Rada

Je možné kŕmiť holuby prosomi, výhody a škody tohto jedla a ako sa dávať

Je možné kŕmiť holuby prosomi, výhody a škody tohto jedla a ako sa dávať


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prvá otázka, keď si človek zaobstará opereného maznáčika, je to, čo ho má kŕmiť. Ak pustíte holuby na prechádzku hladné, v mestských podmienkach nájdu jedlo v kontajneroch na odpadky a na skládkach. Na vidieku budú vtáky lietať do záhrad iných ľudí a poškodzovať cudzincov. Nie každý majiteľ to chce znášať. Môžu sa holuby dať proso? Je táto obilnina dostatočná na vývoj vtáka?

Môžu holuby jesť proso?

Proso je lúpané proso. Pre svoju malú veľkosť ho konzumujú predovšetkým kurčatá, ktoré postupne rozširujú stravu. Ako každé zrno, aj vtáky ho žerú už na poliach, keď je pokryté tvrdou škrupinou. Preto nie je pochýb o tom, že je to prijateľné a dokonca žiaduce krmivo pre holuby. Jedinou otázkou je, či je toto zrno samotné dostatočné na zdravie vtákov.

Výhody a škody na produkte

V prírode si holuby inštinktívne spestria jedálny lístok, v zriedkavých prípadoch, keď nie je na výber, sa zastavte pri jednom druhu potravy. Vtáky strážené ľuďmi môžu získať všetko pre svoju najlepšiu pohodu a po celé roky prekonať divokých spoločníkov v dlhovekosti.

Chovateľ hydiny by mal do stravy zahrnúť proso a mal by vedieť, aké výhody prináša svojim miláčikom.

Aby ste to dosiahli, musíte študovať zloženie prvku zrna po prvku. V tabuľke sú uvedené zložky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v tele holuba a nachádzajú sa v zrne vo významných množstvách v porovnaní s potrebami vtáka.

Proso prísadyMnožstvo na 100 g obilnín
Sacharidy64,35 g
Potravinová vláknina8,5 g
Bielkoviny11,02 g
Vitamín B1 (tiamín)0,42 mg
Vitamín B2 (riboflavín)0,29 mg
Vitamín B5 (kyselina pantoténová)0,85 mg
Vitamín B6 (pyridoxín)0,38 mg
Vitamín B985 mcg
Vitamín PP6,7 mg
Horčík114 mg
Fosfor283 mg
Žehliť3,01 mg
Mangán1,63 mg
Meď0,75 mg
Zinok1,68 mg

100 gramov prosa dáva holubovi 378 kcal. V tomto druhu obilnín je ešte viac bielkovín ako napríklad v jačmeni. Proso obsahuje významné množstvo 8 aminokyselín a niekoľko ďalších. Polynenasýtené tuky nachádzajúce sa v obilninách sa najlepšie vstrebávajú a podporujú skôr rýchly rast než ukladanie zásob do tela.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Intenzita trávenia rastlinných tukov je u vtákov vyššia ako u zvierat, čo je dôležité napríklad pred tréningom športu alebo poštovými holubmi.

Ako správne dávať

Proso obsahuje málo lepku, čo umožňuje kŕmiť varené obilniny vtákovi bez rizika trávenia. Kvalita potravín sa však dramaticky zníži. Z vitamínov v množstvách, ktoré sa znížili 5-krát, zostane iba PP. Zo stopových prvkov zostane mangán 17%, fosfor - 39%, horčík - 25%, meď - 20%. Zvyšok sa odparí. Sacharidy sa znížia 3-krát, vláknina - viac ako 6-krát, bielkoviny - 3,5-krát, tuky - 4-krát menej. Z aminokyselín budú stále prítomné zvyšky izoleucínu, leucínu, tryptofánu a fenylalanínu s tyrozínom. Výsledkom je, že 100 g produktu poskytne iba 119 Kcal (trojnásobná strata).

Aj surové proso obsahuje málo tuku, vitamíny A, D, E, K, C, B12. Neobsahuje žiadny sodík, takmer nijaký draslík, vápnik, selén. Na udržanie rovnováhy živín v tele holuba je potrebné podávať mu kŕmne zmesi.

Potraviny bohaté na chýbajúce chemické prvky sú uvedené v tabuľke:

Potravinová zložkaNázov informačného kanála, v ktorom je obsiahnutý
TukyRastlinné oleje, živočíšne tuky.
Vitamín AMliečna srvátka, rybí olej, mrkva, tekvica.
Vitamín B12Mäsová a kostná múčka.
Vitamín DRybí olej, mliečne výrobky, žĺtok.
Vitamín E.Slnečnicové semená, rastlinné oleje.
Vitamín KZelení.
Vitamín COvocie, paradajky, cibuľa.
DraslíkRybia múčka, perličkový jačmeň, paradajky.
VápnikKrieda, mliečne výrobky, vaječné škrupiny, cesnak, petržlenová vňať.
SelénKukurica, cibuľa, kapusta, ryby a živočíšne produkty.

Pre holuby sa volí aj krmivo s vhodným zložením živín. Premixy sa kupujú osobitne - zmesi obsahujúce prvky potrebné na výživu hydiny v mikroskopických dávkach. Ale miešať ich doma v malom množstve jedla alebo vody je ťažké.

Ideálne je kŕmiť pouličné holuby v parku alebo na námestí suchým prosom, pretože vtáky zhromaždia každý posledný hrach bez toho, aby zanechali akýkoľvek odpad.


Pozri si video: Miliónový holub (December 2022).