Otázky a odpovede

Broskyne zmiznú


Moja babička je vášnivým záhradníkom, ale ako sa to deje so všetkými, stretávame sa s problémom. Rozhodli sme sa zasadiť pár broskýň, ale z nejakého dôvodu sa rozpadajú a my nedokážeme pochopiť, aký je dôvod. Chudobné stromy nielenže vyzerajú veľmi pomaly, ale neustále listujú vo väčších množstvách listy. Už sme hnojili Zem, ako sme len vedeli, a postriekali sme chemikáliami, ale márne. Broskyne neprestávajú miznúť, aj keď naši priatelia rastú míľovými krokmi. Požiadali o radu od nich, ale tiež nevedia, ako nám môžu pomôcť.

Odpovede:

Môžem predpokladať, že vaša broskyňa je narušená podzemnou vodou. V tomto prípade nepomáhajú smrť stromu ani vrchné obväzy ani chemické prípravky. S takýmto problémom som sa stretol, keď som získal iba stovky pôdy. Máme pozemok takmer 20 stoviek, polovica je určená pre záhradu s ovocnými stromami, polovica pre zeleninu. Máme 2 studne v oblasti, potrubia sú jednoducho upchané motorom a vodou z čerpadla. Toto je, samozrejme, v domácnosti dobrá pomoc, ale sú tu aj nevýhody. Konkrétne blízkosť podzemných vôd. Pre ovocné stromy je to smrteľné okolie. Dlho sa o tento problém bojovalo. Listy cínu boli položené pod sadenice tak, aby korene rástli na šírku a nie do vnútrozemia. Nepomohlo to.

Ukázalo sa, že ak je potrebná podzemná voda, vyberte zásoby s povrchovou polohou koreňového systému. V prípade broskýň a iného ovocia z kameňa je na rade toto. Broskyňa je veľmi citlivá na chlad a rastie zle na vlhkých ílových pôdach. Na to, aby ovocné stromy mohli rásť pohodlne, by spodná voda mala byť najmenej 2 m od povrchu pôdy.