Rada

Opis odrody čerešňa slivka Lama, opeľovače, výsadba a starostlivosť

Opis odrody čerešňa slivka Lama, opeľovače, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čerešňová slivka odrody Lama je nenáročná a stále plodiaca odroda ovocných stromov. Rastlina je známa svojou odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, chorobám a škodcom. Obyvateľ horských údolí severného Kaukazu je vychovávaný vo všetkých regiónoch Ruska na predaj alebo na osobnú spotrebu. Aby ste mohli strom bezpečne zasadiť a správne sa oň starať, je dôležité oboznámiť sa s nasledujúcimi informáciami.

História chovu čerešňovej slivky Lama

Kultúru choval chovateľ z Bieloruska V. Avksentyevič v roku 2003. Toto je polotrpasličia odroda získaná krížením čerešňovej slivky a slivky Ussuri. Vedcovi sa podarilo dosiahnuť takmer dokonalú rozmanitosť. Strom je mimoriadne odolný voči poveternostným podmienkam, ľahko sa zakorení v novej oblasti, zriedka ochorie. Hybridný poddruh je známy svojou bohatou chuťou a je obľúbený vo všetkých krajinách bývalého ZSSR. V zahraničí sa odroda nazýva ruská slivka. Nádherná farba, nenáročná starostlivosť robí z čerešňovej slivky skutočnú „hviezdu“ záhradníctva. Pestujú ju skúsení agronómovia a začínajúci obyvatelia leta.

Vonkajší popis stromu a plodov

Hlavnou črtou čerešňovej slivky je jej miera prežitia za všetkých poveternostných podmienok. Stromy dorastajú až do výšky 1,3 až 2 metre, čo uľahčuje vykonávanie agrotechnických prác a zber plodov. Kôra je červenohnedá, starnutím stmavne.

Koruna je plochá, okrúhla a má tendenciu sa zahusťovať. Ľahko sa tvaruje. Listy dorastajú až 18 centimetrov dlhé, kopijovité, na báze málo sa zužujúce, zeleno-vínové. Kvety sú miniatúrne, do priemeru 35 milimetrov, bielo-ružovkasté, zhromaždené vo zväzkoch po 4 kusoch.

Medzi ovocie patrí až 10% cukru, kyseliny jablčnej a citrónovej, pektíny, vitamínové prvky skupín A, B, PP, C, draslík a železo.

Kultúrne charakteristiky

Čerešňová slivka Lama sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 • hmotnosť ovocia od 14 do 42 gramov;
 • pokožka je tmavočervená alebo sýto vínová, začiatkom septembra takmer čierna;
 • chuť a vôňa mandlí, sladkokyslá;
 • farba ovocia je fialová, dužina šťavnatá.

Plody dozrievajú do polovice augusta, dužina sa ľahko oddelí.

Odolný voči nízkym teplotám a suchu

Odroda čerešňovej slivky vykazuje silnú odolnosť proti suchu, odoláva až 40 stupňom mrazu. Zalievajte rastlinu iba počas dlhodobého tepla. Pre strom sú škodlivé iba prudké kvapky s oteplením a chladom. Doba odpočinku je 45 dní, neskoré zimné skoky v teplotných ukazovateľoch môžu negatívne ovplyvniť obličky. Kvety znesú chladné teploty až do -7 stupňov.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Čerešňová slivka Lama je schopná sama odolávať plesňovým infekciám za predpokladu, že je každoročne rezaná a je v nej vytvorený krík. V podobe prevencie útokov chrobákov sa uchyľujú k štandardnej starostlivosti o záhradu. V zriedkavých prípadoch je čerešňová slivka ovplyvnená hnilobou ovocia, liečba spočíva v použití špeciálnych aerosólov. Predávajú sa v záhradných obchodoch, na trhu.

Odrody opeľovača

Čerešňová slivka kvitne v polovici mája. Odroda nie je schopná sa opeliť, mali by sa vysadiť ďalšie príbuzné rastliny. Je vhodné zvoliť východoázijské slivky alebo slivky divej čerešne. Európsky poddruh a tŕne nie sú vhodné pre okolie. Nasledujúce odrody sa považujú za najlepších opeľovačov:

 • Mara;
 • Vitba;
 • Asaloda.

Čerešňová slivka je vysadená podľa schémy 5 * 3 metre. Plody dozrievajú do polovice augusta.

Produktivita plodenia

Odrodu môžete zberať od 12. do 16. augusta, kedy plody sčervenajú. Počas skladovania sa ich odtieň stmavuje. Čerešňovú slivku treba zbierať 3 - 5 dní po dozretí. Nedrží pevne na stupačkách, spadne pri silnom vetre alebo daždi.

Mnoho záhradkárov vysádza vedľa odrody ďateliny, takže pri páde ovocia nie sú tak zranení a kultúra sa vďaka priaznivému susedstvu živí vitamínmi a mikroelementmi. 2 roky po výsadbe stromček prinesie až 30 kg čerešňovej slivky príjemnej, sladkej chuti. Po 10 - 15 rokoch letní obyvatelia pozbierajú až 300 kilogramov plodín.

Plody môžete skladovať 1 mesiac, ak ich umiestnite do drevenej debničky, odložte ich do miestnosti s nízkou teplotou. Suterén je na tieto účely vhodný.

Kde sa používajú slivky?

Ovocie lama sa dá jesť čerstvé, pretože obsahuje veľa vitamínov. Vyrábajú sa z nich aj džemy, konzervy, cukrovinky, džúsy, omáčky a víno. Zber a skladovanie čerešňovej slivky je zásadným faktorom jej bezpečnosti. Pri správnom zbere ovocia, uchovávaní na chladnom mieste, si dlho zachová pôvodný vzhľad. Čerešňová slivka je široko používaná na zdobenie dezertov a čerstvé rezanie pohodlným spôsobom.

Klady a zápory Lamy

Odroda čerešňových sliviek Lama má veľa pozitívnych aspektov, ale existuje aj množstvo negatívnych vlastností.

kladyMínusy
Výdrž za každého počasiaSamoúrodná odroda
Dobrý výnosOrezávanie je potrebné každý rok
Skorá zrelosťZrelé plodiny sa rýchlo rozpadajú
Prepraviteľnosť
Odolnosť voči chorobám
Bujný kvet
Intenzívna, sladká chuť

Výsadba rastliny na mieste

Čerešňovú slivku môžete sadiť na súkromnej záhrade alebo na priemyselných plantážach. Podľa predpísaných techník sa odroda okamžite udomácni na novom mieste.

Je dôležité zvoliť správne miesto na záhrade, správny čas na výsadbu a vopred pripraviť pôdu. Musíte si tiež kúpiť vhodnú, divo rastúce sadenicu.

Priaznivý čas na výsadbu odrôd

Na juhu je vhodné odrodu vysadiť na jeseň, v polovici októbra. Niektorí obyvatelia leta odporúčajú výsadbové práce, keď sa v zime oteplí. V stepných oblastiach, severných oblastiach, sa strom rýchlejšie zakorení, ak bude vysadený v apríli alebo začiatkom mája. Teplota vzduchu by sa mala otepliť na 12 stupňov Celzia. Keď bajonet lopaty voľne vnikne do zeme, je to známka úrodnej pôdy.

Výber najlepšieho miesta

Na západných svahoch so sklonom k ​​južným alebo severným zemepisným šírkam sa odporúča vysádzať hybridnú odrodu čerešňovej slivky. Odroda sa udomácňuje v nížinách, ale množstvo úrody klesá. Umiestnenie podzemnej vody by nemalo byť vyššie ako 1,5 metra s neutrálnou kyslosťou.

Pri vystúpení je potrebná drenážna vrstva. Pôda pod slivkou je zasiata trávnymi plodinami, aby sa plody počas vypúšťania nepoškodili.

Priaznivé a kontraindikované okolie pre odrodu

Čerešňovú slivku Lama je možné vysadiť vedľa jablone, čierneho ríbezle, tymiánu. Kríky umiestnené vedľa stromu zabraňujú rastu buriny. V blízkosti čerešňovej slivky môžete tiež vysadiť tulipány, prvosienku. Kvitnú skôr ako slivky, neberú z pôdy užitočné mikroelementy.

Nevysádzajte čerešňovú slivku vedľa vlašských orechov, liesky, jedle, topoľa, hrušky a brezy. Tieto plodiny vylučujú zložky škodlivé pre odrodu, súťažia so slivkou o výživné látky z pôdy..

Príprava sadeníc na výsadbu

Stojí za to zvoliť si sadivový materiál odrody slivky Lama v miestnych škôlkach a vykopať ho na pozemku v polohorizontálnej polohe. Počas prepravy by mal byť oddenok zabalený vlhkou handričkou, ktorá je navrchu zabalená do potravinovej fólie. Na výsadbu sa používajú výhonky staré 1 alebo 2 roky. Je vhodné kupovať sadenice s otvorenou oddenkou, bez zakrivenia a zahustenia. Takéto sadiace materiály zasaďte do pôdy pred zlomením púčika.

Uzavreté sadenice koreňov je možné vysádzať v lete, koncom mája alebo začiatkom júla. Pred výsadbou ich namočte do hlinenej kaše. Pridajte pôdu do 10 litrov vody, kým nezískate krémovú zmes a 2 tablety 0,1 gramu koreňového krmiva Heteroauxin. Podujatie podporí rast odnože, jej formovanie.

Technológia práce

10 dní pred zasadením slivky čerešne Lama vykopajte jamu s hĺbkou 50 centimetrov a priemerom 80 cm. 50% naplňte zmesou vykopanej pôdy a obväzmi - 400-600 gramov superfosfátu a nitrofosky, tiež 15-20 kilogramov humusu. Kombináciu premiešajte, aby sa korene od silnej koncentrácie nespálili. Po dobu 10 dní sa zem ponorí do diery.

 1. Umiestnite pristávacie drážky 1 - 1,5 metra od seba, medzi radmi nechajte 1,5 - 2 metre.
 2. Do pripravenej pôdy vykopte drevenú palicu vysokú 100 centimetrov.
 3. Oddenku odrody Lama úhľadne rozložte pozdĺž priemeru otvoru.
 4. Posypte sadenicu zvyšnou úrodnou pôdou, trochu ju utlačte.
 5. Priviažte strom o palicu, aby vytvoril silný a rovný kmeň.
 6. Koreňový krk položte 2 - 3 centimetre pod hladinu. Pri neskorých jarných mrazoch je sadenica schopná regenerácie v dôsledku rastu koreňov, ktoré sa vyvíjajú pod úrovňou mrazu.
 7. Sadivový materiál odrody Lama nakrájajte na 1/3 dĺžky, aby ste stimulovali rast bočných konárov.
 8. Polievku semiačka zalejte postupne 3 vedrami vody.

Miesto okolo stonky slivky Lama čerešne zamulčujte suchou pôdou alebo vrstvou trávy 10 centimetrov.

Ako sa starať o odrodu

Dospelá odroda čerešňových sliviek Lama nepotrebuje zvláštnu starostlivosť. Skladá sa z týchto častí:

 • včasné zalievanie;
 • hnojenie pôdy;
 • vytrhávanie buriny;
 • prerezávanie;
 • ochrana pred chrobákmi, chorobami;
 • včasná úroda.

S týmto dohľadom sa vám čerešňová slivka poďakuje lahodným ovocím.

Zavlažovanie a hnojenie

Mladý strom hojne zalievajte raz za 2 týždne. Jeho koreň musí prijímať dostatočné množstvo vody. Dospelí starší ako 2 roky sa zavlažujú iba počas sucha. Ak dôjde k presýteniu pôdy hnojivami alebo vodou, je možné napadnutie voškami. Výhonky budú zle dozrievať, dozrievať. Cez leto je čerešňová slivka zalievaná 2 - 3 krát. Na zimu sa neoplatí polievať stromček.

Pred prestávkou v zárodkoch nastriekajte slivku čerešňu Lama roztokom na báze močoviny. Postup bude chrániť pred poškodením škodlivým hmyzom, chorobami a stane sa dobrou listovou výživou. Počas prvých 3 rokov života rastlín je nevyhnutné zavádzať zlúčeniny dusíka, čo zlepší stupeň ich prežitia a urýchli rast odrody. Čerešňová slivka je tiež hnojená kompostom, humusom.

Tvorba a prerezávanie koruny

Dospelá odroda čerešňových sliviek Lama potrebuje pravidelné prerezávanie. Procedúra zvyšuje jej plodnosť. Pre správnu formáciu kríkov odrežte až 10 kostrových konárov. Výhonky treba každoročne skracovať. Mala by sa vytvoriť tenká koruna, mŕtve drevo, krížené vetvy by nemali byť povolené, pretože čerešňová slivka má tendenciu kríky zahusťovať.

Starostlivosť o kruh na hlave

V suchých obdobiach je kruh blízkeho kmeňa odrody čerešňovej slivky pokrytý mulčom. Ak je veľa vlhkosti, vykonajte postup počas prvých 2 rokov života stromu. Je lepšie nasypať okolo seba vrstvu humusu, rašelinu, vysokú 10 centimetrov. Pri výmene mulča pokryte predchádzajúcu vrstvu v zemi lopatou do hĺbky 5 centimetrov. To pomôže nepoškodiť blízke korene odrody slivky Lama cherry.

Preventívna práca

Aby ste zabránili napadnutiu odrody chorobami, použite kvapalinu Bordeaux 1%. V marci ňou zavlažte rastlinu. Na upevnenie výsledku opakujte manipuláciu po pele a 21 dní pred dozretím.

Prístrešok na zimu

Je vhodné pripraviť si na zimovanie čerešňové slivky odrody Lama bielením kmeňov, čo zabráni úpalu skoro na jar. Na kmeň navlečte vlnený obal a zakryte ho železným plátom s priemerom 40 cm. Koniec zakončite do pôdy o 10 cm. Na vrchu ho zabaľte sieťkou a vrecovinou.


Pozri si video: Rez slivkovin (December 2022).