Rada

Prečo jahodové listy žltnú a čo robiť

Prečo jahodové listy žltnú a čo robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradníci, ktorí v záhrade pestujú bobule, sa často stretávajú s tým, že listy jahôd žltnú. Odporúča sa, aby ste okamžite určili príčiny takéhoto problému a porozumeli metódam jeho eliminácie.

Možné dôvody, prečo listy žltnú

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa na povrchu listových dosiek môže vyskytnúť žltosť.

Miesto pristátia bolo vybrané nesprávne

Hlavný dôvod pre vznik žltých škvŕn na listoch jahôd sa považuje za nesprávne miesto na výsadbu bobúľ. Záhradníkom sa neodporúča pestovať ich na otvorenom priestranstve, pretože slnečné lúče môžu spáliť povrch lístia. Odporúča sa ich vysádzať na tienisté miesta, ktoré sú slabo osvetlené slnkom.

Pestujte bobule ďaleko od malinových kríkov a tulipánov. Tieto rastliny môžu infikovať sadenice jahôd infekčnými chorobami. Okrem toho pri výbere miesta na výsadbu bobúľ dbajú na úroveň kyslosti pôdy. Kyslé pôdy prispievajú k žltnutiu stoniek a listových dosiek.

Nedostatočná vlhkosť pôdy

V lete sa žltkastosť listov objavuje v dôsledku nedostatku vlhkosti a nesprávneho zalievania sadeníc.

Ak jahodu zalejete príliš zriedka, začne absorbovať menej výživných látok, čo zmení farbu listovej dosky.

To však neznamená, že by mala byť rastlina často zaplavená vodou. Príliš časté zavlažovanie vedie k tomu, že vlhkosť v pôde začína stagnovať. Z tohto dôvodu sa u rastlín vyskytuje sivá hniloba a objavujú sa ďalšie plesňové patológie.

Odborníci odporúčajú polievať ráno a večer, keď nie je slnko.

Nedostatok rastlinných živín

Medzi bežné príčiny žltnutia jahodových kríkov sa zdôrazňuje nedostatok výživných látok.

Nedostatok horčíka

Horčík patrí do skupiny základných zložiek, ktoré sú potrebné pre normálny rast jahôd. Je zodpovedný za základné enzymatické procesy rastlín. Kvôli nedostatku tohto stopového prvku sa zhoršuje absorpcia prvkov fosforu a syntéza bielkovín je pozastavená.

Medzi hlavné príznaky nedostatku horčíka v pôde patria:

 • Vzhľad svetlých škvŕn medzi listovými žilami. Postupne sa svetelná škvrna šíri po celom povrchu lístia, po čom zaschne.
 • Padajúce listy. Všetky zažltnuté a sušené listy sa zvlnia a spadnú.
 • Deformácia výhonkov. Spodná časť výhonkov sa stenčuje a začína sa ohýbať.

Nedostatok dusíka

Aby rastlina normálne rástla, odporúča sa do pôdy pravidelne pridávať hnojivá obsahujúce dusík. Ak jahoda nemá dostatok dusíka, kríky prestanú rásť. Povrch listov a stoniek začne žltnúť a zafarbovať sa. Nedostatok dusíka tiež negatívne ovplyvňuje úrodu bobúľ. Plody zblednú a prestávajú dozrievať, niektoré sa drobia. Bez včasného ošetrenia a hnojenia dusíkom kríky zomrú.

Nedostatok bóru

Odborníci odporúčajú jahody kŕmiť bórom, aby neochoreli na bakteriálne a vírusové ochorenia. Tento prvok je tiež potrebný pre sadenice na vývoj stoniek a dozrievanie bobúľ.

Najčastejšie sa nedostatok bóru pozoruje pri pestovaní bobúľ v kyslých alebo uhličitanových pôdach.

O nedostatku súčasti svedčí zvlnenie mladých listov a špinenie na listovej doske. Na stonkách umiestnených v hornej časti kríkov sa objavujú príznaky bórového hladovania. Žltnú a postupne blednú. Všetky vytvorené plody navyše prestávajú dozrievať a začnú opadávať.

Nedostatok železa

Železo sa považuje za najdôležitejší prvok, pretože je to práve on, kto je zodpovedný za fotosyntézu. Ak do pôdy nepridáte obväzy obsahujúce železo, vývoj jahôd sa spomalí. Medzi žilami sa objavia svetlo žlté škvrny, ktoré potom úplne pokrývajú povrch listovej dosky. Známky nedostatku železa sa najskôr objavia na starom lístí. Postupne špinenie prechádza na mladšie výhonky.

Záhradníci sa najčastejšie stretávajú s nedostatkom železa pri pestovaní jahôd na vysoko kyslej pôde.

Chloróza a škodcovia

Chloróza je jednou z najbežnejších chorôb, ktorá spôsobuje žltnutie listov. Patológia sa vyvíja v dôsledku zvýšeného množstva vápna v pôde. Na spodných výhonkoch jahôd sa objavujú príznaky chlorózy. Na začiatku zeleň zožltne a zdeformuje sa. Bez ošetrenia listy opadnú a napadnuté kríky odumrú.

Na jar sú rastliny napádané nebezpečnými škodcami, ktorí sa živia šťavou z kríkov. Medzi najnebezpečnejší a najbežnejší hmyz patrí:

 • kliešte;
 • pakomáre;
 • vošky;
 • haliere;
 • Môže chrobáky.

Ak sa na povrchu listov nachádza hmyz, kríky sa okamžite postriekajú fungicídnymi zmesami a inými prípravkami proti škodcom.

Čo robiť, ak jahodové listy žltnú

Niektorí záhradníci nevedia, čo robiť, keď jahodové listy žltnú. Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako eliminovať žltosť listov:

 • Mulčovanie. Ak sa žltosť objavila v dôsledku vývoja plesňovej choroby, je potrebné začať s mulčovaním pôdy. Primer je mulčovaný netkanými čiernymi materiálmi. Ako mulč môžete použiť aj slamu.
 • Bordeauxská zmes. Toto riešenie sa používa najmenej trikrát za sezónu. Postrek sa robí večer.
 • Popol z dreva. Skúsení záhradníci odporúčajú používať drevný popol, ak chýba hnojenie dusíkom. Pod každým kríkom sa naleje 80-100 gramov popola.
 • Síran meďnatý. Je potrebné zmiešať 250 gramov vitriolu so 7-10 litrami vody a 150 gramami vápna. Počas postreku sa na každú sadenicu spotrebuje 500-800 mililitrov zmesi.

Ako zabrániť žltnutiu listov jahôd

Existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré pomôžu zabrániť výskytu žltých škvŕn na listoch:

 • Správne zalievanie. Pôda je navlhčená najmenej dvakrát týždenne. Zároveň sa na každý z kríkov spotrebuje 5-6 litrov vody.
 • Vrchný obväz. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa môže objaviť žltkastosť kvôli nedostatkom výživy. Aby mali kríky vždy dostatok vrchného obväzu, pravidelne sa hnojia organickými a minerálnymi zlúčeninami.
 • Liečba fungicídmi. Aby sa zabránilo útoku škodcov a výskytu chorôb, mali by byť všetky jahodové kríky ošetrené fungicídmi 1-2 krát mesačne.

Záver

Záhradkári sa často sťažujú na zhoršenie úrody v dôsledku žltnutia a vädnutia jahôd. Aby sa zabránilo výskytu žltnutia, je potrebné pochopiť príčiny špinenia a hlavné metódy liečby a prevencie.


Pozri si video: DIÁR: Ivan Hričovský záhradkárom (Septembra 2022).