Rada

Príznaky a formy edematóznej choroby prasiatok, liečba a prevencia

Príznaky a formy edematóznej choroby prasiatok, liečba a prevencia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Edémové ochorenie mladých prasiatok je hlavnou príčinou ich úmrtia. Majiteľ sa stará o svojich miláčikov, poskytuje im pohodlné podmienky a potrebnú výživu a tí náhle zomrú. Podobné príznaky sa vyskytujú u malých detí a jahniat. Táto perspektíva, prirodzene, farmárom nevyhovuje a snažia sa predchádzať výskytu chorôb u svojich zvierat.

Popis a pôvodca choroby

Vedci zatiaľ nemajú presné informácie o tom, ktorý mikroorganizmus je schopný spôsobiť edémové ochorenie ošípaných. Mnoho z nich súhlasí s tým, že môže ísť o beta-hemolytické toxigénne kolibaktérie. Sú dôvodom špecifickej otravy tela zvieraťa. Vo veterinárnej medicíne je choroba známa aj ako enterotoxémia alebo paralytická toxikóza. U ľudí sa táto choroba nazýva jednoducho edematózna choroba ošípaných.

Signál, že prasiatko ochorelo na nebezpečnú chorobu, je zvýšená teplota, ktorá po chvíli klesne na normálnu hodnotu. V budúcnosti mladé ošípané odmieta jesť, trpí fotofóbiou, objavuje sa zvracanie, hnačky a opuchy. Chôdza zvieraťa sa stáva vratká.

Príčiny výskytu

O príčinách edematóznych chorôb ošípaných sa nevie toľko. Pretože vývoj ochorenia je vyvolaný jedným z typov baktérií, ktoré sa neustále nachádzajú v črevách, je logické tvrdiť, že príčinou ochorenia je zníženie imunity. V takom prípade sa v prvom rade bude množiť patogénna mikroflóra v mladom organizme.

Nasledujúce faktory môžu vyvolať vývoj ochorenia:

 • stres v dôsledku odstavenia od prasnice;
 • skoré odstavenie, pri ktorom sa črevá ešte úplne nevyvinuli, a ochranné funkcie mladého tela sú slabé;
 • nevhodné podmienky zadržania;
 • porušenie stravy alebo nesprávne vybraná strava;
 • nedostatok podmienok pre chôdzu.

Aj presun ošípanej z jedného miesta na druhé spôsobuje silný stres, ktorý má za následok zníženie imunity. Obnovené ošípané môže šíriť aktívne baktérie, takže takéto zvieratá nemožno chovať v spoločnom kryte. Ak sa objavia prvé príznaky ochorenia, malo by sa zviera okamžite premiestniť do samostatného koterca a chrániť pred kontaktom s inými prasiatkami.

Hlavné znaky

Inkubačná doba edematózneho ochorenia u prasiatok trvá iba niekoľko hodín. Presný čas závisí od rýchlosti reprodukcie baktérií, ktorých počet sa pri teplote +25 ° C každý deň zdvojnásobuje. Telesná teplota ošípaných je vyššia, preto je vyššia rýchlosť reprodukcie patogénnych mikroorganizmov.

Prvým príznakom naznačujúcim vývoj ochorenia je zvýšenie telesnej teploty na 40,5 ° C. Po niekoľkých hodinách klesá do normálu. Doma je tento alarm ľahko prehliadnuteľný. Po chvíli sa objavia nasledujúce alarmujúce príznaky:

 • objaví sa opuch;
 • chôdza zvieraťa je vratká;
 • objaví sa hnačka alebo zápcha;
 • prasiatko stráca chuť do jedla a zvracia;
 • fotofóbia sa prejavuje;
 • badateľné sú malé krvácania na slizniciach.

Edémová choroba dostala svoje meno vďaka tomu, že sa tekutina hromadí v podkoží. Očné viečka, predná časť, ňufák, zadná časť hlavy môžu opuchnúť. Ak dôjde k ochoreniu, je ovplyvnený nervový systém a sú zrejmé nasledujúce príznaky:

 • trasenie svalov;
 • silná excitabilita;
 • chôdza v kruhu;
 • zášklby hlavy;
 • zaujatie posedenia psa;
 • kŕče;
 • zášklby nôh v ľahu na boku.

Fáza vzrušenia trvá len asi pol hodiny, po ktorej nastupuje depresia. Vyznačuje sa nedostatočnou odpoveďou na podnety, paralýzou a podliatinami.

Potom prasa zomrie. Aj keď je možné ošípané v počiatočnom štádiu zachrániť a zabrániť tak zhoršeniu choroby, bude zviera v budúcnosti zaostávať vo vývoji.

Formuláre

Edematózna choroba prasiatok sa vyznačuje tromi hlavnými formami: akútnou, fulminantnou a chronickou. Blesk dostal svoje meno vďaka tomu, že zvieratá náhle zomierajú a na ich záchranu prakticky nie je čas prijať opatrenia.

Blesk rýchlo

Fulminantná forma edematózneho ochorenia sa líši v tom, že aj večer môžu zdravé prasiatka počas nasledujúceho dňa uhynúť. Najčastejšie odstavené ošípané trpia touto chorobou do veku dvoch mesiacov. Táto forma ochorenia sa vyskytuje predovšetkým na farmách. Od náhle mŕtvych ošípaných môžu silnejší bratia chytiť infekciu a opuchnúť a poškodiť nervový systém.

Sharp

Táto forma je najbežnejšia. Prasiatka s ním žijú až jeden deň a úmrtnosť je o niečo nižšia a je okolo 90%. Zvieratá zomierajú na asfyxiu, pretože nervový systém stráca schopnosť viesť signály z dýchacieho centra mozgu. Pred smrťou pulz stúpa na 200 úderov za minútu. Srdce sa snaží kompenzovať telo nedostatkom kyslíka, ktorý prestal prúdiť z pľúc, čo urýchľuje čerpanie krvi.

Chronické

Táto forma ochorenia je typická pre prasiatka staršie ako 3 mesiace. Príznaky sú:

 • zlá chuť do jedla;
 • depresívny stav;
 • stagnácia.

Chronická forma sa líši v tom, že s ňou je možné zotavenie. Obnovené prasiatka však vo vývoji zaostávajú, prejavujú krívanie a zakrivenie krku.

Diagnostické metódy

Je veľmi ťažké diagnostikovať edematózne ochorenie u prasiatok. Navonok má podobnosť s inými chorobami, takže veterinárny lekár nemôže vždy správne diagnostikovať. Presný záver je možné urobiť až po patologických štúdiách. Pitva často odhalí edém podkožného tkaniva, edém submukózy žalúdka. Venózna kongescia sa pozoruje v pečeni a obličkách. Otok je bežnejší u zabitých prasiatok ako u tých, ktoré uhynuli samy.

Ako liečiť edémovú chorobu u prasiatok

Pretože opuch prasiatok je spôsobený baktériami, je liečený antibiotikami. Vhodné sú penicilínové a tetracyklínové lieky. Zároveň sa odporúča užívať lieky sulfa. Niektorí veterinári považujú aminoglykozidové antibiotiká za účinnejšie.

Názvy antibiotík používaných na liečbu edematóznych chorôb prasiatok môžu byť rôzne, musia však patriť do jednej z menovaných skupín.

Sprievodná terapia sa vykonáva s použitím 10% chloridu vápenatého. Prasiatkam sa podávajú intravenózne injekcie každý deň alebo sa podávajú orálne. Podávajú sa aj antihistaminiká. Dávkovanie a spôsob podávania závisia od formy uvoľňovania a typu použitého lieku. Ak majú prasiatka srdcové zlyhanie, je potrebné injekčne podať "Cordiamin" subkutánne dvakrát denne. Akonáhle začne proces hojenia, predpísané sú probiotiká na obnovenie črevnej flóry.

Počas obdobia liečby je potrebné vylúčiť všetky chyby v kŕmení a upraviť stravu ošípaných. Prvý deň choroby sa zvieratá držia na hladovej strave. Aby sa črevá očistili čo najskôr, dajú sa im piť preháňadlo. Ak prasiatka prežijú, na druhý deň sa im podáva ľahko stráviteľné jedlo: zemiakmi, reverzom alebo repou. Vitamíny skupiny B a D sa môžu podávať injekčne namiesto kŕmenia.

Preventívne opatrenia

Hlavnou prevenciou edematózneho ochorenia je dodržiavanie pravidiel chovu a kŕmenia prasiatok. Správna strava je nevyhnutná pre gravidné ošípané, aby v štádiu vnútromaternicového vývoja dostali potomkovia všetky potrebné zložky pre normálny vývoj a posilnenie imunity. Od tretieho dňa života sa mladé zvieratá začínajú kŕmiť vitamínmi a v teplom období sa uvoľňujú na prechádzky.

Za žiadnych okolností by sa prasiatka nemali odstavovať od prasnice skôr. Kŕmenie koncentrátmi má tiež negatívny vplyv na zdravie mladých. Keď zvieratá dosiahnu dva mesiace, kŕmia sa probiotikami. Priebeh prijatia sa začína pred odstavením prasnice a končí sa po ňom. Priestory a vybavenie údržby musia byť pravidelne dezinfikované. Aby sa zabránilo edematóznym ochoreniam, odporúča sa očkovať vakcínou Serdosan. Prvá injekcia sa má vykonať v desiaty deň života. Po 14 dňoch sa postup opakuje.

Prečo je opuch u prasiatok nebezpečný

Edém prasiatka je nebezpečný, pretože je spočiatku ťažké ho rozpoznať. Tečie rýchlo a majiteľ niekedy ani nestihne prijať opatrenia na záchranu zvieraťa. Úmrtnosť na fulminantnú formu ochorenia je 100% a pri chronickej forme je to 80%. Zvieratá so silnou imunitou majú šancu prežiť.


Pozri si video: Pre africký mor likvidovali v Janíku všetky ošípané (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Kendall

  Gratulujem, máš skvelú myšlienku.

 2. Demasone

  Blahoželám tejto myšlienke takmer

 3. Jerron

  áno stáva sa...

 4. Eoin Baiste

  Je to zaujímavé. Kde nájdem viac informácií o tejto problematike?Napíšte správu