Rada

Opis mrazuvzdorných, vysoko výnosných a nízko rastúcich samorodiacich odrôd čerešní

Opis mrazuvzdorných, vysoko výnosných a nízko rastúcich samorodiacich odrôd čerešní


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie samoplodných odrôd čerešní je voľbou moderných záhradníkov, ktorí potrebujú uvoľniť miesto v krajine a zjednodušiť proces starostlivosti. Čerešne nevyžadujú opeľovače, takže môžu prinášať ovocie, aj keď sú pestované osobitne. Ak chcete vysadiť túto odrodu bobúľ, musíte si zvoliť možnosť zohľadňujúcu klimatické podmienky a typ pôdy.

Vlastnosti samooplodných odrôd čerešní

Nie vždy je vhodné pestovať v záhrade niekoľko odrôd čerešní. Pri výsadbe niekoľkých kríkov sa musíte neustále starať o ne, berúc do úvahy určité nuansy. Samoúrodné druhy bobúľ sú na rozdiel od tradičných schopné plodiť intenzívne bez použitia opeľovačov. Pretože pre takéto druhy sa nevyžaduje pestovanie ďalších sadeníc v blízkosti, výrazne to šetrí miesto na letnej chate.

Každá odroda plodných plodov má samostatný popis a vlastnosti. Odroda kvapiek má zvláštnu štruktúru, pretože dĺžky tyčinky a piestika v rastline sa zhodujú. Výsledkom je, že kvet je opeľovaný ešte skôr, ako sa púčik otvorí. Čerešňa Studencheskaya a Annushka sa líšia v maximálnej produktivite, pretože ich peľ klíči do 2 - 3 dní pri konštantnej teplote 10 stupňov.

Hlavné druhy samorodičovských čerešní

V závislosti od typu pôdy na danom mieste a atmosférických podmienok je potrebné zvoliť vhodný druh stromov. Všetky odrody samonosných čerešní sú rozdelené do nasledujúcich kategórií:

 • poddimenzované;
 • veľkoplodé;
 • zimné mrazuvzdorné.

Veľkoplodé odrody

Veľké bobule sa ľahšie zbierajú a spracúvajú, preto by sa tento ukazovateľ mal brať do úvahy pri výbere druhu stromov. Medzi veľkoplodé čerešne patria:

 1. Girlanda. Výška stromov dosahuje 4 m. Bobule tmavočerveného odtieňa majú hustú kôru a šťavnatú dužinu.
 2. Maják. Huňaté stromy vysoké až 2,5 m. Vínové plody majú sladkokyslú chuť. Odroda nie je náchylná na rozpad, bez ohľadu na typ pôdy.
 3. Mládež. Stredne veľká odroda, ktorá z každého stromu vyprodukuje až 12 kg bobúľ. Plody sú jasne červené, šťavnaté, oválneho tvaru.
 4. Schôdzka. Stromy dosahujú výšku 3 m a vytvárajú hustú korunu. Hmotnosť bobúľ je 15-20 g, chuť je sladkokyslá. Na jednom strome dozrieva až 10 kg úrody.

Najproduktívnejšie samoplodné čerešne

Hlavným kritériom pre výber samoplodných sadeníc je hodnota výnosu. Pestovanie plodných odrôd uspokojí potrebu konzumácie a prípravy zásob bobúľ. Nasledujúce druhy čerešní sú považované za najviac výnosné:

 1. Lyubskaya. Výraznou črtou odrody je schopnosť rásť vo forme kríkov alebo stromov. Výška rastliny dosahuje 3 m. Crohn stredne hrubý a rozvetvený. Zaoblené plody majú bordovú farbu a hmotnosť do 6 g.
 2. Apukhtinsky. Rastie ako kry vysoké až 3 m. Výťažok je 7-9 kg na krík. Rastlina rodí bobule od druhého roku kultivácie. Chuť ovocia je sladkokyslá.
 3. Volochaevka. Výsadby dorastajú až do výšky 3,5 m a poskytujú úrodu až 15 kg bobúľ. Hmotnosť ovocia - 4 g, chuť - sladká so znateľnou kyslosťou, dužina - šťavnatá. Jedinou nevýhodou je nízka odolnosť proti mrazu.

Nízko rastúce odrody

Šírenie nízko rastúcich čerešní je spôsobené jednoduchou starostlivosťou o stromy. Nízke rastliny sa ľahšie polievajú, hnojia, tvarujú, aby vytvorili úhľadnú korunu. Plantáže nezaberajú veľa času na letnej chate a prinášajú stabilné ovocie.

Výška nízkych stromov nepresahuje 2,5 m. Väčšina výsadieb má oválnu korunu a je vysoko odolná proti suchu. Rastliny trpaslíkov majú značný dopyt v krajinnom dizajne.

Mrazuvzdorné odrody

V severných oblastiach s premenlivým podnebím a pretrvávajúcim chladným počasím by sa mali pestovať mrazuvzdorné stromy. Medzi najviac zimovzdornými odrodami možno rozlišovať:

 • Vladimirskaja. Stredne veľká odroda produkujúca sladké bobule. Z jedného kríka vyrastie až 10 kg úrody.
 • Novodvorskaja. Znáša mrazy a časté zmeny teploty. Nevýhodou odrody je tendencia k tvorbe kokcykózy.

 • Veniec. Mrazuvzdorná trpasličia odroda so šťavnatými plodmi a malou kosťou. Sezónny výnos je 8-10 kg. Pri pestovaní v severných oblastiach je výnos nestabilný.
 • Hviezda. Nie úplne samooplodné druhy, ktoré sú opeľované čerešňami alebo podobnými rastlinami. Výťažok dosahuje 15 kg. Bobule sú sladké, s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami.

Z tejto odrody si každý záhradník bude môcť vybrať odrodu vhodnú pre jeho podmienky.


Pozri si video: VIŠEŇ - jarní řez mladého a starého stromu (Február 2023).