Rada

V akom veku a priemernej hmotnosti je hus zabiť na mäso, najlepšie 4 spôsoby

V akom veku a priemernej hmotnosti je hus zabiť na mäso, najlepšie 4 spôsoby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chov husí sa považuje za dosť populárnu činnosť. Tieto vtáky sa chovajú na mnohých malých alebo veľkých farmách. Tieto vtáky sa považujú za veľmi nenáročné. Zároveň veľa začínajúcich poľnohospodárov má otázku, v akom veku je lepšie zabíjať husi na mäso. Aby bol chov vtákov čo najvýnosnejší, pri výbere času na zabitie je vhodné zamerať sa na vek a váhu vtákov.

V akom veku zabíjať husi na mäso?

Pri chove vtákov, aby sa získalo mäso, sa sekajú od 4 mesiacov. Konkrétne obdobie určuje plemeno vtáka a jeho strava. Jednoduché dedinské sivé alebo biele husi, ktoré žrali trávu a minimálne množstvo obilia, dosiahnu požadovanú váhu iba za šesť mesiacov. Plemená brojlerového mäsa sa považujú za veľmi skoré a rýchlo rastú. Ak vtáky jedia kŕmne zmesi, je dovolené ich poslať na zabitie už po 4 mesiacoch.

Ak sú husi chované pre páperie, malo by sa načasovanie upraviť tak, aby odrážalo čas móla. Hus môžete zabiť až po 4 mesiacoch. Do tejto doby ešte nie je dokončený prvý chov vtákov. Asi o 4 mesiace je páperie úplne nahradené perím pre dospelých. V rovnakom okamihu konope z vtáka zmizne - perie, ktoré rastie na tele.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Podľa recenzií kulinárskych odborníkov majú husi, ktorých vek je 7-8 mesiacov, najchutnejšie a najšťavnatejšie mäso. Do tejto doby je mäso úplne zrelé a pečeň dosahuje veľké rozmery.

Skorý zrejúci exemplár mäsového plemena má v priemere 4 až 5 kilogramov. Po odstránení vnútorností, labiek, peria a hlavy hmotnosť jatočného tela zvyčajne nepresahuje 2,5 - 3 kilogramy.

Príprava na postup

Pri domácom zabíjaní husí stojí za to dodržiavať určité pravidlá. Ich porušenie vyvoláva zhoršenie chuti mäsa a zníženie trvanlivosti. V prvom rade je dôležité očistiť črevá vtáka od výkalov. Za týmto účelom nemôžete kŕmiť vtáky pred zabitím po dobu 8-12 hodín. Toto obdobie nie je možné predĺžiť, pretože to negatívne ovplyvní chuť mäsa.

Zároveň sa neodporúča obmedzovať vtáky vo vode. Pred zabitím stojí za to vtákom dať slanú tekutinu. To pomáha predĺžiť trvanlivosť jatočného tela. Zvyčajne sa počas hladomoru odporúča husi, ktoré sú určené na zabitie, oddeliť od zvyšku hospodárskych zvierat. Je vhodné sedieť v noci. V tejto situácii je prípustné zabiť vtáky ráno.

Ak sa sedenie vykonáva vo dne, je potrebné zatemniť miesto, kde sa vtáky nachádzajú.

Techniky zabíjania

Existuje niekoľko možností techniky zabíjania, z ktorých každá má určité výhody a nevýhody.

Externá metóda

Na zabíjanie vtákov týmto spôsobom doma stojí za to pripraviť si ostré nožnice. Musia mať dlhé čepele. Najskôr by mal byť vták zviazaný a umiestnený naopak. Aby sa zabránilo tomu, že hus zamáva krídlami, odporúča sa ju umiestniť do špeciálneho kužeľa, v ktorom je urobený otvor pre hlavu.

Ak chcete zabiť hus, mali by ste urobiť nasledovné:

 • otvorte zobák a vložte nožnice do úst;
 • rozrežte žily a prepichnite oblohu, aby ste dostali nožnice do mozgu;
 • uvoľniť krv;
 • po pol hodine začnite vtáka trhať.

vysoká účinnosť;

vysoká rýchlosť manipulácie;

ľahká manipulácia so zručnosťami.

potreba špeciálnych nástrojov;

potreba primeraných zručností.

Interná metóda

Ak chcete pichnúť husi touto metódou, je potrebné ich upevniť rovnakým spôsobom ako pri použití externej metódy. Potom ostrým nožom podrežte hrdlo pod zobákom. Rez by mal byť dostatočne hlboký, aby sa dostal až k stavcom. Na uľahčenie eliminácie krvi by mala byť hlava okamžite oddelená.

vysoká rýchlosť;

presnosť manipulácie;

presnosť.

potreba oddeliť hlavu;

potreba určitých zručností a vedomostí.

Sekerou

Hus je často hacknutá sekerou. Na zabitie vtáka sa odporúča urobiť nasledovné:

 • rýchlo odrežte hlavu sekerou;
 • zaveste jatočné telo hore nohami, aby ste vypustili krv;
 • choď škubať.

vysoká rýchlosť;

jednoduchosť postupu.

potreba ostro ostrého nástroja;

potreba zručností.

Priemyselný spôsob zabíjania

V priemyselnom meradle je rezanie vtákov dostatočne dlhé. Na urýchlenie tohto postupu sa používajú špeciálne dopravné vedenia. Pomáhajú rýchlo poraziť, vytrhnúť a vykuchať jatočné telo.

vysoká rýchlosť postupu;

automatizácia procesov;

nie je potrebný ľudský zásah.

potreba dostupnosti vhodného vybavenia;

potreba zručností pri práci so zariadeniami.

Ako vytrhnúť vtáka

Po vypustení krvi z jatočného tela môžete pokračovať v procese trhania. Aby ste zabránili tomu, aby sa vám na páperie a perie dostala krv, odporúča sa špička krku utiahnuť špagátom. Vtáky môžete štipnúť na sucho aj na mokro. Prvá možnosť sa používa na zber páperia a peria. Ihneď po vytrhnutí je možné ich triediť a spracovať.

Pri použití mokrej metódy musí byť jatočné telo oparené vriacou vodou. Táto verzia postupu sa považuje za jednoduchšiu a rýchlejšiu.

Ako rozrezať jatočné telo

Rez je potrebný s mimoriadnou opatrnosťou, pretože to môže viesť k zhoršeniu chuti mäsa a vzhľadu jatočného tela. Ak chcete vykonať postup, mali by ste urobiť nasledovné:

 1. Pred začatím manipulácie sa uistite, či je maskara čistá. Nemôže mať perie alebo páperie. Nečistoty je možné odstraňovať ručne alebo pinzetou.
 2. Odstráňte vtáčiu hlavu. Aby ste to dosiahli, stojí za to prerezať pokožku v oblasti druhého stavca.
 3. Odrežte krídla v ohybe lakťa a labky v oblasti kĺbu. Tieto oblasti sa strihajú najľahšie. Takéto fragmenty je zakázané používať na varenie.
 4. Začnite rezať orgány. Najskôr sa odporúča odstrániť pažerák a priedušnicu. Aby ste to dosiahli, stojí za to rezať brucho. Je tiež prípustné vytiahnuť tieto orgány cez kloaku. Ak sa vyskytnú ťažkosti, môžete použiť nôž.
 5. Ak chcete otvoriť brucho, musíte si vziať ostrý nôž. V takom prípade by sa malo začať s kloakou a pohybovať sa smerom dole, k kýlu. Rez by sa mal robiť opatrne, aby neovplyvňoval vnútorné orgány a črevá.
 6. Odstráňte vnútornosti a iné vnútorné orgány. Na jedlo sa zvyčajne používa žalúdok a pečeň.
 7. Horiace potrubie odstráňte nožom.
 8. Korpus dobre opláchnite a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Mala by ležať v izbových podmienkach. Po uplynutí tejto doby môže byť mäso zmrazené.

Užitočné tipy pre začiatočníkov

Začínajúci poľnohospodári by sa mali riadiť týmito odporúčaniami:

 1. Na jar a v lete kŕmte husi zeleňou. S príchodom jesene stojí za to zaviesť do kŕmnej zmesi vtákov viac kŕmnych zmesí.
 2. Od septembra obmedzte fyzickú aktivitu vtákov. To podporuje lepšie ukladanie tuku. Trvanie dennej prechádzky by malo byť 1-1,5 hodiny.
 3. Vyberte si najlepšie chovné zvieratá.
 4. Po zabití vypustite krv. To ovplyvňuje kvalitatívne vlastnosti mäsa.

Aby bol postup úspešný, pred zabitím stojí za to oboznámiť sa s anatomickými vlastnosťami vtákov. To vám pomôže správne zabiť vtáka a vykonať jeho sekciu.ku. Na vykonanie manipulácie je dôležité používať ostro zaostrené nástroje.


Pozri si video: Ktoré plemeno husí by som mal kŕmiť? najziskovejšie plemená husí. Ktoré preteky začať (Február 2023).