Rada

Opis odrody hrušky Noyabrskaya a výhody a nevýhody, výsadba a pestovanie

Opis odrody hrušky Noyabrskaya a výhody a nevýhody, výsadba a pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Novembrová hruška je považovaná za obľúbenú rastlinu pestovanú mnohými záhradníkmi. Za jeho výhody sa považujú vysoké parametre zimnej odolnosti a vynikajúce prispôsobenie sa vplyvom vonkajších faktorov. Okrem toho rastlina dáva bohatú úrodu. Aby bola plodina úspešná, je potrebné sa o ňu dobre starať. Zahŕňa včasné zalievanie, hnojenie, rez.

Opis a charakteristika kultúry

Túto zimnú hrušku chovala šľachtiteľka z Moldavska Ksenia Dushutina. Kultúra je založená na odrodách Dekanka Zimnyaya a Nikolay Kruger. Novemberové hrušky sú stredne veľké. Dosahujú 3 metre na výšku. Vyznačujú sa roztiahnutou korunou v podobe širokej pyramídy. Kostrové vetvy sú v pravom uhle.

Rastlina má priame alebo zaoblené listy. Horná časť je tónovaná tmavozelenou farbou a spodná strana je belavá. Prvé plody je možné získať za 4-5 rokov. Zrenie nastáva v druhej polovici septembra.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Hrušky sú veľké a vážia 300 gramov. Vyznačujú sa vajcovitým tvarom. Kôra zrelých plodov je žltá s mierne bordovým červenaním. Vo vnútri je biela dužina sladkokyslej chuti.

Výhody a nevýhody hrušiek odrody Noyabrskaya

veľké veľkosti ovocia;

mrazuvzdornosť;

systematické a bohaté plodenie;

odolnosť proti chrastavitosti a ohni;

dlhá trvanlivosť plodiny;

dobrý vkus;

všestrannosť použitia;

odolnosť stromu voči jarným popáleninám.

malá veľkosť ovocia;

nie veľmi atraktívne obchodné vlastnosti hrušiek.

Funkcie pristátia

Aby bolo pestovanie plodiny úspešné, je dôležité správne vykonať výsadbové práce.

Výber stránok

Miesto na výsadbu plodiny musí spĺňať tieto parametre:

  1. Veľa svetla. Vďaka tomu sa mladý strom dobre zahreje, čo povedie k jeho aktívnemu rozvoju.
  2. Nedostatok prievanu. To pomôže zabrániť zamrznutiu rastliny v zime.
  3. Hlboká podstielka podzemnej vody. Najlepšie je vysadiť hrušku na kopu a zabezpečiť dobrý odtok.

Čas nástupu

Na juhu a v strednom Rusku sa odporúča na jeseň vysadiť hrušku. Na severe sa odporúčajú výsadbové práce na jar. To pomôže zabrániť úhynu mladej rastliny.

Príprava pôdy

Hruška dobre rastie vo výživnej pôde. Chudobná piesčitá pôda by mala byť obohatená organickým humusom. Na tento účel sa zvyčajne používa kompostovaný hnoj.

Výber stromčeka

Kvalitné sadenice sa predávajú v plastových nádobách. V tomto prípade sa rastlina prenesie do pôdy s hrudkou pôdy. To pomáha zabrániť poškodeniu koreňov. Sadenice bez listov s otvoreným koreňovým systémom sa tiež dobre zakorenia.

Nuance procesu výsadby

Pri výsadbe rastliny sa odporúča urobiť nasledovné:

  1. Pripravte pôdu. Je potrebné ho dobre vyčistiť od buriny.
  2. Urobte prehĺbenie. Jeho priemer by mal byť 60 centimetrov, hĺbka - 30. Na dno sa odporúča umiestniť drenážnu vrstvu.
  3. Nalejte kompozíciu z úrodnej pôdy, kompostu, potašového hnojiva a superfosfátu.
  4. Zasaďte plodinu prekládkou zemskej kómy.
  5. Výsadbu dobre vyplňte. K tomu stojí za to použiť úrodnú pôdu, ktorú je potrebné kvalitne zhutniť.
  6. Rastlinu zalejte. Bude to vyžadovať 20 - 25 litrov vody.

Starostlivosť o hrušky

Aby sa kultúra vyvíjala normálne a hojne prinášala ovocie, odporúča sa jej poskytovať kvalitnú starostlivosť.

Polievanie

Počas sezóny je potrebné pôdu navlhčiť 5-10 krát. Konkrétne množstvo zálievky závisí od množstva zrážok a vlhkosti miesta. Prebytočná vlhkosť je rovnako škodlivá ako nedostatok vlhkosti.

Vrchný obväz

V prvých 3-4 rokoch sa rastlina nemôže kŕmiť. Následne sa odporúča dodržiavať určitú schému. Z tohto dôvodu sa prvý krycí obväz nanáša koncom marca. Na 10 litrov vody stojí za to vziať 50 gramov superfosfátu. Druhýkrát sa hnojivá nanášajú na začiatku výskytu prvých plodov. V tomto prípade stojí za to použiť dusičnan amónny.

Na prípravu roztoku budete potrebovať 20 gramov látky a 10 litrov vody. Na jeseň, po zbere, stojí za to pokryť kmeňový kruh humusom.

Orezávanie

Prvýkrát sa odporúča strom ihneď po výsadbe orezať. Stredový vodič sa zvyčajne skracuje vo výške 50 centimetrov nad zemou. To pomôže tvarovať korunu.

Zrelé stromy vyžadujú omladenie a sanitárny rez. Tvorbu koruny sa odporúča praktizovať v apríli - predtým, ako sa šťavy začnú hýbať. Sanitárny rez je najlepšie vykonať v októbri.

Príprava na zimu

Novembrová hruška vydrží aj silné mrazy. Najlepšie sú však izolované mladé stromy. Za týmto účelom sa odporúča pokryť kmeňový kruh vrstvou mulča. Jeho hrúbka by mala byť minimálne 30 centimetrov.

Vápno

Pred príchodom zimy sa odporúča vybieliť kmeň a spodné konáre špeciálnou zmesou. Pomôžete tak predísť spáleniu, prasklinám alebo poškodeniu mrazom. Pre tento postup je prípustné použiť zloženie síranu meďnatého a vápna.

Choroby a škodcovia odrody

Novemberová hruška je odolná voči plesniam. Zároveň potrebuje preventívne ošetrenie proti parazitom. Použite na to prostriedky ako „Confidor“, „Aktara“. Poradí si s prísavkou, voškami, ovocným žlčníkom. Bi-58 pomáha vyrovnať sa s kliešťami.

Zber a skladovanie

Načasovanie zberu závisí od podnebia regiónu. Ovocie na predaj sa oplatí nazbierať, keď začne žltnúť. Toto sa musí vykonať ručne. Hrušky sa odporúča vkladať do škatúľ pokrytých mäkkou handričkou. Na skladovanie sú vhodné plody so stopkami, ktoré sú pokryté tvrdou šupkou a nie sú poškodené. November hruška má vynikajúcu mrazuvzdornosť a vysoké parametre úrody. Preto ju pestuje veľa záhradkárov. Zároveň je dôležité správne zasadiť a zabezpečiť kvalitnú starostlivosť.


Pozri si video: Ako strihať jablone (Septembra 2022).