+
Otázky a odpovede

Fialové zemiakové hľuzy


Prečo sa po niekoľkých rokoch pestovania začali purpurové hľuzy osvetľovať, boli poprášené bielymi odrodami zemiakov?

Odpovede:

Elena, mnohí záhradníci radia každý rok zmenu odrody zemiakov. Ale je to dosť drahé. Okrem toho chcem vysadiť už overenú odrodu. Prax, ako je to vo vašom prípade, však ukazuje, že zemiaky majú tendenciu hromadiť choroby a vírusy. Existuje spôsob, ako sa nerozlúčiť so svojou obľúbenou odrodou a zároveň ju aktualizovať. Na tento účel použite metódu množenia semien. Táto metóda je pracná, ale ospravedlňuje sa. Teraz len zriedka nájdete zdravé sadivo zemiakov na predaj.

Začiatkom septembra zbierajte zrelé paradajky (bobule) z vrchu kríka. Týždne 2 Uchovávajte ich v teplej a suchej miestnosti, kým úplne nedozrejú. Po rozdrvení uchovajte 3-5 dní v miske na fermentáciu. Fermentovanú hmotu opláchnite zrnom a vysušte pri izbovej teplote (15 - 25 stupňov).

Semená zemiakov sa najlepšie pestujú sadenicami. Sadenice sa pestujú, rovnako ako paradajka.Začiatkom apríla sa osivá zasejú do škatúľ s pôdnymi zmesami. Hĺbka zahnutia - 0,5 - 1 cm, zhutnenie hornej vrstvy. Skladujte škatuľu v teplej miestnosti alebo v skleníku. Keď sa objavia výhonky, burinu a čas od času navlhčite. V polovici mája sa na pripravené miesto vysadia rastliny spolu s kusom pôdy. Starostlivosť je rovnaká ako v prípade bežných sadeníc akejkoľvek inej kultúry. Zemiakové odrody sa vykopávajú v septembri až začiatkom októbra.

Semená zemiakov získané touto metódou budú o 20 - 30% vyššie ako pri pestovaní bežných zemiakov. Dobré ukazovatele budú po dobu 5 až 6 rokov, kým sa choroba v zemiakoch opäť nezhromaždí. Potom musíte začať znova so semenami.