Otázky a odpovede

Kôra z korenia

Kôra z koreniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kto pestuje túto odrodu? Rastiem už niekoľko rokov, neboli tam žiadne sťažnosti. Minulé leto zomrela celá plodina. Na všetkých plodoch a niektorých zelených húseniciach sa objavili tmavé škvrny. Kto tomu čelil? Je teraz možné pestovať nové papriky na rovnakom mieste alebo je potrebné niečo s pôdou kultivovať?

Odpovede:

Zelené húsenice, ktoré ste si všimli, sú s najväčšou pravdepodobnosťou kopčekom. Húsenice sa objavia, keď sa motýľ položí na spodnú stranu listu vajec po dni. Je vhodné odhaliť spojky vajíčok včas a zničiť ich. Lopatka nemá rada šírku a kôru dubu. Postrek infúziou týchto rastlín tieto škodcov odpudzuje. Odvary však pri veľkej invázii nepomáhajú. Bude musieť používať chemikálie. Ich účinnosť v boji proti lopatke ukázala: Fufanon, Decis, Zolon.

Vážnejším problémom je výskyt tmavých škvŕn na plodoch korenia. Mám podozrenie na infekčné ochorenie - alterariózu (suché špinenie). Ovplyvnené sú nielen papriky, ale aj paradajky, zemiaky a iné plodiny nočnej bielizne. Alternarióza sa najčastejšie prejavuje v druhej polovici vegetačného obdobia. Nanešťastie, napriek boju, infekcia pretrváva na úlomkoch rastlín a postihnutých semenách.
Oblasť, v ktorej pestovalo korenie, si vyžaduje dezinfekciu, aby sa infekcia neprenesla na inú zeleninu. Je lepšie pestovať korenie na novom mieste, kde boli predchodcovia: kapusta, uhorka, tekvica, cuketa a strukoviny. Môžete skúsiť ponechať si svoju obľúbenú odrodu. Semená dezinfikujte vložením do roztoku manganistanu draselného alebo peroxidu vodíka.
Ak sa infekcia napriek všetkým prijatým opatreniam prejaví, postriekajte rastliny 0,25% roztokom Ridomil Gold. Opakované ošetrenie sa môže vykonávať pomocou Bravo alebo Oxychom.