Rada

Opis hrozna Kokur, pravidlá výsadby a pestovania

Opis hrozna Kokur, pravidlá výsadby a pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno Kokur sa považuje za vysoko výnosné. Jeho kríky sa rýchlo rozvíjajú a poskytujú veľké plody vynikajúcej chuti. Pre úspech v pestovaní plodiny stojí za to poskytnúť jej kompletnú a kvalitnú starostlivosť. Jeho súčasťou by malo byť včasné orezávanie a hnojenie. Nemalý význam má vytrhávanie buriny, príprava na zimu, ochrana pred chorobami a škodcami.

Opis a vlastnosti hrozna Kokur

Táto odroda sa považuje za vysoko výnosnú. Jeho kríky sa vyznačujú rýchlym vývojom a rýchlym dozrievaním viniča. Rastlina je ozdobená veľkými kučeravými listami s 5, 7 alebo 9 lalokmi. Vyznačujú sa veľkou disekciou. Zospodu sú listy pokryté hustým páperím s malými štetinami.

Kvety sú obojpohlavné. Preto má odroda vynikajúci výnos bez ďalších opeľovačov. Trsy sú kužeľovité a veľkých rozmerov. Vyznačujú sa priemernou hustotou.

Hmotnosť kefiek dosahuje 160-200 gramov. Pri včasnom zalievaní môžu dorásť až 350 gramov. Bobule sú veľké a žltozelenej farby. Vyznačujú sa oválnym tvarom. Vo vnútri je šťavnatá dužina. Každá bobuľa obsahuje 2 - 3 semená.

Výhody a nevýhody kultúry

Medzi hlavné výhody závodu patria:

  • vynikajúca chuť;
  • vysoká produktivita;
  • mrazuvzdornosť;
  • všestrannosť ovocia.

Medzi nevýhody rastliny patrí náchylnosť na choroby a napadnutie škodcami. Bush môže interferovať s vývojom plesní a oídia.

Kultivačné pravidlá odrody

Aby ste dosiahli úspech v pestovaní hrozna Kokur, stojí za zváženie mnoho dôležitých vlastností.

Výber miesta pristátia

Odporúča sa sadiť hrozno z južnej alebo západnej strany budov. Pre normálny vývoj potrebuje kultúra dostatok svetla a tepla.

Najlepšie je zasadiť krík do stredu svahu.

Príprava sadivového materiálu

Pri výbere sadivového materiálu by ste sa mali zamerať na nasledujúce znaky kvalitnej rastliny:

  • koreňový rez by mal byť biely, nie hnedý;
  • s úplným zrením jednoročného výhonku je jeho rez sýtozelený;
  • ak sa dotknete kukátka, musí zostať na svojom mieste;
  • je dôležité, aby ker nebol presušený.

Aby sa rastlina rýchlo adaptovala na nové podmienky, mala by byť pred výsadbou umiestnená na 12-24 hodín do čistej vody. Odporúča sa znížiť ročný výhonok o 3-4 oči. Na horných uzloch sú odstránené všetky korene a na spodných sú mierne skrátené.

Technika pristátia

Na výsadbu rastliny stojí za to urobiť dieru o veľkosti 80x80x80 centimetrov. V strede sa odporúča urobiť kopec a nainštalovať naň krík. Posypte zeminou a zhutnite ju. Potom sa odporúča hojne zalievať krík.

Odporúčania týkajúce sa starostlivosti o rastliny

Aby rastlina mohla bohato plodiť, musí sa o ňu dobre starať. To zabezpečí rýchly vývoj puzdra.

Polievanie a kŕmenie

Prvýkrát je rastlina zalievaná po odstránení prístrešku na zimu. 1 krík bude vyžadovať 40 litrov vody. Druhé zalievanie sa vykonáva týždeň pred kvitnutím, tretie - po jeho dokončení. Keď plody začnú dozrievať, od polievania bude treba upustiť. Naposledy sa pôda navlhčí 7 dní pred prístreškom na zimu.

Suché hnojivá sa nanášajú ihneď po odstránení izolačnej vrstvy po zime. Na to sa na 1 krík použije 45 gramov dusíkatej látky, 30 gramov draslíka, 40 gramov superfosfátu. Okolo rastliny stojí za to urobiť drážku, do ktorej sa zavádza výživové zloženie. Potom je posypané vrstvou zeme.

Po druhýkrát sa krík kŕmi 7-10 dní pred kvitnutím. Na tento účel sa používa roztok hnoja alebo hnoja. Stojí tiež za to pridať do nej 15 gramov draselného činidla a 25 gramov superfosfátu. Pre 1 ker stojí za to vziať 10 litrov užitočného zloženia.

Keď plody dozrievajú, odporúča sa pridať 50 gramov superfosfátu a 20 gramov draselnej látky pod každý krík.

Hrozno tiež potrebuje listovú zálievku. Sú kombinované s postrekom kríkov z plesní. Zloženie výživnej zmesi môže obsahovať látky ako draslík, dusík, fosfor. Môžete tiež použiť ďalšie prvky, ktoré Bush potrebuje. Patria sem zinok, molybdén, mangán, meď.

Najlepšie je na tento účel použiť hotové prípravky, ktoré obsahujú súbor potrebných prvkov. Patria sem Aquarin, Kemira, Novofert.

Výrobky obsahujúce dusík sa môžu používať iba do polovice leta. Ak dôjde k porušeniu tohto pravidla, existuje riziko oneskoreného vývoja plodu.

Prerezávanie

Pre túto odrodu je vhodná formácia 2-3 rukávov. Vykonáva sa na vysokej stopke. Odborníci zároveň odporúčajú vykonávať dlhý rez. Na ovocnom viniči by malo zostať viac ako 6 - 9 očí.

Príprava na zimné obdobie

Kultúre chýba mrazuvzdornosť. Na stepnom Kryme existuje riziko zamrznutia polovice očí na otvorených kríkoch. Zároveň na východe južného pobrežia Krymu kríky tolerujú zimu normálne.

Aby nedošlo k zamrznutiu rastliny, je potrebné ju správne pripraviť na zimu. Za týmto účelom sa vykonáva prerezávanie a výhonky sa kladú do zákopov, pokrytých smrekovými vetvami alebo špeciálnym materiálom. Keď na povrch kríkov spadne sneh, môžete vytvoriť snehový závej.

Choroby a škodcovia

Odroda hrozna je citlivá na múčnatku a múčnatku. Najskôr horné časti výhonkov, kvetenstvo a strapce trpia chorobami. Bordeauxské kvapaliny a fungicídy pomôžu vyrovnať sa s problémami. Na rastlinu môže mať vplyv aj strapatý listový červ. Insekticídne prípravky pomáhajú ničiť parazity.

Zber a skladovanie

Odroda má priemerné obdobie dozrievania. Trsy sa odporúča odrezať ostrými záhradnými nožnicami a vložiť do malých škatúľ.

Plody sú všestranné. Aktívne sa používajú na čerstvú konzumáciu. Kokur sa tiež používa na výrobu džúsov, koňaku, šampanského. Stolové a dezertné vína sa vyrábajú na Kryme.

Hrozno Kokur je veľmi populárne, pretože produkuje chutné a aromatické ovocie. Bobule majú univerzálny účel. Aby ste dosiahli hojnú úrodu, je dôležité poskytnúť kríkom primeranú starostlivosť.


Pozri si video: 2013 Strihanie viniča (Február 2023).