Rada

Ako si množiť čerešne v lete odrezkami, najmä pestovaním a starostlivosťou o sadenice doma

Ako si množiť čerešne v lete odrezkami, najmä pestovaním a starostlivosťou o sadenice doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vypestovať si vlastnú sadenicu, ktorá splní všetky vaše potreby, je snom každého záhradníka. Ako množiť čerešne z odrezkov v lete, pýtajú sa začiatočníci aj skúsení obyvatelia leta. V tom nie je nič ťažké, stačí dodržiavať potrebné odporúčania a pozitívny výsledok je zabezpečený.

Výhody a nevýhody tejto metódy

Skôr ako sa doma pustia do práce, skúsení letní obyvatelia si najskôr preštudujú výhody a nevýhody konkrétnej metódy chovu. Vážiac všetky klady a zápory, urobia konečné rozhodnutie.

Rozmnožovanie odrezkami je veľmi efektívne riešenie. Budúci strom si zachováva svoje materské vlastnosti a vlastnosti. Ďalším plusom je, že proces je rýchlejší ako pri reprodukcii inými spôsobmi.

Aby to prinieslo ovocie, nemusíte robiť nič zvláštne. Podľa jednoduchých pokynov sa získa zdravý strom. Plodový proces nepríde čoskoro, ale výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Táto metóda nemá žiadne nevýhody. Zakorenenie netrvá dlho. Stonka s vyvinutým koreňovým systémom začína rásť, potom sa zmení na plnohodnotný strom. O pár rokov prinesie prvé ovocie.

Aby ste sa nezbavili nadmerného rastu na mieste, je lepšie chovať odrody čerešní, ktoré nepúšťajú vetvy. Takto sa skráti čas starostlivosti o rastliny.

Aké odrezky sú vhodné

Šľachtenie obľúbenej odrody je v silách každého. Sadivový materiál sa zbiera počas aktívneho rastu materského stromu. Zhruba v polovici alebo na konci júla, v závislosti od regiónu bydliska.

Aby boli sadenice vysoko kvalitné, je potrebné starostlivo preskúmať vetvy, z ktorých sa následne odrežú odrezky. Nemali by byť žiadne stopy škodcov alebo vplyv patogénov na nich.

Je lepšie zvoliť vetvy umiestnené na južnej alebo juhozápadnej strane stromu.

Vlastne zakorenené sadenice sa získavajú vrúbľovaním alebo použitím výhonkov z vybraného stromu. Zachovávajú si všetky vlastnosti materského stromu. Za to si ich vážia.

Reprodukcia vrstvením čerešní nebude spôsobovať ťažkosti. Aby ste to dosiahli, musíte vetvu zafixovať pomocou čapov a počkať, kým pevná vetva nezačne s koreňmi. Potom ho vložte na trvalé miesto.

Je potrebné vysoko kvalitne odmietnuť sadivový materiál. Pretože toto je základ pre budúcu úrodu.

Gény materského stromu, s výhradou správnej technológie, sú adoptované potomkami a sú uchovávané po celú dobu životnosti novej rastliny.

Dátumy a schémy pristátia

Bez ohľadu na to, ako sa čerešne množia, odporúčajú sa dátumy výsadby. Keď je mladá, krehká sadenica schopnejšia zakoreniť sa, včas utvoriť koreňový systém a pripraviť sa na zimu.

Regióny s drsným podnebím vyžadujú na jar výsadbu odrezkov. Potom po celú sezónu sadenica vypustí korene a po zakorenení bude pripravená vydržať chlad.

Na jeseň sa sadivový materiál vysádza v teplejších oblastiach s menej tuhými zimami. Úspešné pestovanie vlastného stromu sa neobmedzuje iba na výber času sadenia a výsadby. Odporúča sa zvoliť schému, ktorá umožní mladým odrezkom rásť, vytvárať zdravé korene a silnú vzdušnú časť.

Odrezky sú vysadené vo vzdialenosti 8-10 cm, hĺbka výsadby je 3 cm. Vzdialenosť medzi radmi je 25-30 cm.

Optimálne podmienky

Aby sa odrezky zakorenili, sú vytvorené potrebné podmienky, za ktorých sa budúce sadenice zakorenia a stanú sa plnohodnotnými rastlinami. Agrotechnika starostlivosti spočíva v primeranom zložení pôdy, správnom výbere dňa výsadby a ďalších súvisiacich faktoroch.

Zloženie pôdy

Aby stonka rýchlejšie zakorenila, je potrebné zabezpečiť prísun základných živín. Obyčajná zemina sa zmieša s humusom, pridá sa superfosfát, drevný popol a minerálne hnojivá obsahujúce dusík.

Na zlepšenie odtoku sa na dno drážky alebo otvoru naleje hrubý riečny piesok. Na ňu sa naleje vrstva pripravenej pôdnej zmesi. Potom sú odrezky inštalované vo zvislej polohe a posypané zemou.

Čas odchodu

Pre rýchle zakorenenie sa odporúča držať ho v roztoku, ktorý stimuluje rast koreňov. V tomto prípade sa odrezky vysádzajú ráno. Skúsení obyvatelia leta odporúčajú večer sadiť odrezky, ak neboli nasiaknuté stimulantmi. Po ukončení výsadby zakryte pôdu polyetylénom, čím sa vytvorí takzvaný skleníkový efekt.

Odrezky nakrájajte skoro ráno a večer. Vyberie sa zdravá vetva, ktorá sa potom rozdelí na niekoľko segmentov, každý s dĺžkou asi 30 cm.

Rozmery a hĺbka otvoru

Všetko závisí od počtu odrezkov vybraných na výsadbu. Ak je ich veľa, potom je posteľ široká, ak nie dosť, stačí malá plocha. Jamka je vykopaná a naplnená výživnou zmesou, potom je do nej zapichnutý odrezok do hĺbky 3 cm.

Technológia výsadby

Za určitých požiadaviek je pri výsadbe odrezkov možné dosiahnuť pozitívny výsledok.

Postup je nasledovný:

 • Príprava sadivového materiálu. Výber a rezanie odrezkov. Spodný rez by mal byť skosený, je vyrobený vo vzdialenosti 1 cm od obličky, horný je rovnomerný, je vyrezaný nad obličkou.
 • Namáčanie stimulantov. Táto položka sa vykonáva podľa individuálnych želaní každého záhradníka. Na deň sú rezané vetvy umiestnené v zmesi, až potom sú zasadené do zeme.
 • Príprava záhonov a pôdy. Ak sú zasadené do drážok, mali by ste ich začať tvarovať. Potom pripravte zmes zeminy, ktorú chcete naplniť.
 • Pristátie Odrezky sú umiestnené vertikálne.
 • Polievanie. Zem je dobre napojená pomocou zálievky alebo zavlažovacej nádoby.
 • Zakryte polyetylénom. Je to nevyhnutné, aby sa v blízkosti koreňov odrezkov vytvorila určitá mikroklíma, ktorá im pomôže zakoreniť sa.

Po dokončení procesu výsadby zostáva iba starostlivosť o odrezky.

Vlastnosti šírenia čerešní zelenými odrezkami

Najbežnejší spôsob množenia ovocných stromov, ktorý sa používa v škôlkach. Tento proces je namáhavý, ale výsledok sa dosiahne rýchlo. Sadenice sú zakorenené a zachovávajú si všetky materské vlastnosti.

Reprodukcia zelenými odrezkami zahŕňa:

 1. Výber miesta na výsadbu. Miesto by malo byť zatienené, vhodný je polotieň. Slnečné lúče vysušia vetvy a v silnom odtieni sa rozvinú choroby.
 2. Príprava jamy na výsadbu. Hĺbka na lopatovom bajonete, potom naplnená sutinami alebo štrkom. Na vrch sa naleje úrodná pôda a všetko je pokryté vrstvou piesku.
 3. Príprava sadivového materiálu. Odrezané konáre sa udržiavajú v stimulátore a zasadia sa do zeme.
 4. Stavajú mini skleník a neustále ho polievajú. Množstvo vlhkosti by sa malo starostlivo sledovať. Podmáčanie povedie k rozpadu budúcich sadeníc.

Ak sa vám niečo nepodarilo na prvýkrát, nezúfajte, musíte to skúsiť znova. Hlavný je výsledok, pretože skúsenosti prichádzajú v priebehu rokov. Rastúce, dobre zakorenené stromy sa presádzajú na jeseň.

Starostlivosť o sadenice po výsadbe

Ak zakorenenie prebehlo dobre, neznamená to, že by mala byť rastlina ponechaná bez dozoru. Musíte sa o neho naďalej starať. Úspešnosť všetkých akcií závisí od toho, ako správne sa to deje.

Polievanie

Ihneď po zasadení odrezkov do zeme by sa mali neustále polievať, aby sa zabránilo vysušeniu pôdy. Nezabudnite však tiež dodržať dané opatrenie. Nadmerná vlhkosť nepovedie k ničomu dobrému.

Keď sa budúce sadenice začnú zakoreňovať, zalievanie sa zníži a polyetylén sa odstráni. Robia to však postupne, najskôr si zvyknú rastliny niekoľko hodín na otvorenom priestranstve a postupne dosiahnu celý deň. Potom sú úplne odstránené a ponechané otvorené. Ako rastie, frekvencia zavlažovania sa znižuje na 1-2 krát každých 10 dní.

Vyrastené mladé stromy sa polievajú niekoľkokrát za sezónu:

 • počas obdobia opuchu obličiek;
 • počas kvitnutia;
 • po čiastočnom vylučovaní ovocia;
 • po ukončení plodenia.

Strom nepotrebuje dostatok vlahy, okrem chorôb nič nespôsobí. Po každom zalievaní alebo daždi sa odporúča pôdu uvoľniť, čo pomôže dlhšie zadržiavať vlhkosť v pôde, zabráni vzhľadu buriny a dodá kyslíku koreňovému systému.

Hnojivo

Akákoľvek rastlina reaguje na kŕmenie pozitívne. Je dôležité to tu nepreháňať. Komplexné minerálne hnojivá pomôžu obnoviť nedostatok živín v zložení pôdy.

Organické hnojenie sa odporúča raz za sezónu. Popol z dreva nebude prekážať rastúcemu stromu, ktorý okrem výživy plní ďalšie 2 funkcie, odpudzuje hmyzích škodcov a bojuje proti patogénom niektorých chorôb.

Čerešne potrebujú vápnenie, ale pred pridaním vápna musíte poznať pH pôdy, v ktorej sadenice rastú. Tento postup sa vykonáva každých 5-6 rokov. Aplikačné množstvo pre každý krík závisí od úrovne kyslosti pôdy.

Liečba proti chorobám a škodcom

Aby ste získali úrodu a nezničili mladú rastlinu, je potrebné sadenice spracovať. Osobitná pozornosť by sa mala venovať mladým, nezrelým klíčkom. Potrebujú starostlivosť. Je potrebné vykonávať preventívne ošetrenie chorôb charakteristických pre kultúru.

Výnimkou je prípad, keď je materská rastlina imúnna voči chorobám. Potom nie je potrebné žiadne spracovanie. Používajú sa chemikálie, ale iba pred kvitnutím. V budúcnosti sa budú pripravovať špeciálne zmesi podľa ľudových receptov. Ich účinok je nižší, ale sú bezpečnejšie pre ľudské zdravie.

Na hmyz sa kladú pasce, nalievajú sa do nich špeciálne sladké zmesi a vábia sa škodcovia.

Pestovanie čerešní pomocou odrezkov nie je rýchly proces, ale je jednoduchý a efektívny. Nemusíte robiť nič špeciálne a nepotrebujete mať špeciálne schopnosti. A výsledkom je jeho vlastný strom, v ktorý je záhradník úplne istý.


Pozri si video: Ivan Hričovský: ROZMNOŽOVANIE MALÍN Z ODKOPKOV (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Lennox

  Išiel som na fórum a videl som túto tému. Môžem ti pomôcť?

 2. Durand

  Som konečný, ospravedlňujem sa, ale vôbec sa mi to nepribližuje.

 3. Rabah

  I suggest you to come on a site on which there is a lot of information on this question.

 4. Elson

  nemáš pravdu. Napíšte mi na PM.

 5. Treowe

  Teda, dovolíš si chybu. Dokážem obhájiť svoju pozíciu. Napíšte mi do PM.

 6. Garfield

  What phrase ... Great, a great idea



Napíšte správu