Rada

Ako skontrolovať doma klíčenie semien uhorky vo vode

Ako skontrolovať doma klíčenie semien uhorky vo vode


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pred zasiatím sadenice zeleniny sa musí veľa pestovateľov zeleniny rozhodnúť, ako otestovať klíčivosť semien uhorky. To platí najmä pre osivo zozbierané nezávisle.

Skúsení chovatelia semien sa zaoberajú kultiváciou a výberom semien z výrobných firiem.

Osivo v priemyselných podmienkach:

 • kalibrovať;
 • zahriať sa;
 • ošetrené fungicídmi;
 • nasiaknuté rastovými stimulantmi.

Nakúpené semená preto zvyčajne nepotrebujú predsejbovú prípravu a testovanie klíčivosti, sú však dosť drahé. Ak rozmanitosť uhoriek, ktorá sa vám páči, nie je hybridná (na balení nebolo označenie F1), potom nie je vôbec ťažké zbierať osivo doma. Pred výsadbou však bude musieť byť testovaná na klíčivosť. Najmä ak si nie ste istí skladovacími podmienkami.

Odmietnutie semien

Klíčenie je percento zdravého osiva v jednej várke, ktorá produkuje dobre vyvinuté sadenice.

Pred kontrolou klíčivosti semien uhorky môžete prázdne semená vyhodiť do vody. Nie sú schopní dať normálne výhonky.

Za týmto účelom sa osivo naleje na malé dávky teplej vody a nechá sa stáť 8-10 minút. Semená nízkej hmotnosti s nedostatočnou energiou klíčenia vyplávajú na povrch. Nie sú vhodné na pestovanie zdravých rastlín a sú vyhodené.

Semená zostávajúce na dne sa vysušia a vytriedia. Všetky by mali mať približne rovnakú veľkosť a farbu, mali by sa odstrániť aj tie najmenšie.

Skladovanie a klíčenie

Dôležité!

Budúci rok sa neodporúča vysádzať semená uhorky, pretože pozberové dozrievanie semena tejto kultúry trvá 2 - 3 roky.

Počas tejto doby niektoré patogénne organizmy zomrú v semenách, napríklad vírus mozaiky uhorky. Rastliny vypestované z jednoročného sejacieho materiálu sú menej rozvetvené a tvoria prevažne „samčie“ kvetenstvo. Na suchom a teplom mieste zostáva výsevný materiál uhoriek životaschopný až 6-8 rokov. Ale po štvrtom roku skladovania je povinné skontrolovať klíčivosť semien, pretože energia klíčenia bude postupne klesať.

Ak sa osivo skladuje na vlhkom a chladnom mieste, existuje riziko rastu rastlín s dlhými mihalnicami a prevažne mužským kvitnutím.

Keď sú semená uhoriek po dlhom čase v zlých podmienkach, treba ich očuchať. Vôňa by nemala obsahovať zatuchnuté a zatuchnuté nečistoty. Pretože toto je známka vývoja patogénnych baktérií a húb v semenách.

Skúška klíčivosti

Existuje niekoľko spôsobov, ako otestovať klíčenie:

 • klíčenie vo filtračnom papieri;
 • klíčenie v pilinách;
 • klíčenie v papierovej rolke.

Klíčenie v papieri

Niekoľko vrstiev filtračného papiera je navlhčených teplou vodou a semená sa šíria v malej vzdialenosti od seba. Aby bolo možné vykonať výpočty neskôr, musí sa spočítať všetko osivo. Navrch prikryjeme ďalšou vrstvou papiera a odložíme na teplé miesto s teplotou 26-27 ℃. Niekoľkokrát denne sa zásobníky papiera skontrolujú a vysušené utierky sa navlhčia.

Po 3-4 dňoch sa objavia prvé výhonky uhoriek. Tieto semená mali najvyššiu klíčiacu energiu. Sprinter klíčky budú produkovať najzdravšie a najproduktívnejšie kry. Preto výrobné spoločnosti venujú pozornosť určeniu energie klíčenia a charakterizujú odrody v popise indikátorom priateľstva a rýchlosti klíčenia. Energia klíčenia sa rovná percentu vyklíčených uhoriek za prvé 3-4 dni z celkového množstva semena.

Všetky živé semená by mali vypučať za 6-7 dní. Spočítajte počet zdravých výhonkov a vypočítajte percento celkového inokula. Výsadba uhoriek s mierou klíčenia menšou ako 60% sa považuje za nerentabilnú.

Aj keď sa po 7 dňoch nájdu medzi semenami tie, ktoré sa nevyliahli, nepočítajú sa a odmietajú sa. Čím dlhšie osivo v pôde nevyklíči, tým viac negatívnych faktorov je im vystavených.

Klíčenie v pilinách

Pred kontrolou klíčenia semien sa piliny sparia vriacou vodou. Potom sa do škatule naleje vrstva 5-6 cm. Počítané uhorky sa rozložia na vzdialenosť 1 - 2 cm. Na vrch sa nalejú 2-3 cm dusených pilín a utlačia sa. Zásuvka môže byť zakrytá priehľadnou fóliou, aby sa zabránilo jej vysušeniu.

Krabica je umiestnená na teplom a svetlom mieste 25-26 ℃. Uhorky budú klíčiť v tme, ale bolo zaznamenané, že na svetlom mieste sa sadenice javia skôr a zdravšie. Ďalšie výpočty sa uskutočňujú rovnakým spôsobom ako v prípade papierovej metódy.

Klíčenie v papierovej rolke

Dve vrstvy pórovitého nadýchaného papiera s rozmermi 10 × 100 cm sú navlhčené vodou. Ustúpia od horného okraja o 2 - 3 cm a osivo sa rozloží do línie vo vzdialenosti 1,5 - 2 cm s embryami nadol. Potom zakryte rovnakou treťou vrstvou papiera a zrolujte na voľný valček, ktorý zvisle vložte do vhodnej misky.

Klíčenie uhoriek by malo prebiehať na svetlom a teplom mieste. Papier je počas schnutia navlhčený. Po 7 dňoch sa zvitok opatrne rozloží, spočítajú sa zdravé výhonky a vypočíta sa percento klíčenia.

Zahrievanie a ošetrenie rastovými stimulantmi

Pred určením klíčivosti semien je možné ich pripraviť. Zahriatie semena a ošetrenie stimulátormi rastu zvyšujú energiu klíčenia, urýchľujú rast vegetatívnej hmoty a zlepšujú vývoj koreňového systému budúcich rastlín. Nakúpené uhorky sú zvyčajne vopred pripravené na výrobu.

Existujú dva typy ohrevu osiva:

 • suché kúrenie;
 • zahriatie vo vode.

Prvý spôsob je potrebný predovšetkým pre „mladé“ semená zozbierané minulý rok.

Poradenstvo!

Suché zahriatie v ľanovom vrecku na radiátore pri teplote 50-60 ℃ mesiac umožňuje klamať prírodu a naštartovať proces „starnutia“.

Zahriatie v teplej vode 50 - 60 ° C po dobu 30 minút pred sejbou umožňuje rýchle prebudenie uhoriek a je užitočné na zvýšenie intenzity klíčenia a klíčenia.

Takéto chemikálie a vitamíny sú známe pre spracovanie semenného materiálu pred sejbou (na základe 100 ml vody):

 • humát sodný - 10-20 mg;
 • kyselina jantárová - 0,4 mg;
 • heteroauxín - 50 mg;
 • kyselina nikotínová - 10 mg;
 • tiamín - 10 mg.

Objem roztoku by mal byť 2-násobok objemu semien, teplota je 17-18 ℃. Semeno sa namočí na 6-12 hodín, potom sa dobre umyje a vysuší.


Pozri si video: MRKVA OBYČAJNÁ (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Abd Al Matin

  Between us, I would not have done.

 2. Riocard

  Váš názor, toto je váš názor

 3. Watkins

  V tom je niečo také dobré, súhlasím s tebou.

 4. Yozshut

  Som obmedzený, ospravedlňujem sa, ale potrebujem trochu viac informácií.

 5. Mazurn

  selection)))

 6. Arajinn

  What is well organized here is crime. Innocence is a state that is incompatible with feelings of deep satisfaction. Is there life on Mars, is there life on Mars, but there is a thick, thick layer of chocolate I understand: to live with one woman, but with the same one ?! ... “Others are not better” - the inscription on the mirror. Broken bones don't float! Love is like a fire, you won't throw a stick, it will go out.

 7. Bhradain

  No dobre, pomyslel som si.

 8. Nori

  Myslím, že sa mýli. Musíme diskutovať. Napíš mi v PM, hovorí s tebou.Napíšte správu