Rada

Opis koní bieloruského plemena postrojov a špecifiká ich údržby

Opis koní bieloruského plemena postrojov a špecifiká ich údržby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hlavným rysom bieloruského ťažného koňa je, že na rozdiel od ostatných predstaviteľov jeho druhu je toto plemeno stále žiadané v jazdeckých športoch, v poľnohospodárstve a v iných sférach ľudského života. Zvieratá sa vyznačujú silnou konštitúciou a pokojnou dispozíciou. Preto sa bieloruské ťažné kone často používajú na výcvik mladých jazdcov.

Príbeh pôvodu

Po mnoho rokov sa bieloruskí chovatelia pokúšali chovať svoje vlastné plemeno koní. Vedci chceli získať zviera, ktoré malo súčasne silu, vytrvalosť, vyššiu výkonnosť a rýchlosť. Za týmto účelom chovatelia skrížili zástupcov nasledujúcich plemien:

 • Poľský;
 • Ardeny;
 • nord švédsky;
 • Goodbrandal.

Prví predstavitelia bieloruského plemena postrojov sa objavili na začiatku 19. storočia. Toto plemeno však bolo oficiálne zaregistrované až v roku 2000. Za takmer 200 rokov histórie niekoľko bieloruských žrebčínov chovalo ťažné kone. K dnešnému dňu prežili iba 2 takéto podniky. Cvočky, aby sa plemeno vylepšilo, vykonáva selekciu v šiestich líniách. Najbežnejšími sú potomkovia žrebca Orlik Prvý. Zástupcovia tejto rady sa vyznačujú dobrou fyzickou stavbou a energickou dispozíciou.

Potomkovia Orlik the First vyhrali ceny v rôznych súťažiach viackrát.

Riadok Anoda First sa považuje za sľubný. Potomkovia tohto žrebca, získaného hlavne umelým oplodnením, vynikajú vytrvalosťou. Jeden z týchto koní teda bol schopný prepraviť tím s hmotnosťou viac ako 20 ton.

Charakteristika a opis bieloruského ťažného koňa

Bieloruské plemeno je rozdelené na 2 typy, ktoré sa navzájom líšia vonkajšími aj ťažnými vlastnosťami.

Vonkajšie

Priemerná výška dospelých koní tohto plemena dosahuje 1,56 metra. V tomto prípade je dĺžka tela zvierat 1,62 metra. Tento rozdiel sa považuje za jednu z hlavných charakteristík plemena. Ťažká (hlavná) odroda má mohutné telo. Celková hmotnosť dospelých zástupcov tohto poddruhu je 600 kilogramov. Na účasť na súťažiach boli chované kone ľahkého poddruhu. Preto sa tieto zvieratá líšia v charakteristikách jazdenia na koňoch: malá hmotnosť, ladný vzhľad a iné.

Medzi črtami bieloruského ťažného koňa sa rozlišujú:

 • hlava je strednej veľkosti so skrátenou papuľou;
 • lichobežníkový a masívny krk;
 • široký a otvorený hrudník, ktorého obvod dosahuje 1,95 (pre žrebcov) a 1,88 (pre kobyly) metrov;
 • dlhé telo;
 • zadná čiara je rovná;
 • masívna a široká krížová kosť;
 • silné a suché nohy strednej dĺžky;
 • husté a bujné vlasy, tak v hrive, ako aj v chvoste.

Čistokrvné bieloruské kone sa vyznačujú svetločervenými, vínovo-hnedými (s čiernymi vlasmi), hnedými, červenými a krémovými odtieňmi. Menej často má telo týchto zvierat bielu, sivú alebo čiernu farbu.

Vzhľad

Zástupcom tohto plemena trvá dlho, kým dospejú. Vlastnosti zvieraťa sa prejavujú u 5-ročných žrebcov. Do tohto veku majú kone dlhú a hustú hrivu, ktorú sa neodporúča strihať. U váženého poddruhu dochádza k premnoženiu vreteníka.

Ďalšou charakteristickou črtou plemena je, že dospelí majú silný kopytný roh. Vďaka tomu chovatelia neobúvajú kone, ktoré sa podieľajú na zemných prácach. Zástupcovia ľahkého poddruhu sa vyznačujú predĺženými nohami a krátkou, zriedenou hrivou. Telo týchto koní je menej masívne.

Produktívne kvality

Bieloruské kone sú často chované na produkciu koumiss. Dospelí jedinci sú schopní vyprodukovať viac ako 1,6 tony mlieka počas celého obdobia laktácie.

Toto plemeno sa tiež vyznačuje zvýšenou produktivitou mäsa. Porážková úžitkovosť produktu u jeden a pol ročného žriebäťa dosahuje 52%.

Porovnanie s inými bieloruskými plemenami

Postrojový kôň je jediné plemeno chované na území Bieloruska. Miestni chovatelia sa však nevzdávajú pokusov o zlepšenie vlastností zvieraťa. Za týmto účelom bieloruskí chovatelia vyvíjajú samostatné línie konského postroja a odvodzujú poddruhy so svojimi vlastnými vlastnosťami. Najmä existujú odrody tohto plemena, ktoré sú trvácnejšie alebo vykazujú lepšie závodné vlastnosti.

Špecifiká údržby a starostlivosti

Odporúča sa chovať kone bieloruského plemena v stánkoch postavených z dreva alebo tehál. Pre dospelé zvieratá je potrebné postaviť stánky s veľkosťou najmenej 3,5x3,5 metra. Tieto kone vyžadujú denné prechádzky trvajúce niekoľko hodín a pravidelný kontakt s ostatnými koňmi.

Vzhľadom na to, že zvieratá dosahujú veľké rozmery, výška stropu v ohrade by mala presiahnuť tri metre. Každý stánok musí mať okno a dobré vetranie. V takom prípade je potrebné miestnosť usporiadať tak, aby vo vnútri nevznikali prievany. Kone musia denne meniť podstielku, ktorá sa vyrába z rašeliny, pilín alebo slamy.

Čím kŕmiť?

Strava zvieraťa priamo závisí od aplikácie. Kone tohto plemena sa odporúčajú dať:

 • seno;
 • ovos;
 • otruby;
 • mrkva;
 • soľ.

Ako prísady sa zvieratám podávajú vitamínové a minerálne komplexy, jablká, kŕmna repa a vodné melóny. Kone potrebujú pred každým kŕmením vodu. Zároveň je dôležité zabrániť nekontrolovanému pitiu. Po práci (pretekoch) sú žrebce schopné vypiť viac vody, ako telo potrebuje. To môže spôsobiť problémy s fungovaním tráviaceho systému.

Ako chovať plemeno?

Aby sa vylúčil vzhľad čistokrvných koní, odporúča sa chovať iba zdravé zvieratá, pri ktorých chovaní nedošlo k žiadnym odchýlkam. Za optimálny sa považuje pár, v ktorom je kobyla väčšia ako kôň.

Dá sa chovať prírodne aj umelo. Žrebce staršie ako tri roky sa môžu páriť. Do tejto doby je organizmus koní už úplne formovaný.

Odporúčaný čas na párenie je obdobie od marca do júla. Ak dôjde v tomto období k počatiu, žriebä sa narodí skoro na jar, keď je k dispozícii čerstvá tráva.

Choroby a liečba

Bieloruské plemeno sa vyznačuje rovnakými chorobami, aké sa vyskytujú aj u iných koní:

 • artritída;
 • tuberkulóza;
 • anémia;
 • ekzém;
 • kolika;
 • tetanus a ďalšie.

Zoznam chorôb, ktoré sa vyskytujú u predstaviteľov bieloruského plemena postrojov, obsahuje viac ako 10 rôznych patológií. V tomto ohľade sa spôsob liečby vyberá s prihliadnutím na charakteristiky infekčného procesu a iných porúch.

Pôsobnosť

Zástupcovia bieloruského plemena sa vyznačujú dobrou a pokojnou dispozíciou. Preto sa tieto kone používajú na jazdecké a jazdecké športy. Tieto zvieratá sú tiež vhodné na výcvik džokejov pre začiatočníkov. Bieloruské kone behajú ľahko v postroji a ťažké línie sa používajú pri poľnohospodárskych prácach.


Pozri si video: Hucule na Sihle (Február 2023).