Rada

Výhody a nevýhody produktov na postrek rastlín obsahujúcich meď

Výhody a nevýhody produktov na postrek rastlín obsahujúcich meď


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Použitie prípravkov obsahujúcich meď na postrek rastlín umožňuje dosiahnutie komplexného účinku. Poskytujú spoľahlivú ochranu plodín pred plesňovými infekciami. Takéto látky sa používajú na ošetrenie rôznych záhradných rastlín a ovocných stromov. Aby nepoškodili zdravie, musíte zvoliť správne zloženie a jasne dodržiavať pokyny na jeho použitie.

Opis a princíp činnosti

Prípravky obsahujúce meď sa vyznačujú kontaktno-profylaktickými a ochrannými vlastnosťami. Fungicídny účinok takýchto látok pomáha úspešnejšie zvládnuť spóry patogénov ako mycélium húb. Prípravky na báze medi sa vyznačujú tým, že aktívna zložka je absorbovaná cytoplazmou buniek húb.

Biologická účinnosť týchto látok je priamo ovplyvnená stanoveným obdobím aplikácie a rovnomerným pokrytím rastlín pracovnými tekutinami. Zlúčeniny medi sa úspešne vyrovnávajú s patogénmi múčnatky, chrastavitosti hrušiek a jabĺk a rôznymi druhmi špinenia.

Mechanizmus účinku liekov obsahujúcich meď je preventívny a ochranný. Preto sa odporúča ich použitie v súlade s predpoveďou šírenia fytopatogénov.

Pestované rastliny sa odporúčajú ošetrovať pracovnými roztokmi od začiatku leta spór až do pravdepodobnej infekcie tkaniva. Ak sa patogén dostane do rastlinných buniek, lieky tejto skupiny sa s ním nedokážu vyrovnať.

Trvanie ochranného účinku prípravkov obsahujúcich meď dosahuje 10-20 dní. Preto sa ďalšie použitie takýchto látok vyberá s prihliadnutím na podnebie, intenzitu vývoja ochorenia, trvanie ochranného účinku.

Rozsah použitia

Fungicídy na báze medi sa používajú na ošetrenie rastlín počas vegetačného obdobia. Sú všestranné a pomáhajú vyrovnať sa s rôznymi pôvodcami chorôb z bobúľ, zeleniny, kríkov a stromov. Tieto prostriedky možno tiež použiť na ošetrenie okrasných rastlín.

Za teplého počasia je účinná látka rastlinami dobre znášaná a nevyvoláva u nich negatívne reakcie. V chladnom a vlhkom počasí sa však takéto formulácie musia používať veľmi opatrne, aby nedošlo k popáleniu.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody liekov obsahujúcich meď patrí:

 • vysoká účinnosť v boji proti plesňovým infekciám;
 • široké spektrum účinku;
 • možnosť použitia liekov pre rôzne rastliny;
 • bezpečnosť ľudí a zvierat.

Takéto fondy majú zároveň aj určité nevýhody. Tie obsahujú:

 • fytotoxicita - pozorovaná v podmienkach vysokej vlhkosti;
 • riziko akumulácie aktívnych zložiek v rastlinách, pôde a vodných útvaroch;
 • hrozba, že vás zmyje dážď.

Prípravky obsahujúce meď na postrek rastlín

Dnes je v predaji veľa efektívnych produktov s obsahom medi. Medzi najúčinnejšie lieky patria:

 1. Bordeauxská tekutina - pomáha predchádzať mnohým patológiám. Patria sem chrasty, rôzne druhy hniloby, neskorá pleseň. Je tiež účinný proti kučeravosti a rôznym druhom špinenia. Zloženie má veľa výhod. Je cenovo dostupný a lacný. Látka navyše obsahuje vápnik, ktorý pomáha vyrovnať sa s nedostatkom tohto prvku v rastlinách.
 2. "HOM" - je veľmi obľúbený u záhradníkov. Tento liek zahŕňa oxychlorid meďnatý. Môže sa používať na spracovanie rastlín v skleníkoch. Liečivo sa používa hlavne na profylaxiu. Pomáha posilňovať imunitný systém rastlín, čo výrazne znižuje riziko plesňovej infekcie.
 3. "Abiga-Peak" - tento produkt sa používa hlavne pre rastliny, ktoré sa pestujú na otvorenom poli. Má veľa výhod. Liek sa ľahko pripravuje na použitie a má dlhú trvanlivosť. Nástroj je tiež možné bezpečne kombinovať s inými liekmi. Nepredstavuje hrozbu pre prírodu a nemá negatívny vplyv na pôdu.
 4. Síran meďnatý - tento liek má bohatú históriu. Záhradkári ju používajú už mnoho rokov. Hlavnou výhodou produktu je nedostatok kumulatívneho účinku, ktorý zabraňuje negatívnemu vplyvu na úrodu.

Ako použiť

Fungicídy na báze medi sa často používajú v záhrade a zeleninovej záhrade. Pravidlá ich používania sa zároveň môžu líšiť v závislosti od formy vydania a dostupnosti ďalších komponentov.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Väčšina finančných prostriedkov je k dispozícii bežne. V takom prípade musia byť niektoré látky zmiešané s vodou. V priemere sa odporúča používať prostriedky s obsahom medi na postrek zelenej hmoty rastlín s intervalom 10-14 dní. To sa robí v lete. Formulácie sa aplikujú naposledy 20 dní pred zberom. Okrasné rastliny možno postriekať pred a po odkvitnutí.

Bezpečnostné inžinierstvo

Medené prípravky nepredstavujú pre človeka veľké nebezpečenstvo. Pri ich používaní sa však odporúča dodržiavať štandardné bezpečnostné pravidlá. K tomu stojí za to použiť osobné ochranné prostriedky - okuliare, respirátor, rukavice.

Ak sa látka dostane do kontaktu s pokožkou alebo očami, opláchnite postihnuté miesto veľkým množstvom vody. Ak dôjde k podráždeniu, odporúča sa vyhľadať lekára.

Takéto výrobky zvyčajne nemajú výrazné fytotoxické vlastnosti. V podmienkach vysokej vlhkosti sú však schopné vyvolať popáleniny a padanie listov, ako aj narušiť rast výhonkov. Preto sa odporúča postrekovať výsadby podobnými prostriedkami v suchom a teplom počasí.

Výrobky obsahujúce meď sú vysoko účinné a úspešne sa vyrovnávajú s plesňovými infekciami. Aby sa zabezpečilo, že také látky nepoškodia rastliny, je dôležité prísne dodržiavať pokyny na ich použitie. Dodržiavanie bezpečnostných pravidiel pri ich používaní nemá malý význam.


Pozri si video: Jak vybrat bojový OPASEK. - VELKÉ SROVNÁNÍ ARMÁDNÍHO VYBAVENÍ (Február 2023).