Rada

Popis a vlastnosti ostružiny ostružinovej, jej klady a zápory a starostlivosť

Popis a vlastnosti ostružiny ostružinovej, jej klady a zápory a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Skoré odrody černíc sú obľúbené u záhradkárov. Zvážte ostružinu orcanskú, známu odrodu používanú na priemyselné pestovanie. Aké výhody a nevýhody má, ako pestovať rastlinu v domácnosti, kedy a ako ju pestovať, z čoho pozostáva starostlivosť. Ako sa množia černice, ako chrániť pred chorobami a škodcami, kedy treba zbierať úrodu.

Opis a stručná charakteristika odrody

Odroda Orcan bola vyšľachtená v Poľsku v roku 1983, jedná sa o hybrid 2 odrôd - Black Catin a Arc1084. Výsledkom je vysoko výnosná a veľkoplodá odroda, skoré dozrievanie, prispôsobené miernemu podnebiu.

Orcanský ostružinový krík je tvorený zvislými výhonkami, silnými, bez tŕňov a vysokými až 3 m. Rastliny kvitnú v polovici mája, v južných oblastiach plody začínajú spievať koncom júna, v severných zas v polovici júla . Orkánske bobule sú podlhovasté, lesklé, čierne, zhromaždené v zhluku. Plody sú veľké, hmotnosť 4 - 8 g, sladké a kyslé s charakteristickou arómou. Líšia sa udržiavaním kvality. Produktivita z dospelého kríka je 5-10 kg.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Ostružiny vyžadujú prístrešie v strednej šírke a dobre znášajú mierne zimy.

Výhody a nevýhody produktu Blackberry Orcan

samoopelenie;

veľkoplodé;

skvelá chuť bobúľ;

nenáročnosť;

skorá zrelosť;

výťažok;

udržiavanie kvality bobúľ.

v daždivom a chladnom počasí strácajú bobule svoju chuť;

na chudobných pôdach sú plody bez chuti, strácajú arómu;

zrelé bobule sa môžu počas prepravy zdeformovať.

Pestovanie a starostlivosť o plodinu

Ostružina ostružinová rastie najlepšie na slnku, nezakryté inými rastlinami alebo v svetlom polotieni. Kríky by mali byť chránené pred vetrom, najmä chladným, preto si musíte zvoliť oblasť chránenú pred vetrom budovami alebo plotom.

Čas na výsadbu sadeníc nastáva v polovici jesene alebo na jar, s nástupom tepla. Na jar sú černice vysadené v teplej, ale ešte nie suchej pôde, na jeseň - mesiac pred studeným prasknutím.

Najlepšou pôdou pre orcanské černice je hlina alebo úrodná piesčitá hlina. Podľa reakcie musia byť neutrálne, kyslé pôdy pred výsadbou kríkov vápenaté. Na mreži sa odporúča pestovať černice. Je teda jednoduchšie sa oň starať, zbierať ovocie.

Schéma pristátia

Medzi susednými sadenicami černice je Orcan ponechaný každý po 1 - 1,5 m, rozstupy medzi riadkami sú 2,5 m. Riadky sú orientované od severu k juhu. Rozmery pristávacích otvorov sú 0,5 m na šírku a hĺbku. Vykopaná zemina sa zmieša s humusom a popolom, zmieša sa.

Sadenice sú pripravené: hroty koreňov sú odrezané, korene sú ponorené do roztoku stimulátora tvorby koreňov. Spracovanie stimuluje opätovný rast nových koreňov a urýchľuje zakorenenie.

Postupnosť výsadby: na dno jamy sa naleje drenážna vrstva, sadenica sa spustí pozdĺž koreňového krčka, pokrytá zemou. Zalievaný vedrom s vodou, pokrytý vrstvou mulča, aby sa znížilo vysychanie pôdy. Vrcholy stoniek sadeníc černice sú zrezané o 1/3.

Polievanie a kŕmenie

Zalievajte prvé 2 mesiace každý týždeň. Aby bolo zakorenenie úspešné, musí byť pôda vlhká. Potom zalievať 1-2 krát mesačne, v lete, v teple, častejšie. V suchej jeseni sa vykonáva zavlažovanie pomocou nabíjania vodou.

V prvej sezóne sa sadenice ostružiny ostružiny nekŕmia, rastline sa pri výsadbe poskytuje výživa. Od nasledujúcej jari sa kríky oplodňujú dvakrát - na jar a na jeseň a po začiatku plodenia - trikrát - na jar, pred zlomením púčikov, po odkvitnutí a počas rastu vaječníkov. Používajte organické alebo minerálne hnojivá.

Prerezávanie

Orkanské kríky sa strihajú na jeseň alebo na jar, pričom záhradnícke nožnice vystrihujú staré, plodiace výhonky, sú suché, poškodené chorobou alebo škodcami. Odstraňujú tiež zdravý, ale nadbytočný rast. V kríku je ponechaných 5-7 silných, veľkých výhonkov. Na začiatku leta sú zelené výhonky odrezané, čím sa vrcholce skracujú. To stimuluje opätovný rast bočných výhonkov.

Príprava na zimné obdobie

Výhonky sú rozviazané z mriežky, opatrne ohnuté k zemi a posypané mulčom alebo pokryté agrofibrom. Zem okolo kríkov je tiež pokrytá mulčom s vrstvou najmenej 10-15 cm.

Choroby, škodcovia, prevencia

Odroda Orcan je odolná voči hubám, ale choroby sa môžu vyvinúť v chladnom a vlhkom počasí alebo pri nedostatočnej starostlivosti. Preventívne opatrenia - postrekovanie kríkov fungicídmi pred objavením sa príznakov ochorenia. Ak sa infekcia napriek tomu rozvinula, používajú sa v terapeutickom dávkovaní agrochemické pesticídy.

Škodcovia sú ničení postrekom insekticídmi alebo ľudovými prostriedkami. Počet aplikácií závisí od stupňa poškodenia alebo stavu rastlín.

Rozmnožovanie

Blackberry Orcan takmer nedáva koreňové výhonky, preto sa šíri zakorenenými výhonkami. Vyberajú sa silné, zdravé výhonky, vrcholy sa položia na zem, posypú sa strednou časťou a zalejú sa celé leto. Na jeseň sa zakorenia. Vykopajte ich a znovu vysaďte na jeseň alebo na budúcu jar. Ďalšie spôsoby chovu: zakorenenie odrezkov a rozdelenie kríkov na 2-3 časti.

Zber a skladovanie

Orkanské bobule sa zbierajú po dozretí. To sa dá určiť podľa toho, že budú čierne a lesklé. Na čerstvé jedlo si môžete dať prezreté bobule. Na skladovanie a prepravu potrebujete mierne nedozreté. Sú umiestnené v plastových nádobách a umiestnené v chladničke, ak je úroda veľká, sú umiestnené v malých škatuliach a spustené do pivnice. Podmienky skladovania - chladné, neosvetlené a suché miesto.

Odrodu Orcan oceňujú poľnohospodári a súkromní záhradníci pre svoje vynikajúce vlastnosti. Ostružiny sú skoro zrelé, ovocné, veľké, vynikajúcej chuti. Môže sa pestovať v miernych oblastiach. Líši sa rýchlou adaptáciou, nevyžaduje opeľovače. Prináša ovocie dlho, takmer 30 rokov.


Pozri si video: Strih čucoriedok (Február 2023).