Rada

Je možné zasadiť tulipány na jar, kedy a ako postupovať

Je možné zasadiť tulipány na jar, kedy a ako postupovaťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tulipány sa tradične vysádzajú na jeseň. Tento prístup zaisťuje najlepšiu mieru prežitia kvetov. Ale vzhľadom na skutočnosť, že veľa rastlín sa vysieva po chladnom počasí, vyvstáva otázka, či je možné na jar vysadiť tulipán. Záhradkári vyhlasujú, že neexistujú žiadne priame kontraindikácie. Hlavnou vecou je správne pripraviť pôdu na výsadbu a zabezpečiť pravidelnú starostlivosť o kvety.

Môžu sa tulipány sadiť na jar?

Vlasťou tejto rastliny je Stredná Ázia. V tejto oblasti kvitnú kvety po nástupe jari. Ale s príchodom leta sa situácia mení: kvôli vysokej teplote a nedostatku zrážok mnohé rastliny vysychajú.

V teplom období opadávajú listy tulipánov a všetka sila sa koncentruje v žiarovke. Práve v lete si rastlina vytvára nové korene.

Počas zimy kvetina naberá živiny potrebné pre rast a kvitne s príchodom tepla. Cibule zasadené na jar sa pri náležitej starostlivosti tiež zakorenia. Cibuľa však musí byť pripravená vopred.

Dátumy pristátia podľa lunárneho kalendára a v rôznych regiónoch

Obdobie, kedy je možné tulipány vysádzať, závisí od regiónu, v ktorom je rastlina zasiata:

 • južné oblasti - február alebo marec;
 • Stredný pás - apríl;
 • severné územia - máj.

Podľa lunárneho kalendára sa odporúča pristáť 23. alebo 24. februára, od 21. do 26. marca, od 17. do 24. apríla, alebo od 19. do 21. mája. Aby sa žiarovky zakorenili, postup by sa mal dokončiť do júla. Dôležitou podmienkou úspešného klíčenia je zároveň vhodná teplota pôdy v hĺbke 10 centimetrov, ktorá by mala presiahnuť 9 stupňov.

Technológia výsadby tulipánov na jar

Výsadba tulipánov na jar je povolená, ak sa dodržia pravidlá prípravy žiaroviek. Aby sa rastlina zakorenila, musíte:

 • zabalte žiarovky do papiera s malými otvormi a vložte do chladničky, pričom rastlinu udržiavajte pri teplote +4, +6 stupňov dva až tri mesiace (je možné viac);
 • umiestnite pripravenú cibuľu na pol hodiny do slabého roztoku manganistanu draselného;
 • Skontrolujte žiarovky, či neobsahujú hnilobu alebo iné chyby.

Pri dodržaní pravidiel prípravy môžete po začiatku jari začať s výsadbou do zeme.

Výber sedadla

Na klíčenie tulipánov na jar sa odporúča zvoliť miesto s neustálym a dostatočným slnečným žiarením. V opačnom prípade rastlina začne siahať po svetelnom zdroji. K tulipánom by ste mali zasadiť aj ďalšie kvety, pretože tie prvé rýchlo opadajú, v dôsledku čoho v záhrade zostane prázdne miesto.

Dezinfekcia

Podľa pravidiel prípravy tulipánov na jarnú výsadbu sa nevyžaduje dodatočná dezinfekcia rastliny alebo pôdy.

Príprava pozemku

Po roztopení snehu a rozmrznutí pôdy sa záhon, v ktorom sa plánuje výsadba kvetov, odporúča vykopať do hĺbky bajonetovej lopaty a uvoľniť. Zaistíte tak dostatočný prísun kyslíka do rastliny a dobré prežitie tulipánov. Počas kopania je potrebné pridať malé množstvo piesku, ktorý bude pôsobiť ako drenáž.

Zároveň by sa do pôdy malo aplikovať akékoľvek organické hnojivo, s výnimkou hnoja. Dobré klíčenie zaisťuje aj minerálne (dusíkaté) hnojenie.

Žiarovkové studne

Jamky pre žiarovky sa odporúča vytvoriť vo vzdialenosti 10 centimetrov od seba. Pred výsadbou by mali byť pripravené jamy zaliate.

Výsadba tulipánov do zeme

Kvety sa sadia na jar do hĺbky 10 - 13 (veľké cibuľoviny) alebo 5 - 8 (malé). Odporúča sa polievať otvory rovnomerne, aby nedošlo k premokreniu oblasti. Potom je rastlina pokrytá pôdou a posteľ je vyrovnaná. Na konci procedúry sa odporúča žiarovky zalievať dvakrát v intervale 20 minút. Týmto sa končí jarná výsadba tulipánov. Podľa opísaných pravidiel sa prvé výhonky objavia po dvoch týždňoch.

Ako sa starať o vysadené tulipány?

Tulipány vysadené na jar začnú kvitnúť neskôr. V období pred tvorbou púčikov sa odporúča pravidelne odstraňovať zo záhradného lôžka burinu, ktorá narúša normálny rast rastliny. V tejto dobe je potrebné zabezpečiť dostatočné zavlažovanie, vyhýbať sa podmáčaniu pôdy. Voda by sa nemala dostať na stonky a listy.

Po každom zalievaní (daždi) by ste počas jari mali uvoľniť pôdu v blízkosti kvetu. To zaisťuje stály a dostatočný prísun kyslíka do koreňov, a tým urýchľuje rast rastliny.

Po výskyte prvých výhonkov sa do pôdy zavedú tekuté minerálne hnojivá: dusík, fosfor a draslík, zmiešané v pomere 2: 2: 1.

Ako sa starať o tulipány po odkvitnutí?

Po vyblednutí tulipánov sa odporúča zo záhrady odstrániť opadané lístie, zatiaľ čo záhradu polievame 14 dní. Po jednom týždni musia byť hlavy rastliny orezané. Vďaka tomu budú tulipány budúci rok opäť kvitnúť.

Stonky musia byť rezané, keď rastlina úplne zožltne. Pri vykonávaní týchto manipulácií je dôležité nedotýkať sa žiarovky. Potom v lete alebo na jeseň, za slnečného dňa, musíte vykopať a vysušiť sadivový materiál.

Choroby a škodcovia tulipánov

Nedodržanie pravidiel výsadby a starostlivosti o kvety vysadené na jar vedie k:

 • skorý rozpad (s prebytkom vlhkosti);
 • sušenie (s nedostatkom vlhkosti);
 • zriedenie stoniek (kvôli nedostatku slnka);
 • zmena farby listov, spomalenie rastu (vplyvom kyslej pôdy).

Aj pri dodržaní popísaných odporúčaní nemožno zabrániť rozvoju chorôb alebo škodcov. Vyprovokovať smrť kvetov sú schopní:

 1. Pestrosť. Ochorenie sa vyznačuje vyschnutím púčikov a tvorbou pruhov na stonkách a listoch. Keď sa objaví pestrosť, musíte kvet zničiť a na nasledujúcich päť rokov na tomto mieste nesadiť rastliny.
 2. Biela hniloba. Vyznačuje sa tvorbou modrosivých škvŕn na kvete. Na rastlinách rastúcich v podmáčanej alebo okyslenej pôde sa vyvíja biela hniloba. Aby sa zabránilo kontaminácii, odporúča sa pravidelne pridávať do pôdy malé množstvo horčíka a vápnika. Ak je choroba spôsobená prebytkom dusíka, mala by sa pôda hnojiť vápnom. Postihnuté kvety by mali byť úplne odstránené spolu s koreňmi.
 3. Mokrá hniloba (fusarium). Vyznačuje sa výskytom hnedých škvŕn na kvetoch, po obvode ktorých vedie hnedočervený pruh. Mokrá hniloba sa vyvíja vo podmáčaných pôdach v období, keď sa tvoria prvé výhonky. V takom prípade by teplota vzduchu mala presiahnuť 20 stupňov. Ovplyvnená kvetina je odstránená. Do 5 rokov od objavenia fusária sa neodporúča vysádzať rastliny na to isté miesto.

V prípade nedostatku hnojenia tulipány nekvitnú. Môže to viesť aj k hlbokému zasadeniu cibuľovín.


Pozri si video: Tulipány na (August 2022).