Rada

Ako správne pestovať a starať sa o kôpor v skleníku v zime

Ako správne pestovať a starať sa o kôpor v skleníku v zime


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V určitých regiónoch je nemožné pestovať niektoré plodiny na otvorenom teréne, takže ich obyvatelia leta inštalujú do skleníkov. Potom do nich zasadia všetko, čo rodina potrebuje. Nie je ťažké pestovať kôpor v skleníku, aby sa všetko podarilo, je potrebné dodržiavať agrotechnické pravidlá pre výsadbu a starostlivosť o rastliny.

Vlastnosti pestovania kôpru v skleníku

Nie je ťažké pestovať zeleň v skleníku v zime, musia sa vyberať iba odrody, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam. V zime je akútne nedostatok tepla a svetla. Kôpor dobre rastie v skleníku, treba sa len postarať o vybavenie miestnosti svetlom.

Rôzne odrody plodiny sa dobre hodia do drsných zimných podmienok. Je potrebné zvoliť druhy kríkov, poskytujú viac zelene a šíp neuvoľňujú príliš skoro.

S cieľom zabezpečiť si zeleň na celý rok, obyvatelia leta na jeseň sadia kôpor do skleníka. A potom to zasejú znova. To sa deje tak, aby zeleň neustále rástla. Semená sa vysievajú dvakrát mesačne. Závisí to od množstva zelene spotrebovanej konkrétnou rodinou.

Ak rastlina zbeleje, je to istý znak toho, že jej niečo chýba. Je potrebné kŕmiť minerálnymi hnojivami. Pred výsadbou vložte humus do pôdy.

Akú odrodu zvoliť

Zber závisí od správneho výberu. Moderný výber poskytuje obyvateľom leta veľký výber odrôd rastlín na získanie zelene. Výber začína hlavnými charakteristikami kôpru:

 • odolnosť voči chladu;
 • výťažok;
 • náchylnosť na choroby;
 • ako dlho rastie kôpor v kríkoch bez uvoľnenia farby;
 • náročnosť na starostlivosť.

A mnoho ďalších vlastností kultúry, ktoré sa stávajú základnými pri výbere odrody.

Odporúčané plodiny pre skleníky:

 • Aurora;
 • Diamant;
 • Amazon;
 • Dáždnik;
 • Kotva;
 • Ďalej;
 • Grenadier;
 • Frost;
 • Kolotoč;
 • Kibray;
 • Kutuzovskij;
 • Sevastopoľ.

Po preskúmaní ich charakteristík môže letný obyvateľ len rozhodnúť, ktorá odroda mu vyhovuje. Okrem toho, že sú tieto odrody odolné voči nedostatku svetla, nekvitnú dlho a poskytujú bohatú úrodu.

Príprava pôdy

Kôpor je nenáročná plodina, ktorá nemá špeciálne požiadavky na zloženie pôdy, v ktorej rastie. Vhodnejšia je pôda, ktorá je stredne úrodná a dobre absorbuje vodu. Pretože rastlina má dlhé korene, hrúbka plodnej vrstvy nie je menšia ako 0,5 m.

Humus poskytuje základné stopové prvky, ktoré zelení potrebujú pre rast a vývoj. Výpočet sa robí nasledovne: na 1m2 plocha skleníka je 2-3 kg. Namiesto humusu sa používa piesok, rašelina, vermikompost a ďalšie látky, ktoré môžu zvyšovať priepustnosť vody a vzduchu pre pôdu.

Spolu s humusom použite 15-20 g močoviny, 20-30 g superfosfátu, 15-20 g draselnej soli na 1 m2.

Pred výsadbou sa záhon zaleje vodou a uvoľní sa. Drážky sa vyrábajú vo vzdialenosti 15-20 cm.

Výsevné vlastnosti

Kôpor sa pestuje v drážkach, ryhách alebo tak, ako je to vhodné pre kohokoľvek. Hĺbka zabudovania 1,5-2 cm, výsadba sa vykonáva každých 10-15 dní. Aby boli čerstvé bylinky pripravené na použitie najneskôr v predchádzajúcej.

Pred zasiatím kôprového sadivového materiálu ho namočte na 2 dni do vody. Voda sa mení každých 8 hodín, pretože éterické oleje sa lepšie vylučujú v čistej vode.

Semená sú rozložené v drážkach, na vrchu posypané zeminou. Mierne navlhčite vodou.

Niektorí obyvatelia leta uprednostňujú výsadbu semien iným spôsobom. Sadivový materiál sa vyleje, vyrovná sa hrable. Po vzniku je potrebné riedenie.

Roztrhané rastliny sa nevyhadzujú, ale sa presádzajú, aby sa získalo ešte viac zelene.

Skleníková starostlivosť o kôpor

O rastlinu je potrebné sa starať rovnako ako na otvorenom poli. Splnenie jednoduchých požiadaviek pomôže pestovať bohatú úrodu. Obyvatelia leta, ktorí sa rozhodnú zasadiť kôpor do skleníka, by si mali pamätať, že chovatelia vyvíjajú nové odrody, ktoré sú odolné voči chorobám a neštandardným podmienkam rastu. Preto niekedy stačí správne zvoliť druh plodiny a úroda určite poteší.

Teplotný režim

Kôpor je odolný voči chladu, ale miluje teplo. Skleníková miestnosť by mala byť najmenej + 15 ... + 18 ° C, prievan by nemal byť povolený. Optimálna teplota pomôže rastline vyvinúť sa správne a proporcionálne.

Svetelný režim

Pre kôpor je potrebné osvetlenie, aby sa stonky neťahali, ale vyvíjali sa normálne. Približný čas je 12 hodín, v zime sú pri nedostatku prirodzeného svetla skleníky vybavené fytolampami. Spodné police sú obzvlášť starostlivo osvetlené.

Polievanie

Kôpor vyžaduje stálu pôdnu vlhkosť, ale tiež sa nemusí nalievať. Ihneď po zasiatí sa pruhy zalejú vodou z rozprašovača. Je teda pravdepodobnejšie, že sa semená nevymývajú.

Po zvýšení kôpru sa zavlažovanie vykonáva každých 5-7 dní, po čiastočnom vysušení pôdy. Je vhodné použiť teplú vodu.

Hnojivá

Je potrebné kŕmiť, ako rastie. Začínajú sa ale dokonca aj pri sejbe a pridávaním humusu, močoviny a iných minerálnych hnojív do pôdy.

1-2 krát počas vegetačného obdobia sú kŕmené v nasledujúcom zložení:

 • 20 - 25 g močoviny;
 • 15-20 g draselnej soli;
 • 10 litrov vody.

Po zalievaní roztokom pod koreňom je potrebné ho navlhčiť teplou vodou.

Ak sa farba zelenej zmení na žltozelenú, malo by sa vykonať hnojenie hnojivami obsahujúcimi dusík. Približné zloženie: 15-20 g hnojiva na 10 litrov vody.

Ak je farba zelenej farby tmavozelená, nenechajte sa uniesť kŕmením. Kôpor hromadí dusičnany v zelenej hmote.

Riedenie

Keď sú rastliny vysoké 10 cm, začnú rednúť. Silné vzorky sa vytiahnu, vysušia alebo presadia na nové miesto. Medzitým utláčané klíčky naberú na sile a začnú normálne rásť. Alebo sa odstráni každý druhý výhonok, aby sa ostatným zabezpečila sloboda vývoja.

Odstránenie buriny

V počiatočných fázach je potrebné odstránenie buriny, kým kôpor nezačne intenzívne rásť. Burina čerpá z pôdy veľa výživných látok, čo znemožňuje normálny vývoj zelene. Ich včasné odstránenie pomôže rastline plne rásť a poskytnúť dobrú úrodu.

Uvoľnenie

Vybavenie koreňového systému zelene kyslíkom sa dosiahne uvoľnením. Musí sa to robiť opatrne, aby sa nepoškodili korene rastlín. Pomôže tiež udržať vlhkosť v pôde.

Choroby

Pozorovaním kultivačných techník sa zabráni prepuknutiu chorôb. Ale napriek tomu je kôpor ohromený:

 • múčnatka;
 • vädnutie fusária;
 • čierna noha.

Aby sa zabránilo progresii choroby, je potrebné dodržiavať určitý teplotný režim skleníka a vlhkosť. Optimálna teplota pre aktívny rast a vývoj kôpru je + 17 ⁰С, vlhkosť vzduchu nie je nižšia ako 55%. Pri miernom polievaní a dennom vetraní rastliny prakticky neochorie.

Škodcovia

Hmyz škodí zelenej hmote aj koreňovému systému kôpru. Podzemná časť rastlín trpí útokmi:

 • medveď;
 • húsenice;
 • larvy chrobákov;
 • drôtovec.

Vzdušná časť kôpru trpí:

 • ploštice;
 • cikády;
 • kliešte;
 • strapky.

Zachovanie rastlín pred smrťou pomôže dodržiavanie striedania plodín, splnenie agrotechnických požiadaviek alebo najextrémnejšia možnosť, ošetrenie rastlín chemickými látkami. Jedy by sa mali používať iba vtedy, keď sa kultúra pestuje na získanie sadivového materiálu.

Žatva

Početné kritériá pre výber odrody obyvateľmi leta sú rôzne, existuje však jedna dôležitá vlastnosť, ktorú berie do úvahy každý pestovateľ zeleniny. Hovoríme o výnose z 1 m2.

Keď sú splnené všetky požiadavky na starostlivosť o kôpru, hotová plodina by mala byť 2,5 kg od 1 m2... Tento údaj sa líši v závislosti od odrody a podmienok pestovania.

Prvé listy sa prerezávajú skoro, niekoľko týždňov po výsadbe. Pozbierajte zeleň, ktorá zostane po zriedení.

Aby ste získali vysoko kvalitný kôpor, odporúča sa rezať listy pri koreni a nenechať šíp vyhodiť. Rastlina, ktorá vrhá energiu na semená, prestáva vytvárať zelenú hmotu.

Predtým, ako začnete rezať listy, musíte ich pokropiť vodou. Potom orezajte a nechajte korene v zemi. Existuje teda šanca, že zeleň opäť dorastie, iba vy ju budete musieť výdatne polievať.

Na dochutenie hotového pokrmu sa používajú čerstvé bylinky. Pridáva sa čerstvý alebo sušený.

Kôpor sa najlepšie suší na dobre vetranom a zatienenom mieste. Rastlina si teda zachováva živiny a vôňu.

Pre tých, ktorí používajú na morenie kôpor, je lepšie počkať, kým kultúra zakvitne. Pred vytvorením semien ale majte čas na rezanie.

Pestovanie kôpru v skleníku je dnes dôležité. Obyvatelia leta na mieste zberajú úrodu v lete, ale v zime chcem mať na stole čerstvú zeleninu a aromatické greeny. To nie je ťažké dosiahnuť. Musíte si len zaobstarať vhodný skleník, získať dobrú odrodu a splniť požiadavky na výsadbu a starostlivosť. Dodržiavanie všetkých noriem vám umožní získať úrodu kôpru v zimných mesiacoch.


Pozri si video: Můj první rajčatový záhon díl 1. přesazení (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Aethelmaer

  ojoj

 2. Nelrajas

  Prosím, držte sa veci.

 3. Barg

  úžasné!

 4. Kashka

  Talent ...Napíšte správu