Rada

Ako doma kŕmiť divé káčatá, ako ich krotiť a chovať

Ako doma kŕmiť divé káčatá, ako ich krotiť a chovať


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Skrotenie divých kačíc je dobrým začiatkom pre začínajúcich chovateľov hydiny. Doma sa divoké kačice zakoreňujú najlepšie zo všetkých. Hniezda nájdete v jamách stromov alebo v rákosí vedľa lesných riek. Vtáky sú prispôsobené na prežitie v teplom a chladnom podnebí, sú nenáročné na chov a nevyžadujú pre káčatá špeciálne technické vybavenie. Hlavným problémom chovateľov je, ako kŕmiť divé kačice a káčatá. Ale ich strava sa príliš nelíši od hydiny.

Ako sa doma starať o divé káčatká?

V prírode kačica divá opustí hniezdo po matke druhý deň po vyliahnutí. Rýchlo sa osamostatňujú, sami dostávajú jedlo chytaním poterov a hmyzu. V znáškach divých kačíc je osem až jedenásť káčat.

Na chov malých kurčiat doma sú vhodné kartónové škatule alebo veľké prútené koše vystlané slamou. Prvých päť dní by mali byť škatule umiestnené na teplom mieste v dome a potom by sa mali vypestované káčatá preniesť do kačacieho domu.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Mláďatá, ktoré zostali bez matky, by sa mali kŕmiť šesťkrát denne a zapiť dostatočným množstvom vody. Ak sa káčatká samy nejedia dobre, kŕmia sa z pipety. Od desiatich dní veku sa počet kŕmení zníži na trikrát.

Jemnosti držania v zajatí

Bezpečné spôsoby, ako chytiť a skrotiť kačice:

 • pasca - do trávy je umiestnená tenká čipka s voľným očkom na konci. Keď kačica vstúpi do slučky nohou, čipka sa stiahne;
 • pasca - na zem sa položí návnada, na vrch sa položí krabica alebo sieť a spadne na vtáka.

Dlhším spôsobom, ako získať domáce stádo káčat, je nakŕmiť znášku počas leta a potom ju preniesť na káčatá. Kačice divé sú zvyknuté na ľudí, ktorí ich kŕmia, a sami sa hrnú k jedlu.

Vtáky musia vytvárať podmienky blízke prírodným - zabezpečiť voľný pohyb a poskytnúť miesto na kúpanie. Hlavné požiadavky na usporiadanie kačacieho domu a chov vtákov:

 • miestnosť - tehla, zvnútra izolovaná listami z drevotrieskových dosiek;
 • stelivo - z pilín a slamy;
 • voliéra je priestranná, vtáky sú zvyknuté na činnosť, v klietke sa stanú apatickými;
 • čerstvý vzduch - v kačici musí byť zabezpečený ventilačný systém;
 • chôdza - plocha pre chôdzu káčatiek by mala byť pridelená na plochu zarastenú trávou a ohradenú jemnou sieťkou;
 • jazierko - do pera vložte misku s vodou na prechádzku.

Je dobré vybaviť si v záhrade umelé jazierko a pustiť tam malé rybky. V prírode trávia kačice divé leto pri vode, kŕmia a učia kačice plávať. V teplom období sa vtáky budú cítiť dobre v otvorenom výbehu s jazierkom.

Hĺbka rybníka by nemala presiahnuť jeden a pol metra. Kačice sa potápajú pre ryby do hĺbky rovnajúcej sa ich dĺžke tela - asi 60 centimetrov. Brehy nádrže by mali byť ploché.

Imunita divých kačíc je silnejšia ako imunita domácich. V prípade nepriaznivej epizootickej situácie v regióne je potrebné ich zaočkovať. Malým káčatkám by sa nemalo umožniť chodiť po mokrej tráve po daždi alebo rose, aby sa zabránilo ich prechladnutiu.

Dospelé kačice divé sú schopné vychovať sirotu niekoho iného - káčatko domáceho plemena vtákov. V prírode sa kačice starajú o potomstvo susedov, ktorí zahynuli po útoku dravcov.

Ako kŕmiť divého vtáka?

Dospelé kačice sa živia obilninami, zeleninou, strukovinami a rastlinami. V lete sa vtáky vypúšťajú na pastvu do trávy. Diéta pre káčatá:

 • pšeničná, ovsená, jačmenná krúpy;
 • hrach;
 • varené zemiaky;
 • repa;
 • mrkva;
 • slnečnicový koláč;
 • otruby;
 • kŕmne droždie;
 • rybí tuk.

Na kŕmenie vyliahnutých káčat sa pripravuje zmes drvených vajec a beztučného tvarohu v mäsovom alebo rybom vývare. V prírode kačice žerú riasy.

Do stravy musíte pridať kačicu a tiež ponúknuť namočené chalúhové jedlo. Nahradia hmyz krvavými červami. Čerstvo mleté ​​ryby by sa mali vtákom dávať každé dva dni.

Podľa operenia môžete určiť, čo kŕmiť divé káčatko. Novo vyliahnuté kuriatko je pokryté žltou páperím. V tomto prípade sa doplnkové jedlá začínajú drvenými varenými vajcami, tvarohom a drvenými zrnami. Mláďatá s hnedým perím sa kŕmia zrnami s prídavkom nasekanej trávy, varených nasekaných zemiakov.

Kačica zimná strava:

 • kukurica;
 • pšenica;
 • fazuľa;
 • ovos;
 • siláž;
 • zeleninu.

Aby sa vtákom v zime poskytlo zelené jedlo, klíčia sa pšeničné zrná. Kačice potrebujú dostatok tekutín. V kačici by mali byť vždy nádoby s čistou vodou. Aby sa zabránilo tomu, že by kačiatka navlhčili labky v žľaboch, je vhodné nainštalovať automatické napájačky a dodať filtrovanú vodu vyčistenú od chlóru. Je však jednoduchšie vložiť nádoby s usadenou vodou a meniť ich dvakrát denne. Neodporúča sa dávať surovú vodu z vodovodu, ale kľúčová voda bude stačiť.

Čo by sa nemalo dať?

Zakázané jedlo pre divé kačice:

VýrobokHarm
Čerstvý, plesnivý chliebUpcháva pažerák, spôsobuje upchatie gastrointestinálneho traktu, rozvoj plesňových ochorení dýchacích ciest
Celá surová zeleninaNie sú trávené, uviaznu v strume
SucháreOpuch v žalúdku
Tekvica, cuketaPôsobia laxatívne
Byliny z čeľade masliakovitýchObsahuje paralyzujúce toxíny

Aby ste opustili divé kačica, musí byť zelenina uvarená a najemno nasekaná. Pre lepšie strávenie jedla by ste mali do samostatnej misy vložiť kriedu a rozdrvené vaječné škrupiny.

Koľko rastie?

Divoké káčatká sa rýchlo rozvíjajú a vo veku dvoch mesiacov vyzerajú ako kačice dospelé. Aby kurčatá lepšie priberali, mali by byť kŕmené vitamínovými bylinami - kôprom, listami obarenej žihľavy, vrcholmi repy, čínskou kapustou. Chov káčat na výkrm trvá až sedemdesiat dní, odvtedy sa začína s moletou. Jatočné telá sa budú ťažko trhať a mäso bude tvrdé.

Chovné vlastnosti

V prírode samice usporadúvajú hniezda a na jar kladú vajíčka. Samce ich nechajú po objavení spojky a idú moltiť. Vtáky sa pária v rybníku, takže musíte dať misku s vodou do kačice alebo pustiť kačice do jazierka.

V zajatí samice kladú vajíčka trikrát ročne. Kačice divé neopúšťajú svoje kurčatá, takže inkubátor nie je potrebný. Kačice liahnu vajcia v intervaloch, počas ktorých sa kŕmia. Pred odchodom murivo zakryjú vlastným páperím. Nosnice by sa mali kŕmiť štyrikrát denne, do jedálnička by sa malo pridať viac ovsa a jačmeňa.

Mušle vajec kačíc divých sú tvrdšie a hladšie ako vajcia hospodárskych vtákov. Hmotnosť jedného vajca je 60-80 gramov. Inkubačná doba je 26-28 dní. Mláďatá vyliahnuté v chladnom počasí by sa mali prvé dni udržiavať v teple. Plôdik sa umiestni do škatule vystlanej penou z vnútornej strany a umiestni sa na misku s horúcou vodou alebo vedľa radiátora. V lete kurčatá nepotrebujú kúrenie, mali by byť chránené pred prievanom.

Možné chyby

Prvým nesprávnym výpočtom je zachytenie neskrotného druhu. V blízkosti dedín a v mestských parkoch je to zriedkavé, ale môžete tu nájsť sťahovavé vodné vtáky. Ak je vták agresívny, nejedí a nepije, je lepšie ho vyslobodiť. Najčastejšie chytači natrafia na priateľské kačice divé, kačicu sivú a kačicu červenohlavú. Tieto tri plemená si rýchlo zvyknú na človeka, priberajú a kladú vajíčka niekoľkokrát do roka. Vtáky sú podobné sivému opereniu so zvlneným čiernym vzorom. Kačice divé sa vyznačujú zelenou hlavou. Nepriaznivé podmienky pre divé kačice:

 • bunkový obsah;
 • nedostatok vody a chôdza;
 • veľké kusy v jedle;
 • iba kŕmenie trávou;
 • nedostatok pevných prísad - krieda, vaječné škrupiny, škrupiny.

Obilniny by sa mali dávať drveným vtákom všetkých vekových skupín. Varená zelenina sa podáva iba v nasekanej forme alebo sa rozbije na kašu. Tráva, kapustné listy pre kurčatá sú rezané. Zobák dospelých kačiek je prispôsobený na odtrhnutie kúskov z listov, na odtrhnutie stoniek. Kačica by mala byť pravidelne udržiavaná v čistote, rovnako ako u domácich kačíc s pôvodom: podstielka by sa mala vymieňať každé dva dni, v lete by mala byť miestnosť dezinfikovaná počas chôdze vtákov.


Vo voľnej prírode divé kačice dlho neprichádzajú do styku s trusom. V špinavej kačici budú chytať rovnaké infekcie ako hydina. Ak teplota v kačici v zime klesne pod päť stupňov Celzia, je potrebné miestnosť vykurovať.

Kačice by nemali byť povolené na prechádzku bez dozoru v neobmedzenom priestore. Mláďatá vo veku desiatich dní sa snažia lietať, môžu odletieť z miesta a nevrátiť sa. Vtáky skrotené ako dospelí by sa mali teoreticky vrátiť na miesto, kde je vždy k dispozícii jedlo a prístrešie. Napriek tomu sa divým kačkám odporúča orezávať perie na krídlach skôr, ako sa objaví štvrtá generácia.


Pozri si video: Radíme chovatelom - Chovame morky a perlicky (Septembra 2022).