Rada

Opis odrody jabĺk Tatyanin den, výnosové charakteristiky a pestovateľské oblasti

Opis odrody jabĺk Tatyanin den, výnosové charakteristiky a pestovateľské oblasti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jabloň odrody Tatiana Day bola predstavená záhradníkom nie tak dávno, ale dokázala si získať veľkú obľubu. Neskoré dozrievanie plodov s vynikajúcou chuťou a veľkým prísunom užitočných mikroelementov okamžite upúta pozornosť. Okrem všetkého vyššie uvedeného sa vyznačujú aj atraktívnym vzhľadom, ktorý si po dlhú dobu zachováva svoje obchodné a chuťové kvality.

Opis a vlastnosti odrody

Opis odrody hovorí, že Deň Tatyany bol poslednou jabloňou predloženou na štátne testovanie odrody. Autormi tejto jedinečnej odrody boli vedci V.V. Vartapetyan a N.N. Vysotskaya. V roku 2004, v predvečer osláv 250. výročia Moskovskej štátnej univerzity, sa uskutočnila prezentácia Dňa Tatiany.

Strom rastie malý, koruna má tvar gule, listy sú široké. Silné vetvy v základni sa tiahnu od kmeňa v uhle 90 °. Plody sú plochého okrúhleho tvaru a pôsobivej veľkosti. Mierne rebrovanie je výrazné. V štádiu technickej zrelosti sú jablká zelené s červenými pruhmi, šupka je hladká.

Dužina má svetlozelenú farbu, vynikajúcu chuť. Jablko je šťavnaté, sladké, sotva znateľnej kyslosti. Vôňa nie je výrazná, klasická.

Zber jablone Tatyana deň pripadá na koniec septembra. Zvláštnosťou odrody je, že jej plody sa dajú konzumovať ihneď po zbere. Potom je kyslosť v chuti výraznejšia. Počas skladovania sa výrazne zlepšuje chuť zberanej plodiny. Trvanlivosť jabĺk je do marca.

Výhody a nevýhody odrody

Deň Tatyany má pozitívne aj negatívne vlastnosti. Záhradkári poznamenávajú, že odroda má oveľa viac výhod, vrátane:

  • zozbieranú plodinu môžete použiť a zjesť ihneď po jej odstránení zo stromu;
  • vynikajúca chuť;
  • vhodnosť na dlhodobé skladovanie;
  • odolnosť voči závažným chorobám, najmä proti chrastavitosti;
  • malé a kompaktné rozmery dospelého stromu;
  • rastlina sa dobre prispôsobuje rôznym klimatickým podmienkam.

Jablkové stromy odrody Tatyanin Day nie sú bez niektorých nevýhod. Najmä strom neznáša chladné zimy. Jeho plody majú tendenciu sa vylučovať, takže plodinu treba zbierať včas.

Odroda charakteristická

Jabloň odrody Tatyanin's day je v domácom výbere nové slovo. Aj keď sa vedcom nepodarilo získať rastlinu, ktorá by zodpovedala všetkým moderným požiadavkám záhradníkov, plody ich mnohoročnej práce dnes na ich pozemkoch tešia obyvateľov leta i profesionálnych farmárov.

Veľkosť dospelého stromu, ročný prírastok

Denný strom Tatyany dosahuje maximálnu výšku 5 metrov, aj keď jeho štandardné parametre sú 4 - 4,5 metra. Vďaka správnemu vytvoreniu koruny môžete pestovať jabloň s výškou iba 3 - 3,5 metra.

Rast priemerného stromu je len niečo vyše pol metra za rok. Ak tento indikátor nedosahuje ani 50 centimetrov, potom to naznačuje iba minulé choroby alebo negatívny vplyv škodcov. Niekedy sa stáva, že rast mladého stromu presiahne 75 centimetrov.

To tiež nie je pozitívny bod, pretože mladé výhonky nebudú schopné úplne dozrieť a pripraviť sa na chladnú zimu, preto existuje riziko zamrznutia. Dôvodom príliš veľkého rastu je nadmerné kŕmenie rastliny dusíkatými hnojivami. Sú to oni, ktorí prispievajú k aktívnemu rastu zelenej hmoty.

Frekvencia plodenia

Jabloň odrody Tatyanin's day sa vyznačuje pravidelným a každoročným plodením.

Výťažok

Deň Tatyany je jabloň s dobrými výnosmi. Jeden dospelý strom za sezónu je schopný dať viac ako 50 kg ovocia s vynikajúcou predajnosťou a chuťou.

Hodnotenie ochutnávky

Plody jabloní Tatyanin Den sa vyznačujú vynikajúcou chuťou, ktorú ocenili amatérski záhradníci aj profesionálni degustátori. Jablká získali 4,5 bodu.

Mrazuvzdornosť

Jablkové stromy odrody Tatyanin Day sa vyznačujú dobrou mrazuvzdornosťou, ale nie sú vhodné na pestovanie v náročných klimatických podmienkach. Pri silnom a dlhodobom znižovaní teploty sú vetvy v blízkosti stromu schopné mierne zamrznúť, úroveň úrody klesá. V strednom pruhu sa rastlina prezimuje bez ďalších prístreškov.

Odolnosť voči chorobám

Odroda jabĺk Tatyanin Den sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči najbežnejším typom chorôb a škodcov. Za povšimnutie stojí aj odpor proti chrastavitosti. Ak je však strom vystavený nepriaznivým poveternostným podmienkam (daždivé počasie), vyžaduje pravidelné preventívne ošetrenie. Na tieto účely sa odporúča použiť zmes Bordeaux.

Priaznivo rastúce regióny

Jablkové stromy odrody Tatyanin Day sú určené na pestovanie v centrálnej oblasti Ruska. Tu sa pestujú hlavne, aj keď kultivácia nie je vylúčená ani v strednom pruhu, ani na juhu.


Pozri si video: Vrúblovacie kliešte (Septembra 2022).