Rada

Čas spracovania a pravidlá chovu zmesi Bordeaux pre hrozno, čakacie doby na výsledok

Čas spracovania a pravidlá chovu zmesi Bordeaux pre hrozno, čakacie doby na výsledok


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho pestovateľov používa zmes Bordeaux na ochranu viniča pred chorobami a škodcami. Pred použitím zmesi Bordeaux na hrozno sa musíte oboznámiť s jej podrobným popisom a charakteristikami.

Bordeauxová kvapalina: zloženie

Pred použitím kvapaliny je potrebné študovať, z akých zložiek je vyrobená. Na jeho prípravu budete potrebovať nasledujúce komponenty:

 • ohriata voda;
 • síran meďnatý;
 • hasené vápno.

Hlavnou zložkou kompozície je vitriol, pretože to je on, kto prispieva k vývoju hroznových kríkov. Ak rastlina nemá dostatok tejto látky, jej imunita sa oslabí, čo povedie k rozvoju nebezpečných patológií.

Výhody a nevýhody

Ako každá zložka proti chorobám rastlín, aj zmes Bordeaux má výhody a nevýhody. Medzi plusy patria:

 • Stopové prvky zo zloženia roztoku rýchlo prenikajú do listov s kôrou. Zároveň sa nezmyjú z povrchu hrozna ani pri silných dažďoch.
 • Tento nástroj sa považuje za univerzálny, pretože sa dá použiť na jeseň a na jar. To vám umožňuje spracovať kríky pred a po zbere zrelej plodiny.
 • Zmes účinne bojuje proti širokému spektru parazitov a patogénnych patogénov.

Medzi nevýhody nástroja patria:

 • Fytotoxicita. Prejavuje sa to, ak sú kríky príliš často postriekané tekutinou.
 • Toxicita medi. Pre ľudí je táto zložka považovaná za nebezpečnú a jedovatú. Preto sa skúseným pestovateľom odporúča nastriekať v ochrannom obleku.
 • Akumulácia v pôde. Stopové prvky zmesi Bordeaux sa hromadia v zemi. V budúcnosti z tohto dôvodu môžu listy žltnúť a spadnúť.

Princíp činnosti

Aby ste sa oboznámili s tým, ako roztok ovplyvňuje spracované hrozno, budete si musieť prečítať princíp zmesi. Potom, čo sa dostane na povrch listov alebo kôry, zložky zo zloženia kvapaliny preniknú do buniek patogénov a začnú ich ničiť.

Ak sa dostala nielen na rastlinu, ale aj na hmyz, potom aj zomrú. Takéto riešenie sa tiež používa na profylaxiu, pretože ošetrené kríky už nelákajú škodcov.

Keď sa dostaví efekt

Niektorí veria, že terapeutický účinok použitia zmesi nastáva ihneď po použití, ale nie je to tak. Čakacia doba na viditeľný účinok lieku je 2 - 3 hodiny. Ochranný účinok trvá oveľa dlhšie a je 1-2 týždne po nastriekaní.

Toxicita

Bordeauxská zmes sa považuje za fungicídnu, a preto je pre človeka toxická. Osoba pracujúca s fungicídom bude musieť nosiť špeciálny ochranný odev, respirátor, gumené rukavice a okuliare. Iba také ochranné prostriedky ho budú schopné chrániť pred nebezpečnými popáleninami.

Kvôli toxicite budú musieť byť všetky nádoby, v ktorých sa zmes nachádzala, zneškodnené. Nemôžu sa znovu použiť na zavlažovanie a ešte menej na uskladnenie pitnej vody.

Ako určiť kvalitu lieku

Aby ste určili kvalitu fungicídu, venujte pozornosť jeho farbe. Správne pripravená tekutina by mala mať modrú farbu. Nekvalitné riešenia sú bezfarebné a nemajú ani slabo modrý odtieň. Pestovatelia hrozna ich neodporúčajú používať, pretože nedržia dobre na listoch a rýchlo sa umyjú.

Kvôli kontrole kvality je do nádoby s liekom ponorený aj necht. Ak sa na jeho povrchu objaví slabý povlak, budete musieť pridať trochu vápenného mlieka.

Ako zriediť postrekovú kvapalinu

Aby ste správne pripravili roztok, musíte pochopiť základné odporúčania pre riedenie kvapaliny.

1% roztok

Pri príprave 1% roztoku budete musieť pridať 100 gramov fungicídu do litra vody. Potom do roztoku pridajte ďalšie 4 litre vody a nalejte ju do samostatnej nádoby.

3% roztok

Ak chcete pripraviť koncentrovanejší 3% roztok, budete musieť zmiešať vápno so síranom meďnatým v množstve 400 gramov a naplniť ich piatimi litrami vody.

Inštrukcie na používanie

Odporúča sa prečítať si návod na použitie zmesi Bordeaux, aby ste náhodou nepoškodili hrozno.

Spracovanie odrezkov

Všetky odrezky hrozna sú ošetrené 3% zmesou na prevenciu chorôb. Za týmto účelom sú na 20 - 25 sekúnd úplne ponorení do kvapaliny z vitriolu a vápna.

Dezinfekcia rán

Prípravok sa často používa na čistenie a dezinfekciu rán. K tomu ich stačí postriekať 2 - 3 krát slabo koncentrovanou 1% zmesou.

Načasovanie a dávkovanie

Každý, kto bude používať zmes Bordeaux, sa musí vopred rozhodnúť o načasovaní postreku a dávkovaní.

Postrek na spiaci vinič

Táto metóda spracovania sa používa skoro na jar, skôr ako sa objavia puky. Hrozno sa zbaví úkrytu v prvej polovici marca, potom sa pôda s viničom postrieka fungicídom.

Na jar

Postrek sa robí prvý jarný mesiac, až kým sa púčiky úplne neprebudia. Na jar stačí kríky postriekať raz mesačne.

Na jeseň

V južných regiónoch sa hrozno spracováva po páde listov a v severných - predtým, ako sú kríky chránené. Na jeseň sa postrek vykonáva nie viac ako raz.

Liečba zelenými listami

Nie je žiadnym tajomstvom, že zelené listy sú citlivé na fungicídne roztoky, a preto sa v lete hrozno postrieka 1% tekutinou. Procedúra sa vykonáva raz mesačne.

Bezpečnosť chemických robotov

Bordeauxská zmes je nebezpečná pre ľudí a pri ochrane pred jej účinkami sa pri práci dodržiavajú bezpečnostné opatrenia. Pred postrekom noste ochranné okuliare, rukavice a respirátor, ktorý chráni sliznice dýchacích ciest. Po spracovaní sa všetky ochranné prostriedky dôkladne umyjú v horúcej vode a mydle.

Aké chyby sa vyskytujú počas spracovania

Ľudia, ktorí používajú zmes Bordeaux prvýkrát, často robia nasledujúce chyby:

 • Nepoužívajte rozprašovač. Pri spracovaní hrozna je potrebné použiť postrekovače, ktoré pomôžu roztoku preniknúť do ktorejkoľvek časti rastlín.
 • Nestíhajte termíny. Ak rastlinu nespracujete včas, môžete jej ublížiť.

Analógy nápravy

Ľudia, ktorí poznajú všetky funkcie riešenia Bordeaux, ho často nechcú používať a hľadajú analógy. Existuje niekoľko liekov, ktoré majú podobné vlastnosti na ochranu viniča. Medzi bežné lieky patria Kuproksat a Hom. Vyznačujú sa dostupnou cenou a efektívnym terapeutickým účinkom. Mnoho pestovateľov ich používa na liečbu chorôb a prevenciu ich výskytu.

Záver

Pri pestovaní hrozna sa mnohí stretávajú s nebezpečnými patológiami, ktoré mu môžu ublížiť. Na ošetrenie rastliny a zabránenie ďalšiemu rozvoju choroby sa používajú bordeauxské tekuté a podobné fungicídy.


Pozri si video: Vinič a základná terminológia 1 (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Jarman

  Nie v tomto podnikaní.

 2. Williamon

  It is simply incomparable theme :)Napíšte správu