Rada

Ako rýchlo vyčistiť čierne ríbezle z chvostov a vetvičiek, spôsoby a pravidlá skladovania

Ako rýchlo vyčistiť čierne ríbezle z chvostov a vetvičiek, spôsoby a pravidlá skladovaniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak chcete pripraviť džem z ríbezlí alebo použiť bobule na iné kulinárske účely, musíte zozbieranú plodinu najskôr vyčistiť. Je to nevyhnutné, pretože v procese zberu plodov sa spolu s nimi odtrhávajú konáre, listy a kefy. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete olúpať čierne ríbezle pomocou dostupných nástrojov.

Príprava ríbezlí

Pred použitím ríbezlí na určený účel je potrebné bobule správne pripraviť. Na očistenie plodov je potrebné celú zozbieranú plodinu utriediť, zbaviť sa poškodených a pokrčených bobúľ, plodinu dôkladne opláchnuť a až potom pristúpiť k čisteniu a spracovaniu.

Ako rýchlo triediť bobule?

Čierne ríbezle je možné triediť už v štádiu zberu a preskúmať každú bobuľu. Táto metóda bude trvať veľmi dlho, pretože je ľahšie zbierať bobule pomocou štetcov a potom ich vyberať. Ríbezle môžete roztriediť rôznymi spôsobmi. Na zjednodušenie procesu použite ďalšie zariadenia.

Použitie palety

Ak chcete rýchlo vyčistiť zozbieranú plodinu, môžete pripraviť podnos na bobule a vedľa neho položiť dosku pod uhlom, ktorá sa zvyčajne používa na rezanie potravín. Celá plodina sa po častiach na doske valcuje na paletu, v dôsledku čoho bobule padajú do nádoby a na povrchu dosky zostávajú konáre a iné cudzie prvky. Pre pohodlie môžete namiesto dosky použiť zariadenia s rebrovaným povrchom, aby sa konáre a listy bezpečnejšie držali na výstupkoch.

S miskou a studenou vodou

Ríbezle zozbierané štetcami sa pohodlne čistia pomocou akejkoľvek objemnej nádoby a vody. Plody sa nalejú do misy a nalejú sa studenou vodou, po ktorej všetky malé úlomky vyplávajú na povrch kvapaliny. Potom zostáva odstrániť prebytočné časti a odstrániť časti zo spodnej časti kefy, v prípade potreby odstrániť vetvy.

Po použití tejto metódy je nemožné naplniť plodinu horúcou vodou, pretože jej účinok môže viesť k porušeniu štruktúry a vzhľadu, ako aj k strate pôvodných chuťových vlastností.

Je potrebné odstrániť konáre?

Proces odstraňovania chvostov na bobuliach trvá veľa času, takže pri príprave džemov a džemov dáva veľa ľudí bobule do pôvodného stavu. Prítomnosť chvostov na plodoch nemá vplyv na chuťové vlastnosti hotového výrobku. V dôsledku spracovania sa chvosty a malé vetvičky zomelú a pri ďalšom použití ríbezľového džemu im nechutí.

Čierne ríbezle odstráňte vidličkou

Zhromažďovanie čiernych ríbezlí štetcami je pohodlné, pretože nemusíte tráviť čas oddeľovaním každej bobule od konárov. Aby ste sa kefiek zbavili, môžete pri následnom mlátení úrody použiť jednoduchú vidličku. Za týmto účelom sa medzi zubami vidličiek vtiahnu kefy s bobuľami, v dôsledku čoho sa plody rozpadajú.

Pri použití tejto metódy je dôležité dodržiavať maximálnu opatrnosť, pretože ostré zuby môžu poškodiť celistvosť bobúľ, čo negatívne ovplyvní ich trvanlivosť. Poškodené bobule by sa mali okamžite zjesť alebo spracovať.

Ručná metóda pre červené a biele bobule

Existuje niekoľko spôsobov, ako vyriešiť červené a biele odrody ríbezlí. Najlacnejšou možnosťou je manuálne stanovenie počtu, aby sa vytienili poškodené vzorky, vetvičky a listy.

Pre zjednodušenie postupu môžete zhromaždené ríbezle rozložiť na tenký papier, počkať, kým úplne nevyschnú, a potom ich vyfúknuť sušičom vlasov. Prúd slabého vzduchu odfúkne ľahké listy a vetvičky a zanechá ovocie. Potom zostáva iba preniesť ríbezle do cedníka, dôkladne ich opláchnuť a použiť na vytvorenie polotovarov.

Ako dlho môže ležať triedené ovocie?

Zber ríbezlí sa vykonáva iba raz ročne, preto je pre mnohých záhradkárov dôležité ovocie si odložiť na ďalšie použitie. Zozbierané ovocie sa odporúča jesť v daždivom počasí alebo ich ihneď odoslať na spracovanie, pretože vystavenie vlhkosti ich rýchlo pokazí.

Ak je bobule zozbierané správne, je možné ju skladovať niekoľkými spôsobmi:

  • čerstvé alebo mrazené v chladničke;
  • v sušenom stave;
  • pretlačený cukrom;
  • ako príprava na zimu.

Predtým, ako bobule necháte na uskladnenie, musíte si ich správne pripraviť. Za týmto účelom sa plody vytrhávajú z konárov, zbavujú sa tak rozmaznaných a pokrčených exemplárov. Potom sa plodina dôkladne umyje pod miernym tlakom vody a rozptýli sa v jednej vrstve, aby vyschla.

Ak chcete skladovať ríbezle niekoľko mesiacov, je najlepšie plodinu zmraziť. Presné načasovanie bude závisieť od teplotného režimu a správnosti prípravy. Pred vložením ovocia do mrazničky ho nie je potrebné umyť, musí sa však dôkladne vysušiť.

Sušené ovocie sa naleje na akýkoľvek plochý povrch zabalený do potravinovej fólie a nechá sa niekoľko hodín v mrazničke. Keď bobule zamrznú, prenesú sa do celofánu, hermeticky uzavrú a vrátia do skladu.

V podmienkach vákua, pri nulovej teplote, je možné ríbezle skladovať asi 1,5 mesiaca, pri nižšej teplote - až 3 - 4 mesiace. Hlboké zmrazenie v moderných mrazničkách pri teplotách pod -18 stupňov vám umožňuje uskladniť úrodu po celý rok bez straty chuti. Ak je potrebné ríbezle rozmraziť, odporúča sa plody premiestniť do hornej police chladničky, aby sa postupne roztopili a nestratili svoj hustý tvar.

Tiež na dlhodobé skladovanie môžete použiť metódu sušenia. Čerstvé bobule obsahujú asi 85% vody a po vysušení by ich malo zostať až 15%. Plody môžete sušiť v rúre, mikrovlnnej rúre, špeciálnej sušičke alebo nechať plodinu vonku, na mieste s konštantnou cirkuláciou vzduchu.

Sušené ovocie sa nechá na ďalšie uskladnenie na tmavom mieste s teplotou pod 20 stupňov. Ako nádoba sa používa plastová nádoba, sklenené nádoby alebo kartónové škatule. Ak sú splnené všetky vyššie uvedené podmienky, doba skladovania plodiny dosahuje jeden rok.


Pozri si video: Ako vyčistiť VÝŠKU. Toto je veľmi špinavá práca! TRIPE. SCAR (August 2022).