Rada

Načasovanie, kedy sa majú sadiť paradajky pre sadenice pre moskovský región

Načasovanie, kedy sa majú sadiť paradajky pre sadenice pre moskovský región


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Odrody rajčiakov pásmových pre moskovský región sa zvyčajne začínajú vysievať pre sadenice od konca februára a takmer do prvých dní apríla. Takéto rozšírenie je spojené s vlastnosťami odrody a spôsobom kultivácie. Skleníkové paradajky so stredným až dlhým vegetačným obdobím sú vysadené skôr. Odrody s krátkymi obdobiami dozrievania, v podmienkach moskovského regiónu, sa dajú úspešne pestovať bez prístrešia. Je však na nich, aby sa dôsledne dodržiavali termíny výsadby, berúc do úvahy agroklimatické podmienky konkrétneho územia.

Klimatické vlastnosti regiónu

Na veľmi veľkej ploche moskovského územia a priľahlého moskovského regiónu v miernom kontinentálnom podnebí existuje rozsah teplôt nad nulou. Ukazovatele trvania období bez mrazu sa výrazne líšia.

Ak sa priemerný ukazovateľ pre tento región považuje za 120 - 125 dní, potom je v naro-fominskej oblasti toto obdobie podľa štatistík iba 102 dní. Je to dané nielen geografickým umiestnením záhrady alebo osobného pozemku, ale aj vlastnosťami reliéfu, výškovými rozdielmi.

Pri plánovaní pestovania paradajok na čerstvom vzduchu je potrebné určiť obdobie, kedy je možné sadenice vysadiť bez obáv z opakujúcich sa mrazov. Pre rôzne zóny moskovského regiónu prechod priemerných denných teplôt vzduchu na jar, cez značku 10 stupňov, nastáva v rôznych časoch.

Pre sever a stred regiónu pripadá na 8. - 10. mája a pre juhovýchodné regióny sa prechod uskutoční o týždeň skôr.

Vo väčšine oblastí sa stabilné otepľovanie začína až od 11. do 13. mája. V oblastiach s plochým reliéfom sa obdobia mrazu zastavia na 10. - 20. mája, v niektorých rokoch je však možné očakávať návrat mrazov aj v prvých desiatich júnových dňoch.

Preto môžeme hovoriť iba o podmienených termínoch výsadby, ktoré si musí každý záhradník upraviť sám. Ak poznáme vlastnosti našej stránky, berieme ako základ pre výpočty obdobie možného spätného chladenia. Sú hlavnou prekážkou pri presádzaní paradajok do voľnej pôdy v moskovskom regióne skoro na jar.

Agrotechnické techniky pri príprave osiva a starostlivosti o sadenice do značnej miery ovplyvňujú jeho plný vývoj a môžu predĺžiť alebo skrátiť obdobie od vysadenia po zber.

Vypočítame načasovanie výsevu semien

Po určení počtu, z ktorého môžete presadiť sadenice paradajok do otvoreného terénu, študujeme odporúčania výrobcu osiva. Zvyčajne v popisoch odrody je vždy uvedený vek, ktorý by sadenice mali mať v čase transplantácie na trvalé miesto. Tento údaj pre rôzne paradajky sa môže pohybovať od 45 do 65 dní a počíta sa od okamihu vzniku.

K tomuto obdobiu by sa malo pripočítať 4 - 7 dní pre samotné obdobie klíčenia a dodatok k miere prežitia až 5 - 7 dní po vybratí. Výsledný počet dní v kalendári spočítame opačným smerom a získame dátum, kedy treba sadenice paradajok sadiť.

 1. Neskoré dozrievanie odrôd paradajok, pre ktoré bude skleník od začiatku mája trvalým miestom rastu, sa pre sadenice vysieva koncom februára, začiatkom marca.
 2. Tradične sa u odrôd so strednou dobou dozrievania, ktoré sa plánujú vysadiť na otvorenom teréne alebo pod prístreškami na ľahké fólie, v tretej dekáde mája, začiatkom júna, vysievajú semená koncom marca, začiatkom apríla.
 3. Determinantné alebo trpasličie skoré odrody, ktoré sa vysádzajú do pôdy 5. - 10. júna, sa sadenice vysievajú začiatkom apríla. Ak sa plánuje ich ochrana pred mrazom ľahkými prístreškami, potom sa termíny výsadby posúvajú na skoršie obdobie, do tretej dekády marca.

Dôležité! Výsadbou stvrdnutých paradajok v otvorenom teréne v počiatočných fázach sa dá dosiahnuť intenzívny rast koreňov.

Skoršie termíny sejby nie sú vždy opodstatnené, pretože rastliny sú veľmi náročné na osvetlenie. Pri nedostatku slnečného žiarenia budete musieť dodržiavať teplotný režim alebo dodatočné osvetlenie. Dôležitú úlohu v správaní rastlín majú tiež spôsoby kalenia semien a sadeníc.

Zmenou zavlažovacích režimov a starostlivým sledovaním stavu sadeníc je tiež možné pestovať vegetatívne alebo generatívne tendencie v rastline a tým ovplyvniť trvanie obdobia sadeníc.

Kontrola dátumov lunárneho kalendára

Mnoho záhradníkov nachádza racionálne obilie, ktoré sa riadi lunárnym kalendárom v období pestovania sadeníc. Môžete takýmto technikám dôverovať alebo ich ignorovať, alebo sa môžete oboznámiť a prijať skúsenosti niekoho iného.

Vzhľadom na vplyv astronomických pravidiel sa rajčiaky sadia a potápajú iba počas rastúceho mesiaca. V moskovskom regióne spadajú termíny na výsev paradajok pre sadenice na termíny:

 • 16., 17., 18., 21., 21. februára;
 • 20., 21., 24., 25., 26. marca;
 • 17., 18., 21., 22., 27., 28. apríla;
 • 18., 19., 24., 25., 26. mája;
 • 14., 15., 21., 22. júna.

Tieto dátumy v roku 2018 pomôžu záhradníkom usmerniť a sledovať vplyv, ktorý sa pripisuje družici Zeme. Ak máte po ruke kalendár, môžete sledovať priaznivé termíny poľnohospodárskych prác.

Počas okamihov splnu a novu sa neodporúčajú žiadne činnosti s rastlinami, najmä s výsadbou paradajok.

Kalenie semien znižuje obdobie sadeníc vývoja rajčiakov o 5-7 dní, ovplyvňuje úrodu a skoršie dozrievanie plodov.

Vlastnosti výsadby semien pre sadenice

Často záhradníci robia chybu, keď sa snažia zasadiť paradajky čo najskôr. To vedie k prerastaniu sadeníc, ktorým často chýba dostatočné osvetlenie. Preto je lepšie paradajku zasiať v odhadovanom čase, ale pokúste sa pre rastlinu vytvoriť také podmienky, ktoré jej umožnia silnejší rast a stabilne prenášajte transplantát na otvorenú pôdu. Existujú jednoduché techniky, ktoré pripravujú rastlinu na stresové situácie.

Jedným z nich je predsejbová príprava osiva:

 • dezinfekcia semien sa vykonáva v 1% roztoku mangánu;
 • po dobu 12 hodín sa semená namočia do stimulátora rastu alebo čistej vody;
 • v ďalšom štádiu sa na vytvrdenie uchovávajú 7 dní pri 0 ° C v chladničke;
 • vysievame semená iba do dobre oplodnenej a navlhčenej pôdy, prehĺbime ich o 1,5-2 cm;
 • teplota klíčenia pre odrody odolné voči chladu začína od 8 stupňov, ale najlepšie výsledky zodpovedajú 22-25 stupňom;
 • na urýchlenie klíčenia sa odporúča paradajky mulčovať priehľadným filmom;
 • so vznikom sadeníc sa fólia odstráni a umiestni do oblasti s dobrým osvetlením pri dodržaní zamýšľaného teplotného režimu.

Ak sa tieto pravidlá dodržiavajú, paradajky vykazujú zníženie doby rastu až o 7 dní a zvýšenie výnosu o 30%.

Kvalita starostlivosti a dodržiavanie poľnohospodárskych postupov ovplyvňuje aj ďalší vývoj zariadenia. Pestovanie sadeníc znamená zalievanie a správnu výživu. Presná regulácia teploty a vlhkosti vzduchu, plné osvetlenie. Niekoľko týždňov pred presadením do zeme si rastliny začnú zvykať na nízke teploty a slnečné svetlo.

Správne pripravené sadenice budú trvať oveľa menej času na prispôsobenie. Pristátie na otvorenom teréne sa pre ňu nestane bolestivým stresom. Podľa ubezpečení odborníkov sa dokonca môžu odrody odolné voči chladu príliš rozmaznávať doma, čo určite ovplyvní načasovanie a úrodu paradajok. Preto otázka, kedy zasiať semená pre sadenice, bude vyžadovať viac ako všeobecné rady. Je potrebné zhromaždiť údaje o agroklimatických vlastnostiach vášho miesta a na ich základe vykonať najjednoduchšie výpočty.


Pozri si video: 2016 HDZ VR Substrát na paradajky a papriky (Septembra 2022).