a zabránenie negatívnym následkom na ich zdravie je potrebné prísne dodržiavať pravidlá prípravy riešenia. Nemenej dôležitá je technológia kŕmenia mláďat.

Dôležitosť prvého kŕmenia po jahňacine

V prvej hodine života by novorodenec mal dostať kolostrum. Ak sa tak nestane, existuje riziko zakrpatenia lýtok. Oneskorenie prvého kŕmenia o 2 - 3 hodiny v 50% prípadov spôsobuje smrť mladých zvierat.

Pri viacnásobnom jahňatí nemusia mať kozy dostatok materského mlieka. V takejto situácii musia byť kŕmené náhradami plnotučného mlieka. Tieto produkty sú vyvážené a obsahujú veľa ľahko stráviteľných bielkovín a energie. Obsahujú pasterizované mliečne zložky, ktoré neobsahujú škodlivé mikroorganizmy.

Ako chovať náhradu mlieka pre deti

Na prípravu kompozície sa odporúča produkt zriediť teplou vodou v pomere 1: 4 alebo 1: 5. Niekedy môže výrobca uviesť iné pomery. Na prípravu kompozície musíte použiť teplú vodu. Mal by byť zahriaty na 45 stupňov. V takom prípade nemôžete použiť vriacu vodu.

Zloženie musí byť dôkladne premiešané, aby v ňom neboli hrudky. Potom sa odporúča zmes precediť, aby sa stala úplne homogénnou. Ak v kompozícii zostanú hrudky, môžu upchať otvor bradavky. Potom nalejte náhradu mlieka do špeciálnych fliaš a začnite deti kŕmiť.

Neodporúča sa, aby bola kompozícia príliš hustá. Táto zmes môže spôsobiť tráviace ťažkosti a ďalšie zažívacie ťažkosti.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Pri nadmernom množstve vody v kompozícii klesá výživová hodnota produktu a nedochádza k nasýteniu.

Technológia umelého kŕmenia

Rastúce deti na náhrade plnotučného mlieka vydrží 1,5-2 mesiacov. V tomto období zožerie mláďa asi 9 kilogramov suchej zmesi. Je dôležité prísne dodržiavať pokyny na použitie kompozície. Denný príjem látky závisí od veku dieťaťa:

 • za 1-7 dní - 900-1200 mililitrov;
 • na 1-3 týždne - 1300-1600 mililitrov;
 • až 2 mesiace - 1700-1900 mililitrov.

Potom sa deti prevedú na stravu dospelých zvierat. V tejto fáze odpadá potreba používať náhradu mlieka. Na kŕmenie vašich domácich miláčikov sa odporúča používať fľaše alebo vedrá na bradavky. Na tento účel je zakázané používať poháre alebo korytá. Prehltnutie väčšieho množstva mlieka môže spôsobiť, že sa deti dusia.

Okrem toho, ak sa do tráviacich orgánov dostanú príliš veľké porcie, môže sa mlieko zraziť. To vedie k výskytu hnačiek a vyčerpania. Na kŕmenie detí je dovolené používať detské fľaše. Predávajú sa v lekárňach alebo v detských obchodoch. Na optimalizáciu procesu podávania sa odporúča použiť špeciálne zariadenia - vedrá na bradavky. Pomocou takéhoto zariadenia je možné nakŕmiť niekoľko mláďat naraz.

Pri používaní náhrad plnotučného mlieka sa odporúča dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Sledujte objem pitia. Je prísne zakázané prekrmovať deti. Nadbytočné jedlo môže spôsobiť hnačky. Výskyt podráždeného žalúdka u detí dokonca vyvoláva smrť.
 2. Znížte počet kŕmení a zároveň zväčšite objem potravy. Čím je dieťa staršie, tým menej často ho treba kŕmiť. V prvých týždňoch života potrebuje mláďa päť jedál denne. Do jedného mesiaca mu stačia 3 kŕmenia denne. Zároveň sa odporúča postupne nahrádzať stravu nemliečnymi, zavádzať nové výrobky.
 3. Zmes sa nemôže použiť ako náhrada za mledzivo. Ak koza po pôrode uhynula, odporúča sa použiť zmrazené mledzivo. Osvedčí sa aj prechodné mlieko z inej maternice. Vďaka kŕmeniu dieťaťa mledzivom v prvých 4 dňoch jeho života je možné vytvoriť imunitu.
 4. Odporúča sa prenášať mláďatá na náhradu mlieka postupne. To pomôže zabrániť tráviacim poruchám. Je dôležité vziať do úvahy, že veľa náhrad mlieka obsahuje antibakteriálne zložky.
 5. Ak nie je k dispozícii mledzivo, mlieko alebo náhrada mlieka, použije sa kravské mlieko. Stojí však za to, aby ste deti postupne preniesli do tohto produktu. S takouto stravou môže domáce zviera prežiť, pokiaľ ide o ukazovatele, bude to výrazne nižšie ako u detí, ktoré boli vychované pod maternicou.
 6. Je dôležité udržiavať poháre na pitie čisté. Musia byť inštalované tak, aby deti nemohli kontaminovať vodu.

Ktorý je lepšie zvoliť

Ak chcete zvoliť správne zloženie, odporúča sa zamerať na nasledujúce kritériá:

 • reputácia výrobcu a popularita produktu;
 • zloženie zmesi, prítomnosť a objem bylinných zložiek;
 • súlad skutočných parametrov výživovej hodnoty s parametrami deklarovanými výrobcom;
 • dostupnosť pokynov na použitie sušeného mlieka v závislosti od veku mláďat.

Medzi najobľúbenejšie produkty na trhu patria:

 • Spectolak 20;
 • "Kormilak";
 • "Novilam W";
 • BIOLAK-16;
 • Ovilak.

Existujú nejaké vedľajšie účinky a kontraindikácie?

Pri použití kompozície v odporúčanom dávkovaní nie sú žiadne vedľajšie účinky alebo kontraindikácie. Finančné prostriedky určené pre deti zároveň nemožno použiť na iné zvieratá. Z hľadiska bezpečnostných parametrov pre život a zdravie zvierat musí náhrada mlieka vyhovovať veterinárnym a sanitárnym požiadavkám, ktoré sú predpísaným spôsobom schválené.

Ak dôjde k porušeniu proporcií uvedených v pokynoch, hrozí riziko črevných problémov a negatívnych následkov.

Na prípravu kompozície je dôležité používať čistý riad. Nádobu sa odporúča zaliať vriacou vodou. Porušenie pravidiel pre riedenie kompozície vyvoláva výskyt hnačky. Náhrada mlieka sa často používa na kŕmenie detí. Tento výrobok sa používa, ak je u kozy nedostatok mlieka. V takom prípade je dôležité dôsledne dodržiavať pokyny a dávkovanie.


Pozri si video: drevene sudy (Septembra 2022).