Rada

Charakteristiky a opis odrody, výnosu a kultivácie rajčiakov skorého dozrievania sibírskeho pôvodu

Charakteristiky a opis odrody, výnosu a kultivácie rajčiakov skorého dozrievania sibírskeho pôvodu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Skoré dozrievanie sibírskych paradajok je pestovateľom zeleniny známe už dlho a etablovalo sa ako najlepšie parametre. Aby ste získali dobrú úrodu, musíte brať do úvahy niektoré vlastnosti odrody a starostlivosť o ňu.

Všeobecné informácie

Odroda rajčiaka sibírskeho skorého dozrievania patrí do určujúcej skupiny, pretože v určitom okamihu sa rast zastaví a nevyžaduje zaštipovanie vrchu. V priemere je výška kríka 50 cm, ale môže dorásť až do 90 cm. Pestovanie paradajok sa môže uskutočňovať ako na otvorených posteliach, tak v skleníku. Ideálne na pestovanie v krátkych, nie príliš teplých sibírskych letách.

Vlastnosti zariadenia:

 • stonka je silná, s množstvom lístia;
 • stredne veľké listy sú tmavozelenej farby;
 • Na jednej kefke sa vytvorí 6 paradajok;
 • korene nejdú príliš hlboko do zeme, ale majú veľa konárov;
 • plody začnú spievať skoro, asi 110 dní po výsadbe semien;
 • dobre odoláva mnohým chorobám.

Sibírske paradajky pre skoré dozrievanie si pamätajú pre tieto vlastnosti:

 • hmotnosť jedného ovocia je asi 70 g;
 • povrch je jasne červený;
 • zaoblený tvar s miernym rebrovaním;
 • malý obsah vo vnútri semien;
 • hustá mäsitá buničina obsahuje dostatok šťavy;
 • hustá šupka neumožňuje praskanie, zelenina je dobre skladovaná a ľahko sa prepravuje.

Výťažok je vysoký, bobule začínajú dozrievať súčasne, čo je výhodné pri príprave jedál na zimu. Pri pestovaní v skleníkoch možno z jedného kríka zozbierať až 1 kg ovocia. Paradajka pestovaná vonku poskytne o niečo menšiu úrodu, asi 600 gramov.

Výhody odrody

Charakteristika a opis odrody sibírskeho skorého dozrievania paradajok obsahuje nasledujúce pozitívne vlastnosti:

 • dlho sa vytvára veľké množstvo ovocia;
 • toleruje chlad a naďalej sa vyvíja za podobných podmienok;
 • môžete jesť v akejkoľvek forme;
 • prejavuje nenáročnosť na vlastnosti pôdy, nedostatok starostlivosti;
 • plody dozrievajú rýchlo a súčasne;
 • odolnosť voči niektorým chorobám.

Napriek skutočnosti, že skorá odroda je vysoko rezistentná na niektoré choroby, stále existuje riziko. Recenzie mnohých pestovateľov zeleniny obsahujú informácie o tom, že odroda je chorá neskorou plesňou, fusáriom a je vystavená šedej hnilobe.

Odroda rajčiakov je často napadnutá škodcami. Hmyz ako medveď, vošky a drôtovce môže spôsobiť skutočné škody. Aby sa zabránilo problémom alebo sa rýchlo vyhnali škodcovia, používajú sa špeciálne chemikálie alebo ľudové recepty.

Skúsení pestovatelia zeleniny, ktorí si rajčiaky vysadili viackrát, zanechávajú pozitívne recenzie.

Ivan, 47 rokov: „Už niekoľko rokov po sebe som zasadil skorú zrelú sibírsku paradajku. Rastlina umožňuje získať dobrú úrodu, ktorá spolu dozrieva v každom roku, a to aj za nepriaznivých poveternostných podmienok. Nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť. Ovocie chutí sladko s výraznou kyslosťou. Skvelé pre región, kde sú letá krátke a chladné. ““

Starostlivosť o rastliny

Semená pre sadenice sa začínajú sadiť v posledných marcových dňoch. Predtým sa odporúča ich dezinfikovať, vytvrdiť a naklíčiť.

V nádobe so zeminou sa vytvárajú jamy hlboké 1 cm, kde sú umiestnené semená. Krabica je potom pokrytá plastom a presunutá na teplé a suché miesto. Akonáhle vypučia všetky klíčky, film sa odstráni a starostlivosť pokračuje na dobre osvetlenom parapete.

Hneď ako sa dva listy rozvinú, vykonajú proces zberu do samostatných pohárov. Zber sa vykonáva iba na silných a veľkých sadeniciach. Transplantujú sa pod holým nebom 20. mája. Je užitočné pridať superfosfát do otvorov určených pre sadenice.

Rozstup medzi jamkami by mal byť približne 50 cm. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť minimálne 30 cm.

Ďalšou vlastnosťou je, že musíte vytvoriť tri stonky. Postup umožňuje zvýšiť množstvo pozberanej plodiny. Pretože stonka nerastie veľmi vysoko nahor, nie je potrebné inštalovať ďalšiu pridržiavaciu štruktúru.

Ďalším integrálnym postupom je zovretie. Ak neprerezáte bočné vetvy, potom rastlina rastie a množstvo tvorby ovocia sa výrazne zníži.

Zalievanie sibírskych paradajok sa odporúča usadenou vodou skoro ráno alebo večer. Dajte pozor, aby sa vlhkosť nedostala na zelenú časť rastliny. Po zalievaní alebo dažďoch musíte uvoľniť pôdu. Je bezpodmienečne potrebné zbaviť sa buriny a včas hnojiť.

Dva týždne po výsadbe na trvalom mieste, keď sa rastlina zakorení a prispôsobí, sa odporúča zem zamulčovať. Ako ďalšia vrstva sa môže použiť slama, nasekaná zelená tráva, rašelina. Mulčovacia vrstva by mala byť najmenej 5 cm.

Možné problémy

Nebude ťažké pestovať sibírske paradajky, ale ak nebudete dodržiavať pravidlá starostlivosti, potom vzniknú problémy, ktoré vedú k strate plodín.

Zalievajte podľa potreby. Schéma zvyčajne zahŕňa jedno zalievanie každých 5-6 dní. Ak sa vlhkosť v pôde zvýši, potom sa objavia hnilobné a plesňové ochorenia. Ak sa problém už objavil, môže prísť na pomoc popol z dreva, ktorý sa jednoducho posype zeminou alebo sa urobí tekutý roztok.

Skorá výsadba semien zvyšuje riziko vytrhnutia sadeníc. Potom počet plodov klesá a zvyšuje sa náchylnosť na patogény. U sadeníc je potrebné zabezpečiť potrebnú úroveň vlhkosti a teploty vzduchu, musí byť dostatočný prísun svetla.

Kríky odrody sú malé, ale niekedy sa môžu zlomiť kvôli umiestneniu veľkých plodov na vetve. Preto je potrebné sa včas postarať a nainštalovať podporu.


Pozri si video: Předklíčení semen paprik (Smieť 2022).