Rada

4 najlepšie recepty na výrobu kompótu z jabĺk a rakytníka na zimu

4 najlepšie recepty na výrobu kompótu z jabĺk a rakytníka na zimu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rakytník je už dlho známy pre svoje užitočné, výživné a hlavne liečivé vlastnosti pre ľudský organizmus. Ona, spolu s ružami šípovými, sa odvoláva na bobule, ktoré obsahujú multivitamíny, užitočné kyseliny a karotén. Preto bude kompót z bobúľ rakytníka a záhradných jabĺk, obsahujúci rôzne mikro- a makroelementy, nielen chutným, ale aj vitamínovým prípravkom na zimu.

Jemnosti varenia kompótu z jablka a rakytníka na zimu

Záverom je najkratšia možná tepelná úprava, aby sa zachovala väčšina vitamínov a živín. Okrem toho môžete kompót previnúť s bobuľami a tekutinu prefiltrovať cez jemné sitko alebo gázu.

Vlastnosti výberu prísad

Plody rakytníka sa odoberajú v ranom štádiu dozrievania, aby boli pevné, elastické a počas varenia sa nerozpadávali. Očistia sa od zvyškov rastlín a zelené, sušené alebo zhnité plody sa vyhodia. Jablká sa tiež berú zdravé, nie sú pokazené alebo zhnité.

Pravidlá prípravy riadu

Na dlhodobé skladovanie polotovarov sú nádoby predbežne sterilizované. Vložia sa mokré do pece a zahrejú sa na teplotu do +180 ° C, kým úplne nevyschnú. Používa sa tiež mikrovlnná rúra, kde sa nádoby s vodou naliatou na dno varia 3-5 minút. Alebo je nádoba ošetrená horúcou parou.

Najlepšie spôsoby varenia

Existujú rôzne možnosti varenia: od najjednoduchších po slané - so zázvorom alebo úplne neobvyklé - s prídavkom tekvicovej dužiny. Ale všetky spája vynikajúca chuť, aróma a veľké výhody pre organizmus.

Jednoduchý recept

Toto je rýchly, ľahký a praktický recept, ktorý vám umožní zachovať leví podiel vitamínov a živín v bobuliach a ovocí. Takto uvarený kompót sa uchováva na chladnom mieste až 2 roky.

Zloženie:

 • plody rakytníka - 400 gramov;
 • jablká - 200 gramov;
 • čistá voda - 3 litre;
 • cukor - 100 gramov.

Technológia varenia:

 1. Všetky bobule a ovocie sú očistené od trosiek a dobre umyté vodou.
 2. Potom sa všetky ingrediencie (vrátane cukru) dajú do hrnca a privedú sa k varu, varia sa 5-6 minút na vysokom ohni.
 3. Po vypnutí zavrite panvicu pokrievkou a pevne ju zabalte do froté (teplých) uterákov.
 4. Teraz musí kompót stáť a ochladiť na izbovú teplotu.
 5. Čo je dôležité - na zber na zimu sa kompót okamžite (bez toho, aby ste na to naliehali) nalial do pohárov spolu s bobuľami. Na čerstvú konzumáciu sa predfiltruje cez plátno alebo sito a ochladí sa v chladničke.

Variant tekvica

Tento kompót má neobvyklú, ale príjemnú a zaujímavú chuť a bude tiež vynikajúcim zdrojom živosti a vitamínov v zimných dňoch. Navyše, ako môžete do prípravy pridať jablká a zaobísť sa bez nich, potom sa hostesky rozhodnú sami.

Zloženie:

 • plody rakytníka - 200 gramov;
 • tekvicová buničina - 150 gramov;
 • jablká (voliteľné) - 150 gramov;
 • cukor - 350 gramov;
 • voda - 3 litre.

Technológia varenia:

 1. Plody rakytníka, tekvica a jablká sú roztriedené, jablká a tekvice zbavené jadierok a dôkladne umyté pod tečúcou vodou.
 2. Do vopred vysterilizovaných nádob dajte tekvicu nakrájanú na malé kocky, tenké plátky jablka a na vrch posypte rakytníkom.
 3. Do samostatného hrnca sa pridá voda, nechá sa zovrieť a potom sa naleje do nádob s obrobkom po okraj.
 4. Po ochladení sa voda naleje do hrnca, pridá sa cukor, privedie sa k varu a za miešania sa varí, kým sa úplne nerozpustí.
 5. Potom sa horúci sirup naleje do nádob s rakytníkom, plátkami jabĺk, tekvicovými kockami a uzavrie sa vrchnákom.
 6. Potom, čo sa prevrátia a udržujú v tejto polohe, kým sa kompót úplne nevychladne, sa potom odstránia na trvalé uloženie.

S korenistou chuťou

Tento kompót má pikantnú, sladko sladkú chuť a bez preháňania vynikajúce liečivé vlastnosti.

Pri chronickej únave, pri prevencii alebo pri prvých príznakoch prechladnutia pomôže tento úžasný nápoj.

Na varenie vezmite 100 gramov plodov rakytníka, 2 lyžice voňavého (limetkový alebo arabský med), nastrúhaný koreň zázvoru - 50 gramov, 1 liter čistej vody, šťavu z polovice citróna a niekoľko lyžíc cukru.

Recept na multivarku

Pohodlnou, rýchlou a chutnou možnosťou by bolo varenie v multivarke. Budete potrebovať 400 gramov plodov rakytníka, 300 gramov jabĺk, 250 gramov cukru a 3 litre vody.

Pre zvláštny jas chuti pridajte 1 veľkú oranžovú a pár malých vetvičiek mäty.

Ovocie a bobule sa umyjú, jablká sa nakrájajú na plátky, dajú sa do misky na varenie a potom sa zalejú vodou a cukrom. Potom zapnite režim „polievka“ alebo „dusenie“. Varíme 40-50 minút. Mäta sa do kompótu pridáva na samom konci varenia.

Skladovací kompót

Obrobky sa skladujú na tmavom, suchom a chladnom mieste až 2 roky, vhodné sú pivnice a pivnice, ktoré v zime nezamrznú. Pri izbovej teplote (v sklade bytu) sa skladujú až 1 rok.


Pozri si video: Listáreň Rakytník (Február 2023).