Rada

Ako sa vysporiadať s múčnatkou cibuľou pomocou ľudových prostriedkov?

Ako sa vysporiadať s múčnatkou cibuľou pomocou ľudových prostriedkov?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Z plesňových infekcií je múčnatka obyčajná na cibuľke, každý pestovateľ zeleniny by mal vedieť, ako s ňou naložiť. V opačnom prípade začne choroba postupovať a rozšíri sa do susedných rastlín. Z patológie najviac trpia cukety, uhorky, tekvica. Úrodu môžete uložiť uplatnením opatrení na boj proti patogénnym mikroorganizmom. Používajú liečbu chemickými aj ľudovými prostriedkami. Musíte poznať príznaky choroby, prečo sa objavuje a ako sa vyhnúť infekcii.

Opis choroby

Akonáhle nebudú volať múčnatku, a popol, a bielizeň. Z plesňových chorôb, ktoré postihujú zeleninu aj bobule, je najbežnejšia múčnatka. Huba parazituje na vegetácii a množí sa spórami, podobne ako miniatúrne hnedé gule. Názov choroby odráža hlavný príznak infekcie.

Okrem skutočnej choroby sa peronospóra alebo peronosporóza vyskytuje aj na zelenine. Typy patológie sa líšia v umiestnení bieleho plaku. V múčnatke začína infekcia rastliny zvonka listu, falošne - zvnútra.

Ale mechanizmus účinku spór na organizmus rastlín je rovnaký. Huba sa absorbuje cez buničinu zelených častí, ktorá je rýchlo nevyhnutná pre životne dôležitú činnosť.

Parazitovanie cibule, mycélium vyčerpáva rastlinu. Pri dažďových kvapkách fúka vietor, spóry prechádzajú k iným rastlinám... Nesú ich sami záhradníci, nedodržiavajúc pravidlá starostlivosti. Od okamihu infekcie trvá od 5 dní, keď sa objavia prvé príznaky. Medzi príznaky choroby patrí nielen vzhľad bieleho plaku. Listy, akoby poliate vápnom, žltnú. Na stonkách sa objavujú nekrotické hnedé škvrny, čo naznačuje zanedbanie patologického procesu.

Konídie sa v zozbieranej plodine dobre udržiavajú. V miestnostiach s teplotami nad 15 stupňov Celzia a vlhkosťou 85 - 90 percent sa infekcia šíri okamžite. Preto je ochrana cibule pred múčnatkou dôležitou etapou pri pestovaní zeleninových plodín.

Prečo sa vyskytuje múčnatka?

Spóry plesní sa šíria, keď:

 1. Polej kvety. Ak je cibuľa napadnutá múčnatkou, mikroorganizmy sa fúkaním vody fúkajú do zdravých plodín.
 2. Počasie je horúce, sprevádzané vysokou vlhkosťou. Infekcia sa rýchlo rozvíja v daždivom počasí. Vzduch je nasýtený parami vlhkosti, čo je priaznivé pre šírenie múčnatky. Konídie sa tvoria 5–10 dní po vstupe do rastliny. Na rozvoj činnosti im stačí 15 stupňov Celzia. Za týchto podmienok sú navyše oslabené rastlinné bunky.
 3. Rastliny sú vysadené husto. Tým, že sa stonky cibule vzájomne dotýkajú, získavajú plodnicu huby. Takto sa tvoria nové lézie. To sa deje na posteliach, kde nie je prístup na čerstvý vzduch, nie je tam žiadny vietor.
 4. Zem obsahuje veľké množstvo dusíka.
 5. Zeleninová záhrada nie je po vykopaní zeleniny vyčistená. Výtrusy prezimujú v rastlinných zvyškoch pokryté snehom a zachovávajú si svoju životaschopnosť.
 6. Škodcovia napádajú výsadbu cibule. Nositeľmi huby sú cibuľové mušky, hlístice a vošky. Poškodením rastlín škodcovia zvyšujú ich odolnosť voči plesňovým infekciám.
 7. Semenný materiál je infikovaný. Na semene zostávajú spóry, ktoré sa potom vyvinú na stonkách a listoch zeleniny.

Nech už je choroba spôsobená z akejkoľvek príčiny, musíte sa jej zbaviť, keď sa objavia prvé príznaky.

Čím si môžete poliať cibuľu?

Hlavnou úlohou v situácii, ako sa vysporiadať s múčnatkou cibuľou, je znížiť zameranie lézie. Preto sú všetky časti rastlín posypané bielym kvetom vyrezané, po ktorých nasleduje spálenie. Choré rastliny sa zo záhrady odstránia a úplne sa vylúčia.

V počiatočných štádiách vývoja múčnatky sa pre rastliny pripravuje postrek. Manganistan draselný sa zriedi v teplej vode. Roztok s vysokou koncentráciou zabíja spóry mikroorganizmov. Ničí múčnatku a sódu, ktorej lyžicu rozpustíte vo vedre s vodou.

Ďalším spôsobom, ako zastaviť šírenie choroby, je postrek roztokom síranu meďnatého. Rozpustením desiatich gramov látky v pol litri horúcej vody ju nalejte do vedra s teplou vodou. Aby sa použité roztoky lepšie zadržali na rastlinách, pridajte do vedra s tekutinou sto gramov mydla na pranie. Použite spracovanie postelí s cibuľou 3-4 krát mesačne.

Dva týždne pred zberom cibule sa použije tekutina Bordeaux, aj keď mnohí nechávajú nápravu bez dozoru. Pestovatelia zeleniny sa domnievajú, že zmes Bordeaux je vhodná iba na prevenciu chorôb. Aj keď 1% liečiva sa na začiatku vývoja ochorenia dobre vyrovná s múčnatkou.

Ako inak môžete luk zachrániť?

Keď sa zistia prvé príznaky choroby, rastlina:

 • navlhčený jódovou tinktúrou (10 ml), rozpustený v desiatich litroch vody;
 • spracované Fitosporinom na múčnatku v pomere jeden gram na liter kvapaliny;
 • nastriekané zmesou síranu meďnatého (10 gramov), sódy (50 gramov), mydla na pranie (200 gramov) a dvoch litrov vody zriedenej vo vedre s vodou.

Chemické látky a fungicídy sú účinnejšie: Agrolekar, Chistoflor, Ridomil, Skor. Použite finančné prostriedky v súlade s pokynmi. Lieky pôsobia proti plesniam na rastline, na žiarovkách. Fungicídy sa používajú na boj proti iným plesňovým infekciám.

Počas vegetačného obdobia je potrebné trikrát postriekať chemikáliami. Postup môžete opakovať po jednom a pol až dvoch týždňoch. Ale výsadba cibule sa spracováva dvadsať dní pred zberom. Spracovanie cibule proti múčnatke sa vykonáva aj pomocou ľudových prostriedkov.

Ľudové lieky na múčnatku

Pestovatelia zeleniny vyvinuli vlastné metódy, ako sa vysporiadať s múčnatkou, na odstránenie choroby používajú ľudové prostriedky.

Na boj proti infekcii sa burina vytiahne, umiestni do vedra a zaleje sa vriacou vodou. Nálev sa pripravuje niekoľko dní, kvasí. Po filtrovaní sa perie cibule postrieka hotovým liekom.

Ďalší produkt sa pripravuje z oddelenej fermentovanej mliečnej srvátky, riedi sa studenou vodou v pomere 1:10. Na zvýšenie účinnosti roztoku pridajte čajovú lyžičku síranu meďnatého.

Tri dni sa pripravuje infúzia čerstvého divého mäsa zriedeného vo vode. Po premiešaní prefiltrujte a pridajte liter do vedra s vodou. Cibuľa sa večer lieči ľudovým liekom.

Infúzie tabakových alebo cibuľových šupiek, ktoré sa vyrábajú deň pred spracovaním, pomôžu vyrovnať sa s peronosporózou. Mnoho záhradkárov odporúča jednoduché ukladanie cibúľ infikovaných múčnatkou. Je potrebné dobre zohriať zhromaždené hlavy cibule na slnku, vysušiť. Potom patogénne huby zomrú.

Preventívne opatrenia

Aby ste v boji proti múčnatke nepoužívali chemické prostriedky, mali by ste si to ľahšie uľahčiť, musíte vopred myslieť na opatrenia na prevenciu plesňovej infekcie.

Medzi opatrenia na zabránenie výskytu múčnatky cibule patria:

 • dodržiavanie pravidiel striedania plodín bez výsadby cibule, kde rástol batun, šalotka, cesnak;
 • predbežné namočenie semien a očkovanie pred výsadbou v roztoku manganistanu draselného;
 • zabezpečte cirkuláciu vzduchu v záhonoch, zabráňte zahusteniu výsadby;
 • dezinfekcia nástrojov, zariadení na vykonávanie záhradných prác bez obáv z infikovania zeleniny múčnatkou;
 • zalievanie ráno, aby rastliny mohli vyschnúť;
 • zavedenie menej dusíkatých hnojív a väčšieho množstva minerálnych komplexov s draslíkom a fosforom.

Preventívne sa zeleninové záhony postriekajú roztokom séra, infúziou dreveného popola. Počas sezóny sa používa aj akákoľvek záhradná burina, ktorá sa posype výluhom výsadby zeleninovej rastliny.

Po vykopaní zrelých cibúľ sa suché stonky a listy zhrabnú a zničia. Patogénne organizmy sa koniec koncov konzervujú v rastlinnom odpade, ktorý sa aktivuje na jar.

Je povinné vykonávať preventívne ošetrenie žiaroviek zhromaždených zo záhrady fungicídnymi prípravkami.


Pozri si video: Proti plevelům v trávníku - Bofix (Septembra 2022).