Rada

TOP 2 recepty na prípravu jemného džemu na zimu

TOP 2 recepty na prípravu jemného džemu na zimu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Džem na zimu z ezhemaliny je veľmi chutná a aromatická pochúťka. Ezhemalina sa v domácich záhradách vyskytuje zriedka, ale tí, ktorí ju pestujú, sú s hybridom malín a černíc mimoriadne spokojní. Je nenáročný v starostlivosti, plody sú šťavnaté a veľmi chutné. Hybrid rodí dlho, bližšie k jeseni, keď už iné bobule odišli. Existuje veľa receptov na zimné prípravy z tejto kultúry.

Nuance výroby jemného džemu

Hybrid má vlastnosti, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri príprave džemu:

 • ezemalina nie je dostatočne šťavnatá, preto pri varení budete musieť pridať vodu;
 • na získanie hustejšieho produktu bez predĺženia doby varenia vylejte viac cukru alebo použite želírovacie prísady: pektín, agar, želatína;
 • namiesto želírujúcich látok môžete do receptu pridať jablká, egreše, červené ríbezle - obsahujú prírodný pektín.

Výber a príprava bobúľ

Na prípravu zimných pochúťok sa vyberajú plody rovnakej zrelosti. Po ich zhromaždení nestojí za to umývať, ak je ezhemalina už prezretá, inak sa bobule rozpadnú a stratia pôvodný vzhľad. Príprava na varenie spočíva v vytriedení, či sa maliny zbierali nedozreté a či sú v nich stonky alebo vetvičky.

Zrelá ezhemalina sa spravidla zhromažďuje už čistá a už sa jej nemusíte dotknúť.

Príprava kontajnera

Najlepšie je používať malé nádoby do 500 mililitrov ako nádoby na džem z jemaliny. Pred vložením hotového výrobku do zaváracích pohárov sa tieto umyjú, sterilizujú a vysušia.

Tipy na prípravu nádob:

 • ako prací prostriedok je lepšie uprednostniť mydlo na pranie alebo zmes sódy a horčicového prášku;
 • na umývanie musíte vziať novú špongiu na riad;
 • Za najjednoduchšie spôsoby sterilizácie sa považuje ohrev v mikrovlnnej rúre a varenie vo vode;
 • zaváracie poháre na čistom uteráku, kým sa neodparí všetka vlhkosť.

Na sterilizáciu v mikrovlnnej rúre sa do nádoby naleje trochu vody a päť minút sa zahrieva na výkon 700 - 900 wattov. Súčasne sa viečka varia osobitne v hrnci.

Po zvolení spôsobu varenia vložte nádoby spolu s viečkami do hrnca s horúcou vodou a povarte ich až desať minút. Potom ho opatrne vyberte, aby ste sa nespálili, a nechajte vyschnúť.

Ako pripraviť jemný lekvár na zimu

Zber džemu z ezemaliny nie je nič veľké, zvládne ho aj neskúsená žena v domácnosti. Výsledkom je voňavý bobuľový dezert, ktorým môžete svoju rodinu rozmaznávať po celý rok. Hlavnými zložkami sú bobule a cukor. Milovníci korenia budú radi pridávať do receptu klinčeky, kardamón alebo rozmarín. Dezert získa úžasnú arómu pridaním mäty, vanilky alebo škorice.

Klasický recept

Zloženie:

 • zrelá ezhemalina - 1 kilogram;
 • granulovaný cukor - 1 kilogram;
 • voda - 200 mililitrov;
 • citrónová šťava - 3 lyžice.

Proces varenia: pre tento recept by ste nemali umývať nádobu pre tento recept, aby ste nepoškodili jej štruktúru. Plody sú vložené do smaltovanej misy, posypané vrstvami s polovičným množstvom cukru. Táto nádoba by mala byť ponechaná na chladnom mieste niekoľko hodín, aby sa vytvorila šťava. Trochu vynikne, takže je potrebné variť sirup.

Do zvyšného pol kilogramu cukru nalejte pohár vody a sirup povarte. Opatrne ho nalejte do bobuľovej hmoty a zahrievajte na miernom ohni, kým sa piesok nerozpustí. V tejto dobe sa džem musí miešať, aby sa nespálil. Potom vypnite sporák a nechajte hmotu niekoľko hodín. Na konci tejto doby - znovu zapáľte, ale zväčšte. Odstráňte vytvorenú penu.

Varíme, kým pena neprestane vychádzať. Počas varenia treba džem premiešať a uistiť sa, že v žiadnom prípade nevrie! V opačnom prípade sa vytvárajú hrudky so semenami a sirupom, a nie s homogénnou hmotou. Keď sirup zhustne, pridajte citrónovú šťavu a povarte ju päť až sedem minút.

Pripravenosť produktu sa kontroluje kvapkou sirupu. Za týmto účelom sa lyžica ponorí do džemu a stekajúca zahustená kvapka sa spustí na tanier. Pri kruhovom otáčaní by mala kvapka zostať vytvorená a nemala by odtekať ako voda. Keď vychladne, hmota ešte zhustne.

Hotový produkt nalejte horúci do pohárov a zatvorte.

Päť minút

Zloženie:

 • plody yazhmalina - 2 šálky;
 • kryštálový cukor - 2 šálky;
 • voda - 2 lyžice.

Postup varenia: nalejte ovocie do smaltovanej misy a nalejte tam vodu. Hmotu privedieme k varu na prudkom ohni a za stáleho miešania špachtľou varíme ďalšiu minútu. Potom pridáme cukor a povaríme päť minút do zhustnutia. Bez chladenia nalejte hotový výrobok do pohárov a zatvorte.

Pravidlá a obdobia skladovania

Najlepším miestom na uskladnenie je pivnica, kde je tma a chlad. Ale pri dodržaní pravidiel sterilizácie nádob sa voňavý džem z jemaliny môže skladovať dokonca v skrini až do nasledujúcej sezóny.


Pozri si video: Kompot z jabĺk a arónie. (Február 2023).