Rada

Popis a vlastnosti čučoriedok Denis Blue, ich výsadba a starostlivosť

Popis a vlastnosti čučoriedok Denis Blue, ich výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čučoriedky Denis Blue boli prvýkrát vyvinuté v Severnej Amerike. Od 20. storočia krík pestujú obyvatelia leta. Rôzne bobuľové rastliny sú nenáročné v starostlivosti, ľahko sa zakoreňujú na otvorených miestach. Odroda je vhodná na kultiváciu pre osobnú spotrebu alebo v priemyselnom meradle. Aby ste správne zasadili krík, starali sa o neho v súlade s normami, musíte sa oboznámiť s nižšie uvedenými informáciami.

História pôvodu

Záhradné čučoriedky pochádzajúce z Ameriky sa predtým pestovali vo voľnej prírode. Vďaka šľachtiteľským aktivitám vznikli odrody, ktoré sa vyznačovali vysokou úrodnosťou, odolnosťou voči nízkym teplotám. Bush čučoriedok je vysoký, schopný dorásť až do výšky 3 metrov. Bobule sú chutné, sladké, bez kysnutia. Odrodové kríky sa zakorenili v záhradách Moskvy, Moskovskej oblasti a krajín SNŠ od konca 90. rokov.

Výhody a nevýhody čučoriedok Denis Blue

Odroda čučoriedok naznačuje veľa pozitívnych a negatívnych aspektov, s ktorými sa musíte oboznámiť.

kladyMínusy
Bobule sú chutné, majú dlhú trvanlivosťNižšia úroda v porovnaní s inými odrodami čučoriedok
Kríky môžu slúžiť ako dekoratívny prvokNáročná kyslosť pôdy
Nenáročná starostlivosť
Vysoká odolnosť proti mrazu

Opis a odrodové vlastnosti

Odroda čučoriedok patrí do novozélandskej odrodovej skupiny. Bobule sú veľmi cenené v Európe, USA, Austrálii. Plody sú jedny z najväčších medzi druhmi, chuť je neobvykle príjemná. Rastlina je zavalitá, znáša rôzne poveternostné podmienky. Bush dosahuje výšku 1,5 metra. Tento druh dozrieva o 2 týždne neskôr ako Bluecrop, ale dozrievanie je priateľské.

Zberané do polovice júla alebo začiatkom augusta. Produktivita je pravidelne vysoká, dospelé kríky dávajú až 7 kg čučoriedok. Kultúra prináša ovocie 3. rok po výsadbe. V prvom roku života kríka je lepšie odrezať všetky kvety, aby neplýtval energiou na peľ. Maximálne výsledky sa pozorujú v 5. roku po výsadbe. Odroda vyžaduje pravidelné prerezávanie, centrálna časť je zriedená.

Odroda čučoriedok Denis Blue je známa týmito vlastnosťami:

 • listy zúžené na dno, špicaté, jasne zelené sfarbenie s lesklým leskom;
 • ružovkasté kvety;
 • plody sú jasne modré, nasýtené, s belavým kvetom, hmotnosť dosahuje 1,8 gramu, dobrá prenosnosť;
 • kefy s mnohými bobuľami, strednej hustoty, ľahké na zber;
 • dobrú zimnú odolnosť.

Posledný bod nie je vhodný pre severné zemepisné šírky. Čučoriedkové kríky je potrebné izolovať, pretože nevydržia mrazy do -35 rokov.

Technológia výsadby

Blueberry Denis nevyžaduje pri výsadbe špeciálne technológie. Kultúra by sa mala vysádzať na miestach, kde nie je nadmerná vlhkosť, pretože tento faktor prispieva k odumretiu rastliny. Ker preferuje rast v podmienkach miernej vlhkosti. Je vhodné vysádzať čučoriedky na otvorených plochách, kde nie sú záhradnícke plodiny. Oblasť, kde bude bobule rásť, by mala byť ľahká a tichá, chránená pred prievanmi inými stromami. Je vhodné dať prednosť slnečnému miestu na pozemku. Tieto podmienky prispejú k dobrej úrode.

Optimálne načasovanie

Čučoriedky Denis Blue sa vysádzajú najlepšie v marci alebo októbri. Zem by sa mala otepľovať, teplota vzduchu by sa mala udržiavať minimálne na 10 stupňov Celzia. Na juhu môžete začať s výsadbou na jeseň, sadenice nezamrznú. V severných a stredných zemepisných šírkach presuňte výsadbové práce do marca, pred prúdením miazgy.

Príprava sadenice a pôdy na výsadbu

Sadivový materiál musí byť od 2 rokov. Pripravte si to takto:

 • aby sa oddenok vyvíjal normálne, ponorte ho na 15 minút do hlinenej kaše;
 • miesiť hustú hrudku zeme okolo koreňového systému;
 • narovnajte oddenku a položte ju vodorovne, aby ste sa rýchlo uchytili.

Na pripravenom pozemku, z ktorého sú odstránené vyrezané stromy a burina, je potrebné vykopať jamy na výsadbu.

 1. Podľa toho, aký druh pozemku sa na pozemku nachádza, vykopú jamu 40 * 60 cm alebo urobia prehĺbenie 10 cm dovnútra v hlinenej pôde.
 2. Jamka je naplnená na vrch hotovou zmesou, na hlinenej pôde je urobený kopec.
 3. Zmiešajte a utesnite všetky komponenty.
 4. Pri príprave otvorov udržiavajte medzi kríkmi vzdialenosť 1 meter.

Pôdu odburiňte tak, aby bola nasýtená kyslíkom. Nesaďte čučoriedky na miesto, kde sa hromadí voda. To je plné nekrózy koreňov. Pôda by mala byť ľahká, kyslá, dobre priepustná. Kyslá reakcia je normálne pH 3,4-4,8.

Proces výsadby

Čučoriedky sa vysádzajú podľa nasledujúcich krokov:

 • umiestnite sadenicu do otvoru, vyrovnajte koreňový systém, zakryte ho zemou;
 • počas výsadby berte do úvahy, že pod oddenkou sa neaplikuje žiadne krmivo, neskôr vytlačia čučoriedky;
 • zalievanie kríka.

Mulčovanie sa vykonáva pomocou pilín, štiepok, ktoré sa nalejú do vrstvy s hrúbkou najmenej 10 cm.

Starostlivosť o vysoké čučoriedky

Je ľahké sa starať o čučoriedky Denis Blue, dokonca sa s touto úlohou dokáže vyrovnať aj neskúsený záhradník.

 1. Pravidelné zalievanie.
 2. Mulčovanie.
 3. Hnojivo.
 4. Prerezávanie.
 5. Udržiavanie požadovanej úrovne kyslosti pôdy.

Posledný bod zahŕňa zalievanie krajiny pod kríkmi zriedenou vodou s kyselinou citrónovou v pomere 1 lyžička. na 3 litre, 9% ocot 100 ml na 10 litrov. Používajú tiež okysľovač elektrolytu pre batérie. Na 1 liter vody vezmite 5 mililitrov.

Frekvencia zavlažovania kríkov

Polievajte čučoriedky 2-krát týždenne, 1 vedro na dospelý ker. Je dôležité to urobiť v júli až auguste, keď dozrievajú bobule, je položená úroda budúceho roka. V horúčave môžete rastliny postriekať vodou z rozprašovača.

Čo a ako kŕmiť odrodu

Počas vegetačného obdobia hnojte čučoriedky zložitými zálievkami trikrát. Procedúra sa vykonáva v marci, počas peľu a do 10. júla. Objem zavedených látok by nemal presiahnuť 1 polievkovú lyžičku. na 2-ročný ker na celú sezónu. Za každý rok života rastliny zdvojnásobia množstvo krmiva. Môžete použiť hnojivá pre vres, univerzálne kombinácie, Azofosku. Čučoriedky nemajú rady maštaľný hnoj.

Ak sa kultúra „necíti“ dobre, prejaví sa to zmenou farby listov. Nedostatok minerálnych zložiek, kyslosť zeme sa zmenila - všetko sa prejaví na listoch.

 1. Ak čučoriedkam chýba dusík, listy sa sfarbia do žltozelena, potom do červena.
 2. Nedostatok fosforu sa prejavuje fialovým odtieňom listov.
 3. Nedostatok železa alebo chloróza - mladé listy citrónovej farby so zelenou sieťkou žíl.
 4. Nedostatok horčíka je spôsobený červenými okrajmi starých listov.
 5. Pre nedostatok síry je charakteristický žltobiely alebo bielo-ružovkastý list. Nedostatok tejto látky je plný zmeny kyslosti, nie prísunu potravy do kultúry.

Je potrebné pozorne sledovať nedostatok konkrétnych prvkov, aby rastlina poskytovala hojnú úrodu a nezvädla.

Formatívne prerezávanie čučoriedok

Vďaka prerezávaniu dochádza k zvýšeniu výnosu, plody budú chutnejšie, veľké, reprezentatívne, ker bude chránený pred chorobami a chrobákmi. Rastlina by mala byť vytvorená pred tokom miazgy.

Práce sa vykonávajú týmto spôsobom:

 • mladé kríky tvoria krík od 2 rokov, vetvy sa skrátia o 1/3, všetky malé vetvy sa odstránia na základni, odstránia sa púčiky, ktoré majú priniesť ovocie;
 • dospelé kríky sa strihajú kvôli zvýšeniu plodnosti, odstráneniu otvorených konárov a ponechaniu iba exemplárov, ktoré rastú smerom nahor.

Čučoriedky sú známe svojou dobrou zimnou odolnosťou, sú chránené iba v severných oblastiach, kde je dlhodobo nízka teplota.

Prevencia chorôb a škodcov

Zriedka je kríok napadnutý chrobákmi, chorobami. Aby sa tomu zabránilo, prijímajú sa preventívne opatrenia. V marci, pred začiatkom toku miazgy, sa kríček postrieka kvapalinou Bordeaux. Po odkvitnutí lístia sa manipulácia opakuje s prípravkom Topsin M 0,2%, Euparen, Roval. V novembri, keď opadávajú listy, opäť vykonajte fungicídne ošetrenie.

Ochrana pred mrazom

Blueberry Denis Blue vydrží pokles teploty na -30, ale ak je cyklón krátky, je krík pokrytý snehom. Na ochranu bobúľ pred zamrznutím, vysušením je potrebné kultúru previazať smrekovými vetvami. Ihly prispejú k zadržiavaniu snehu, ochrane pred zajacmi, ktorí si želajú hodovať na konároch. Môžete postaviť rám, zhora vytiahnuť vrecovinu. Zrelé vetvy zvyčajne zamrznú, preto je potrebné vytvoriť podmienky na zabezpečenie úplného rastu a vyzretia dreva. Po 10. júli je hnojenie zastavené.

Recenzie na čučoriedky

Odpovede záhradníkov na čučoriedky Denisa Blue sú väčšinou pozitívne.

Tamara Viktorovna, 43 rokov, Kislovodsk:

Čučoriedkový kríček Denis Blue sa ľahko pestuje, prináša šťavnaté ovocie a dobre prežíva zimy. Odroda je hodná na pestovanie, bobule používam na svoje konzervovanie na zimu, deti jedia aj čerstvé bobule.

Olga Petrovna 50 rokov Bragin:

Táto čučoriedková odroda Denis Blue si ma získala svojou veľkosťou a predovšetkým chuťou ovocia. Na stránkach pracujeme hlavne s mojím manželom, v porovnaní s ostatnými domácimi miláčikmi sa čučoriedkové kríčky ľahko starajú a nevyžadujú nadmernú pozornosť. Je tu dostatok úrody a na čerstvé jedlo, a aby si niečo zakonzervovali, chce sa manžel dokonca pokúsiť pripraviť z čučoriedok likér.


Pozri si video: Zemplínske čučoriedky v Bieli (Septembra 2022).