Rada

Teplota chovu kôz v zime a je možné jahňacie mäso v chladnej miestnosti

Teplota chovu kôz v zime a je možné jahňacie mäso v chladnej miestnosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kozy sú odolné zvieratá a ich držanie v chladnom podnebí zvyčajne nie je problémom. Ak koza v zime jahňa v chladnej miestnosti, odporúča sa pripraviť si pre ňu samostatné pero. V ovčíne je tiež dôležité vytvárať podmienky pre držanie novorodencov. Deti narodené v zime majú spravidla silnejší imunitný systém. Chovatelia hospodárskych zvierat poznamenávajú, že novorodenci v zime rastú a rýchlejšie priberajú.

Vlastnosti chovu kôz v zime

Ovce nie sú zvyčajne vybavené špeciálnym kúrením, pretože zvieratá sú spoľahlivo chránené pred hypotermiou pomocou hustej vlny. Na udržanie chorých jedincov alebo žien s novorodencami je v ovčíne oddelených niekoľko ohrad.

V miestnostiach s drevenými podlahami bude ľahšie udržiavať mikroklímu. Alebo je vhodné na betónový povrch položiť drevenú podlahu s výškou 20 - 30 cm, kozy sú celkom čisté, takže podlaha je pokrytá vrstvou slamy, ktorá sa pravidelne vymieňa.

V zime sa odporúča udržiavať izbovú teplotu na 6-7 ° C. Po jahňacine je žiaduce zohriať vzduch na 10 - 12 ° C. Samostatnou nuansou je pitie kôz. V zimnom období musí byť voda ohriata. Počas obdobia jahniat pijú ženy najmä veľa. Preto je lepšie do ovčína inštalovať špeciálne vyhrievané misky na pitie.

Môžeš dojiť?

Kozy po jahňacine je potrebné distribuovať postupne a v prvom týždni by ste nemali rátať s vysokou dojivosťou. Prvýkrát sa odporúča mlieko odsať asi hodinu po pôrode. Na zvýšenie množstva mlieka sa pre zvieratá pripravuje „mliečna dávka“, ktorá pozostáva zo sena, zeleniny, kŕmnych zmesí a siláže. Kozy sa ľahšie dojú, ak sa vemeno vmasíruje v prvých dňoch.

Maximálny výťažok mlieka sa zvyčajne pozoruje 2,5 až 3 mesiace po jahňati. V tomto období sa kozy chovajú na diétu s vysokým obsahom sacharidov, podáva sa im veľa vody. Musíte však tiež pochopiť, že dojivosť zvierat závisí od plemena. Saanské kozy sa považujú za naj mliečnejšie.

Jemnosti jahňacieho mäsa v zime

Prípady zimného jahňacieho mäsa nie sú nezvyčajné. Aby pôrod prebehol bez komplikácií, mali by byť priestory pripravené vopred:

 • v ovčíne by mala byť teplota 10 - 12 ° C;
 • ak je vonku silný mráz, odporúča sa vybaviť miestnosť vykurovaním;
 • do ohrady je vhodné inštalovať drevenú podlahu s výškou 15 - 20 cm. Alebo na podlahu položia slamu jeden a pol až dvakrát viac;
 • voda sa musí zohriať.

Pretože u novorodencov stále chýba termoregulácia, musí sa zabrániť podchladeniu ich tiel. Odporúča sa dať deti do škatule alebo škatule pokrytej hrubou vrstvou slamy. V každom prípade zakryte mokré dieťa prikrývkou.

S čím môžu ochorieť?

Kozy majú dobrú imunitu. Poskytnutím správnej starostlivosti o svoje zvieratá sa nemusíte obávať o ich zdravie. Zdravotný stav je však potrebné neustále monitorovať. Choré zviera najčastejšie vykazuje nasledujúce príznaky:

 • lapanie po dychu;
 • dýchanie sa stáva rýchlym;
 • laktácia sa zastaví, pozoruje sa edém vemena;
 • strata chuti do jedla;
 • telesná teplota stúpa na 41-42 ° C.

Po jahňacine nastáva zápal vemena. Príčiny ochorenia: prievan, špinavá vlhká podstielka, studená vlhká podlaha. Na ošetrenie je postihnutá časť vemena namazaná masťami (zinok, olovo), aplikujú sa otepľovacie obklady z kafrového oleja, ichtyolová masť.

Výskyt prasklín v bradavkách vyvoláva neschopné dojenie alebo nesprávna starostlivosť o zvieratá, hrubé bodné stelivo. Ošetrenie strukov a vemien roztokom kyseliny boritej pomáha eliminovať praskliny. Poškodené miesta sú tiež mazané ghee, vazelínou.

Zimné prechádzky

V chladnom období sa kozy vypúšťajú na čerstvý vzduch za dobrých poveternostných podmienok a plytkej snehovej pokrývky. Odporúča sa zvieratá vopred nakŕmiť silážou alebo senom. Po návrate do stajne sa kozám podáva trochu väčšia časť krmiva, aby mohli v noci pokojne odpočívať. Zimné prechádzky majú niekoľko výhod:

 • telo zvieraťa je posilnené;
 • zvýšená chuť do jedla;
 • zvyšuje sa rast vlny a páperia.

Celodenné zimné chov kôz v ovčíne zvyšuje citlivosť zvierat na chlad a prievan. Vďaka tomu sa zvyšuje náchylnosť na choroby, znižuje sa chuť do jedla a zhoršuje sa kvalita srsti. Je potrebné mať na pamäti, že zvieratá by nemali byť dovolené na prechádzku v zľadovatených podmienkach so snehovou pokrývkou nad 20 - 25 cm, silnými hmlami alebo silným vetrom.

Vďaka hustej srsti sa kozám v chladných zimách dobre darí. Počas obdobia jahniat však musíte byť na zvieratách opatrní. Na udržanie produktivity kôz a novorodencov je dôležité poskytnúť im ochranu pred prievanom a vlhkosťou. Ovčiareň by ste nemali úplne izolovať, pretože bezpečný prísun čerstvého vzduchu bude zvieraťu iba prospešný.


Pozri si video: Новая коза в хозяйстве. Купила козу. (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Shaktira

  Prepáčte, chcel by som navrhnúť iné riešenie.

 2. Nagor

  Excuse, that I can not participate now in discussion - it is very occupied. But I will be released - I will necessarily write that I think on this question.

 3. Pontus

  I gladly accept.Napíšte správu