Rada

Výsadba a starostlivosť o brachycoma na otvorenom poli, vyrastajúci zo semien

Výsadba a starostlivosť o brachycoma na otvorenom poli, vyrastajúci zo semien


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Každý záhradník chce na svojom webe vysadiť nenáročné a kvitnúce rastliny. Záhradná kvetina, ako je brachikoma, ideálne doplní akýkoľvek krajinný dizajn, ktorého výsadba a správna starostlivosť prakticky nespôsobujú ťažkosti, je len dôležité dodržiavať jednoduché pravidlá poľnohospodárskej technológie. Rastlina si nedávno začala získavať popularitu vďaka svojim charakteristickým vlastnostiam.

Brachikoma - aký druh kvetu to je: charakteristické znaky

Vlasťou krásneho brachiómu je Austrália, kde rastie ako trváca rastlina. V našich končinách sa kvet pestuje ako jednoročný, pretože neznáša zimné mrazy. V teplom podnebí môžete brachycoma pestovať ako trvalku, ale na to je potrebné správne pripraviť kríky na zimu.

Brachikoma je nízko rastúca rastlina rodiny Astrov, ktorej výška dosahuje 25 - 30 cm, stonka je tenká, rozvetvená a nakoniec sa sformuje do bujného kríka. Je zdobený perovito vyrezávanými listami. Kvety majú podobný vzhľad ako harmanček a majú rôzne farby, ktoré závisia od odrody.

Zbierajú sa v kvetenstvách - košoch, sú jednoduché, polodvojité a froté. Na jednom kríku je možné pozorovať asi 100 košov. Vôňa kvetov sa vyznačuje jemnosťou a kultivovanosťou. Kvitnutie sa vyskytuje v júli a trvá do septembra. Semená dozrievajú na jeseň, ich klíčivosť je asi 2 - 3 roky.

Podmienky pestovania

Aby ste vo svojej záhrade mohli obdivovať nádherné kvety brachycomov, musíte im vytvoriť základné podmienky potrebné na normálny rast a vývoj, ktoré zahŕňajú svetlo, vzduch, teplo, vodu a živiny v pôde.

Osvetlenie

Brachikoma patrí k svetlomilným rastlinám, preto je lepšie kvetinu zasadiť tak, aby bola väčšinu času na slnku, a aby bola čo najviac chránená aj pred vetrom. Ideálnym riešením by bolo priradiť rastlinu k južnej časti záhradného pozemku.

Priming

Kultúra dobre rastie na ľahkých piesočnatých a úrodných pôdach. Neznáša nadmernú vlhkosť, pretože stojatá voda vyvoláva hnilobu koreňov. Pri výsadbe je preto potrebné dbať na to, aby bola pôda dobre odvodnená.

Teplotný režim

Teplotný režim pre túto záhradnú kvetinu má veľký význam. Brachikoma nemá rada chlad, ale neznáša ani horúčavu. Preto bude najoptimálnejší rozsah + 18 ... + 20 stupňov.

Pestovanie brachiómu zo semien

Podľa záhradkárov je chov brachiómu zo semien jednoduchý a veľmi vzrušujúci proces. Je dôležité študovať vlastnosti rastliny a technológiu jej kultivácie a potom sa aj začínajúci kvetinár dokáže vyrovnať s danou úlohou.

Výsev pojmov a technológie

S pestovaním sadeníc musíte začať koncom februára alebo začiatkom marca. Ak to chcete urobiť, musíte dodržať tento postup:

  1. Pripravte si pôdnu zmes piesku, listovej zeminy, trávnika a humusu (1: 1: 3: 2) s prídavkom minerálov.
  2. Vezmite malú nádobu a naplňte ich pripravenou pôdou, mierne ju navlhčite.
  3. Na povrchu pôdy vytvarujte ryhy a po rozsypaní semien do nich posypte pôdu a neprehĺbte ju.
  4. Sadenice zakryte fóliou alebo sklom.

Nádoby umiestnite do miestnosti s teplotou 18 - 20 stupňov nad nulou. Pre skoré klíčenie semien musíte pravidelne vetrať miestnosť a nastriekať sadenice pomocou rozprašovača. Keď sa objavia prvé výhonky, musí sa kryt odstrániť.

Vychystávanie

Akonáhle majú sadenice 2-3 plnohodnotné listy, musíte ich vybrať. Táto záhradná kvetina dokonale znáša postup a je prakticky bezstratová. Za týmto účelom rastliny vysaďte do samostatných nádob, pričom medzi nimi udržujte vzdialenosť 5 cm. Starostlivosť po zbere zahŕňa včasné zalievanie a vzácny vrchný obväz.

Len čo je teplé počasie, je potrebné vypestované rastliny temperovať denným vynášaním nádoby so sadenicami von, čím sa čas postupne predlžuje. V posledných májových dňoch, keď nehrozia spätné mrazy, sadenice vysaďte na záhon, pričom dodržujte vzdialenosť medzi výsadbovými jednotkami 20 cm. Miesto výsadby vopred vykopajte do hĺbky 20 - 25 cm a opatrne zarovnajte.

Brachikoma 3 mesiace po vyklíčení semien začne potešovať svojim kvitnutím, takmer okamžite po výsadbe v otvorenej pôde vyzdobí miesto ladnými kvetmi.

Starostlivosť o vonkajšie rastliny

Brachycoma patrí k nenáročným rastlinám, takže starostlivosť oň je minimalizovaná. Takéto štandardné techniky, ako je vysoko kvalitné zavlažovanie, včasné kŕmenie, formovanie kríkov, ako aj boj proti nebezpečným škodcom a hlavným chorobám, vám umožnia vyzdobiť miestnu oblasť úžasnými kvetmi.

Polievanie

Pravidelné, mierne zalievanie sa vykonáva. Je dôležité nepreháňať to, pretože nadmerná vlhkosť vedie k odumretiu rastliny. Nezabudnite tiež, že silné vysychanie pôdy môže záhradnej kvetine veľmi ublížiť.

Polievajte kríky častejšie v období sucha a v čase ich aktívneho rastu. Po každom zavlažovaní je nevyhnutné pôdu uvoľniť, aby koreňový systém prijímal kyslík. V daždivom počasí sa odporúča okolo kríkov posypať borovicovými ihličkami alebo popolom, potom slimáky obídu brachykomy.

Ako kŕmiť

Počas leta, počas vegetačného obdobia, je potrebné rastlinu oplodniť iba 3x, a to pomocou univerzálneho kŕmenia malej koncentrácie, po ktorom by mali byť kríky posypané popolom. Brachicoma sa neodporúča kŕmiť organickými hnojivami, pretože vďaka dusíku je kvitnutie nedostatočné.

Bush formácie

Aby ste vytvorili svieži krík brachicoma a stimulovali bohaté kvitnutie, musíte zovrieť vrchol rastliny. A včasné odstránenie vyblednutých kvetenstva predĺži proces kvitnutia.

Príprava na zimu

Pri pestovaní brachykomov v oblastiach s teplými zimami existuje šanca uchovať si rastliny na ďalšiu sezónu. Za týmto účelom izolujte kríky pomocou slamených alebo smrekových konárov.

Choroby a škodcovia

Brachikoma preukazuje nenáročnosť, vytrvalosť a je zriedka postihnutá chorobami a škodcami. Pri pestovaní plodiny môže záhradník čeliť takýmto problémom.

Rozpad koreňového systému alebo stonky

Nadmerné zalievanie a daždivé počasie môže spôsobiť hnilobu kmeňov a koreňov. Ak chcete rastlinu zachrániť, musíte ju presadiť na iné miesto a zabezpečiť vysoko kvalitný odtok, ktorý ste predtým zbavili zhnitých častí.

Slimáky

Na brachycoma môžu útočiť slimáky, ktoré v listoch hrýzú otvory rôznych veľkostí. Účinná kontrola nad nimi spočíva v ručnom zbere škodcov a ich následnom ničení.

Ošetrite kríky tiež špeciálne navrhnutými prostriedkami, ktoré odstrašia ulitníky, je však potrebné vziať do úvahy, že chemikálie môžu kultúre škodiť.

Biele mušky

Túto záhradnú kvetinu trápi taký škodca, ako je molica. Nebezpečenstvo pochádza z lariev tohto lietajúceho hmyzu, ktoré sa živia miazgou rastliny a vedú ju k smrti. Na odrazenie ich útoku musíte použiť vhodné chemické prostriedky predávané v obchodných reťazcoch.

Najlepšie odrody

Existuje viac ako 50 odrôd kultúry, ale medzi záhradníkmi je pri vytváraní krajinného dizajnu obzvlášť zaujímavý brachycoma Iberisolum, na základe ktorého boli vyšľachtené rôzne odrody rastlín.

Iberisolistnaya (Brachycome iberidifolia)

Tento druh je prezentovaný vo forme malého rozvetveného kríka, ktorý dosahuje výšku až 40 cm. Rastlina je zdobená tenkým, jemným lístím. Pozornosť priťahujú kvety rôznych odrôd, ktorých farby môžu byť biele, modré, fialové, fialové, ružové. Rúrkové kvety majú výraznú modrú farbu. Kvitnúce sa vyskytujú v júli a trvajú do polovice jesene.

Multifid (Brachycome multifida)

Kompaktná trvalka vysoká až 45 cm. Zeleň je zelená, hlboko rezaná, perovitá, dlhá 3 až 6 cm, kvety fascinujú lila, ružovou alebo bielou farbou s početnými tenkými a úzkymi okvetnými lístkami. Charakteristickým znakom druhu je aktívne zakorenenie rastlín pri kontakte stoniek s pôdou. Tvorí malé množstvo semien, ktoré majú nízku mieru klíčenia.

Mega modrá

Pôvabná vytrvalá kvetina s jedinečnou fialovou a jasne modrou farbou s tmavým stredom a bielym lemovaním, kvetenstvo v tvare koša, ktoré sú umiestnené na koncoch výhonkov, jedného alebo niekoľkých kusov. Tenké stonky sú pokryté lístím, ktoré má pevný povrch. Poteší luxusným kvitnutím uprostred leta.

Modrá

Kompaktný krík, posiaty bledomodrými kvetenstvami so žltkastým stredom v priemere 1,5 - 2 cm, ktoré vynikajú na zelenom pozadí jemného lístia. Listy sú celé alebo perovito oddelené v nasledujúcom poradí. Začína kvitnúť v polovici júla.

Labutie jazero

Krásna, pôvabná rastlina vysoká až 25 cm. Bush je vysoko rozvetvený, pokrytý jemnými, perovito členitými listami a posiaty početnými kvetmi, zhromaždenými v košoch s kvetenstvami s priemerom 3 cm. Kvety sú ligotavé a majú pestrú paletu odtieňov. Bohaté kvitnutie začína v júni a pokračuje až do nástupu jesenných mrazov.

Pre každého záhradníka bude brachycoma len skutočným nálezom. Táto nenáročná rastlina vás poteší luxusným kvitnutím po celú sezónu. Pestrá paleta kvetinových odtieňov je skvelou príležitosťou na let fantázie pri vytváraní jedinečných živých kompozícií.


Pozri si video: Rajčata - jiný způsob pěstování rajčat (Smieť 2022).