Rada

Opis odrôd kosatcov, výsadba, pestovateľská starostlivosť na otvorenom poli

Opis odrôd kosatcov, výsadba, pestovateľská starostlivosť na otvorenom poli


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na jar v záhradách kvitnú kosatce. Ich výsadba a odchod nezaberie letným obyvateľom veľa času. Záhradkári sa snažia zvoliť mrazuvzdorné odrody s rôznymi obdobiami kvitnutia. V strednom pruhu sa pestuje kosatec sibírsky, germánsky, japonský a močiarny.

Opis a vlastnosti kvetu

Iris v preklade z gréčtiny je dúha. Názov odráža rozmanitosť farieb kvetov. Koreňový systém sa vyvíja v hornej pôdnej vrstve. Je to z 2 typov:

 • baňatý;
 • oddenka.

Vzpriamené svetlo zelené listy kosatcov majú ploché, xiphoidné tvary umiestnené okolo stopky.

V strednom pruhu kvitnú kosatce neskoro na jar. Kvitnutie končí v júli. Vonkajšie sa kvetina podobá orchidei. Rozlišovať:

 • fauly - vonkajšie laloky (3 ks) periantu, sú umiestnené v dolnej vrstve a sú otočené nadol;
 • štandardy - vnútorné laloky (3 ks) okvetia, umiestnené v hornej vrstve, pripomínajú kupolu zakrivenú nahor.

Farba vonkajšieho a vnútorného okvetného lístka je iná. Kvety sú často solitérne, u niektorých druhov sa zbierajú v kvetenstvách. Žijú 1-5 dní. Plodom je dlhá, rebrovaná tobolka. Jeden obsahuje 25-45 semien. Sú veľké a hnedé.

Populárne odrody kosatcov

Podľa štruktúry kvetu sú všetky odrodové odrody kosatcov rozdelené do 2 skupín: bez fúzov, fúzatých. Odrody sú klasifikované podľa farby okvetných lístkov, rozlišujú sa:

 • dvojfarebný;
 • jednofarebné;
 • variegata - spodok je červeno-hnedý, vrch je žltý;
 • ohraničený - okraj okvetných lístkov (okraj) je namaľovaný kontrastnou farbou.

Fúzaté dúhovky

Aby bola vaša záhrada neodolateľná, musíte ju ozdobiť fúzatými kosatcami. Ich kvet pozostáva zo 6 okvetných lístkov a „brady“ - strapatého prúžku tvoreného krátkymi chĺpkami. V oblasti spodnej časti faulov je „brada“.

OdrodaVýška (cm)
Trpaslík21-40
Stredná výška41-70
VysokýNad 70

Výhody fúzatých kosatcov:

 • bohaté, dlhé kvitnutie;
 • odolnosť voči chorobám;
 • veľa odrôd dobre prezimuje bez prístrešku.

Vysoký (do 1 m) americký dvojfarebný hybrid Supreme Sultan je obľúbený medzi obyvateľmi leta. Okrové štandardy farieb, fúzy žiarivo žlté, fauly maľované farbou tmavej čerešne. Okvetné lístky sú zvlnené pozdĺž okraja. Suprim Sultan kvitne v máji, júni.

Zimne odolný, okázalý, vysoký holandský hybridný Sultánsky palác ohromuje krásou veľkých (priemer 15 cm) červenohnedých kvetov. Štruktúra okvetných lístkov je hustá, zamatovo hebká, okraj je zvlnený, farba fúzov je žltá.

Ostatné, nemenej pozoruhodné odrody fúzatej dúhovky:

 • Super Hirow;
 • Toronto;
 • Nesmrteľnosť;
 • Šampanské valčík.

Iris nemecká

Rôzne fúzaté kosatce s dobre vyvinutou plazivou oddenkou. Krík kosatca Germanicus vytvára šedozelené ploché listy, smerujúce nahor. Výška rastliny od 0,6 do 1,2 m. Na stopkách sú jednotlivé tmavofialové kvety, žlté na spodku.

Táto odroda kvitne v máji, júni. Korene nemeckej dúhovky sú sušené, používajú sa ako korenené korenie a sú pripravené odvarky na ošetrenie hrdla a žlčníka.

Nefúzaté dúhovky

Táto skupina dúhoviek nemá na fauloch chĺpky („fúzy“) - vonkajšie laloky perianthu. Medzi odrody bez fúzov patria mrazuvzdorné sibírske, japonské, spúria a milujúci dúhovky kalifornské a kalifornské.

Sibírska dúhovka

Farba kvetov je modrofialová, priemer je od 4 do 7 cm. Výška rastliny je 0,7–1 m. Kosatec sibírsky zimuje dobre, dá sa pestovať od 3. do 9. pásma mrazuvzdornosti. . Listy vysoké 0,5-0,8 m, lineárne, úzke (4 cm), svetlozelené, zachovávajú si svoj dekoratívny efekt až do mrazu.

Jeden Bush sibírskej dúhovky môže produkovať až 40 stopiek (rovných, rozvetvených). Kvitnutie trvá 2 - 4 týždne a začína sa v júni. Tento druh miluje vlhkosť, dobre rastie v blízkosti vodných plôch. Populárne odrody:

 • Hohenflug;
 • Biely vír;
 • Hohe Warte.

Japonská dúhovka

Tento druh rastie v Japonsku a na Ďalekom východe. Rastliny sú teplomilné. Je ťažké ich pestovať v strednom pruhu. Podľa veľkosti kvetov sú odrody japonských kosatcov rozdelené do skupín:

 • veľká, v priereze až 25 cm;
 • malý, do 14 cm;
 • stredná, asi 17 cm.

Výška kríkov je 0,6-1 m. Medzi pestovateľmi kvetov sú populárne tieto odrody:

 • Mizutamaboshi;
 • Mikawa Icušaši;
 • Kamionomukashi.

Iris spuria

Táto odroda je pre ruské záhrady vzácna. Kvety dúhovky spuria sa líšia tvarom od iných druhov. Tvar vnútorných lalokov je predĺžený, jazykový, sú široko rozšírené. Na spodných lalokoch je okrúhla doska.

Iris spuria kvitne o 3 týždne neskôr a vydrží dlhšie ako fúzaté formy. Kvety nezmiznú po dobu 7 dní. Listy sú jasne zelené, špicaté, ozdobné. Odrody pre mierne podnebie:

 • Archie Owen;
 • Zamboanga;
 • Lankaran;
 • Inovátor.

Iris močiar

Nazýva sa žltá kosatka. Je to vlhkomilná, trváca rastlina s plazivou, vláknitou oddenkou. Obdobie kvitnutia nastáva v posledných dňoch júna, začiatkom júla. V prírode rastie močiarna dúhovka pozdĺž brehov vodných útvarov.

V záhradách sa pestujú odrody:

 • Flore Pleno;
 • Zlatá kráľovná;

Reprodukcia dúhoviek

Iris sa množí semenami delením oddenky. Skúsení záhradníci uprednostňujú vegetatívnu metódu. Ako sadivový materiál sa používa ročný odkaz. Je to kúsok oddenky a vejár 7 listov.

Ako správne vysadiť dúhovky vonku?

Pôda sa pripravuje mesiac pred výsadbou. Miesto je zbavené buriny, je aplikovaný 1 m² pôdy:

 • 1 vedro piesku;
 • 2 lyžice. popol;
 • 1 vedro humusu;
 • 0,5 lyžice. superfosfát.

Pred výsadbou musí byť pôda napojená raz týždenne.

Príprava sadivového materiálu

Nakúpený sadivový materiál je potrebné vydezinfikovať v silnom roztoku mangánu a vysušiť na slnku. Pred výsadbou musíte delenki držať na svetle 8 hodín. Slnečné lúče ničia patogénne baktérie a suché staré korene. Všetky časti musia byť práškované drveným uhlím. Skráťte korene o 10 cm, listy - až o 10-15 cm.

Kedy je lepšie sadiť kosatce: na jeseň alebo na jar?

Časy výsadby sa líšia podľa regiónu. Na juhu sa cibuľovité odrody vysádzajú v októbri, v miernom podnebí v septembri. Pre kosatce je optimálny čas na výsadbu koniec augusta, začiatok-polovica septembra.

Neskorá jesenná výsadba je nežiaduca. Rastlina sa nestihne zakoreniť, na jar v dôsledku topenia a premŕzania pôdy začnú korene vyčnievať zo zeme. Pre lepšie zakorenenie je pôda zaliata humátom sodným (0,01% roztok).

Kde je najlepšie sadiť?

Pôda musí byť pripravená vopred, aby mala čas na jej usadenie. Po plytkom kopaní by mali uplynúť minimálne 2 týždne. Na úrodnej pôde si rastlina vykrmuje, vytvára veľa zelenej hmoty na úkor kvitnutia.

Na otázku, kde je lepšie sadiť kosatce, v tieni alebo na slnku, odpovedajú všetci skúsení pestovatelia kvetov jednoznačnou odpoveďou - na slnku. Pri nedostatku svetla trvalky najskôr prestanú kvitnúť a nakoniec prestanú rásť. Popoludní je povolený mierny polotieň.

Ako hlboko?

Nemusíte sadiť hlboko, nemôžete sa dočkať kvitnutia. Malý tiež nemôže byť. Oddenka v zime zamrzne. Musíte zasadiť rez do hĺbky 3 cm, Aby ste to dosiahli, musíte vykopať otvor (10 cm), vyliať malú kopu do stredu. Vysaďte na ňu trochu delle, narovnajte korene, posypte zeminou, zhutnite a zalejte.

Ako ďaleko zasadiť?

V krajine môžu byť kosatce zasadené do riadkov, pričom je medzi nimi udržiavaná vzdialenosť 0,5 m. Odporúča sa dodržiavať schému „hlava-chvost“. Hlava sa nazýva časť delenky s vejárom listov, chvost je oblasťou, ktorá bola pripevnená k starému oddenku.

Správne uloženie vylučuje vzájomné prepletanie rizómov. Pri výsadbe kosatcov do kruhu vyzerajú „chvosty“ do stredu záhonu. Pre vysoké odrody sú otvory umiestnené v krokoch po 40 cm, pre odrody s malou veľkosťou - 20 cm.

Ako sa starať o dúhovky?

Správna starostlivosť vám umožňuje pestovať kvitnúcu trvalku. V auguste je dôležité rastlinu nakŕmiť, pretože sa v tomto období tvoria kvetné puky. V septembri je odchod minimálny. V dúhovkách začnú listy žltnúť a odumierať. Je lepšie tento mesiac trvalku nerušiť.

Teplotný režim

Vytrvalé kosatce často mierne zamrznú kvôli skutočnosti, že korene sú takmer na povrchu zeme. Aby sa tomu zabránilo, je pôda koncom jesene mulčovaná. V regiónoch s malou zasneženou zimou sú kríky dúhovky zakryté. Na jar sa odstráni mulč a krycí materiál, aby korene nehnili.

Zalievanie rastlín

Zalievanie zriedka. Podmáčanie spôsobuje mokrú bakteriálnu hnilobu, vedie k smrti výhonkov. Potreba vlahy sa zvyšuje počas kvitnutia. V teple sa mladé rastliny polievajú každé 3 - 4 dni.

Vrchný obväz a hnojenie

Počas sezóny musíte vykonať najmenej 3 obväzy, prvý v apríli. Na začiatku vegetačného obdobia potrebuje trvalka dusík, močovina by mala byť rozptýlená po obvode kríka. Niektoré odrody kvitnú v máji.

Keď sa objavia puky, kríky by sa mali kŕmiť fosforečnato-draselnými hnojivami. Masové kvitnutie pokračuje v júni. Stojí za to znova kŕmiť hnojivami obsahujúcimi draslík a fosfor. Tretie podobné kŕmenie by sa malo uskutočniť v auguste, keď dôjde k aktívnemu rastu zelenej hmoty a položeniu kvetných pukov.

Prerezávanie

Iris kvitne aktívne v júni. Zvädnuté kvety je potrebné odrezať, vystrihnúť už vyblednuté stopky. Nenechajte kvitnúť jednoročné kríky. Vystrihnite všetky stopky. To urýchli vývoj kríkov. Posledný rez by sa mal vykonať v októbri ako príprava na zimu.

Prenos

Oddenka trvalky je plazivá, kríky rastú v priebehu rokov. Pri nedostatku miesta trčia zo zeme. Ak nie sú kosatce presadené, degenerujú a prestávajú kvitnúť. V miernom podnebí sa transplantácie vykonávajú na jeseň: v septembri až októbri. V tejto dobe dochádza k rýchlejšiemu zakoreneniu kosatcov.

Na juhu je ker rozdelený a na jar vysadený. Práce sa vykonávajú od 10. do 15. apríla do mája. Počasie hrá rozhodujúcu úlohu. Pôda by sa mala zahriať.

Pravidlá pre transplantáciu dúhovky:

 • krík dobre zalejte, vykopajte ho lopatou, vyberte ho zo zeme;
 • opláchnite, rozdeľte na časti, každý by mal mať 1-2 ročné odkazy;
 • vystrihnite všetky staré korene;
 • odstráňte sušené listy;
 • zelené listy skráťte na dĺžku 10 cm;
 • odrezky zasaďte do pripravenej pôdy, zalejte.

Úkryt kosatcov na zimu

Odrody fúzatej dúhovky musia byť na zimu chránené. Ich mrazuvzdornosť nemusí byť dostatočná, kríky môžu cez zimu zamrznúť. Začiatkom novembra sú listy vyrezané vo forme vejára vo výške 10 cm od zeme.

Po nástupe mrazu je pôda mulčovaná humusom alebo rašelinou. Okolo kríkov dúhovky sa naleje vrstva 10 cm, mulč by mal zakrývať podzemok. Keď pominie hrozba rozmrazenia, záhon s kosatcami by mal byť vyhodený smrekovými vetvami alebo pokrytý krycím materiálom, pripnutý k zemi.

Kontrola chorôb a škodcov

Trvalka je náchylná na plesňové infekcie. Choré rastliny sa identifikujú podľa vonkajších znakov.

Iris chorobaZnámkyLiečba dúhovky
HrdzaListy hnednú, sú suché, zvlnenéOšetrujte roztokom síry raz za 14 dní
Sivá hnilobaNa listoch, stonkách sa objaví sivý kvetPrestaňte zalievať, zničte postihnuté časti rastliny
FusariumKoreň trpí, rastlina vädne pre nedostatok výživyChorú rastlinu zničte, pôdu a susedné kvety ošetrite fungicídnym roztokom
MozaikaNa povrchu listov sa objavujú pruhy a hnedé škvrny.Proti chorobe neexistujú žiadne lieky, rastlina je odstránená
HeterosporiaV počiatočnom štádiu biele, sivé škvrny, s ďalším vývojom choroby listy odumierajú, trvalka odumieraOdstránenie postihnutých listov, ošetrenie kríkov prípravkami obsahujúcimi meď
AlternariaČierny kvet po obvode listových dosiek, smrť listovChoroba je vírusová, nelieči sa, infikované kríky sa zničia, pôda sa zaleje zmesou Bordeaux
AscochitózaHnedé škvrny, sušené listyOšetrenie prípravkami obsahujúcimi meď

Nuance rastu v rôznych regiónoch Ruska

V strednom pruhu sa odporúča pôdu mulčovať po poklese teploty na 0 ° C. V moskovskom regióne zakryte transplantované kríky a odrody s nízkou zimnou odolnosťou až po nástupe mrazu.

Na Urale, na Sibíri, je potrebné všetky odrody kosatcov mulčovať a na zimu zakryť. Zvláštnu pozornosť venujte mladým trvalkám a trvalkám transplantovaným na jeseň. Kroviny sú pokryté smrekovými vetvami a drevenými schránkami a v zime zasnežené.

Dekoratívne vlastnosti

Na pozemku v záhrade sú na kosenie pestované fúzaté kosatce. Vyzerajú dobre v skupinových aj samostatných výsadbách. Sú vysadené pozdĺž záhradných chodníkov, mixborders. Skalnaté svahy zdobia kosatce.

Odrody močiarnej dúhovky sú vysadené pozdĺž brehov umelých a prírodných nádrží. Trpasličí odrody sú vysadené v rabatkách, mixborders, v popredí alpských toboganov. Miniatúrne rastliny sa pestujú v nádobách. Pre záhradu sa vyberajú mrazuvzdorné odrody.


Pozri si video: Julinka a kosatce - přírodní památka Turkov (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Mohamad

  I apologize for interfering, but could you please describe in a little more detail.

 2. Nikogul

  Bohužiaľ! Bohužiaľ!

 3. Wudoweard

  Uniquely, the excellent message

 4. Irenbend

  Myslím, že vám pomôže nájsť správne rozhodnutie. Nebuď postihnutý.

 5. Yrjo

  nedám ti súhlas

 6. Worcester

  Robiť chyby. Som schopný to dokázať. Napíšte mi do PM, hovorí to s vami.Napíšte správu