Rada

Kedy zasadiť paradajky pre sadenice v roku 2021 podľa lunárneho kalendára

Kedy zasadiť paradajky pre sadenice v roku 2021 podľa lunárneho kalendára


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Takmer každý záhradník, ktorý sa venuje každoročnej výsadbe zeleniny, má záujem o pestovanie paradajok. Aby ste dosiahli dobrú úrodu, odporúča sa vopred rozhodnúť o najvhodnejších termínoch výsadby semien. Preto je potrebné vopred určiť, kedy v roku 2021 treba sadenice paradajok vysadiť a či je možné tak urobiť v zime.

Kedy v januári sadiť zeleninu

Niektorí záhradníci sa v januári 2021 snažia pestovať sadenice paradajok. Táto zelenina má skutočne pomerne dlhé vývojové obdobie, ktoré v niektorých prípadoch predstavuje viac ako 100 dní. Odborníci neodporúčajú tento mesiac pestovať paradajky so semenami, pretože januárové dni sú príliš krátke a mladé sadenice nemajú dostatok slnečného žiarenia na normálny vývoj.

Ak sa napriek tomu rozhodlo o presadení osiva presne v tomto mesiaci, malo by sa tak robiť iba vo priaznivých dňoch. Výsadba semien paradajok pre sadenice by sa mala uskutočniť 30., 10. a 8. januára. Podľa lunárneho kalendára je práve v takých termínoch, že je lepšie zasadiť paradajku v roku 2021.

Pred vysadením paradajok v prvom mesiaci zimy je potrebné vopred pripraviť miestnosť, v ktorej sa budú pestovať. Pre ďalšie osvetlenie by mali byť v blízkosti paradajok umiestnené špeciálne žiarivky alebo halogenidové výbojky. Bez nich môže aj zelenina zasadená v priaznivých dňoch podľa lunárneho kalendára rýchlo vyschnúť a vyschnúť.

Kedy vo februári sadiť paradajky

Na výsadbu paradajok pre sadenice sú februárové zimné dni skvelé. Ak zasejete zrná vo februári, potom do konca mája bude možné pestovať sadenice vysadené na otvorenom teréne alebo v skleníkoch. Tento mesiac stojí za to vysadiť veľkoplodé a vysoké odrody, pretože sú najsilnejšie a dajú sa pestovať bez ďalšieho osvetlenia. Všetky ostatné odrody sa pestujú iba v miestnostiach s prídavnými žiarovkami.

Predtým, ako začnete siať semená, musíte si podľa lunárneho kalendára určiť priaznivé februárové dni výsadby. Výsadbu sa odporúča robiť až po 16. dni, keď príde nový mesiac. Práve v tomto období sa mesiac zmenil na najvhodnejšie znamenie na pestovanie paradajok - Ryby. Je lepšie sadiť zeleninu druhý alebo tretí deň nového mesiaca - 18. alebo 17. februára. Zároveň by sa semená mali vysádzať až do štvrtej hodiny večerného moskovského času.

Mnoho ľudí odporúča výsadbu semien paradajok vo februári, pretože tento mesiac po 16. dni nie sú žiadne nepriaznivé dni na výsadbu. Preto, ak sa nepodarilo pristátie 17. alebo 18., potom je možné postup odložiť.

Kedy môžete v marci 2021 zasadiť paradajky pre sadenice

V marci 2021 môžete sadiť aj paradajky. Niektorí tvrdia, že siatie paradajok v prvý jarný mesiac je príliš neskoro, ale nie je to tak. Mnoho ľudí ich vysieva na jar, pretože táto zelenina rastie celkom rýchlo, ak sa pestuje v dobrých podmienkach. S pribúdajúcimi mesiacmi je takmer každý marcový deň vhodný na pristátie.

V marci tohto roku možno naraz pozorovať dva splny, ktoré budú na 31. a 2. čísle. V týchto dňoch nikto neseje paradajky, pretože určite budú zle rásť. Tiež sa oplatí vzdať sa výsadby zeleniny 17. marca, pretože v tento deň bude nový mesiac. Semeno sa odporúča vysadiť 24., 26., 21. a 20.. Vyššie uvedené dátumy sú najvhodnejšie na výsadbu semien paradajok.

Kedy v apríli zasiať paradajky na sadenice

Len málo ľudí uprednostňuje výsadbu paradajok v roku 2021 v apríli, pretože v tejto dobe je jar v plnom prúde a mnoho pestovateľov zeleniny už uvažuje o opätovnej výsadbe predtým vypestovaných sadeníc. Aprílové dni sú poslednými termínmi výsadby semien na pestovanie sadeníc. Ak ich vysadíte neskôr ako v apríli, potom kríky nebudú mať čas na normálny rast ani do začiatku septembra. Odporúča sa vysádzať iba skoré odrody v polovici jari, aby sa mohli do leta presadiť na dané miesto.

Zeleninu sa odporúča vysadiť po 14. dni, keď sa Mesiac presunie do súhvezdia Ryby. Obyvateľom severných oblastí je však lepšie sadiť paradajky skôr, pretože ich leto končí skôr. Pre nich bude priaznivým dátumom pristátia 4. - 5. apríla, kedy Mesiac prejde do znamenia Váh.

Ako sadiť paradajky pre sadenice

Po stanovení dátumu výsadby semien paradajok pre sadenice vo februári 2021 by ste sa mali oboznámiť s vlastnosťami výsadby tejto zeleniny.

Spracovanie semien

Pred zasiatím semena musíte vykonať predbežnú prípravu sadivového materiálu. Najprv by ste mali triediť semená, aby ste si na výsadbu vybrali iba tie najkvalitnejšie semená. Na to sa pripravuje špeciálny soľný roztok, ktorý sa skladá zo 150 gramov soli a litra prevarenej vody. V nádobe s tekutinou bude musieť byť osivo namočené najmenej pol hodiny. V tomto období začnú semená vyplávať nahor, čo je nevhodné pre ďalšiu výsadbu.

Aby sadenice rajčiakov neutrpeli vážne choroby, pred výsadbou sa všetky zrná dezinfikujú. Dezinfekcia sa vykonáva slabým roztokom mangánu. Na jeho prípravu sa 2 gramy mangánu pridajú do 200 ml vody, potom sa zmes dôkladne premieša. Zrná namočte na asi 40 minút do mangánu.

Tiež pred výsadbou musia byť semená namočené v tekutine s minerálnymi hnojivami. To sa robí pre lepšie klíčenie paradajok v zemi.

Príprava pôdy

Je potrebné sadiť paradajky pre sadenice iba do najvhodnejšej pôdy. Pre vývoj sadeníc paradajok je ideálna voľná pôda, ktorá obsahuje veľa výživných látok a dlho udrží vlhkosť.

V obchode si môžete kúpiť vhodnú pôdu na zalievanie alebo si vyrobiť vlastnú. Mnoho pestovateľov zeleniny dáva prednosť príprave pôdy na výsadbu vlastnými rukami. Za týmto účelom sa do pôdy pridávajú dve časti trávnika, rašelina a čerstvé piliny na pestovanie sadeníc. Všetky komponenty sú dôkladne premiešané, potom je potrebné do zmesi pridať trochu piesku s čerstvým hnojom.

Na pestovanie zdravých sadeníc musí byť pôda očistená od patogénov a iných škodcov. Za týmto účelom by mala byť pôdna zmes mierne zamrznutá. Kontajnery s pôdou by mali byť počas zimy pravidelne vynášané na ulicu. V tomto prípade by v chlade mala byť pôda nie viac ako tri hodiny.

Vďaka pripravenej pôdnej zmesi dostanú vysiate sadenice paradajok počas kultivácie potrebné množstvo všetkých živín.

Pristátie

Keď sú všetky semená a pôdna zmes úplne pripravené, začína sa výsadba paradajok na sadenice. Na začiatok musia byť všetky nádoby naplnené na vrch pripravenou pôdnou zmesou. Potom je zem zaliata teplou vodou a sú v nej urobené malé otvory na výsadbu zŕn. Vysievajte semená nie príliš hlboko, aby sa sadenice liahli rýchlejšie. Po dokončení výsevu sú hrnce na paradajky zakryté fóliou a prenesené do miestnosti s dobrým osvetlením. V tejto miestnosti musia byť sadenice vypestované pred ďalším presadením do otvoreného terénu.

Záver

Výsadba paradajok je zaujímavá pre mnohých záhradkárov, ktorí majú radi pestovanie zeleniny. Niektorí z nich nevedia, ktorým dňom dať prednosť a začať sadiť semená. Ak chcete zistiť, ktoré dni sú vhodné na výsadbu paradajok pre sadenice v roku 2021, mali by ste sa oboznámiť s lunárnym kalendárom.


Pozri si video: Ako správne strihať vinohrad - Strihanie viniča - Rez viniča - Vinohrad (Septembra 2022).