Rada

Pokyny na použitie fungicídu Benorad a miera spotreby

Pokyny na použitie fungicídu Benorad a miera spotrebyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie obilia, záhradných, záhradných plodín je spojené nielen s náležitou starostlivosťou, ale aj ochranou pred patogénnymi mikroorganizmami. Za nepriaznivých klimatických a poveternostných podmienok sú rastliny ovplyvnené hubami. Sadivový materiál a plodiny je možné chrániť fungicídom Benorad.

Zloženie, účel a forma uvoľňovania fungicídu "Benorad"

Jednozložkový prípravok pozostáva z benomylovej triedy benzimidazolov. Kilogram produktu obsahuje 500 gramov bielej kryštalickej látky s mierne dráždivým zápachom.

Keď sa benomyl rozpadne, uvoľní látku zvanú butylzokyanát, ktorá je známa svojimi fungicídnymi vlastnosťami. Po spracovaní rastlín sa účinná látka konzervuje dlho bez toho, aby sa umyla.

Hodnota lieku je, že sa používa na:

 • úprava semien ihličnanov, aby sa zabránilo množeniu plesní;
 • spracovanie hľúz a cibúľ kvetov, vnútorné a záhradné;
 • postrek obilných plodín z chorôb spôsobených pôvodcom šedej hniloby, fusária, prachovej usadeniny;
 • ošetrenie múčnatky, phomóza cukrovej repy.

Liečivo vyrába firma "August" vo vreciach s hmotnosťou 12 kilogramov. Na prípravu suspenzie sa použije zmáčací prášok.

Mechanizmus účinku agenta

Benomil (foundazol) sa dostáva do buniek rastliny. Po transformácii na karbendizim začína byť aktívny proti plesňovým infekciám. Fungicíd pôsobí na povrch listov a chráni pred rozšírením a rastom spór. Ochrana sa vytvára penetráciou patogénov do rastlinných tkanív.

Hlavnou funkciou nadácie je potlačenie aktivity reprodukčného systému patogénu na rastúcich častiach. Účinok lieku sa nevzťahuje na nové listy, ktoré sa objavili.

Okrem fungicídnych vlastností hlavná zložka lieku "Benorad" potláča roztoče a vošky melóny. Pri pôsobení lieku sa zastaví vývoj pohánkového listového chrobáka. Ovplyvňuje tiež šírenie nematód obývajúcich pôdu.

Výhody a nevýhody

Výhody použitia Benoradu spočívajú v tom, že produkt:

 • má systémový účinok;
 • lieči a chráni rastliny, semená, hľuzy;
 • účinný proti širokému spektru chorôb;
 • v kombinácii s inými liekmi na zvýšenie fungicídneho účinku.

Nevýhodou lieku je, že bojuje proti hubám v tých oblastiach, ktoré sú leptané. Na nových listoch a stonkách sa ďalej nešíri, preto je potrebné fungicíd použiť niekoľkokrát. Je potrebné poznamenať, že liek je vysoko toxický pre človeka.

Obdobie ochranného pôsobenia agenta

Po postreku počas dňa dochádza k pôsobeniu fungicídu proti patogénom, ktoré blokuje ich rast a reprodukciu. 3 hodiny po postreku zostáva prípravok na častiach rastlín bez toho, aby ho zmyl dážď.

Semená a rastliny sú chránené základnou látkou po dobu 7-10 dní. Potlačenie aktivity patogénnych húb sa prejaví v prvých 3 dňoch po postreku.

Možnosť vzniku odporu

Ak sa činidlo používa neustále, potom sa odolnosť voči nemu v patogénoch začína výrazne prejavovať. Ak nahradíte liek podobným, odpor zmizne.

Fundazol vôbec nefunguje na hrdzavé druhy húb, baktérií. Účinnosť činidla proti patogénu peronospóre je nízka. Nie sú ovplyvniteľné pôsobením benomyl sklerotínie, alternaria.

Príprava pracovného roztoku pre rôzne rastliny

Príprava pracovnej tekutiny by sa mala uskutočňovať na samostatnom mieste. Voda sa naleje do postrekovacej nádrže. 5 litrov vody sa naleje do špeciálnej misky, potom sa do nej naleje množstvo prášku. Po dôkladnom premiešaní dolejte požadované množstvo vody. Nalejte do rozprašovača a postriekajte rastliny.

Je potrebné sledovať koncentráciu produktu pre rôzne rastliny. Na 10 litrov vody vezmite:

 • repa - 6-8 gramov prášku;
 • pšenica, jačmeň, proso - 3-6;
 • kapusta - 15;
 • obväzové semená a hľuzy - 2,5;
 • bobuľové kríky - 10;
 • kvetinové plodiny - 10;
 • ovocné stromy - 10 gramov.

Spotreba drogy je pre každú kultúru iná. Zvyčajne pre mladé stromy, kríky stačí 5 litrov tekutiny a pre dospelých - 2 krát viac.

Pokyny na použitie lieku

Počas polievania používajte fungicíd. Počet ošetrení sa líši v závislosti od plodiny.

Pred výsadbou kapusty pôdu raz rozlejte pracovnou tekutinou, čím ju zachránite pred kýlmi.

Rastlinné rastliny: uhorky, paradajky - spracované, keď sa objavia príznaky múčnatky, škvrny sa objavia až 4-krát. Posledný postup je 10 dní pred zberom.

Pred kvitnutím by sa mali vykonať preventívne opatrenia s hroznom, kríkmi egreše, ríbezľami. Druhýkrát je to po zbere bobúľ.

Hneď ako sa na ružici objavia škvrny, vyžaduje Bush postrek Benoradom. Ochorenia sa môžete úplne zbaviť pomocou 4 ošetrení.

Keď sú zemiakové hľuzy pripravené na výsadbu, nakladajú sa chemickým roztokom, litrom na 20 hľúz. Výška finančných prostriedkov sa odoberie na chov v 20 gramoch.

Cibuľky mečíka sa namočia na 3 hodiny do roztoku pripraveného z 10 gramov pesticídu na 2 litre vody.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní fungicídu

Vzhľadom na toxicitu lieku druhej triedy pre ľudí musíte s ním pracovať iba v ochranných odevoch, gumových rukaviciach, maske a okuliaroch. Je zakázané pestovať plodiny v blízkosti rieky, jazera, rybníka.

Vyberú si taký čas na postrek, aby nebolo včelie leto: ráno alebo večer a rýchlosť vetra bola v rozmedzí 3-4 metrov za sekundu. Vzdialenosť k najbližšiemu včelínu by mala byť 2 kilometre.

Keď je človek otrávený drogou, je urgentne privolaný tím rýchlej zdravotnej pomoci. Iba systematické ošetrenie pacienta zachráni.

Kompatibilita s inými výrobkami

Liek "Benorad" sa používa v tank-zmesiach s inými pesticídmi a fungicídmi. Je kombinovaný s minerálnymi hnojivami, ktoré sa používajú na kŕmenie na list.

Účinok lieku sa zvyšuje, ak sa zmieša s výrobkami na báze triazolu a mancozebu.

Dátum vypršania platnosti a pravidlá ukladania

Skladovanie prášku musí zodpovedať pravidlám a predpisom. Fungicíd skladujte v:

 • osobitná miestnosť oddelená od krmiva pre zvieratá a potravín pre ľudí;
 • uzavreté nádoby;
 • miesto neprístupné deťom, zvieratám.

Vyliata alebo rozliata chemikália sa musí zlikvidovať. Skladujte 2 roky.

Podobné lieky

Účinné proti patogénnym hubám pôsobiacim ako Benorad sú lieky ako Benazol, Benamil, Fundazol, Nor-Bi. Sú založené na rovnakej účinnej látke, ktorá má široké spektrum účinku.