Rada

Ako doma pestovať, pestovať a starať sa o levanduľu

Ako doma pestovať, pestovať a starať sa o levanduľuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kvet levandule stelesňuje čistotu horského vzduchu, plnosť vôní a krásu južného podnebia. Kvetiny levandule sa ľahko pestujú doma, dodržujú množstvo pravidiel - vyberte správny typ pôdy, nádobu, režim polievania, udržujte teplotu. Kvetenstvo v podobe klasov, tvorené vretenami kvetov fialovej, modrej, bielej alebo červenej, dodáva interiéru kuchyne alebo balkóna farbu. Poďme si rozobrať pravidlá pestovania levandule v miestnosti.

Dá sa levanduľa pestovať aj doma?

Podľa svojich biologických vlastností je levanduľa termofilný vždyzelený trvalý ker, preto sa doma rastliny levandule cítia dobre za predpokladu, že sa pre ne vytvorí optimálne osvetlenie, vlhkosť a teplota.

V rodine môže byť levanduľa použitá a užitočná ako plodina éterického oleja s príjemnou vôňou a ako liečivá rastlina. Kytice sa ukladajú do postele s novorodencom na pokojný spánok; pre starších ľudí je užitočné piť bylinkový čaj na normalizáciu srdcového rytmu a dobrého prekrvenia mozgu. Levanduľové kúpele pôsobia upokojujúco a omladzujúco.

Vhodné odrody

Botanický rod Levanduľa zahŕňa asi 50 druhov. Najbežnejšie a najvhodnejšie na pestovanie v byte sú:

  • úzkolisté, s pretiahnutými dospievajúcimi listami a kláskami kvetenstva od bledomodrej po fialovú;
  • zúbkované, s mäsitými zubatými listami, ako sukulenty;
  • vlnené - listy sú belavé, pokryté plstnatou pubertou, kvetenstvo je vysoké;
  • broadleaf - najbohatší na aromatické oleje;
  • multi-cut - trojité kvetenstvo, listy - papradie;
  • stopka - vysoké stopky s fialovými kvetmi, celá rastlina voňavá;
  • stekhad - ružovo-fialové kvety na zaoblených kvetenstvách.

Všetky tieto druhy patria do čeľade Lamiaceae, ktoré sú rozšírené v oblastiach s miernym a morským podnebím.

Odrody levandule úzkolistej

Výrobcovia semien ponúkajú na nákup domáce odrody levandule Izida, Sineva, Stepnaya a Yuzhanka s obdobiami kvitnutia od polovice júna do začiatku augusta. Avšak doma môžu rastliny kvitnúť skôr a pri dobrej starostlivosti môžu dávať kvitnúce výhonky po celý rok.

Je dôležité mať na pamäti: na jeseň av zime doma nebude kvitnutie dostatok, rovnako ako s príchodom jari a leta.

Obzvlášť zaujímavé sú anglické a holandské hybridy. Cena hybridných semien je vyššia, ale rozmanitosť farieb a vôní je širšia: Mansted (fialová), modrá vrchná vrstva (modro-modrá), Alba (snehovo biela), Rosea (ružová), Grosso, Elizabeth, Havana (fialová) ).

Vlnené odrody levandule

Husto dospievajúce listy umožňujú rastlinám odparovať menej vlhkosti a dobre znášajú obdobia sucha, zároveň tento druh levandule netoleruje vôbec podmáčanie a ak je v nádobe stojatá vlhkosť, môžu korene vlhnúť, čo bude viesť k smrti kríka. Najbežnejšie odrody sú Richard Gray, Silver Frost, Sawyers.

Odrody levandule

Tieto odrody sú vysoko estetické a obsahujú veľa aróm a éterických olejov. V izbovej kultúre sú vynikajúce odrody Royal Crown, Blue Cushion (bledo fialová), Blue Ice (svetlo fialová), Christiana (modro-fialová), Havenly Angel (biela).

Odrody levandule

Horné okvetné lístky, podobne ako chumáč, nad kvetinovou hlavou vytvárajú dojem exotickej rastliny, veľa odrôd levandule Stekhad je dvojfarebných: Fathead - tmavomodrý klásek so šarlátovým chumáčom, Rocky Road - fialový klásek s ružovou chumáč, Tiara - modrý kužeľ s bielym chumáčom, Kew Red - žiarivo červený klásek s bielym chumáčom, Lilac Wings je fialový klásek s ružovým chumáčom. Nemenej krásne sú aj jednofarebné odrody - Helmsdale je červená, snehuliak biela.

Podmienky pestovania

V prírode sa divé levanduľové kríky vyskytujú na piesočnatých pobrežných pláňach Stredozemného mora, v suchých horských oblastiach Afriky, Austrálie a Indie. Rastlina má veľmi rada teplo a netoleruje stagnujúcu vlhkosť v pôde. Zvážme podobnejšie, aké podmienky je potrebné vytvoriť doma pre úspešné pestovanie levandule.

Kvetináč

Koreňový systém všetkých odrôd levandule je hlboko prenikavý, rozhodujúci. Na povrchu sa koreň rozvetvuje, zahusťuje a časom je pokrytý hustou kôrkou. Preto by ste pre levanduľu mali vziať hlboký kvetináč, minimálna hĺbka nádoby by mala byť 12-14 centimetrov. Je potrebné vyberať nádoby na základe toho, že kvetina v nádobe vydrží najmenej 3 - 4 roky. Tvarom to môžu byť guľaté, štvorcové alebo obdĺžnikové hrnce.

Veľkolepo vyzerajú vertikálne rastúce kríky levandule, zasadené vo vzájomnej vzdialenosti v predĺžených oválnych alebo obdĺžnikových nádobách. Kríky s ovisnutými výhonkami sú efektívnejšie v zaoblených alebo štvorcových kvetináčoch. Farebná schéma nádoby je tiež dôležitá - je potrebné vziať do úvahy farbu kvetu a detaily interiéru, vytvárať harmóniu. Je vhodné neprepchať miestnosť levanduľou s inými kvetmi, inak nebude rastlina vyzerať dobre.

Požiadavky na umiestnenie a osvetlenie

Na pestovanie levandule doma v kvetináčoch by ste si mali zvoliť južné alebo juhozápadné okná, kde je cez deň teplo a veľa svetla. V zime je vhodné izolovať parapet, v zamračených dňoch kultúru dodatočne osvetliť pomocou fytolampy. Levanduľa by mala byť v zime vystavená svetlu najmenej 6 - 7 hodín denne, v lete najmenej 12 hodín. Miestnosť by mala byť vetraná častejšie, ale bez vytvárania prievanu.

V lete sa črepníky prenášajú na balkón alebo lodžiu, pričom sa snažia zabrániť dopadu priameho slnečného žiarenia na citlivú rastlinu, inak by mohlo dôjsť k vyhoreniu. Je lepšie nájsť svetlé miesto pre nádobu v zadnej časti balkóna.

Výber pôdy

Levanduľa rastie na zásaditých pôdach s prevahou piesku, preto by sa do pôdnej zmesi mal pridávať hrubý riečny piesok.

Dôležité! Pri výbere pôdnej zmesi venujte pozornosť pH pôdy, mala by byť nad značkou 7,0.

Ak je podklad zmiešaný nezávisle, potom by ste mali zobrať záhradnú zem, piesok a rašelinu v pomere 2: 2: 1. Nemôžete brať veľa rašeliny, pretože má v prostredí kyslú reakciu. V predaji je pôda pre kaktusy s pH 7,5 - 8,0, ktorá obsahuje sodnú pôdu, keramické lupienky a vermikompost. Skvele funguje s levanduľou.

Základné pravidlá pre pestovanie levandule na okne

Na pestovanie v kvetináčovej kultúre možno levanduľu zasiať semenami, koreňovými odrezkami odobratými od známych alebo priateľov, vrstviť alebo rozdeliť hotový krík.

Pravidlá sejby osiva

Výsev sa najlepšie robí skoro na jar, pretože v tomto období sú rastliny najaktívnejšie v raste. Hĺbka výsevu je pol centimetra. Cez nádobu s zasiatými semenami sa natiahne film, aby sa zabránilo odparovaniu vlhkosti a vysušeniu semien. Sadenice sa objavia do 10-20 dní.

Ihneď po vzídení klíčkov sa fólia odstráni a rastlinám sa zabezpečí prístup k svetlu, vetranie a kyprenie pôdy. Ak sú sadenice príliš zhutnené, je vhodné ich rozdeliť do samostatných nádob.

Zakorenenie odrezkov

Výhonky staré 2 až 4 roky s koreňovou kôrou dobre vo vode alebo piesočnatom substráte. K tomu musí byť stopka zbavená spodných listov a umiestnená do nádoby s čistou vodou alebo musí byť dolný koniec poprášený práškom Kornevin alebo KorneStim a potom zasadený do substrátu, ktorý sa prehĺbi o 2-3 centimetre. Odrezky je možné skladovať v chladničke asi mesiac.

Reprodukcia vrstvením

Ak máte na mysli levanduľový krík, ktorý by ste chceli rozmnožiť, potom môžete jednu zo starých konárov, ktoré sa odchyľujú až k pôde, posypať substrátom a po 3 - 4 týždňoch opatrne odrezať od materského kríka, vykopať a preložiť do nového kontajnera.

Rozdelenie kríkov

Rozdelenie kríka je možné vykonať, ak je rastlina dospelá a veľa dobre vyvinutých výhonkov opúšťa svoj koreň a samotný koreň vyrástol v horizontálnom smere. V tomto prípade je krík opatrne rozrezaný orezávačom pozdĺž koreňa a vysadený v samostatných nádobách.

Ďalšia starostlivosť o kultúru

Keď sa pestuje doma, levanduľa potrebuje občasné zalievanie, obliekanie a rez kríkov. Okrem toho je dôležité zariadiť „sezónnosť“ - v zime by malo byť chladnejšie a suchšie, v lete by malo byť teplejšie a viac polievať. Poďme sa bližšie pozrieť na to, ako sa starať o levanduľu doma.

Polievanie

V lete by zalievanie nemalo byť väčšie ako 2-krát týždenne, mierneho objemu. Ak pôda obsahuje veľa piesku, potom pôda v nádobe znateľne vyschne, čo by však nemalo byť dôvodom na časté a hojné polievanie.

V zime by sa polievanie malo robiť raz za 10 - 14 dní, v menších dávkach. Voda by mala mať izbovú teplotu, nemôžete polievať kvety usadenou vodou pochádzajúcou priamo z vodovodného potrubia.

Vrchný obväz

Levanduľa reaguje na hnojenie potašom. V lete môže byť pôda oplodnená 5-7 gramami draselnej soli rozpustenej v 0,5 litroch zavlažovacej vody. Na jar je dobré nanášať vrchný obväz s humátom draselným v množstve 5 mililitrov na 0,5 litra zavlažovacej vody.

Dôležité! Pod levanduľu by sa nemali dávať dusíkaté hnojivá, ani hnoj a trus kuracieho mäsa.

Choroby a škodcovia

Rastliny v nádobách môžu byť napadnuté plesňou sivou. Toto plesňové ochorenie sa prejavuje ako biely kanón, ktorý sa objavuje na výhonkoch. Postupom času z plaku vyrastie sivomodrá pleseň a rastliny odumierajú.

V počiatočnom štádiu ochorenia možno rastlinu zachrániť postrekom homom alebo síranom meďnatým. V neskorších štádiách majú lieky malý účinok.

Zo škodcov môžu na levanduľu útočiť roztoče pavúkovité prenášané z ulice vetrom alebo topánkami. Ak je na výhonkoch viditeľná ľahká pavučina, je to znak vzhľadu kliešťov, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Kríky zachráni jedno ošetrenie prípravkom Fitoverm.

Ťažkosti s pestovaním

Pri starostlivosti o levanduľu je najťažšie dodržiavanie režimov polievania. Rastlina nemá rada dlhé obdobia podmáčania alebo nedostatku vlhkosti v pôde.

Aby ste sa vyhli týmto problémom, stanovte pravidlo, že kvety budete polievať každý druhý deň a množstvo zavlažovanej vody sa líši v závislosti od teploty v miestnosti. Ak je teplo, dajte viac vody a naopak.

Žatva

Klásky sa zbierajú v okamihu úplného odhalenia každej kvetiny, zviažu sa do malých kytíc a sušia sa zavesené na balkóne. Skladujte suchú trávu v papierových vreckách alebo bavlnených vreckách najviac 1 rok. Sušené kytice vo vázach je možné použiť v interiéroch ako sušené kvety. Rastlina levandule si pre svoju krásu a výhody zaslúži výsadbu v byte. Využite naše odporúčania na jeho pestovanie a zber bohatej úrody voňavých kvetov.


Pozri si video: Levandula (August 2022).