Rada

Opis odrody narcisov Svadobná koruna, schéma výsadby a starostlivosť

Opis odrody narcisov Svadobná koruna, schéma výsadby a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Každý národ má svoju vlastnú legendu o pôvode narcisov. Ale najslávnejšia z nich patrí k mýtom starovekého Grécka. Pohľadný mladý muž nešťastnou náhodou uvidel jeho odraz v krištáľovo čistom prúde. A páčilo sa mu natoľko, že sa mladík nemohol vzdialiť od nádrže. Celý čas teda stál, sklonil hlavu nad potokom a potom na tomto mieste vyrastala kvetina, ktorá dostala meno po mladíkovi. Odroda Narcissus Bridal Crown je jasným predstaviteľom záhradníckej kultúry s vysokými dekoratívnymi vlastnosťami a dlhým obdobím kvitnutia.

V modernom svete bolo vyšľachtených niekoľko desiatok tisíc hybridných odrôd tejto krásnej a voňavej kvetiny. Ale hlavnou výzdobou jarnej záhrady sú viacvrstvové alebo froté narcisy rôznych odtieňov.

Opis a vlastnosti odrody

Obdobie kvitnutia svadobnej koruny narcisov závisí od klimatických vlastností regiónu. V južných oblastiach kvitne prvosienka v marci a v severných zemepisných šírkach sa kvitnutie odkladá na koniec jari.

Toto je mrazuvzdorný zástupca záhradných kvetov, ktoré odolávajú mrazom až do -35 stupňov.

V čase kvitnutia narcis narastie na 35 - 55 cm, hlavná stonka je tenká, hustá. Listové čepele lineárneho tvaru, smerujúce na konce, jasne zelené odtiene. Na stonke sa tvoria 3 až 5 púčikov, ktoré kvitnú vo viacvrstvových, dvojitých kvetoch. Jadro kvetu je zvlnené, v počiatočnej fáze kvitnutia žiarivo oranžové odtiene. Postupne koruna mení svoju farbu na ružovú. Bočné lupene zostávajú po celé obdobie kvitnutia čisto biele.

Chovateľská história

Froté narcisy odrody Bridal Crown sa objavili vďaka práci amerických chovateľov. Nová odroda bola vyvinutá v 60. rokoch minulého storočia. Odvtedy už uplynulo viac ako 50 rokov a krásna kvetina si aj naďalej zakladá na záhradách a kvetinárstvach po celom svete.

Rastie

Narcisy sú trvalé záhradnícke plodiny, takže príprava pôdy a výber miesta na výsadbu kvetov sú základnými požiadavkami pre rast a správny vývoj rastlín.

Terry zástupcovia odrody sú vysadené v tieňovaných kvetinových záhonoch chránených pred silným vetrom a prievanom.

Dôležité! Mokrade s blízkou podzemnou vodou nie sú vhodné na výsadbu narcisov.

Cibuľovité rastliny pestované za podmienok vysokej vlhkosti sú často náchylné na plesňové a vírusové infekcie.

Dátumy pristátia

Výsadba odrodových cibuľovín na otvorenom teréne závisí od poveternostných podmienok oblasti, kde sa majú kvety pestovať. V miernom podnebí a severných oblastiach sa s výsadbou narcisov začínajú v polovici augusta. V zemepisných šírkach s miernym a teplým podnebím môžete žiarovky vysádzať začiatkom novembra. Aby sa žiarovky uchytili v zemi a zhromaždili užitočné látky na zimovanie, výsadbové práce sa vykonávajú 1,5-2 mesiacov pred nástupom prvého mrazu.

Jarná výsadba kvetov sa odporúča iba v južných šírkach. Práce sa vykonávajú skoro na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia.

Príprava pôdy

Príprava pôdy na výsadbu kvetov sa vykonáva vopred. Na jesennú výsadbu sa pôda pripravuje na jar a v lete.

 1. Pozemok je starostlivo vykopaný do hĺbky najmenej 30 - 35 cm.
 2. Z kvetinového záhonu sa odstráni burina, korene a iné zvyšky.
 3. Pôda je zmiešaná s humusom a rašelinou. Do ílovitej, ťažkej pôdy sa pridáva piesok.
 4. Pôda s vysokým obsahom kyselín sa zmieša s vápnom alebo popolom z dreva.
 5. 2-3 týždne pred výsadbou cibuľovín sa pôda vykopá a zmieša s minerálnymi hnojivami.

Dôležité! Narcisy sa neusádzajú na záhonoch, kde predtým rástli akékoľvek cibuľovité rastliny.

Schéma pristátia

Pred výsadbou na otvorenom teréne sa žiarovky narcisov starostlivo preskúmajú, či nie sú poškodené, či nie sú choré alebo či nie sú v nich škodcovia. Ďalej je sadivový materiál ošetrený profesionálnymi dezinfekčnými prostriedkami alebo slabým roztokom mangánu.

 1. Na pripravenom záhone sú vykopané jamy s hĺbkou 30 až 40 cm.
 2. Vzdialenosť medzi otvormi je 10-15 cm, medzi radmi je 20-30 cm.
 3. Na dne jamiek je položený malý kameň alebo drvený kameň.
 4. Ďalej sa naleje úrodná pôda, do ktorej sa rozložia žiarovky.
 5. Veľký sadivový materiál je zakopaný 12-15 cm od úrovne pôdy. Malé žiarovky o 10 - 12 cm. Ak sa plánuje ďalšia reprodukcia kvetov s pomocou detí, prehĺbenie sa zníži na 8 - 10 cm.
 6. Žiarovky sú pokryté zeminou a napojené.
 7. Po ukončení výsadbových činností sa pôda na záhone mulí pilinami alebo suchou trávou.

Ak chcete získať krásne a zdravé prvosienky, nezabudnite dodržiavať pravidlá týkajúce sa výberu sadivového materiálu a výsadby na otvorenom teréne.

Pravidlá starostlivosti

Narcisy odrody Bridal Crown nie sú náročné na starostlivosť. Včasné zalievanie a kŕmenie pomôže vypestovať krásne voňavé záhradné kvety, ktoré vás dlho potešia svojim kvitnutím.

Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny

Väčšina burín narúša správny rast a vývoj narcisov. Kvetinový záhon opatrne odburiním, pretože cibuľoviny rastlín sú blízko povrchu pôdy. Rovnaké opatrenia sa prijímajú aj pri kyprení pôdy. Uvoľňovacie práce sa vykonávajú podľa potreby. Prvým znakom toho, že sa do žiaroviek nedostáva dostatočné množstvo kyslíka a vlhkosti, je tvorba hustej zemskej kôry na povrchu kvetinového záhonu.

Polievanie

Aj keď narcisy nemajú rady vysoko navlhčenú pôdu, polievanie je náročné. Polievanie je obzvlášť dôležité počas obdobia tvorby pukov a kvitnutia.

Po vyblednutí rastliny prichádza čas na dozretie žiaroviek, ktoré tiež potrebujú vlhkosť.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Správna starostlivosť o záhradné kvety zvyšuje odolnosť proti chorobám a škodcom. Ale každý rok vykonávajú preventívne práce na ochranu záhradnej kultúry.

Sklerociálna hniloba

Porážka sa objavuje počas vegetačného obdobia. Na cibuľovinách a pôde sa vytvorí plak vo forme hustej pavučiny. Rastlina zožltne a žiarovky hnijú. Hlavnými preventívnymi opatreniami sú správne skladovanie a výsadba sadivového materiálu.

Fusarium

Plesňové poškodenie žiarovky rastliny. Obzvlášť časté je to v južných oblastiach s horúcim podnebím. Pred výsadbou na otvorenom teréne sú žiarovky narcisov ošetrené špeciálnymi prípravkami.

Thrips

Thrips infikuje nielen rastliny, ale je tiež schopný prenášať rôzne huby a vírusy. S škodcom sa preto musí zaobchádzať v najskoršom štádiu infekcie rastlín. V záhradných centrách a kvetinárstvach sú k dispozícii špeciálne prípravky.

Nematódy

Kvety často infikujú háďatká kmeňové alebo listové. Je veľmi ťažké zvládnuť škodcov, pretože nie sú náchylní na žiadne lieky. Poškodené rastliny sa odstránia z pôdy a zničia. Tiež v počiatočnom štádiu infekcie sa používajú prípravky na báze fungicídu.

Cibuľovité a narcisové mušky

Na prevenciu cibuľovitých a narcisových múch sa sadivový materiál pred zasadením do pôdy ošetrí horúcou vodou. A počas obdobia tvorby púčikov sú kríky postriekané prostriedkami na báze fungicídu.

Príprava na zimu

Záhradné narcisy sú zimné plodiny, ale v severných oblastiach sú kvety dodatočne izolované.

Koncom jesene je pôda na záhone mulčovaná rašelinou a pilinami. Ďalšia vrstva je položená so suchým lístím alebo smrekovými vetvami.

Odstránia prístrešok po prvom jarnom rozmrazení.

Vrchný obväz

V aktívnej fáze vegetačného obdobia potrebujú odrodové narcisy ďalšie kŕmenie a hnojenie.

Počas celej sezóny niekoľkokrát kŕmia záhradnú kultúru striedaním organických a minerálnych hnojív. Práce na hnojení rastlín sa vykonávajú raz za 2-3 týždne.

Dôležité! Narcisová svadobná koruna zle toleruje hnojenie kravským alebo kuracím hnojom.

Rozmnožovanie

Odrodové kvety sa množia vegetatívnymi metódami.

 1. Reprodukcia deťmi. Po sezóne kvitnutia sa u dospelých žiaroviek zvyšuje prírastok detí, ktoré sa oddelia od materskej kvetiny a vysadia sa ako samostatná rastlina.
 2. Oddelenie žiaroviek. Veľké žiarovky sú rozdelené na 4 až 6 rovnakých častí. Po oddelení sa sadivový materiál ošetrí špeciálnymi stimulátormi rastu a vysadí sa do úrodnej pôdy.

Po odkvitnutí sa na mieste kvetenstva vytvárajú plody, v ktorých sa nachádzajú semená narcisov. Pri semenovej metóde rozmnožovania hybridných plodín sa odrodové vlastnosti materskej rastliny neobjavujú. Ale na reprodukciu obyčajných narcisov je táto metóda celkom vhodná.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Veľké, zdvojené kvety narcisov svadobnej koruny sa stanú stredom každého jarného kvetinového záhonu. Kvetinárstva a záhradní dizajnéri často používajú jarné prvosienky na vytvorenie alpskej krajiny, živých kvetinových záhonov a kvetinových okrajov.

Ohlasy

Victoria Nikolaevna, Perm

Nikdy som si nemyslel, že narcisy môžu byť také luxusné, až kým som nenarazil na Svadobnú korunu. Kamarát z Krymu mi poslal žiarovky. V prvom roku výsadby na záhone zakvitli zaujímavé narcisy. Na jednej stonke sa otvorilo 4 - 5 veľkých, zdvojených kvetov. Ani som nevedel, že existujú také narcisy.

Elena Ivanovna, Pjatigorsk

Pestujem narcisy veľmi dlho a hlavne kvôli podnikaniu. Pred niekoľkými rokmi som narazil na odrodu Bridal Crown. Podľa popisu tento narcis nie je vhodný na rezanie a výrobu kytíc, pretože rýchlo vädne. Neverte tomu, je to veľmi vhodné. Dobre stojí v dekoratívnych kyticiach 7-10 dní.


Pozri si video: THE AUDITION Mark Angel Comedy Episode 105 (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Kerwin

  Žiadne srandovanie!

 2. Reilly

  Well done, what a phrase ..., an excellent idea

 3. Orthros

  The blog is just super, everyone would be like that!

 4. Tunde

  Your phrase is brilliant

 5. Johnn

  Samozrejme. To bolo a so mnou. Budeme diskutovať o tejto otázke.

 6. Xochitl

  Môžem vám odporučiť navštíviť stránku s veľkým množstvom článkov na tému, ktorá vás zaujíma.Napíšte správu