Rada

Najlepšie a nové odrody stĺpovitých jabloní pre moskovský región s popisom

Najlepšie a nové odrody stĺpovitých jabloní pre moskovský región s popisom


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stĺpové jablone šetria miesto na mieste, skracujú čas do prvej úrody a zjednodušujú údržbu. Pre záhradnícke farmy sú skutočným nálezom, ale nie všetky odrody sú vhodné na pestovanie v moskovskom regióne. Stĺpové odrody jabĺk pre moskovský región musia spĺňať nasledujúce požiadavky - odolnosť proti mrazu, vlhkosti, chorobám, vysoká prispôsobivosť.

Klimatické vlastnosti moskovského regiónu

Mierne kontinentálne podnebie stredného Ruska, do ktorého patrí Moskovská oblasť, sa vyznačuje silnými zimami, horúcimi letami a predĺženými obdobiami dažďov. V rôznych smeroch od krupobitia hlavného mesta sa môžu priemerné ročné sezónne teploty líšiť o niekoľko stupňov.

Podnebie moskovského regiónu v rôznych smeroch má určité rozdiely:

 • Na severozápade je to bližšie k Tverskoy.
 • Na severovýchode smerom k Jaroslavskému.
 • Na východe k Vladimirskému.
 • Na juhovýchode smerom na Ryazan.
 • Na juhu - Tula.
 • Na juhozápade - Kaluga.
 • Na západe - Smolensky.

Hlavné mesto sa nachádza v strede moskovského regiónu, kde možno klimatické podmienky považovať za priemerné, ale pri výsadbe a starostlivosti o ovocné stromy sa budete musieť zamerať na podnebie konkrétnej oblasti. Na juhovýchode regiónu sú najťažšie zimy a vysoké letné teploty.

Krajina regiónu je plochá, iba v západnom smere sú kopce, ktoré stúpajú až do výšky 160 m. Preto sa aj pôdy v rôznych častiach moskovského regiónu navzájom nápadne líšia, čo treba brať do úvahy vo fáze prípravy miesta na výsadbu jabloní, ako aj skutočnosť, že plodnosť moskovských krajín sa nelíšia.

Aká je výhoda stĺpovitých jabloní pre tento región

Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že pre regióny regiónu je typické polooblačné a oblačné letné počasie, nie vždy majú jablone so zosilnenými korunami dostatok slnečného svitu pre jablká na zber cukrov. Stĺpové jablone neskrývajú ovocie s lístím, každé jablko prijíma svoju časť tepla a svetla v plnom rozsahu.

Napriek relatívne krátkemu obdobiu plodenia začínajú najlepšie odrody stĺpcového typu blízko Moskvy prinášať ovocie už v nasledujúcej sezóne po výsadbe, do piatej sezóny už poskytujú maximálny možný výnos pre konkrétnu odrodu.

Na relatívne malom území môžu byť stĺpovité jablone umiestnené vo vzdialenosti 80 cm od seba, nebudú tieniť susedné rastliny, pretože tento druh rastlín nemá kostrové konáre.

Koloniálne jablone majú vysokú imunitu proti mnohým chorobám, ale nie najvyššiu mrazuvzdornosť, čo je kompenzované ich nízkou výškou, ktorá im umožňuje úplne pokryť rastliny na zimu.

Malá veľkosť rastliny spočíva aj v pohodlnosti zberu a preventívneho a terapeutického postreku.

Druhy a vlastnosti odrôd

Každý rok sa vďaka ľudovému a profesionálnemu výberu v moskovskom regióne objavujú nové odrody stĺpovitých jabloní.

Pri šľachtení odrôd si vedci stanovili rôzne úlohy:

 • zvýšená produktivita;
 • odolnosť voči chorobám a mrazu;
 • zrýchlenie dozrievania;
 • získanie zatuchnutého ovocia, ktoré sa nebojí prepravy;
 • vylepšená chuť.

Každá odroda má svoje vlastné charakteristické vlastnosti, vrátane načasovania vegetačného obdobia, zberu. Všetky stĺpovité jablone možno bežne rozdeliť do troch veľkých kategórií - letné, jesenné a zimné.

Leto

Do tejto kategórie patria odrody s dátumom dozrievania od polovice júla do 19. augusta. Plody tejto kategórie nie sú určené na dlhodobé skladovanie, ich dužina je voľná alebo stredne drobivá a má vysoký obsah cukru.

Nektár

Výška stromu je 2 m, kmeň s listami a plodmi nepresahuje priemer 30 cm. Do dosiahnutia maximálnej výšky sa sadenica každoročne vytiahne o 10 - 15 cm. Striedanie plodonosných plôch zaručuje pravidelnosť zberu z roka na rok. Z dospelej rastliny s vysokým skóre degustácie sa odstráni až 15 kg obchodovateľného ovocia, ktoré sa získa pre príjemnú medovú arómu a chuť.

Odolnosť tejto odrody voči chorobám sa rovná vysokým jabloní.

Dieťa

Jabloň chovaná v Kanade zriedka presahuje výšku 180 cm. Plody sú veľké (do 250 g), zelené s ružovkastým rumencom. Vo veku 5 rokov strom dosahuje svoju maximálnu výdrž, dáva ročne 13-15 kg šťavnatých, aromatických, sladkých a kyslých jabĺk. Odroda je náročná na správnu starostlivosť. V neprítomnosti nie je možné získať ovocie z tejto odrody jabloní.

Vasyugan

Odroda bola vyšľachtená v roku 1987 v Rusku, jej krúžky sú pomerne odolné, rovnako ako kmeň stromu, doslova prepletené plodmi. Veľkosti plodov nemožno nazvať jednotnými, hmotnosť jabĺk sa pohybuje od 100 do 200 g. Hustá zrnitá sladko-kyslá dužina a vysoké estetické vlastnosti rastliny robia z mrazuvzdorného jablone Vasyugan želateľnú výsadbu na stanovišti v Moskovská oblasť.

Mierne pretiahnuté ružové plody s rozmazanými červenými pruhmi zdobia záhradu a plnia ju arómou. Maximálna výška rastliny je 3 m, stĺpcová štruktúra koruny sa dosahuje pomocou typického rezu.

Jeseň

K jesenným odrodám patria stĺpovité jablone stredného obdobia dozrievania - od poslednej dekády augusta do polovice septembra.

Titania

Počas obdobia výsadby sa z mladého stromu dá odobrať až 1 kg jabĺk, ale častejšie začína jabloň plodiť už v 3. sezóne. Z jednej dospelej rastliny sa odstráni 8 - 10 kg ovocia. Líši sa vysokým stupňom regenerácie po omrzlinách.

Gin

Typická stĺpcová odroda s jasnými jablkami, ktoré sa objavujú v prvej sezóne. Hlavnou výhodou tejto odrody je jej vysoká mrazuvzdornosť.

Zimné

Zrenie zimných odrôd jabĺk v moskovskom regióne pripadá na poslednú dekádu septembra - polovicu októbra. Zhromažďujte ich vo fáze technickej zrelosti na uskladnenie. Plody zimných odrôd často zdobia novoročný stôl, čo potešuje majiteľov neprekonateľnou chuťou leta

Mena

Jablká tejto odrody sa líšia veľkosťou a hmotnosťou (od 100 do 250 g). Mrazuvzdornosť odrody je taká, že sa dá pestovať aj na Sibíri. V moskovskom regióne plody dozrievajú v poslednej dekáde októbra.

Moskovský náhrdelník

Plody sú rovnomerné, červené, strednej veľkosti s hmotnosťou 110 - 120 g. Zber sa koná v polovici septembra, ale predajné a chuťové vlastnosti zostávajú až do konca februára.

Prezident

Pokiaľ ide o mrazuvzdornosť, táto odroda nie je nižšia ako Antonovka, napriek tomu, že plody sú z nej odstránené asi o mesiac skôr.

Jantárový náhrdelník

Variabilita vo veľkosti stromu závisí od druhu zvoleného podpníka - trpaslíka, polotrpaslíka, energického. Minimálna výška je 1,5 m, maximálna 3,5. Stĺpové jablone sa pestujú na zakrslých a polotrpasličných podpníkoch. Vo veku 5 rokov rastlina dosahuje svoj rastový limit a naberá silu pre plné plodenie. Až do 17 rokov z neho môžete ročne odstrániť 15-20 kg chrumkavých, šťavnatých jabĺk.

Ako sadiť a pestovať jabloň

Výsadba jabloní v moskovskom regióne pripadá na druhú polovicu októbra a koniec apríla. Bez ohľadu na sezónu vybranú na výsadbu je výsadbová jamka pripravená na sadenicu na jeseň. Pestovanie jabloní, tvorba koruny, plodenie závisí od zakorenenia rastliny, jej prispôsobivosti. Vzhľadom na blízke umiestnenie koreňov k povrchu pôdy je lepšie zvoliť jarnú výsadbu pre stĺpovité odrody. Cez leto sa sadenica zakorení a naberie silu na nie najmiernejšie zimovanie.

Dátumy pristátia

Výsadby na severozápade a juhovýchode regiónu sa môžu líšiť od priemerného štatistického času v moskovskom regióne o 1 - 2 týždne.

Jar

Nasledujúce faktory sa stanú vodítkom pri výsadbe jablone:

 • úplné topenie snehu;
 • stanovenie pozitívnych teplôt vzduchu počas dňa a v noci najmenej týždeň;
 • klesanie topenej vody, sušenie pôdy.

Jeseň

Pri jesennej výsadbe je potrebné zamerať sa na priemerné ukazovatele. Sadenicu je potrebné vysadiť 2 týždne pred nástupom mrazu, nie neskôr!

Príprava sadeníc

Po zakúpení sadenice je potrebné sa na mieste prehrabať, aby si zvykla na nové podmienky - podnebie, vlastnosti pôdy. Pred vysadením rizómov sadeníc s nie veľmi rozvetveným otvoreným koreňovým systémom sa odporúča máčať 12 hodín vo vode s rozpusteným rastovým aktivátorom. To pomôže rastline zakoreniť sa a rýchlejšie rásť.

Požadované zloženie pôdy

Pôda by mala byť nasýtená minerálmi, ktoré poskytujú organické hnojivá - hnoj, humus, humus. Na jesennú výsadbu sa nepoužívajú hnojivá obsahujúce dusík, ale pôdu je možné vylepšiť potašovým a fosforovým obväzom na list, skrytým pod vrstvou bežnej pôdy.

Tabuľka sedenia a hĺbka jamy

Medzi stĺpcovými jabloňami sa udržiava vzdialenosť 80-100 cm, rovnaká vzdialenosť by mala byť medzi riadkami. Odporúčaná šírka a hĺbka výsadbového otvoru je 80 cm, z ktorých tretina je vyplnená rozbitou tehlou alebo iným materiálom, ktorý vytvára drenážnu vrstvu. Ďalšia tretina priestoru bude potrebná pre pôdu obohatenú o minerálno-organické zloženie.

Starostlivosť o mladý rast

Kým rastlina nedosiahne vek 5 rokov, na jar a na jeseň sa vykonáva plánovaný rez, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu koruny a plánovanie budúcoročnej úrody.

Polievanie

Pôda je navlhčená najmenej 4 krát za sezónu:

 1. Pred kvitnutím.
 2. Počas tvorby vaječníkov.
 3. V čase, keď súbor jabĺk šťavy.
 4. V štádiu prípravy stromu na zimu.

Pre väčšinu rastlín to stačí. Bohaté zalievanie je potrebné na pôdach, ktoré zadržiavajú vlhkosť, ale je zbytočné na pieskovcoch, ktoré prepúšťajú vodu cez sito. Na takýchto pôdach je potrebné zalievať jablone v malých dávkach, ale pravidelne, asi raz týždenne.

Hnojivo

V počiatočnom štádiu vegetačného obdobia potrebuje jabloň dusík, aplikuje sa dvakrát - pred kvitnutím a v štádiu tvorby vaječníkov. Keď plody dozrejú, vyžaduje strom fosfor a draslík, aplikujú sa ako koreňové a listové obväzy.

Liečba proti škodcom a infekciám

Univerzálne insekticídy pomôžu predchádzať plesňovým infekciám jabloní a chránia záhradu pred inváziou hmyzích škodcov ovocných stromov. Prvé ošetrenie sa vykonáva pozdĺž holého kmeňa, pred zlomením púčika, druhé (s menej nasýteným roztokom) v čase nastavenia ovocia.

Vytvorenie správnej koruny

Plánovaným jesenným rezom sa výrastky skrátia tak, aby na každom krúžku nezostali viac ako 2 ovocné puky. Jarný rez pomôže napraviť korunu, v tomto štádiu sa zo stromu odstránia slabé a zamrznuté výhonky.

Prístrešok na zimu

Nie je ťažké zabaliť malé stromčeky do plastového puzdra a zaviazať ich tak, aby vzduchová medzera vo vnútri chránila rastlinu pred kontaktom s mrazivým vzduchom z okolia. Ak je to potrebné, cez rukáv sa nasadí pytlovina a druhá vrstva polyetylénu. Koreňový systém je chránený 10 - 15 cm vrstvou mulča zmiešaného s rašelinou.


Pozri si video: Ovocné stromy, ktorým stačí aj málo miesta NOVÁ ZÁHRADA (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Ryleigh

  nemýlil si sa, presne tak

 2. Saramar

  Možno radšej mlčím

 3. Zaine

  Je to veľmi cenný kúsokNapíšte správu