Rada

Opis odrôd a kultivácie trvalých escholzií, výsadba a starostlivosť

Opis odrôd a kultivácie trvalých escholzií, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Escholzia je skvelou dekoráciou pre každé miesto, kde sa pestuje. Kvety nevyžadujú osobitnú starostlivosť, ktorá umožňuje, aby sa s nimi vyrovnali aj neskúsení záhradníci. Trvalé kvety Escholzie zasadené na záhon vyzerajú ako malé jazierka s povrchom kymácajúcim sa vo vetre.

Existuje niekoľko druhov a odrôd tejto rastliny, medzi ktorými si môže záhradník zvoliť pre neho najvhodnejšiu možnosť. V oblastiach so studenými zimami sa používa ako jednoročná rastlina kvôli svojej náchylnosti na chlad.

Popis a vlastnosti

Eshsholzia trvalka je jedným z druhov čeľade makovitých. Jej domovinou je západ Severnej Ameriky. Závod sa na európsky kontinent dostal v 18. storočí. Eshsholzia trvalka má iný názov: „kalifornský mak“. Hovorí sa mu aj „palina“, pretože stonky a listy pripomínajú palinu.

Eshsholzia trvalka je trváca rastlina. Má silné jadro oddenku. Kvety majú vzpriamené a rozvetvené výhonky. Eshsholzia trvalka dorastá až do 40 centimetrov.

Stonky rebrovanej štruktúry tmavozelenej farby, pozdĺž ktorej je na dlhých stopkách pripevnené lístie.

Kvetiny svojim dizajnom kopírujú zvončeky. Tiež sa zdajú byť froté alebo obyčajné. Kvitnutie pokračuje počas celého leta. Púčik žije nie viac ako štyri dni, ale stále sa objavujú nové.

Za nepriaznivého počasia a v noci sa kvety zatvárajú. Môžete ich obdivovať iba cez deň.

Trvalka escholzia kvet vyzerá ako mak. Môže to byť biela, žltá, oranžová a červená. Okvetné lístky sú nádherne usporiadané do niekoľkých úrovní.

Po opelení sa za mesiac vytvoria semenné struky. Majú podlhovastý tvar a vyzerajú ako dlhé mäsité struky dlhé 7 centimetrov. Kapsuly obsahujú malé, šedohnedé eliptické semená.

Vlastnosti sejby v rôznych časoch

Pri jesennom zasiatí začnú rastliny kvitnúť skôr ako na jar.

Jeseň

Eshsholzia trvalka sa dobre množí samovýsevom. Počas zimy zahynie najmenej kvalitné semeno. Na jar vypučia najživotaschopnejšie semená.

Jar

Zhromaždené semená sa zmiešajú s pieskom a umiestnia sa do papierových vriec. Skladujte v chladničke až do jari. Hneď ako sa zem zahreje, sejte.

Pred zimou

Semená môžu byť vysadené na otvorenom teréne tesne pred začiatkom zimného chladu. Pri prvom náznaku tepla vypučia a v máji môžu kvitnúť.

Pestovanie sadeníc doma

Používanie sadeníc je bežné v oblastiach s chladným podnebím. Ťažkosti spočívajú v skutočnosti, že escholzia má dlhodobo silnú koreňovú tyč, ktorá sa počas transplantácie môže ľahko poškodiť. V tejto súvislosti sa odporúča pestovať sadenice pomocou rašelinových tabliet.

Najskôr je potrebné uskutočniť studenú stratifikáciu semien do dvoch týždňov. Začiatkom marca sa sadia do rašelinových tabliet. Sú umiestnené v nádobe, ktorá musí byť umiestnená na mieste s dobrým osvetlením a teplotou 20 - 22 stupňov.

Koncom apríla sú sadenice zatvrdnuté. Kontajnery sú krátko vyvezené na ulicu, aby sa trvalá escholzia zvykla na požadovanú teplotu. Na začiatku mája môžu byť sadenice vysadené na otvorenom teréne.

Ako sadiť na otvorenom teréne

Tieto kvety môžete vysadiť semenami alebo sadenicami.

Príprava pôdy

Pred vysadením trvalky escholzia je potrebné vykopať pôdu. Ak musíte pestovať kvety v ťažkej a hlinenej pôde, musíte pridať rašelinu a piesok. Pre trvalé escholzie je najvhodnejšia neutrálna alebo mierne kyslá pôda.

Príliš kyslá pôda musí byť zmiešaná s dolomitovou múkou alebo popolom.

Výber sedadla

Na výsadbu sa uprednostňuje sypká hlinitá pôda. Pre kvety je dôležité, aby bolo osvetlenie dobré.

Príprava semien

Sú stratifikované a udržiavané pri teplotách do 3 stupňov Celzia po dobu 1-1,5 mesiaca. Ak sa sejba uskutočňuje na jeseň, bude sa to robiť automaticky počas zimného obdobia. V takom prípade slabé semená odumrú a životaschopné sa zasejú do zeme.

Schéma pristátia

Na výsadbu v zemi sa vytvárajú drážky, do ktorých sú umiestnené semená. Na vrch nalejte 2 cm zeminy. Mulčovanie rašelinou sa vykonáva. Pokiaľ sa výsadba robila na jeseň, semená prikryjem vrstvou popadaného lístia.

Pri výsadbe sadeníc je potrebné, aby sa koreňový krk nachádzal na povrchu pôdy.

Optimálna vzdialenosť medzi rastlinami je 30 centimetrov.

Starostlivosť

Eshsholzia trvalka nevyžaduje osobitnú ďalšiu starostlivosť. Je však potrebné sa o ňu starať, aby potešila luxusným kvitnutím.

Táto rastlina môže trpieť nadmerným rastom buriny. Musí sa to preto sledovať a odstraňovanie buriny by sa malo vykonávať včas. Pre trvácu escholtsiu je užitočné pravidelné kyprenie pôdy. Výsledkom liečby je, že vzduch lepšie preniká ku koreňom, čo pomáha zlepšovať rast a vývoj.

Ak sa nájdu uschnuté kvety, zostrihajú sa.

Trvalka Eshsholzia je schopná dobre znášať vysoké teploty, má však slabú odolnosť proti mrazu. Je schopná vydržať iba krátke zmrazenie pri teplotách do 5 stupňov pod nulou..

Pre svoju slabú toleranciu voči chladu sa často pestuje ako jednoročná rastlina v miernom podnebí.

Polievanie

Eshsholzia trvalka miluje vlhkosť. V súlade s tým je potrebné zabezpečiť jej presné polievanie, ktorého frekvencia bude pravidelná dvakrát až trikrát počas celého týždňa. Okrem toho by ste mali sledovať celkovú vlhkosť a mali by ste byť obmedzené na mierne množstvo kvapaliny použitej na zavlažovanie, aby nedošlo k pretečeniu. Odporúča sa vykonávať ho večer, keď nie je také teplo ako cez deň.

Eshsholzia turfy potrebuje menej vlhkosti a dobre toleruje suché počasie.

Vrchný obväz

Oplodnené niekoľkokrát do roka. V lete stačí na kvitnutie rastlín jedno alebo dve hnojenia minerálnymi kompozíciami.

Choroby a škodcovia

Eshsholzia trvalka je v horúcom suchom počasí náchylná na napadnutie roztočmi alebo voškami fazule. Účinným prostriedkom proti nim je postrek insekticídom. Použite na to:

  • Aktara;
  • Veliteľ.

Pri nadmernej vlhkosti sa vyvíja múčnatka alebo koreňová hniloba. Známkou infekcie je rast malých listov, ktoré žltnú. Keď sa zistí vírusová infekcia, rastliny sa zničia. Ak došlo k plesňovej infekcii, používajú sa fungicídy.

Liečivé vlastnosti

Táto rastlina je známa pre svoje liečivé vlastnosti. Šťava obsahuje:

  • flavonoidy;
  • farbivá;
  • alkaloidy.

Na získanie sa používa nadzemná časť rastliny. Počas obdobia kvitnutia sa krája, potom suší.

Na výrobu kozmetiky sa používajú farbivá. Alkaloidy sa môžu používať na lekárske účely. Používajú sa ako sedatíva na tlmenie bolesti. Alkaloidy majú spazmolytický účinok.

Z tejto rastliny sa pripravujú želatínové tablety, tekuté extrakty a nastavenie alkoholu.

Použitie vytrvalých escholcií ako liekov je známe v tradičnej medicíne. Je známe, že pleťové vody s týmto liekom môžu pomôcť pri bolesti zubov. Eschsholzia trvalka môže byť použitá na boj proti nespavosti. Je predpísaný deťom ako liek na enurézu.

Existujú kontraindikácie pre použitie liekov vyrobených z tejto rastliny. Neodporúča sa ich užívať:

  • tehotná žena;
  • dojčiace matky;
  • tí, ktorí majú dlhodobú alergiu na eschscholtiu.

Deťom sa odporúča používať tieto lieky iba podľa pokynov lekára. Ak si činnosť vyžaduje zvýšenú koncentráciu pozornosti, malo by sa obmedziť použitie produktu založeného na tejto rastline.

Zber a skladovanie semien

Aby ste mohli zhromaždiť semená, musíte počkať, kým sa na rastline objavia semenné struky. Odporúča sa umiestniť ich bez roztrhnutia do vrecka na gázu a počkať 4 týždne, kým úplne nevyschnú.

Potom sa odtrhnú a opatrne nalejú na kúsok papiera. Sušia sa a nalievajú do papierových vrecúšok. Semená sa odporúčajú skladovať na spodnej poličke chladničky. Nestrácajú klíčivosť tri roky.

Názory

Existuje 12 druhov escholzií. Najčastejšie sú to 2 z nich.

Kalifornia

Táto rastlina má tenké a rozvetvené výhonky. Tmavozelené prelamované listy sú pokryté modrastým kvetom. Rastlina dorastá až do 40 centimetrov. Niektoré z potomkov ležia na zemi.

Rastlina má jasne oranžové kvety v tvare misy s priemerom 9 centimetrov. Kvitnutie sa začína v polovici júna a pokračuje až do konca jesene a nástupu zimného chladu.

Soddy

Toto je jednoročný druh. Je kompaktnej veľkosti. Výška rastliny je 15-29 centimetrov. Listy sú prelamované, zbierané v bazálnych rozetách. Na holých stonkách rastú jednoduché kvety s priemerom 3 centimetre. Kvitnutie začína v júni.

Lobby

Kvety sú bledožlté. Priemer je 2 centimetre. Výška kríkov nepresahuje 20 centimetrov.

Terry

Tento druh má dvojité kvety bielej, krémovej, ružovej alebo karmínovej farby. Okraje okvetných lístkov môžu byť zubaté alebo hladké. Tento druh je nenáročný, odolný voči suchu, rozmnožuje sa zvyčajne samovýsevom.

Populárne odrody

Marhuľový šifón

Trvalky kríkov escholzia sú pokryté kvetmi krémového marhuľového odtieňa. Dorastajú až do výšky 35 - 40 centimetrov. Kvety tejto odrody sú dvojité s vlnitými lístkami.

Zlatá sláva

Veľké, jednoduché žlté kvety s oranžovým stredom.

Oranžový kráľ

Má jasne oranžové kvetenstvo. Priemer kvetu je 5-8 centimetrov. Kvitne od júna do októbra.

Mikádo

Táto odroda patrí do kalifornskej escholzie. Má žiarivo žlté kvety s oranžovým stredom v priemere 7 centimetrov.

Karminkoenig

Jednoduché kvety sú tmavej karmínovej farby.

Jahodové polia

Táto odroda má polodvojité kvety, šarlátové so žltkastým stredom.

Výbuch ovocia

Názov farieb pochádza z kombinácie jasných, nasýtených farieb žltej a karmínovej farby, v ich tvare môžu byť široké a skladané.

Kvety jabloní

Odrodový druh sa vyznačuje zvýšenou farbou veľkých kvetenstiev. Ich farba je ružová, ale na okrajoch majú jasný odtieň, v strede bledý.

Balerína

V trvalých escholziach majú dvojité svetlé kvety priemer 15 centimetrov. Môžu mať žltú, ružovú alebo oranžovú farbu. Listy, trikrát rezané, majú voskovitý povlak.

Táto rastlina je krásna a pri pestovaní nie sú žiadne zvláštne ťažkosti. Z týchto a ďalších dôvodov priťahujú jemné a jemné kvety Escholzie veľa ľudí.


Pozri si video: Jarní řez jabloní - od výsadby do 15 roku (Septembra 2022).