Rada

Ako pripraviť hrozno na zimu, správne spôsoby prístrešku a izolácie

Ako pripraviť hrozno na zimu, správne spôsoby prístrešku a izolácieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na zachovanie rastliny, zabránenie jej zamrznutiu, smrti alebo chorobe je potrebné vedieť, ako je chránené hrozno na zimovanie na zimu, a to s prihliadnutím na rastúci región. Ale pred prístreškom je dôležité kríky orezať a spracovať od škodcov. Iba špeciálne vykonané opatrenia pomôžu rastline bezpečne prežiť mrazy.

Prečo prechovávať hrozno?

Mnoho záhradníkov sa pýta: je potrebné zakrývať hrozno? Všetko závisí od regiónu rastu, závažnosti zimy a rozmanitosti kríkov. Nestojí to za nič! Útočné druhy sú nestabilné voči mrazu, hybridné odrody, mladé sadenice, komplexne odolné kry. Mrazuvzdorné odrody sú dôležité pre správnu prípravu na zimovanie.

Optimálne obdobie úkrytu pred mrazom

Na začiatok je dôležité rozhodnúť sa: kedy hrozno zakryť. Uprostred jesene sa odporúča vytvoriť ochrannú vrstvu. Načasovanie uchovania hrozna na zimu je určené odrodou rastlín. Mierny pokles teploty (-5) pomáha krovinu vytvrdnúť.

Prístrešok je vyrobený z vopred pripraveného materiálu, je dôležité zabezpečiť, aby teplota neklesla pod 12 oZO.

Ako správne pripraviť hroznový krík?

Pre úspešné zimovanie potrebujete vedieť: ako správne pripraviť hrozno na zimu. Za týmto účelom:

 • orezané;
 • spracované zo škodcov;
 • kryje sa.

Osobitná pozornosť sa venuje úkrytu mladého hrozna na zimu, čím tenšia je kôra, tým opatrnejšie s ňou musíte zaobchádzať.

Krík zasadený v prvom roku nie je odrezaný, nie sú z neho odstránené padlé listy. Nemusíte aplikovať hnojivá, boli aplikované pri výsadbe.

Na Urale

V tejto oblasti existujú určité zvláštnosti pri príprave hrozna na tuhú zimu. Z dôvodu klimatických podmienok je neprijateľné orezávanie ovocnou šípkou a náhradným uzlom. V marci možno pozorovať prudké zmeny teploty, čo vedie k spomaleniu vývoja prvých púčikov.

Je to nevyhnutné:

 • odstráňte všetky nevlastné deti, ako aj výhonky na miesto lignifikácie;
 • listy asi 12 obličiek, nie viac.

V prvom roku po výsadbe nie sú kríky rezané, takže štyri ramená, pretože pestovanie hrozna v tomto podnebí je nepredvídateľné.

Pri reze sú ponechané mladé vinice vyrastajúce zo stredu kríkov. Je tiež dôležité ponechať náhradné konáre na výmenu, berúc do úvahy zimné straty, a na jar odstrániť nepotrebné oči.

Je dôležité vykonať katarovku: odstráňte korene v hĺbke až 15 cm a otvor vyplňte pieskom. Aplikujú sa hnojivá, vápnenie sa vykonáva na silne kyslej pôde.

Pred začiatkom mrazu sa vinice zrolujú do krúžku, ohnú sa dole a pokryjú vhodnými materiálmi.

Na Sibíri

Príprava na zimu začína po zbere. Je potrebné pridať popol, ktorý prispieva k dozrievaniu viniča a zničeniu spór plesňových chorôb. Je dôležité správne rezať, pretože uvoľnený ker sa na zimu ľahšie zakryje. Musí zostať 1/3 rezervnej obličky.

Pred zmrazením sa vinič vyberie z podpery, ohne sa a zakryje. V tomto regióne je padlé lístie najlepším materiálom na úkryt, pôda je pokrytá doskami alebo pilinami, po ktorých je vinič položený a pokrytý lístím s hrúbkou až 35 cm, na vrchole je položený netkaný materiál. Potom musíte položiť konáre stromov, aby zachytili sneh, ktorého hrúbka by mala byť minimálne pol metra.

Na dno je položený vinič rastúci v zákopoch a pokrytý niekoľkými vrstvami agrospanu. Po pokrytí dreveným štítom je potrebné naň položiť penové plastové, kartónové alebo polypropylénové vrecká. Konečnou vrstvou je strešný materiál. Aby sa zabránilo zahrievaniu, sú vyrobené bočné vetracie otvory, ktoré je potrebné pred začiatkom stabilných mrazov zavrieť.

V strednom pruhu a Moskovská oblasť

V tomto regióne sú mierne zimy, vinice sa pripravujú na mráz niekoľko týždňov po opadnutí lístia. Nie je potrebné čakať na konečný mráz.

Na obriezku potrebujete:

 • prerezávať mladé výhonky;
 • odrezať nevlastných synov;
 • na skrutkách nechajte 12 očí;
 • dolné vetvy sa odporúčajú zastrihávať, pričom nezostávajú viac ako 4 oči.

Na ukrytie hrozna na zimu v strednom pruhu sa odstráni z podpier, ohne sa na zem a vytvorí prístrešok zo suchého lístia, ďalších finančných prostriedkov (špeciálny materiál, listy z bridlice, zväzky slamy).

Pri pestovaní plodiny v moskovskom regióne je dôležité správne ohýbanie viniča k zemi. Musí sa zabezpečiť, aby neprišli do tesného kontaktu so zemou. Odporúča sa rozložiť drevené dosky. Vyhnete sa tak kondenzácii, plesniam a hnitiu sadeníc. Ak je to žiaduce, môžete puzdro ošetriť síranom meďnatým na ochranu pred škodcami.

Nasledujúce typy nevyžadujú dostatočné prístrešie:

 • Skorý sever;
 • Stajňa v Moskve;
 • Jubilejný Novgorod.

Prerezávanie hrozna na zimu

Sadenice sa prerezávajú prednostne na jeseň, aby sa znížila výsadba a uľahčilo sa ohnutie k zemi. Pri jarnom reze môže z viniča vytekať šťava, čo spôsobí slabú kultúru, a podľa toho sa zníži úroda.

Aby hrozno dobre prezimovalo, musí sa na jeseň poriadne orezať. Pri reze sa odstráni neplodná liana, poškodené alebo choré časti, staré rukávy alebo nezrelé oblasti, ktoré v zime zamrznú a budú miestom infekcie. Je potrebné nechať náhradný uzol a ovocnú šípku.

Prerezávanie sa vykonáva dvakrát:

 1. Po zbere sú sušené a zoslabnuté konáre odstránené.
 2. Po zbavení lístia. Práce sa vykonávajú pred nástupom mrazu pri teplote najmenej 3 ° C oC, výhonky nad 1,5 metra sú odrezané, vínna réva presahujúca druhý rad drôtu na podpore je odrezaná o 30 cm a odstránené sú aj nevlastné deti. Spodná časť viniča sa stáva základom pre náhradné uzly, zostávajú 4 oči a na ovocí - až 12 očí.

Po orezaní je potrebné vinič ošetriť od škodcov. Roztok sodnej soli sa efektívne vyrovná. Na 10 litrov tekutiny, 200 g soli a 120 g sódy. Položte vinič na zem a ošetrte ho roztokom síranu železnatého. Po vysušení môže byť vinič zakrytý. Na odplašenie myší sa odporúča umiestniť blízko karbid vápnika, ktorý absorbuje vlhkosť a uvoľňuje plyn, ktorý myši desí.

Ako chrániť hrozno pred mrazom

Aby vás budúci rok vinič nebolí a potešil novou úrodou, musíte vedieť, ako hrozno na zimu zahriať.

Ak je zimná teplota pod 20 oC, musí byť rastlina chránená. Dôležitým pravidlom pred prístreškom je spracovanie železom (môže byť nahradené meďou) vitriolom.

Vinič musí byť ohnutý k zemi a vykopaný na vrchu navlhčenou zeminou. Vedľa viniča nemôžete brať pôdu, korene budú odkryté a budú mrznúť.

Niektorí záhradníci, ktorí hovoria, ako správne uchovať hrozno na zimu, odporúčajú použiť metódu sušenia na vzduchu. Za týmto účelom sa na zhromaždené zväzky výhonkov položí plastová vrecovina, po ktorej musí byť rastlina vykopaná zemou. Odporúča sa pravidelne vetrať, krátkodobo otvoriť prístrešok.

Krycí materiál na hrozno na zimu môžu byť rôzne materiály: listy, piliny, slama, netkané krytiny, drevené dosky, krabice. Materiál prístrešku závisí od pestovateľskej oblasti, závažnosti zimy a typu rastliny. Niektoré moderné odrody sú schopné tolerovať mráz pod ľahkým krytom.

V severných oblastiach sú bohato zastúpené ihličnaté smrekové vetvy, ktoré umožňujú dokonalý prechod vzduchu, nedochádza k hnilobným procesom. Udržuje dobre sneh a vytvára priaznivé podmienky pre zimovanie.

Ak je rastlina pestovaná v zákopoch, je vhodné ju izolovať drevenými štítmi. Medzi doskami je zabezpečená cirkulácia vzduchu. Spadnutý sneh zabraňuje zamrznutiu. Ak nie je sneh a mráz, odporúča sa dosky pokryť netkaným materiálom.

Dôležité! Neodporúča sa používať polyetylénový film na prístrešie, pretože sa pod ním vytvára vysoká vlhkosť, nie je tam vetranie. Náhle zmeny teploty môžu spôsobiť kondenzáciu, ktorá vedie k množeniu plesní.

Existujú nasledujúce spôsoby ochrany hrozna na zimu:

 • poloprístrešok - použiteľný v južných oblastiach;
 • plné pokrytie - používa sa v regiónoch s krutými zimami;
 • sneh;
 • pôda;
 • suchý prístrešok - pomocou bridlice, boxov, strešného materiálu.

Pokrytie hrozna bridlicou sa vykoná, ak po dokončení zostanú ďalšie listy. Aby ste to dosiahli, musíte vykopať priekopu pozdĺž kríkov do hĺbky 20 cm, zabaliť vinič pytlovinou, ohnúť ho na zem a zakryť ho listom bridlice.

Ktorákoľvek zo správnych metód zakrytia pomôže viniču prežiť mráz a priniesť úrodu v nasledujúcej sezóne.


Pozri si video: Kedy strihať vinič? (August 2022).