Rada

Ako sa zbaviť vošiek v cukete a ako s nimi zaobchádzať, ako ich spracovať

Ako sa zbaviť vošiek v cukete a ako s nimi zaobchádzať, ako ich spracovať


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradkári, ktorí ako prvé objavili vošky na cukete, nevedia, ako rastliny spracovať. Na ich ochranu sa používajú chemikálie, ľudové lieky a ručný zber škodcov. Výsledok týchto opatrení je možné zlepšiť, ak sa preventívne opatrenia proti napadnutiu hmyzom vykonajú včas. Koniec koncov, môžu pokojne prežiť zimný čas, živiť sa burinou a v lete prejsť na listy cukety a vysať z nich šťavu.

Dôvody vzhľadu

Cukety sú najčastejšie ovplyvnené voškami melónovými. Jeho larvy zimujú medzi burinami a s nástupom jari pri teplotách nad +12 ° C sa začnú aktívne množiť. Najskôr sa škodcovia živia burinou, potom prechádzajú na zeleninové plodiny. Vošky sa vyvíjajú dobre s nástupom teplého a vlhkého počasia.

Nasledujúce znaky pomôžu rozpoznať útok tohto hmyzu:

 • skrútené lístie;
 • sušené puky;
 • ľahké odhodené škrupiny vošiek a lepkavá kaša;
 • veľa lariev na zadnej strane listu;
 • vzhľad veľkého počtu mravcov v skleníku.

Škodcovia znečisťujú povrch lístia tekvice, narúšajú ich vývoj a výživu.

Ako vyzerajú vošky na cukete

Vošky osídľujú kríky od júla do augusta. Navonok je tmavozelená, dokonca sa nachádza čierna. Dĺžka škodcov je 1,5 až 2 mm. Živia sa šťavou z listov, ktoré sa okamžite začnú vlniť a padajú kvety a vaječníky. Hmyz žije na listoch cukety v kolóniách, ktoré môžu rásť veľmi rýchlo a bodkovať všetky listy.

Metódy spracovania

Ako posypať cuketu, rozhodnú sa záhradkári po zistení mnohých škodcov. Je však lepšie zabrániť ich vývoju dlho pred zasiatím rastlín. Na jeseň sú zvyšky úrody spálené, v posteliach, kde sa voška našla, sa robia ohne.

Nemali by ste každý rok sadiť rovnaké plodiny na rovnaké miesto. Medzi nimi stojí za to vysadiť rastliny, ktorých vôňa vydesí škodcov. Odporúča sa vykopať zem dvakrát - na jeseň a na jar.

Na otvorenom poli

Opatrenia neprijaté včas na zničenie hmyzu vedú k zastaveniu rastu zeleniny. Vošky nesú patogénne mikróby, ktoré ovplyvňujú celú kultúru. Existuje niekoľko spôsobov, ako zaobchádzať s voškami:

 1. Larvy sa zbierajú ručne, choré listy a kvety sa vyberú a spália, umiestnia sa pasce na lepidlo, škodcovia sa umyjú vodou.
 2. Neďaleko sú vysadené rastliny, ktoré milujú vznášajúce sa mušky, ušnice, čipky. Na záhradnom pozemku sú umiestnené kŕmidlá pre vtáky.
 3. Aplikujú sa komplexné hnojivá, rastliny sa pravidelne polievajú a odburiňujú.
 4. Cukety sú ošetrené chemikáliami.
 5. Rastlinná kultúra sa postrieka bylinnými výluhmi, roztokmi popolom, mydlom alebo sódou.

Pozor! Na výsadbu by sa mali zvoliť odrody cukety, ktoré sú odolnejšie voči napadnutiu voškami (Aeronaut, Parthenon, Gribovsky). Ich husté, tmavozelené listy sú menej náchylné na výskyt škodcov.

V skleníku

Skleníkové cukety vyžadujú profylaktickú ochranu. Medzi jeho metódy patrí dodržiavanie noriem na aplikáciu vrchného obväzu, udržiavanie optimálnej vlhkosti vzduchu až do 80% a teplôt do 25 ° C, starostlivá kontrola buriny.

V skleníku musíte odstrániť 5 cm vrstvu pôdy. Odborníci odporúčajú každých 5 rokov úplne zmeniť pôdu skleníka. Sklenené časti musia byť umyté síranom meďnatým, drevené časti musia byť bielené. Vo vnútri musíte zapáliť kontrolu síry.

Pozor! Predtým, ako sa pokúsite zabiť vošky vo svojom skleníku, musíte sa zbaviť mravcov.

Drogy

Dnes je v ponuke veľa dobrých liekov. Ich správna aplikácia ochráni stránku a zničí hmyz do 24 hodín. Procedúra sa vykonáva, keď nie je dážď alebo vietor, pretože jed je možné odplaviť alebo odfúknuť.

Chemické

Cuketu môžete spracovať pomocou chemikálií. Keď rastliny aktívne rastú, je povolené ich postriekať 1% roztokom síranu meďnatého.

Ako rastliny spracovať, je na záhradníkoch, ako sa rozhodnú. Ale ak je zeleninová plodina silne zaplavená voškami, je efektívne použiť Karbofos, Aktara, Tanrek, Kinmiks. Roztok sa pripraví pred použitím. Zároveň je dôležité dodržať časový interval 20 dní medzi spracovaním a zberom.

Liečba ľudovými prostriedkami

Medzi skúsenými záhradníkmi sú najčastejšie tieto infúzie, ktoré pomáhajú zbaviť sa hmyzu:

 1. Popol z dreva (2 poháre), mydlo na pranie (70-100 gramov), voda (10 litrov).
 2. Tabak (50 gramov), mydlo (10 gramov), horúca voda (1 liter).
 3. Cibuľa (70–90 gramov) alebo cesnak (40–60 gramov), teplá voda (10 litrov).
 4. Vlaštovičník (1 kilogram), vriaca voda (2-3 litre) - neskôr horúca voda (7-9 litrov).
 5. Yarrow (800-900 gramov), vriaca voda (2 litre), horúca voda (8 litrov).
 6. Listy zelenej púpavy (400-500 gramov), horúca voda (10 litrov).
 7. Vrcholy paradajok (1 kilogram), voda (10 litrov). Je potrebné prevrieť. Potom zriedte až 3x.
 8. Vrcholy zemiakov (čerstvé - 1 200 gramov, suché - 60 - 80 gramov), voda (10 litrov).

Pomôže hnojivo proti voškám?

Cuketa s elastickými, silnými a hustými listami je dobre odolná proti škodcom. Aby rastliny nabrali na sile, je potrebná pravidelná zálievka a fosforečno-draselné hnojivá. Nasledujúce komplexné obväzy pomôžu zvýšiť odolnosť zeleninových plodín:

 1. Agricola-5 zvyšuje odolnosť proti chorobám a nepriaznivému počasiu. Produkt je možné nastriekať na korene a lístie 5-krát ročne. Výhoda hnojiva v ekologickom zložení.
 2. Health Turbo pomáha perfektnému vstrebávaniu živín. Používa sa zalievanie koreňov každé 2 týždne. Produkt obsahuje veľa užitočných látok.
 3. Čistá plachta urýchľuje vývoj rastlín a odolnosť proti infekciám, hmyzu. Hnojivo sa môže nanášať na sucho, aj vo forme roztoku pod koreň alebo lístie. Výhodou hnojiva je kompatibilita s organickými prípravkami.
 4. Multiflor buduje imunitu kultúry, zvyšuje rast, vyživuje korene. Používa sa ako obväz na koreň a na listy. Výhodou použitia je nízka spotreba a úplná asimilácia všetkých prvkov.

Opatrenia

Pre bezpečné použitie ľudových liekov a chemikálií musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • používajte osobné ochranné prostriedky - rukavice, uzavretý odev, respirátor;
 • neprekračujte uvedené dávkovanie;
 • nejedzte zeleninu 10 dní po postreku.

Hlavné chyby pri jednaní s voškami

Ak chcete účinne bojovať proti hmyzu, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Zbytočné rastliny musia byť zo skleníkov odstránené. Nakoniec, vošky radi používajú na zimovanie najmä burinu.
 2. Pri nákupe sadeníc by ste mali najskôr skontrolovať výskyt škodcov. V opačnom prípade existuje riziko, že sa do oblasti dostanú vošky vlastnou rukou.
 3. Dusíkaté hnojivá, užitočné pre rast zelenej časti, sa nemusia používať v nadmernom množstve. Príliš silné lístie môže prilákať ďalšie nepríjemné parazity.
 4. Cuketu nie je potrebné sadiť blízko vtáčej čerešne, kaliny a lipy. Tieto plodiny si na zimovanie vyberajú aj vošky.

Vošky na cukete nie je ľahké poraziť. Kombinácia všetkých dostupných metód je schopná chrániť rastliny pred množením škodcov. Ak budete vykonávať prevenciu na jeseň a na jar a budete dodržiavať pravidlá boja, možno sa s týmto hmyzom vo svojej záhrade ani nestretnete.


Pozri si video: Jarný posterek ríbezlí (Február 2023).