Rada

Je možné v tej istej záhrade vysadiť repu alebo kôpor a mrkvu?

Je možné v tej istej záhrade vysadiť repu alebo kôpor a mrkvu?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Nie každý vie, že vedľa mrkvy môžete pestovať aj repu. V rámci toho istého hrebeňa sa tieto dve plodiny príliš nevychádzajú, takže ich môžete vo výnimočných prípadoch vysadiť vedľa seba. Ak sú splnené všetky podmienky, je celkom možné získať bohatú úrodu, ale kompatibilita týchto plodín je predmetom mnohých sporov.

Hlavným pravidlom dobrej úrody je dodržiavanie poľnohospodárskej technológie pri výseve semien. Rovnako dôležité je dodržiavať podmienky, za ktorých sa proces výsadby vykonáva. Včasnosť sejby je rozhodujúca pre mrkvu a repu, dve z najobľúbenejších plodín na svete.

Rastliny umiestnené blízko seba určitým spôsobom interagujú. Niektoré si navzájom poskytujú neoceniteľnú pomoc v boji proti škodcom, iné len škodia blížnemu, zatieňujú ho a bránia mu v úplnom rozvoji. Aby ste sa vyhli chybám pri organizovaní zmiešaných záhonov, musíte pochopiť, ktoré plodiny môžu spolu rásť počas striedania plodín a ako organizovať starostlivosť o takýto záhon.

Zmiešané pristátia

Ak je plocha záhrady malá a sny o pestrej úrode neopúšťajú, môžete rastliny vysadiť do zhustených riadkov. Ešte lepšou voľbou sú zmiešané postele. Toto je možnosť, keď záhradník na rovnakom území pestuje niekoľko plodín súčasne. Musia sa sadiť s prihliadnutím na kompatibilitu rastlín. Nebude nadbytočné dodržiavať určitú schému.

Keď chce letný obyvateľ získať dobrú úrodu, začne v budúcej sezóne premýšľať o usporiadaní záhonov na pozemku, sortimente rastlín a možnostiach starostlivosti od jesene. Samozrejme, bez kvalitných hnojív, dobrej pôdy a šikovných rúk nemôžete získať vynikajúcu úrodu, ale je tiež dôležité vedieť, ako správne usporiadať plodiny, pokiaľ ide o ich vzájomný vplyv.

Biochemický účinok kultúr na seba sa nazýva alolopatia. Je navrhnutý tak, aby poskytoval podmienky pre existenciu rastlín prospešných pre obe plodiny. V niektorých prípadoch môže byť okolie depresívne. Faktom je, že každá časť rastliny uvoľňuje do životného prostredia phytoncidy a antibiotiká - účinné látky, ktoré sú asimilované „susedom“ a majú priaznivý alebo negatívny vplyv na rastliny umiestnené v jeho blízkosti. Rovnaký faktor by sa mal brať do úvahy, keď vznikne otázka, čo sa vysádza po mrkve na ďalší rok.

Kľúčom k získaniu úspešnej úrody je kompetentný výber rastlín, ktoré majú schopnosť nielen spolunažívať, ale aj dobre zbierať. Najlepším potvrdením budú krásne zdravé plody mrkvy na otvorenom poli a cvikla.

Vypracovanie plánu vykládky

Plán výsadby by mal byť založený na kompatibilite plodín. Je lepšie premyslieť si schému, čo si po mrkve na budúci rok vysadiť, lepšie je to v zime, pretože so začiatkom nástupu terénnych prác je nevyhnutné formovať záhony a nie je čas premýšľať o tom, možno vysadiť a kde.

Rastliny sa líšia z hľadiska dozrievania. Racionálne využitie územia znamená, že plodiny s vegetačným obdobím s rôznym trvaním je možné umiestniť na jedno miesto - pôda tak nebude stáť nečinná.

Základným faktorom, ktorý sa berie do úvahy pri plánovaní spoločných výsadieb, je pravdepodobná kompatibilita zeleniny v tej istej záhrade. Tento faktor môže v budúcnosti ovplyvniť úrodu.

Rôzne časti chaty sa líšia zložením pôdy a jej úrodnosťou. Medzi plodinami sú také, ktoré konzumujú značné množstvo výživných látok, a sú také, ktoré prakticky nevyužívajú pôdne zdroje. Pri vypracúvaní plánu výsadby repy a mrkvy na otvorenom teréne by sa mali brať do úvahy tieto vlastnosti plodín.

Všetky rastliny by sa teda mali rozdeliť do troch podmienených skupín:

 1. Rastliny, ktoré konzumujú najviac živín. Ide o zeleninu, ktorá na svoj rast vyžaduje veľké množstvo dusíka: tekvica, kapusta, švajčiarsky mangold, cibuľa, paprika, paradajky, uhorky, cuketa.
 2. Priemernými spotrebiteľmi sú reďkovky, baklažány, zemiaky, čakanka, špenát, kaleráb, mrkva a repa.
 3. Plodiny, ktoré v pôde využívajú malé alebo žiadne výživné látky. Patria sem fazuľa, hrášok, bylinky a korenie.

Na základe tohto stavu môžete na jeden záhon zasadiť mrkvu a cviklu - zelenina sa navzájom nepripraví o cenné živiny.

Pred výsadbou by ste však mali stále brať do úvahy niektoré detaily, ktoré sa môžu stať dôležitou podmienkou pre úspešný rast oboch plodín, pomôžu určiť, čo by sa malo v budúcom roku ihneď po mrkve vysadiť.

Mrkva

Mrkvu nájdete takmer na každej letnej chate. Optimálnymi susedmi budú:

 • šalvia;
 • hrach;
 • fazuľa;
 • luk;
 • paradajka;
 • reďkovka;
 • šalát;
 • rozmarín.

Existujú aj plodiny, ktoré nesadíme vedľa mrkvy: zeler, petržlen, kôpor. Je lepšie umiestniť tieto rastliny do určitej vzdialenosti. Nezabudnite na predchodcov mrkvy, ktorá by nemala byť príliš náročná na zloženie pôdy.

Repa

Jeho užitočnosť je ťažké preceňovať. Zloženie bohaté na vitamíny je v zime jednoducho nenahraditeľné, a preto je nevyhnutné túto zeleninu pestovať. Či je možné ju vysadiť vedľa iných plodín, nie každý vie. Najproduktívnejší vplyv repy bude, ak bude rásť v blízkosti:

 • brokolica;
 • špargľa;
 • šalát;
 • luk;
 • karfiol.

Neodporúča sa umiestňovať horčicu a fazuľu do bezprostrednej blízkosti repy.

Kedy zasadiť mrkvu a cviklu spolu

Prvou podmienkou, ktorú je potrebné splniť pri výsadbe mrkvy na otvorenom poli a repy na rovnakom lôžku, je správny čas výsadby. Najpriaznivejšie dni pre toto obdobie sú obdobia, keď denná teplota vzduchu stúpne nad 3 ° C. Tieto plodiny dokonale tolerujú mrazy, musíte však starostlivo zvážiť typ kultúry, ktorá sa má pestovať.

Odroda koreňovej zeleniny určuje čas výsevu mrkvy. Odrody môžu byť:

 • skorá zrelosť (vegetačné obdobie - až 100 dní);
 • stredná sezóna (vegetačné obdobie - až 120 dní);
 • odrody neskorého dozrievania (vegetačné obdobie - až 140 dní).

Koncom apríla môžu byť semená tejto plodiny umiestnené do pôdy. Ak sa tento postup prenesie do prvých desiatich májových dní, potom je potrebné zasiať odrody v strede sezóny. Mrkva určená na dlhodobé zimné uskladnenie sa vysádza do začiatku júna.

Je dôležité, aby sa dátumy výsadby repy a mrkvy na otvorenom poli mohli zhodovať, ale potom by sa odrody mali odlišovať, pokiaľ ide o dozrievanie. Cvikla je mrazuvzdornejšia, ale pri mrazoch môže zomrieť. To znamená, že výsadba semien je možná najskôr začiatkom mája. Zároveň je potrebné vysadiť mrkvu v polovici sezóny.

Pri vytváraní záhonov v zeleninových záhradách je potrebné brať do úvahy aj taký faktor, ako je veľkosť vrcholov. Mrkva má tendenciu silnieť a ak sú skoré odrody vysadené zo slnečnej strany, potom môžu byť vrcholy repy prehltnuté mrkvovým listom. Túto skutočnosť by ste mali starostlivo zvážiť a vedľa červenej repy vysadiť mrkvu so strednou zrelosťou.

Pravidlá zmiešanej starostlivosti o posteľ

Hlavnými postupmi, ktoré je potrebné vykonať pri starostlivosti o mrkvu a repu, sú polievanie, kŕmenie, vytrhávanie buriny a ťahanie. Skúsení záhradníci vedia, čomu budú musieť pri pestovaní čeliť. Prístup ku každej z rastlín by mal byť individuálny, pretože požiadavky na starostlivosť o zeleninu sa mierne líšia.

Prvé zriedenie mrkvy je možné vykonať ihneď po výskyte prvých listov. Po niekoľkých troch týždňoch sa postup opakuje. Vysadené rastliny by sa mali polievať zriedka, ale kvalitne. Pokiaľ je to možné, malo by sa vykonať vytrhávanie buriny a uvoľnenie časti záhrady, kde mrkva rastie.

Repa potrebuje časté vytrhávanie buriny a rednutie, pretože veľmi miluje svetlo. Burina a rastliny, ktoré sú v záhrade nadbytočné, budú brániť prísunu potrebného množstva svetla a úroda repy bude ešte veľa ďalších vecí. Stane sa to, ak je prístup k slnečnému žiareniu obmedzený silným rastom mrkvového listu.

Ťahanie klíčkov repy sa vykonáva v okamihu, keď sa objavili dva pravé listy. Prebytok je možné po dvoch týždňoch opäť vytiahnuť, medzera medzi rastlinami by mala byť asi 5 - 7 centimetrov.

Niektorí záhradníci sa domnievajú, že repa a mrkva môžu navzájom meniť chuť, takže ak je dostatok miesta, je lepšie ich pestovať osobitne. Ak to nie je možné, musia sa dodržiavať pravidlá starostlivosti o obe plodiny.

Pri starostlivosti o susedné záhradné lôžko, kde mrkva a repa rastú spoločne, by sa mala venovať osobitná pozornosť polievaniu rastlín. Prvé kroky v tomto smere by sa mali podniknúť ešte pred výsadbou semien na otvorenom teréne: pôda musí byť dôkladne zbavená. Po absorpcii všetkej vody bude Zem perfektne prechádzať vlhkosťou.

V procese pestovania koreňových plodín by mala byť pôda navlhčená rovnomerne, inak plody začnú praskať a bolieť.


Pozri si video: Ivan Hričovský: PESTOVANIE MALÍN (Február 2023).