Rada

TOP 4 recepty na výrobu bobuľového kompótu na zimu bez sterilizácie

TOP 4 recepty na výrobu bobuľového kompótu na zimu bez sterilizácie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V lete nemajú obyvatelia leta čas zvlášť odpočívať. Namiesto toho, aby ste sa v horúčave opaľovali na brehoch rieky, kúpali sa v jazere, musíte zbierať úrodu. Predtým, ako jahody dôjdu, sa čerešne zalejú džúsom, dozrejú maliny a červené ríbezle a ženy si pripravia džemy, na zimu uzavrú kompót z bobúľ, ktoré deti radi pijú. Najužitočnejšie prípravky sa získavajú kombináciou plodov rôznych ovocných stromov a kríkov. Čerešne sú bohaté na meď a draslík, čierne ríbezle sú bohaté na pektín a kyselinu askorbovú, jahody na fosfor a vitamín B9.

Vlastnosti výroby kompótu z bobúľ

Ak chcete pripraviť voňavý a chutný nápoj, musíte zvoliť správny pomer medzi vodou a cukrom, a ak je sortiment uzavretý, potrebujete zrelé bobule, ktoré sa k sebe hodia.

Kompót sa zberá na uskladnenie pasterizáciou, pri ktorej sa plody umiestnia do sklenených nádob, ktoré sú až po okraj naplnené vriacim sirupom. Po 15–20 minútach sa tekutina pošle do hrnca, zapáli sa, povarí sa 2–3 sekundy.

Ak je to potrebné, prefiltruje sa cez niekoľko vrstiev gázy a naleje sa do nádoby s bobuľami, ktorá je utesnená vekom.

Kompót sa vyrába aj iným spôsobom. Plody sa dajú do umytej nádoby spolu s cukrovým sirupom. Nádoba sa vloží do vody s teplotou 90 ° C a sterilizuje sa na sporáku, v závislosti od objemu plechovky, od 10 do 20 minút.

Výber a príprava surovín

Kompot je vyrobený zo zrelých bobúľ, ktoré je potrebné vyriešiť, aby sa odstránili zhnité vzorky. Olúpané ríbezle z listov a vetvičiek, jahody - zo stopiek. Ak sa nápoj skladuje rok alebo dva, z čerešní a čerešní sa odstránia kôstky, pretože časom uvoľňujú kyselinu kyanovodíkovú. Je lepšie opláchnuť bobule nie v miske, ale pod tečúcou vodou.

Ako správne pripraviť nádoby

Je vhodné kompót uzavrieť do sklenených nádob s objemom od litra do troch. Pri použití rôznych možností musíte najskôr vybrať nádobu bez triesok a prasklín, potom ju dôkladne umyť vodou a horčicou alebo sódou. Ak sa nápoj pripravuje pasterizáciou, nádoby sa dezinfikujú umiestnením:

 • v rúre;
 • do vriacej vody;
 • v dvojitom kotle;
 • mikrovlnná rúra.

Trojlitrové nádoby sa dezinfikujú pol hodiny, nádoba s objemom 1 liter - 10 minút, suší sa na uteráku a krk sa otočí nadol. Viečka sa sterilizujú v nádobe naplnenej vodou.

Ako variť kompót z bobúľ na zimu?

Na výrobu voňavého nápoja zo záhradných alebo lesných ostružín sa plody roztriedia a umyjú pod vodovodným kohútikom. Na prípravu v trojlitrovej nádobe musíte vziať:

 • 0,5-0,6 kg bobúľ;
 • pohár cukru;
 • voda zo studne alebo prameňa.

Ak chcete získať koncentrovaný kompót, vezmite trochu viac černíc a nalejte ich do sterilizovaných jedál. Banka sa naplní vriacou vodou a nechá sa 30 minút. Cukor sa naleje do odtoku kvapaliny, varí sa sirup, naplní sa nádobou s bobuľami, hermeticky sa uzavrie, nechá sa pod prikrývkou alebo prikrývkou 24 hodín.

Pred prípravou kompótu sa čerešne namočia na pol hodiny do vody, pretože sa v nich húsenice často usadzujú, umyjú a vložia do sterilnej 2-litrovej nádoby, pridá sa 150 g cukru a zalejú sa vriacou vodou.

Berry tanier s mätou v 3-litrovej nádobe

Z čiernych a červených ríbezlí si môžete pripraviť osvetľujúci a krásny nápoj na zimu. Plody týchto kríkov dozrievajú takmer súčasne. Ak chcete uzavrieť nádobu s objemom 3 litre, vezmite:

 • 0,5 kg bobúľ;
 • 280 g cukru;
 • voda;
 • 3 vetvičky mäty.

Ríbezle opláchnite, odlúpnite, vložte do zaváracieho pohára spolu s voňavou bylinkou, dolejte vriacou vodou. Po 7 alebo 8 minútach nalejte tekutinu do hrnca, spojte ju s cukrom a povarte. Dóza je naplnená sirupom, nádoba je zazátkovaná a odoslaná do pivnice.

Bez sterilizácie

Kompoty sa na zimu vyrábajú z rôznych druhov ovocia, ktoré sa líšia chuťou a arómou. V horúčave sa nikomu nechce dlho zapínať sporák, veľa žien zatvára nápoje z bobúľ bez sterilizácie. Pomocou jednoduchého receptu si môžete pripraviť koncentrovaný kompót, ktorý budete potrebovať:

 • 1 kg záhradných jahôd;
 • 10 pohárov vody;
 • 300 g cukru.

Jahody sa umyjú pod kohútikom, stopky sa odstránia. Dezinfikovaná nádoba sa umiestni do nejakého druhu nádoby. Sirup sa varí v hrnci. Keď sa cukor rozpustí, vlejte jahody. Po uvarení sa jahodový nápoj naleje do sterilnej trojlitrovej nádoby utiahnutej dezinfikovanými plechovými viečkami.

Čerstvý bobuľový kompót s kyselinou citrónovou

Aby nápoj zo záhradných jahôd alebo čerešní nestratil svoju bohatú farbu, nezhoršil sa pri domácom skladovaní, kyselina citrónová sa vloží do pripravenej nádoby spolu s cukrom, čistými a triedenými bobuľami. Sirup nemusíte pripravovať osobitne, stačí nádobu naplniť vriacou vodou. Pre 2 nádoby po 3 litroch postačuje každá:

 • 1 kg ovocia;
 • 400 g cukru;
 • 3 lyžičky kyselina citrónová

Nápoj môže byť vyrobený z ríbezlí, marhúľ. Táto technológia sa používa na prípravu najrôznejších jedál.

Nezvyčajné recepty z bobuľových kompótov

Liečivý prostriedok, ktorý zlepšuje zrak, posilňuje imunitný systém, obsahuje veľa vitamínov, sa dá z arónie uzavrieť.

Na prípravu nápoja z 1 500 g bobúľ:

 1. Sú umyté, očistené od trosiek a vysušené.
 2. Varte pár minút vo vriacej vode.
 3. Preložte do sterilnej nádoby.

Cukor (150 g) sa zmieša s 2 litrami vody a sirup sa varí. Nádoba s jarabinou je naplnená horúcou tekutinou a utiahnutá dezinfikovaným vekom.

Niektoré ženy vedia, ako si na zimu vyrobiť vynikajúci rakytníkový kompót. Na jeho prípravu použite:

 • 400 g bobúľ;
 • 2-3 jablká;
 • 150 g cukru.

Plody sa umyjú, vyreže sa z nich jadrovník, rozdelí sa na časti a spolu s rakytníkom sa dajú do dezinfikovanej nádoby. Zmiešajte 2 litre vody s cukrom a vložte do ohňa. Polovica banky je naplnená sirupom, zvyšná tekutina sa vyleje po štvrťhodine.

Koľko a koľko môžete uložiť?

Konzervovaný kompót z čerešní, čučoriedok, ríbezlí, odrôd tmavého hrozna sa časom stáva fialovým. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa nádobu s nápojom dotiahnuť viečkami ošetrenými lakom. Banky by nemali unikať.

Kompoty z bobúľ a ovocia musíte skladovať v miestnosti, kde nie je vyššia ako 15 ° C, inak konzervácia stratí svoju arómu.

Nápoje z čerešní, marhúľ a semien sa musia spotrebovať do 12 mesiacov, zvyšok prípravkov sa nezhorší až do 2 rokov.


Pozri si video: TOP 3 recepty na rýchle a zdravé raňajky #slané (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Pauloc

  Bola to moja chyba.

 2. Joren

  Je to podobné.

 3. Hurst

  butar, rozprávka pre deti ...........

 4. Moulton

  Dismiss me from it.

 5. Dum

  Very valuable informationNapíšte správu