Rada

Čo to môže byť, ak má koza na krku hrčku a ako ju zistiť a správne liečiť

Čo to môže byť, ak má koza na krku hrčku a ako ju zistiť a správne liečiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pri správnej starostlivosti a vyváženej strave kozy zriedka ochorejú. Potrebujú však včasné a dôkladné vyšetrenie, aby nezmeškali nástup akejkoľvek choroby alebo iného problému. Najmä ak sa na kozom hrčku objaví hrčka, môže to byť dôsledok poranenia zvieraťa, príznak nedostatku jódu v tele alebo príznak mnohých chorôb, ktoré sú nebezpečné dokonca aj pre človeka.

Dôvody vzhľadu kužeľov u kozy

U dospelých zvierat sú príčiny vzniku hrčiek na krku rôzne, okrem iného aj v závislosti od stupňa nebezpečenstva pre seba a ľudí:

 • zapálené poranené miesta - kozy v stánkoch môžu nechtiac naraziť do vyčnievajúceho klinca alebo triesok, ktoré sa odlomili z dreveného stojana, na pastvine - kožu prepichnite vetvou, kovovou tyčou. Infikovaná rana sa zapáli a naplní sa hnisom;
 • choroby, ktoré vyvolávajú výskyt formácií - aktinomykóza, kazeózna lymfadenitída, paratuberkulóza, echinokokové cysty (uvedené choroby sú veľmi nákazlivé, vedú k rýchlej infekcii celého dobytka a navyše sú pre človeka nebezpečné);
 • nedostatok jódu v tele - neustály nedostatok jódu v strave vedie k endemickej strume u zvierat. U dospelých kôz dochádza k viditeľnému zväčšeniu štítnej žľazy iba vo veľmi pokročilých prípadoch (zaostávajú v raste, pokožka trpí, klesá dojivosť). Z matiek, ktoré počas tehotenstva nedostali dostatok jódu, sa deti rodia s malými hrčkami na krku, to znamená s už existujúcou strumou. Často zomierajú krátko po narodení.

U zdravých detí do štyroch mesiacov, to znamená počas kŕmenia mliekom, sa tiež vyvinie mliečna struma. Častejšie sa to vyskytuje u Núbijských kôz. Dôvod zväčšenia týmusovej žľazy v tomto prípade nie je známy. Týmusová žľaza sa aktívne podieľa na imunitnom systéme tela, preto odborníci neodporúčajú nijako liečiť deti. Po opustení materského mlieka sa tieto formácie samy rozpustia.

Metódy detekcie

Aj zdravé a energické zviera s dobrou chuťou do jedla by sa malo pravidelne a starostlivo vyšetrovať. Pod srsťou spočiatku nemusia byť viditeľné malé hrčky, ale čím skôr veterinár určí príčinu ich výskytu, tým rýchlejšie sa koza ošetrí. Čo treba hľadať:

 • umiestnenie kužeľa je na bočnej strane krku, dole v strede;
 • či je na ňom zachovaná línia vlasov;
 • je bolestivé dotknúť sa hrudky, tlaku na ňu;
 • sú tam stopy traumy - škrabance, vpichy, vysušené rany.

V každom prípade by ste mali zavolať veterinára, aby vylúčil nebezpečné choroby. Ak sa správanie zvieraťa zmenilo alebo sa na krku objavia hrčky slabého, neživotaschopného novorodenca, malo by sa to urobiť okamžite (na rozdiel od patologického sa struma z mlieka zvyčajne neobjaví okamžite, ale nejaký čas po narodení, niekedy po niekoľkých týždňoch ).

Čím častejšie sa stádo skúma, tým ľahšie je zistiť, v akom čase sa hrčka objavila. Je potrebné skontrolovať stánok, uistiť sa, že v ňom nie sú žiadne traumatické časti a miesto na pastvu je potrebné vopred skontrolovať odstránením suchých konárov a zvyškov kovového šrotu.

Ako správne liečiť

Je vhodné, aby ošetrenie hrčiek na kozom krku, ktoré sa objavia z akýchkoľvek dôvodov, vykonal odborný veterinárny lekár. Ak to nie je možné, existuje vysoké riziko nesprávnej identifikácie príčiny a samoliečba bude neúčinná. Pre infikované rany:

 • veľké abscesy lekár vôd s lokálnou anestézou otvára, čistí, v pokročilých prípadoch predpisuje antibiotikum, vyberá ho v závislosti od zdravotného stavu kozy;
 • malé zápaly doma je možné namazať Višnevského masťou a po prerazení abscesu ranu vypláchnite peroxidom vodíka a do nej neustále zabaľujte kúsok obväzu s levomekolom.

Ak sa rana nezlepší, vyhľadajte antibiotiká u lekára. Dôsledkom chronického nedostatku jódu je ľahšie predchádzať ako ich liečiť. Použitie jódovanej komerčnej soli nestačí. Potrebujeme veterinárne lieky - Sedimin, Yodomidol, Kayod a ďalšie. Ich počet a frekvenciu použitia vypočítava veterinárny lekár na základe hmotnosti a stavu zvieraťa. Kozy ich musia dostať počas tehotenstva spolu s vyváženým obsahom mikroživín.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Je obzvlášť ťažké starať sa o deti, ktoré sa narodili slabé a s ťažkosťami s prijímaním potravy kvôli veľkým nárazom na krku.

Možnosť a postup pri liečbe infekčných chorôb určuje lekár:

 • s aktinomykózou veterinár otvorí abscesy, odstráni hnis, vstrekuje antibiotiká, lieky sulfa;
 • cystická echinokokóza sa v závislosti od jej typu lieči perkutánne, chirurgicky alebo antiinfekčnou medikamentóznou terapiou;
 • na kazuistickú lymfadenitídu neexistuje žiadny liek; pri chove priemyselných zvierat sa choré zvieratá vyhodia a ich mŕtve telá sa zlikvidujú. Pri domácom chove, ak má jedinec emocionálnu hodnotu, je izolovaný, podáva sa antibiotická terapia a zapuzdrené abscesy sú otvorené, očistené od obsahu a dezinfikované.

Liečba týchto chorôb je vždy dlhodobá, ale nie vždy účinná.

Potenciálne nebezpečenstvo

Pri absencii včasnej liečby môžu hnisavé abscesy u kozy preraziť a vyčistiť sa, alebo prasknúť vo vnútri a viesť k sepse zvieraťa a jeho smrti.

Nedostatok jódu vedie k mnohým zdravotným problémom zvierat:

 • u kôz je narušená cyklicita estru, plodnosť a plodnosť sú znížené;
 • často sa vyskytuje resorpcia plodu, potraty na začiatku tehotenstva, potraty, narodenie neživotaschopných detí;
 • klesá výťažnosť mlieka a obsah tuku.

Prežívajúce mláďatá, ktoré sa narodili so strumou, majú pomalší prírastok živej hmotnosti. Na prevenciu pseudotuberkulózy, echinokokózy a akýchkoľvek iných infekčných chorôb by človek mal pri starostlivosti o zvieratá prísne dodržiavať osobné preventívne opatrenia. Ak máte podozrenie, musíte jednotlivca okamžite izolovať od zvyšku stáda a okamžite sa obrátiť na svojho veterinárneho lekára, aby vykonal potrebné rozbory obsahu šišiek.


Pozri si video: Козы пришли в охоту. Свадебный переполох. (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Arwood

  an Important answer :)

 2. Daoud

  Super! Ďakujem! ;)

 3. Makoto

  Vďaka. Ustanovený

 4. Daegan

  But is there another way out?

 5. Waldrom

  Rád by som vedel, ďakujem veľmi pekne za informácie.

 6. Eyou

  Súhlasí, toto obdivuhodné posolstvo

 7. Rickman

  A prečo je to tak výlučne? Myslím, že prečo túto hypotézu neobjasniť.Napíšte správu