Rada

Opis odrôd aktinidie kolomikty, pravidlá výsadby, starostlivosti, prerezávania a rozmnožovania

Opis odrôd aktinidie kolomikty, pravidlá výsadby, starostlivosti, prerezávania a rozmnožovaniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pre milovníkov exotiky sa chovatelia snažia čo najviac prispôsobiť rastliny podnebiu rôznych regiónov. Niekedy sú výsledky pozitívne, niekedy negatívne, všetko závisí od rastlín. Actinidia kolomikta sú obyvateľom leta známe ako ovocné a okrasné rastliny. Ich starostlivosť závisí od účelu, na ktorý sa pestujú.

Botanický opis odrody

Liana podobná stromu, ktorej výhonky dosahujú priemer 2 - 5 cm a jej mihalnice dosahujú v závislosti od podmienok rastu dĺžku 15 - 20 m.

Zvláštnosť rastliny v meniacej sa farbe lístia:

 • Zatiaľ čo rastlina stále rastie, majú bronzovú farbu.
 • Potom sa zmenia na zelenú.
 • Predtým, ako aktinidia začne kvitnúť, sa zmení odtieň na koncoch listov, zbelejú.
 • Po odkvitnutí sa zmení na ružové, žlté, fialové a červenkasté odtiene.

Začína kvitnúť od 5 rokov, obdobie je dlhé, asi 20 dní. Kvety sú biele, zozadu mierne ružovkasté.

Po odkvitnutí začína aktinidia formovať vaječníky, z ktorých sa objavia tmavozelené bobule. Ich dĺžka je 3 cm, chutia veľmi príjemne, sladko, s jemnou arómou.

Obdobie dozrievania nastáva na konci augusta alebo v polovici septembra.

Nevýhodou je, že bobule sa rozpadajú veľmi rýchlo.

Actinidia sú čeľaď 70 druhov. Líšia sa od seba v niektorých zvláštnostiach.

Aký je rozdiel medzi mužom a ženou

Rovnako ako všetky dvojdomé rastliny, aj aktinidia kolomikta má mužský a ženský typ viniča. Rozdiel medzi jednotlivcami spočíva v štruktúre kvetov.

Za účelom získania ovocia záhradníci odporúčajú pestovať niekoľko rôznych druhov rastlín.

Ak má kvetina veľa tyčiniek a piestik nie je viditeľný, rastlina je mužského typu. Piestik obklopený tyčinkami naznačuje, že záhradník čelí ženskému druhu aktinídií. Opeľovanie si vyžaduje peľ samčej rastliny.

Odrody a ich vlastnosti

Pred rozhodnutím o pestovaní viniča na mieste musíte starostlivo preštudovať vlastnosti odrôd a zvoliť ten najvhodnejší. Druh musí spĺňať všetky potrebné požiadavky, ktoré naň kladie záhradník.

Dr. Šimanovský

Vlastnosti druhu s vysokou mrazuvzdornosťou môže rastlina vydržať -40 ⁰С. Rastliny tejto odrody sú samooplodné, ale na zvýšenie výnosov je potrebné pestovať samčie druhy rastlín.

Liana vyžaduje inštaláciu podpier, vzdialenosť medzi rastlinami je 1,5 m, od budov a štruktúr 2-2,5 m. Zeleň má ružový odtieň, ktorý sa na jeseň mení na žltú, červenkastú alebo tmavo ružovú.

Ak má rastlina dostatok slnečného svetla, potom je odtieň lístia bohatší a jasnejší.

Bobule sú malé, vážia iba 3 g a sú dlhé 2,5 cm a svojou chuťou pripomínajú niečo medzi jablkom a citrónom. Plody hneď po dozretí opadávajú.

Ananás

Odroda, ktorú obyvatelia leta poznajú veľmi dlho, je výška kríka 7 m. Prvé plody dávajú až v 7. roku. Hmotnosť ovocia 2 g, dĺžka 3 cm. Bobuľová chuť je veľmi sladká, s výraznou ananásovou príchuťou. Sú čiastočne rozptýlené, na kríkoch sú zachované niektoré plody. Skladujú sa krátko po zbere.

Ananásová aktinidia má vysokú zimnú odolnosť. Rastie veľmi rýchlo a má obzvlášť dekoratívne listy.

Adam

Mužský typ rastliny, ktorý obyvatelia leta používajú na ozdobenie lokality. Je to spôsobené tým, že pri výsadbe na slnečnom mieste bude farba jeho lístia oveľa bohatšia ako u žien. Jeho výška dosahuje 4 m. Rastlina je odolná voči nízkym teplotám a chorobám typickým pre kultúru.

Kvety sú malé, ale zvláštnosťou rastliny nie sú kvety, ale farba lístia, ktorá sa počas sezóny mení z bielej na ružovú.

Gurmán

Liana dorastá až do 6,5-7 metrov. Podpora sa ovinie proti smeru hodinových ručičiek. Kvety svojím vzhľadom pripomínajú konvalinku, majú výraznú vôňu. Kvitnutie trvá takmer mesiac.

Plody sú v porovnaní s inými odrodami veľké. Hmotnosť bobule aktinidie Gourmand je 5 g, dĺžka 5-6 cm, jeho chuť je intenzívne ananásová, sladkokyslá. Odoláva chladu a chorobám.

Moma

Ker Liana dosahuje výšku 4 metre. Plody sú zelené, malé. Chuť obsahuje ananásové tóny. Bohaté kvitnutie, vaječník sa vytvára každoročne, plody sa nedrobia. Zrelé ovocie sa krátko skladuje.

Lekvár

Liana podobná rastlina vysoká 3 - 4 m. Plody sú valcovité s hmotnosťou 2,3 ​​g. Chuť je sladká, s ananásovou arómou. Nezabudnite nainštalovať podpery, po ktorých bude rastlina kráčať.

Je odolný voči chorobám, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Na opelenie a zvýšenie výnosov sa v bezprostrednom okolí pestuje samčia rastlina.

September

Plody tohto druhu sú veľké, s hmotnosťou do 17 g. Chuť je sladká, aróma je ananásová. Dozrieva v poslednej dekáde septembra. Odtiaľ pochádza aj názov odrody actinidia kolomikta.

Liana dosahuje dĺžku 20 m. K plodeniu dochádza v 2. - 3. roku po výsadbe. Rastliny nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu, majú vysoké zdravie polí a mrazuvzdornosť.

Po vykonaní všetkých poľnohospodárskych techník sa z jednej rastliny pozbiera až 20 kg ovocia.

Voňavé

Odroda Aromatic Actinidia je univerzálna, pretože z ovocia sa vyrábajú džemy, konzervy, kompóty a čerstvé sa konzumujú:

 • veľké ovocie;
 • hmotnosť 3 g;
 • štandardná chuť, sladkokyslá;
 • aróma je výrazná, muškátový oriešok;
 • výška viniča je 3 m.

Rastlina prakticky nevyžaduje starostlivosť, na mieste ju môže pestovať aj začiatočník.

Vitacola

Zvláštnosťou tohto druhu je, že plody dozrievajú v zhlukoch po 3 kusoch. Čo je neobvyklé pre každú inú odrodu ženského typu. Výška viniča je 4 m. Dozrieva v druhej augustovej dekáde, ovocie s hmotnosťou do 4,5 g

Plodenie sa začína vo veku 3 rokov. Bobule sa po dozretí silno drobia. Pretože dozrieva nerovnomerne, je lepšie zberať každé 3 dni.

V ktorých oblastiach je možné pestovať

Úspešnosť výsadby priamo závisí od regiónu, kde sa vinič pestuje. Actinidia kolomikta je schopná rásť a prinášať ovocie na celom území Ruska a ďalších štátov. Na Urale nie je jeho kultivácia niečím výnimočným. Je dôležité zvoliť odrodu, ktorá je odolná voči podnebiu regiónu, a táto rastlina poteší záhradníkov bohatou úrodou.

V moskovskom regióne záhradníci experimentujú, vyberajú si odrody mrazuvzdorné, produktívne, nenáročné na zloženie pôdy. Každý obyvateľ leta má svoje vlastné prioritné ukazovatele, ktoré musia zodpovedať odrode.

Metódy reprodukcie

Ak chcete na webe nezávisle propagovať exotiku, nebudete potrebovať nič iné ako vykonávanie štandardných techník. Actinidia sa množí odrezkami, odrezkami a semenami. Nebude ťažké nájsť pre seba pohodlnú metódu.

Semená

Semená bobúľ sa získavajú zo zrelého ovocia, sú starostlivo vybrané vo vrecku gázy alebo látky a umyté pod tečúcou vodou. Potom sa vysuší a pripraví na výsadbu.

Semená viniča veľmi klíčia, takže sú vopred pripravené. Natrite v tenkej tkanine, kúsku obväzu alebo silonu, namočte na 4 dni do vody. Potom je pripravená nádoba s pieskom, napojená, semená sú tam zakopané. Uchovávajte na teplom mieste po dobu 45-55 dní. Pravidelne vetrajte, raz týždenne vytiahnite z piesku na 5 minút.

Keď uplynie určený čas, škatuľu zabalia a odložia na ďalšie 2 mesiace do chladu. Nepolievajte Potom sa udržiavajú pri teplote + 12 периодическиС, pravidelne zalievanej. Po 25 dňoch začnú semená praskať.

Vezmite malú nádobu na výsadbu, naplňte ju výživnou zmesou. Rozložte semená a posypte vrstvou zeminy. Čakajú na výhonky.

Odrezkami

Na zber odrezkov potrebujete 2-ročnú bočnú vetvu aktinídie. Stopka by mala obsahovať 4 - 5 púčikov. Jedna strana je vyrezaná presne, druhá šikmo. Na stimuláciu vzhľadu koreňov sú obrobky zabalené vlhkou handričkou.

Udržujú to takto asi týždeň, potom, čo sa na šikmom reze objavia biele pruhy, sa zasadia do zeme.

Vrstvy

Na takúto reprodukciu budete potrebovať 3 roky starý výhonok. Klesá na jeseň na zem do hĺbky 10 cm, zaleje sa stimulátorom rastu koreňov a pokryje sa mulčom.

Na jar sú oslobodené od mulča a môžu sa objaviť klíčky. Celý rok sa odrezky kŕmia spolu s materským kríkom. Až potom je oddelená záhradníckou záhradou.

Podmienky pre úspešný rast

Na získanie plodiny je potrebné vytvoriť vhodné podmienky pre Actinidia kolomikta. Pri všetkých požiadavkách zariadenie určite poteší svojho majiteľa:

 1. Správna voľba miesta čo najbližšie k prirodzenému.
 2. Existuje vysoká požiadavka na vlhkosť, aby sa zachovala, kruh kmeňa je pokrytý mulčom.
 3. Pôdu nie je možné príliš prehriať, tesne ležiaci koreňový systém začne hniť.
 4. Piesočnatá pôda nie je priaznivá pre rast aktinídií.
 5. Nezabudnite vybaviť podperu, bez ktorej vinič nebude môcť rásť.
 6. Vykonávanie starostlivosti, vykonávanie štandardných poľnohospodárskych techník.

Dokončenie týchto krokov vám umožní vypestovať zdravú a robustnú rastlinu.

Výber správneho miesta

Na tom, ako správne je vybrané miesto na pestovanie aktinídií, závisí jeho dekoratívny vzhľad, plodnosť a rast.

Zloženie pôdy

Nemali by ste sa ani snažiť pestovať aktinídie v piesočnatej pôde, je lepšie ju pestovať v úrodnej, priedušnej pôde. Liana má najradšej svetlú až strednú hlinu.

Teplotný režim

Optimálna teplota a vývoj viniča sú priemerné. Horiace slnko ju bolí, ale ani v tieni sa necíti dobre. Je potrebné vybrať miesto, kde je slnečné svetlo pol dňa.

Čas pristátia a technológie

Je ťažké dať jednoznačnú odpoveď na túto otázku. Doba výsadby je v každom regióne iná, záleží to na podnebí pestovateľskej oblasti. Okolo skorej jari alebo na jeseň.

Posteľ je pripravená vopred, jamy na výsadbu by mali byť veľké, 50 * 50, na dne je položená drenážna vrstva. Na vrch je položená vrstva zeme s humusom. Nechajte pôsobiť niekoľko dní.

Sadenice sú uložené v jamách, posypané zemou až po koreňový krk. Zem je podbíjaná rukami, hojne polievaná vodou. Vzdialenosť medzi rastlinami je 1-1,5 m.

Vlastnosti starostlivosti o Actinidia kolomikta

Správna starostlivosť je kľúčom k úspechu. Splnenie všetkých požiadaviek povedie k zvýšeniu výťažku. Štandardné poľnohospodárske techniky, vykonávané správne, vám umožňujú pestovať nádhernú rastlinu, ktorá dáva užitočné ovocie.

Zavlažovanie

Vlhkomilná aktinidia kolomikta vyžaduje časté zalievanie, nemali by ste však zaplavovať rastliny, pretože by mohlo dôjsť k odumretiu viniča. Postrekovače sa najlepšie používajú postrekom rastlín ráno.

Uvoľňovanie a mulčovanie

Po každom zalievaní musíte jemne uvoľniť hornú vrstvu. Takto udržíte vlhkosť v pôde a dodáte kyslík koreňovému systému.

Mulčovanie ochráni pred rýchlym vysušením pôdy a burinou.

Hnojenie a kŕmenie

Actinidia sa podáva minerálnymi hnojivami trikrát za sezónu:

 • na jar;
 • počas pučania;
 • po zbere.

Hnojivá sa aplikujú prísne pod korene rastlín.

Bush formácie

Prvýkrát sa aktinidia kolomikta krája vo veku 3-4 rokov. Odstránenie prebytočných výhonkov zvýši výnosy. Pre rastlinu je nevyhnutné správne rezanie.

Liana je rezaná v lete alebo na jeseň. Neodporúča sa to robiť na jar.

Na zlepšenie kvality ovocia sa každých 10 rokov vykonáva omladzovací rez, ktorý zostáva len 40 cm od koreňa.

Kontrola chorôb a škodcov

Vysoká imunita rastlín a správna technika výsadby zachránia aktinídie pred chorobami. Ale keď sa objavia prvé príznaky choroby, je potrebné okamžite odstrániť postihnuté oblasti a spracovať krík.

Všetko o kvitnutí a plodení kivi

Kvitnutie a plodenie kivi priamo závisí od toho, ktorú odrodu letný obyvateľ pestuje. Skoré odrody kvitnú koncom mája a dozrievajú v polovici augusta. Priemer na začiatku júna a na konci augusta. Všetko závisí od klimatických podmienok pestovateľskej oblasti.

Správne vybraná odroda a miesto na výsadbu aktinídií je polovica úspechu. Ani začiatočníci nebudú mať žiadne ťažkosti.


Pozri si video: Fíkovník Francuesco a minikiwi Issai - balkónové exotické ovoce (August 2022).