Rada

Kedy a ako správne orezať černice pre dobrú úrodu

Kedy a ako správne orezať černice pre dobrú úrodu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aby ostružina v budúcej sezóne dobre priniesla ovocie, je potrebné vykonať správny rez. Procedúra tiež prispeje k vytvoreniu krásneho vzhľadu a zvýši veľkosť ovocia. Ak sa ovocné vetvy neodstránia ročne, v dôsledku toho rastlina prestane plodiť. Preto je dôležité vedieť všetko o orezávaní černíc, kedy a ako to urobiť správne.

Výhody a nevyhnutnosť rezu

Ostružiny sú dvojročné rastliny. To znamená, že iba ovocie z minulého roka a raz môže priniesť ovocie. V lete rastú nové výhonky, naberajú silu a pripravujú sa na plodenie v budúcej sezóne. Preto keď sa bobule pozberajú, staré vetvy sa stanú nepotrebnými. Tieňujú mladé výhonky a zasahujú do ich vývoja. Ak nie sú odrezané včas, potom v budúcej sezóne budú plody malé a k bobuliam sa dostanete len veľmi ťažko.

Pre dobrú úrodu by sa nemal zanedbávať rez, pretože prítomnosť nepotrebných výhonkov prispeje k rozvoju chorôb a zníženiu objemu plodiny.

Čo treba hľadať

Ostružiny ročne dajú veľa nových výhonkov, ak nie sú vyrezané, potom sa nedá vyhnúť zahusteniu. Je lepšie riediť, keď sú kríky ešte v pokoji. Ideálnym obdobím je jar, kedy napučiavajú listové puky a je zrejmé, ktoré výhonky utrpel mráz. Mali by ste začať s tými, ktoré rastú stranou. Odrežte pri koreni.

Všetky odrody majú okolo koreňov veľký porast, ktorý je potrebné odstrániť. Ak sa postup nevykoná včas, ker sa oslabí, pretože sa stane nepreniknuteľným pre slnečné svetlo. Vďaka tomu sa začnú rozvíjať rôzne choroby a na kultúru budú útočiť aj škodcovia.

Okrem toho bude pre rastlinu ťažké prežiť zimu, pretože ostružina potrebuje správny rez.

Načasovanie prerezávania záhradných černíc

Cieľom jarného rezu je odstrániť zamrznuté výhonky. Jeseň - zbavenie sa starých konárov a leto - na stimuláciu rastu bočných výhonkov.

Nové, iba vysadené sadenice na jar nepotrebujú rez. A vyžadovať osobitnú starostlivosť:

 1. Mladé výhonky, ktoré sa objavia v lete, sú viazané na drôt.
 2. Bočné výhonky objavujúce sa v pazuchách listov sú narezané na 1 list.
 3. V zime je potrebné výhonky odstrániť, ponechať 3 najsilnejšie a skrátiť ich o dve tretiny.
 4. Budúci rok začne z oddenky rásť veľa nových výhonkov. Budete musieť nechať maximálne 6 silných a priviazať ich o mriežku pri distribúcii doľava a doprava.

Na jar

Krík sa kontroluje, keď pominie hrozba mrazu. Vizuálne určte životaschopnosť biča. Ak má pružnosť, zdravý lesk a hnedý odtieň, potom rastlina prežila zimu. Všetky krehké, čierne a drsné vzorky sú odstránené.Snímky, o ktorých máte pochybnosti, sa odporúčajú odstrániť. Poskytnú menej bobúľ ako zdravý exemplár.

V lete

U vzpriamených odrôd je rastový bod umiestnený v strede kmeňa. Aby ste stimulovali rast bočných konárov, budete musieť zovrieť hornú časť. Tento postup sa nazýva zovretie. Letný rez sa vykonáva začiatkom júna. Vrcholy sú orezané o 7 centimetrov, aby sa vyvolalo rozvetvenie. V júli, keď mladé kríky dosiahnu 1 meter, sa vrcholy orežú. Po ukončení plodenia sú vetvy, z ktorých boli odstránené všetky plody, úplne odrezané. V auguste sa nevlastné deti, ktoré dosiahli dĺžku 40 centimetrov, odstránia a skrátia na 4 listy. V druhej augustovej dekáde by sa mali skrátiť aj dlhé kríky.

Ak na nevlastných synoch zostane veľa púčikov, potom bude úroda v nadchádzajúcej sezóne hojnejšia, ale bobule budú malé a nebudú voňavé.Letný rez by sa nemal vynechávať. V opačnom prípade sa z výhonkov vytvorí chaos, ktorý komplikuje proces zberu.

Na jeseň

V tomto ročnom období sa vykonáva prerezávanie na zimu, ktoré umožňuje:

 • Racionálne využívajte živiny dodávané rastline. Všetky potrebné prvky dostanú mladý výhonok, nie starý a zbytočný.
 • Zvýšte mrazuvzdornosť. Slnko bude padať do stredu kríka a nové výhonky sa v prípade potreby ľahšie izolujú.
 • Normalizovať celkové zaťaženie rastliny, čo prispeje k dobrej úrode.

Jesenné prerezávanie mladých mihalníc stimuluje budúce kvitnutie a ovocná časť rastliny je úplne odrezaná pri koreni.

Tiež:

 • zbavte sa tenkých a malých mihalníc;
 • odrežte vetvy poškodené škodcami, pretože nebudú schopné prežiť mráz;
 • na stimuláciu dobrého stopky sú mladé a silné výhonky znížené o štvrtinu;
 • prerezávanie sa vykonáva nad púčikom, konope nemožno ponechať, pretože hnije a infikuje krík.

Schémy orezávania ostružiny pre začiatočníkov

Špeciálna metóda formovania na jar pomôže uľahčiť jesenný rez a získať najbohatšiu úrodu. Starostlivosť závisí od druhu plodiny.

Vztýčené odrody

Táto odroda má vysokú úroveň zimnej odolnosti, ale počas silných zím sa odporúča izolovať. Počas postupu je ľahké poškodiť rastlinu, takže by ste mali pripraviť kríky vopred:

 • na jar odstraňujú zamrznuté výhonky a staré konáre, ktoré neboli zozbierané pred zimou;
 • dvojročné prezimované výhonky sa musia zdvihnúť a priviazať k mriežke vo zvislej polohe;
 • mladé výhonky sú pripevnené k spodnej časti mriežky v miernom svahu.

Takýto prípravok rozdeľuje rastliny podľa veku. Kroviny, ktoré sa v tejto sezóne vydajú a stanú sa zbytočnými, sa nachádzajú v strede a na jeseň ich bude ľahké nájsť a odstrániť.

Správna tvorba jesenných kríkov:

 1. Lignifikované kríky umiestnené v strede mriežky sú odstránené. Úplne ich odrežte.
 2. Vyberú si silné konáre a z najlepších nechajú iba 8 - 9. Zvyšok sa rozreže pri koreni.
 3. Zelený rast sa skracuje o štvrtinu. Potom rozotrite na zem vo forme vejára a zakryte slamou. Na jar ich musíte uviazať na spodok mriežky.

Bush černice sa každé leto orezáva o 8 centimetrov, aby sa podporil bočný rast. Jesenný rez spočíva v odstránení konárov, ktoré priniesli ovocie. Musia byť odrezané a opatrne odstránené z drôtu, aby nedošlo k poškodeniu zostávajúcich puzdier s ostnatou časťou.

Plazivé odrody

Ostružiny sa začínajú formovať na jar. Vyberajú sa mladé výhonky, ktoré budú zimovať. Nechajte 10 kusov a zvyšok nakrájajte pri koreni. Nové výhonky sa tiež odrežú. Po procedúre by konope nemalo zostať. Takáto schéma posilní korene a rovnomerne rozdelí živiny. Ak odložíte postup, potom na jeseň získate rastlinu, v ktorej sa vegetatívna hmota zmätie a zahustí.

Proces prerezávania:

 1. Výhonky, ktoré zimovali, musia byť navinuté na drôte vo forme špirály. Smer je zvolený vpravo.
 2. Rovnakou technikou zafixujte mladé výhonky, ale vinite opačným smerom. Tento proces oddelí plodové zóny a vegetatívnu hmotu. Proces sa vykonáva na jar.
 3. Pred chladným počasím sa odreže časť, ktorá dala úrodu.
 4. Všetky mladé výhonky sú odvinuté. Vyberte 8 silných. Zvyšok je odrezaný. Táto časť bude budúci rok slúžiť ako plodová zóna.
 5. Pre odrodu, ktorá má tŕne, vykopávajú zákopy a nechávajú ich v nich prezimovať. Beztŕňová plodina je stlačená na pôdu a pokrytá agrofibrom.

Počas sezóny sa vytvárajú nové výhonky, ktoré musia byť pripevnené k drôtu a umiestnené vodorovne. Skúsení obyvatelia leta odporúčajú odstrániť spodné púčiky na každej vetve. Keď sa výhonky vyvinú a plody dozrejú, rozmazajú sa na zemi a zhoršia sa zalievaním. Na jar je horná časť výhonku odrezaná a ponecháva výšku 1,5 metra.

To výrazne stimuluje rast rastlín a lepšie rozdeľuje živiny po celej černici.

Opravené odrody

Opravené černice si vyžadujú najjednoduchšiu údržbu. Po tom, čo kríky priniesli úrodu, sa ker odreže pri koreni. Miesto, kde rástol, pokrýva:

 • smrekové vetvy;
 • mulč;
 • agrofiber;
 • Slamka.

Na jar sa materiál odstráni, potom začnú pučať výhonky, ktoré na konci sezóny poskytnú viac bobúľ.

Prerezávanie černíc je nevyhnutným predpokladom na zabezpečenie hojnej úrody v budúcej sezóne.

Odrody bez tŕňov

Kudrnaté odrody bez tŕňov sa nazývajú „ružica“. Odporúča sa pestovať ich pomocou bočných výhonkov. Za týmto účelom sú rezané vo výške 4 púčikov. Prerezávanie sa vykonáva na jar, pred začiatkom toku miazgy. Keď rastlina vstúpi do vegetačného obdobia, začnú z ľavých púčikov vyrastať bočné výhonky. Prvé roky zostávajú na zemi, pretože neprinášajú ovocie. Budúci rok sa zdvihnú na treláže. Po 3 rokoch sú staré konáre rozrezané na koreň, pretože na nich nebude žiadna úroda. Černice by sa nemali nechať náhodne pestovať. To povedie k zníženiu výťažku. Preto sa extra kríky, ktoré sa objavia, úplne odrežú.

Na jeseň sa odrody mulčujú. Ideálnym úkrytom na jesenné obdobie je zelený hnoj. Zima - smrekové vetvy a rašelina.

Podväzok černice po zrezaní

Najtŕňavejším kríkom v záhrade je černica. Tento tŕň je veľkým problémom pre tvorbu koruny. Správne nasadenie veľmi uľahčí následnú starostlivosť. Pre voľný prístup je dodržaná správna vzdialenosť medzi rastlinami. Pre vzpriamených ľudí je to 3,5 metra, pre plazivých ľudí - 4,5 metra. To umožní, aby sa výhonok voľne pripevnil k mreži a uľahčilo sa prerezávanie.

Ventilátor

Správna formácia:

 1. Výhonky, ktoré zimovali a prežili, sú pripevnené k mreži presne nad koreňovým systémom vo zvislej polohe.
 2. Malé stonky musia byť rozdelené v dvoch smeroch a priviazané k spodnej časti podpery. Výška nad zemou bude potrebovať 30 centimetrov.

Lanovka

Táto metóda je vhodná pre plazivú odrodu, ktorá dosiahla dĺžku 10 metrov. Vetvy sú zhromaždené v jednom lane a tvarované do valca. Za týmto účelom je zostavený zväzok zviazaný krúžkami a umiestni ich do rôznych výšok. Takto uľahčíte viazanie výhonkov na oporu.

Pri upevňovaní sa dlhé vetvy a mláďatá zhromažďujú do rôznych lán a smerujú do opačných smerov. K spodnej časti podpery sú pripevnené mladé stonky.

Mávať

Metóda je vhodná pre plazivé odrody. Postup:

 • jednoročné výhonky sú upevnené na horných poschodiach podpory;
 • staré vetvy sa vytvárajú vo vlnách viazaním medzi spodným a stredným radom.

Na jeseň sa strihajú dvojročné konáre, na jar sa na ich miesto kladú mladé stonky. Takto sa každý rok nahrádzajú staré pobočky novými. Podväzok zaisťuje pohodlný zber bobúľ.

Vrchný dressing z černíc po orezaní

Po prijatých opatreniach je potrebné zariadenie nakŕmiť:

 • zhnitý hnoj;
 • roztok trusu hydiny;
 • vyzretý kompost.

Po odstránení buriny a uvoľnení pôdy sa na kmeň stromu aplikuje vrchný obväz.


Pozri si video: Ivan Hričovský: REZ MALÍN (December 2022).