Rada

Aké sú odrody kapusty s názvami a popismi

Aké sú odrody kapusty s názvami a popismi


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kapusta patrí medzi najobľúbenejšiu zeleninu. Mnoho ľudí ho používa na morenie a pripravujú si z neho kyslé uhorky so šalátmi. Na vašom webe môžete pestovať rôzne odrody kapusty.

Obsahuje obrovské množstvo vitamínov a ďalších užitočných látok, ktoré sa podieľajú na metabolických procesoch a zlepšujú imunitu človeka. Je nízkokalorický, a preto sa často používa na liečbu gastrointestinálneho traktu a pri diétach.

Hlavné typy

Ak chcete zistiť, aké druhy kapusty sú, musíte sa oboznámiť s ich hlavnými odrodami a názvami. Druhy kapusty a ich vlastnosti pomôžu ľuďom bez skúseností podrobnejšie študovať vlastnosti tejto zeleniny. Existujú tri hlavné typy, medzi ktoré patria:

 1. Ohromný. Vyznačuje sa veľmi prerasteným a vyvinutým púčikom, ktorého základom je malá hlávka kapusty. Práve od neho sa plod začína formovať. Tento druh je medzi pestovateľmi zeleniny veľmi obľúbený a pestuje sa oveľa častejšie ako všetky ostatné odrody. Na varenie môžete použiť celé ovocie, okrem hlávky kapusty.
 2. Farebné. Tvorba hlavy sa uskutočňuje pomocou zarastených výhonkov, ktoré zahŕňajú veľké množstvo útvarov, ktoré navonok pripomínajú vzdušné suflé. Karfiol má drsný povrch a vynikajúcu chuť.
 3. Listové. Hlavné ovocie tvoria listy, ktoré začínajú vyrastať zo samotnej stonky. Charakteristickým znakom kŕmnej kapusty je, že nemá vôbec žiadnu jadrovú základňu. Táto zelenina sa konzumuje celá.

Biela hlava

Líši sa odolnosťou voči nízkym teplotám a láskou k svetlu a vlhkosti. Ak chcete pestovať bielu kapustu, musíte zvoliť miesto s najúrodnejšou pôdou. Hlavy rastliny môžu mať rôzne veľkosti a tvary. Sú zúžené, ploché a zaoblené. Hmotnosť hlávok kapusty závisí od odrody a pestovateľských vlastností. Môže sa pohybovať od 0,5 kg do 10 kg.

Odporúča sa pestovať bielu kapustu pri teplote 20 stupňov. Mladé sadenice odolávajú krátkodobým mrazom, neodporúča sa však pestovať kapustu v podmienkach s nízkou teplotou.

Novo vysadené sadenice vydržia mrazy v oblasti -5 stupňov. Vyrastená rastlina si poradí s teplotami najmenej -8 stupňov.

Tento druh kapusty si veľmi neporadí s vysokými teplotami. Ak teplota presiahne 30 stupňov, tvorba nových hláv kapusty sa úplne zastaví. Pravidelné polievanie rastliny je nevyhnutné pre stimuláciu produkcie ovocia. Zalievanie by malo byť prvých pár týždňov po výsadbe mierne. Postupom času sa však bude musieť príjem vlhkosti zvýšiť.

Charakteristická vlastnosť bielej rastliny vyžaduje svetlo. Ak je kapusta vysadená v tieni, môže časom zomrieť. Preto by ste ho nemali pestovať v blízkosti vysokých ovocných stromov, ktoré môžu vrhať tieň.

Mladé sadenice aktívne vysávajú z pôdy živiny ako fosfor, dusík a draslík. Po presadení sadeníc do otvoreného terénu spotrebuje iba dusík a pri tvorbe hlávok kapusty - fosfor a draslík.

Musíte krmiť kríky, ak sú pestované v rašelinových alebo piesočnatých pôdach. Ak bola vysadená v hlinitej pôde, nie je potrebné ďalšie hnojenie.

Ryšavka

Ak to porovnáme s druhmi bielovlasých, potom sa vyznačuje odolnosťou voči škodcom, chorobám a silnému nachladnutiu. Červená kapusta nie je u nás veľmi populárna. Najčastejšie sa pestuje v nečernozemských zónach.

Má husté a malé hlávky kapusty s fialovými listami. Niekedy existujú odrody s modro alebo fialovo sfarbenými listami. Odtieň listov závisí od farbiva, ktoré sa v nich nachádza - antokyanín. Okrem farby ovplyvňuje aj chuť rastliny.

Ak sú kríky pestované v kyslej pôde, potom ich listy sčervenajú. V alkalických pôdach zmodrejú. Na obrázkoch s kapustou pestovanou na rôznych pôdach môžete vidieť tieto rozdiely.

Rôzne odrody červenej kapusty môžu dozrieť v rôznom čase. V priemere plody dozrievajú asi 150 dní. Skoré odrody však môžu dozrieť oveľa skôr. Vysádza sa rovnako ako stredne neskoré odrody bielej kapusty.

V zásade sa používa pri varení pri príprave šalátov a iných zdravých jedál. Jeho ovocie je trochu húževnaté a preto ho veľa ľudí konzumuje iba v surovom stave. Aby bola kapusta menej tvrdá, môžete ju zaliať prevarenou vodou.

Farba

Obsahuje obrovské množstvo biologických látok a vitamínov. Obsahuje tiež málo vlákniny, preto sa odporúča pre ľudí s problémami s pečeňou a gastrointestinálnym traktom. Karfiol je ľudským telom absorbovaný oveľa lepšie ako iné druhy zeleniny.

Kríky rastliny majú valcovitú stonku, ktorá dorastá až do 70 cm, listy majú zelenkastý odtieň a predĺžené stopky, na ich povrchu je voskovitý kvet. Počas rastu sa tiež na kríkoch objavujú malé žlté kvety. Plody karfiolu sú prezentované vo forme valcovitého struku s čiernymi alebo hnedými semenami. Zrelé kríky karfiolu vyzerajú veľmi pekne. Aby ste sa o tom presvedčili, stačí sa pozrieť na ich fotografie.

Odporúča sa pestovať kríky pri teplote asi 20 stupňov. Ak klesne pod 10, potom sa budú vyvíjať pomalšie. Počas kultivácie tejto rastliny sa o ňu musíte starostlivo starať. Kapusta miluje vlhkú pôdu, takže ju budete musieť polievať každých pár dní. Ak v pôde nie je dostatok vlhkosti po dobu troch dní, potom sa kapustové hlavy začnú drobiť. Každý meter štvorcový pozemku s kríkmi je potrebné naplniť 20 litrami vody.

Odporúča sa pravidelne kŕmiť rastlinu. Prvýkrát musíte pôdu oplodniť týždeň po výsadbe sadeníc. Na tento účel sa používajú mullein, nitrophoska a iné minerálne hnojivá. Ďalšie kŕmenie sa vykonáva 2-3 týždne po prvom.

Brokolica

Má veľa spoločného s karfiolom, čo sa týka vzhľadu aj chuti. Medzi hlavné rozdiely patrí množstvo výživných látok, ktoré sú niekoľkonásobne väčšie ako u iných druhov.

Hlava špargle je fialová, zelená, biela a niekedy modrá. Najväčšia hlava je umiestnená v strede stonky. Ak ho odstránite, potom z listových dutín začnú vyrastať bočné hlávky kapusty. Táto technika sa používa na zvýšenie úrody a predĺženie času plodenia.

Hlavnými výhodami brokolice sú odolnosť voči teplotným extrémom a nízke požiadavky na výkonnosť pôdy. Jediná pôda, ktorá nie je vhodná pre špargľu kaputu, je kyslá.

Pri výsadbe sadeníc je potrebné dodržiavať určité požiadavky. Medzi radmi by mala byť vzdialenosť 50-60 cm a medzi každým kríkom 30 cm, musíte sa tiež správne starať o kapustu. Potrebuje pravidelné zalievanie, kŕmenie a kyprenie pôdy.

Odrody strednej sezóny sú obzvlášť populárne medzi pestovateľmi zeleniny. Patria sem Atlantik a Grécko s dobou zrenia asi 115 dní.

Savoy

Táto rastlina je druh kapusty. V prvom roku vytvárajú sadenice malú stonku, ktorá môže mať tvar valca alebo vretena. Práve na ňom sa tvoria prvé hlávky rastliny. Listy sú sfarbené do zelena, niekedy sa na nich objaví slabý kvet, kvôli ktorému sa povrch stane bublinkovým. Na kríkoch sa časom objavia žlté kvety a plody.

Chuť a vzhľad pripomína bielu kapustu. Jediné väčšie rozdiely sú vlnité listy bez žiliek a uvoľnené hlávky kapusty.

Existujú rôzne odrody kapusty Savoy, ktoré sa líšia zrelosťou. Skoré odrody dozrievajú do troch mesiacov po výsadbe. Pred nástupom si musíte starostlivo preštudovať ich fotografie a mená. Tie obsahujú:

 • Zlato - tvoria sa na ňom veľké hlávky kapusty s hmotnosťou viac ako jeden kilogram;
 • Jubileum - kapusta s týmto názvom má plody, ktoré sú náchylné na praskanie a vážia okolo 750 gramov;
 • Julius - hybrid patrí k ultra skorým odrodám, dozrieva do 80-90 dní.

Stredne veľké odrody môžu dozrieť viac ako 120 dní. Odporúča sa pestovať:

 • Melissa - má vysoký výnos a veľké hlávky kapusty s hmotnosťou asi tri kilogramy;
 • Guľa - plody tejto odrody časom nepraskajú a vážia 1 - 2 kilogramy.

Neskoré odrody dozrievajú pomerne dlho - asi 150 dní. Každý milovník neskorých odrôd by si mal tieto druhy kapusty naštudovať s fotografiou. Medzi nimi najbežnejšie sú:

 • Verosa - hybrid známy pre svoju odolnosť voči nízkym teplotám;
 • Vertu je odroda s veľmi veľkými plodmi s hmotnosťou viac ako tri kilogramy;
 • Morama - kríky sa vyznačujú veľkými hlavami kapusty a dokonale hladkými listami.

Peking

Je to najstarší druh kapusty, ktorý je veľmi obľúbený kvôli ľahkému pestovaniu. Aj keď pestujete rastlinu bezsemenným spôsobom, môžete získať dobrú úrodu.

Kríky sú pokryté celými sediacimi listami, ktorých výška dosahuje 30 cm, s ich pomocou sa vytvorí ružica, ktorá má šťavnaté a silné stopky.

Má dobrú odolnosť voči pomerne nízkym teplotám. Ľahko sa vyrovná s malými mrazmi až do -5 stupňov. Za takýchto podmienok sa však kríky nebudú môcť normálne rozvíjať, preto, aby ste ich pestovali, musíte udržiavať teplotu v rozmedzí 15-20 stupňov. Ak prekročí tento indikátor, na listoch sa objavia popáleniny.

Pri starostlivosti o pekinskú kapustu je potrebné pravidelne spracovávať kríky, uvoľňovať a polievať pôdu. Mali by ste tiež pravidelne mulčovať pôdu, aby ste znížili výskyt buriny.

Záver

Existuje obrovské množstvo odrôd kapusty, ktoré si môžete sami vypestovať na svojej letnej chate. Pred začatím výsadby sa odporúča vopred študovať odrody kapusty s fotografiami a popismi, aby ste si vybrali najvhodnejšiu rastlinu pre seba.


Pozri si video: Dušená kapusta (Február 2023).